Dünyamız dağlarla, denizlerle, göllerle, nehirlerle çevrili. Ancak nehirlerin dünyaya hayat veren can damarları olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü nehirler; karayı, gölleri ve denizi bağlayarak besleyici maddelerin, çökeltilerin ve su canlılarının dolaşımını sağlar. Nehirler dünyamızın en çok çeşitlilik gösteren ekosistemler arasındadır. Uygarlığımızın beşiğidirler. Geçtikleri yerlerin kıyılarında köyler, kasabalar, şehirler kurulur, farklı kültürler oluşur. En eski kültürler de Fırat, Dicle, Nil, İndus ve Sarı Nehir gibi nehirlerin kıyısında ortaya çıkmıştır. Bu yazımda ise üzerinde nehir turları yapılan dünyanın en güzel nehirlerinden bahsedeceğim.

Dünyanın en güzel nehir turları

Mosel Nehri

Nehir turları – Dünyanın en güzel nehirleri

Nehir turları her zaman çok keyiflidir. Şehirlerin, küçük yerleşimlerin içinden geçersiniz, iki yanınızda görünen manzaraları izlemeye doyamazsınız. Birçok şehri, hatta birkaç ülkeyi bavul toplama derdi olmadan rahatça gezersiniz. Nehirlerde açık denizdeki gibi dalga olmadığından sakin bir seyir gerçekleştirirsiniz. Nehir gemileri küçük ve konforludur. Az kişiyle yola çıkarlar. Dolayısıyla da nehir turları butik turlar olur.

Tuna Nehri

Dünyanın en güzel nehirleri üzerinde katıldığınız turların keyfine doyum olmaz. Ben de sizler için dünyanın en güzel nehir turları listesi hazırladım. Eminim bu listeyi okuyunca heveslenip gitmek istedikleriniz olacaktır.

Dünyanın en güzel nehir turları

Natchez, Mississipi Nehri

Şimdi sizi hayal gücünüzle baş başa bırakıyorum…

Tuna Nehri (Danube Nehri), Almanya & Avusturya & Slovakya & Macaristan & Hırvatistan & Sırbistan & Romanya & Bulgaristan & Moldovya & Ukrayna

İsmini Roma Nehir Tanrısı Danuibius ya da Danube’den alan Danube Nehri (Tuna Nehri), Avrupa’dan 10 ülkeden geçerek dünyada en fazla ülkeden geçen nehir olma konusunda bir rekor kırıyor. Doğduğu noktadan Karadeniz’e dökülene kadar Orta ve Doğu Avrupa’nın kalbinden geçen Tuna Nehri, Almanya’nın Kara Ormanı’ndan doğup Karadeniz’e dökülüyor. 2.860 km uzunluğunda. Yukarı Tuna, 4 büyük başkent olan Viyana, Bratislava, Budapeşte ve Belgrad’a ev sahipliği yapıyor. Tuna Nehri ayrıca kentsel ve kırsal alanların eşsiz bir karışımına sahip.

Bu nehir turu kimler için uygun? Orta Avrupa’yı keşfetmek isteyenler, tarih, sanat meraklıları bu turu sevecektir.

Dünyanın en güzel nehir turları – Budapeşte, Tuna Nehri

Ren Nehri, İsviçre & Avusturya & Lihtenştayn (Liechtenstein) & Almanya & Fransa & Hollanda

Ren Nehri, İsviçre Alpleri‘nin yakınındaki Reichenau’dan, Vorderrhein ve Hinterrhein nehirlerinin birleşmesiyle doğuyor. 1.248 km uzunluğundaki Ren Nehri, batıda Konstanz Gölü’ne boşalıyor. En geniş bölümü ise Hollanda’ya girdiği yer. Oradan sonra üç ana kola ve sayısız küçük kola bölünerek Hollanda ovalarına ve Kuzey Denizi’ne dökülüyor. Bu nedenle Ren Nehri sadece turizm taşımacılığında değil, aynı zamanda Main Tuna Kanalı sayesinde ticari gemilerin Kuzey Denizi’ne ulaşmasını sağladığı için de oldukça fazla öneme sahip. 410 kilometre uzunluğundaki KoblenzRüdesheim arasındaki Romantik Ren parkuruysa her gezgini büyülüyor. Ren Nehri’nin Romantik Ren olarak bilinen bölümündeki Orta Çağ’a ait 40 kale, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Ren Nehri turu kimler için uygun? Gurmeler, şarap tutkunları, doğaseverler ve romantikler bu turu sevecektir.

Dünyanın en güzel nehir turları – Koblenz, Ren Nehri

Mosel Nehri, Fransa & Lüksemburg & Almanya

Avrupa’nın en güzel nehri kabul eden Mosel Nehri, 560 km uzunluğunda. Vosges Dağları’nda doğup, Fransa ve Lüksemburg topraklarından geçtikten sonra Koblenz’de Ren Nehri’ne dökülüyor. Mosel Nehri üzerindeki nehir turları, Ren Nehri’nden geçtikten sonra Almanya’nın Koblenz şehrinden Mosel Nehri’ne girip Lüksemburg’da küçük bir şarapçılık köyü olan Schengen’e gidip geri dönüyor. Mosel Nehri boyunca çok sayıda kaliteli karavan park alanı bulunduğu için bu kıyı boyu karavancılar tarafından da tercih ediliyor.

Bu nehir turu kimler için uygun? Gurmeler, şarap tutkunları, doğaseverler ve romantikler bu turu sevecektir.

Mosel Nehri

Rhône Nehri, İsviçre & Fransa

Rhône Buzulu’ndan doğan Rhône Nehri, Akdeniz’e dökülüyor. 813 km uzunluğunda. Âdeta bir tablo gibi Alp vadilerinden akan nehir, lavanta tarlaları ile ünlü olan Provence bölgesinin de içinden geçiyor. Gastronomi şehri Lyon’un bilinirliği, Rhône Nehri sayesinde daha da arttı. Saone ve Rhône nehirlerinin birlikte görülebildiği 1 hafta süren nehir turu boyunca Beaujolais (Bojole) bölgesi gezilip şaraplar tadılıyor, Güney Fransa’nın ünlü Provence bölgesi, özellikle de Van Gogh resimlerine konu olan Arles ve Papalık merkezi Avignon gibi özel yerler ziyaret ediliyor.

Bu nehir turu kimler için uygun? Gurmeler, şarap tutkunları, doğaseverler, tarih meraklıları, temmuz-ağustos aylarına denk gelen lavanta açma sezonunda lavanta tarlaları arasında fotoğraf çektirmek isteyenler bu turu sevecektir.

Avignon, Saone Nehri

Saone Nehri, Fransa

Fransa’nın Lorraine şehrinden doğan Saone Nehri, Rhône Nehri’ne dökülüyor. Uzunluğu 480 km. Saone Nehri, Fransa’nın ünlü Burgonya şarap bölgesinin kalbi konumunda. Pitoresk, sıra sıra dizilmiş şarap bağları âdeta bir tabloyu andırıyor. Lyon, Macon, Tournus, Beaune, Chalon-Sur Saone, nehir kenarında kurulan önemli yerleşimler arasında bulunuyor.

Bu nehir turu kimler için uygun? Gurmeler, şarap tutkunları, sanat ve tarih meraklıları bu turu sevecektir.

Dünyanın en güzel nehir turları – Lyon, Saone Nehri

Loire Nehri, Fransa

Fransa’nın en uzun nehri olan Loire Nehri, Massif Central’dan doğuyor, Bretagne (Brittany) Yarımadası’nın güneyine girerek Atlantik Okyanusu’na dökülüyor. Toplam uzunluğu 1.020 km. Fransız soylular 9. yüzyılın başlarında Loire bölgesinde daha fazla toprak hâkimiyeti kurmak için bölgesel savaşa başlamış ve kendilerini korumak için şatolar inşa etmişler. Bölge bu nedenle şatoları ile ünlü. Toplamda 300’den fazla şato var. Tours, Nantes, Orleans, Le Puy, Amboise (Leonardo da Vinci’nin mezarının da bulunduğu d’Amboise Şatosu’yla ünlü) şehirleriyse bölgede öne çıkan yerleşimler arasında sayılıyor.

Bu nehir turu kimler için uygun? Gurmeler, şato gezmekten etkilenenler, sanat ve tarih meraklıları bu turu sevecektir.

Blois, Loire Nehri

Sen Nehri, Fransa

Sen Nehri, Burgundy’den doğup Sweet Paree olarak adlandırılan Paris’in kalbinden geçerek Normandiya’nın meyve ağaçları ve tarlaları boyunca devam ediyor. İngiliz Kanalı’na dökülen Sen Nehri, 777 km uzunluğunda. Sen Nehri boyunca yapılan gezintiler, hem Paris’in romantizmini yaşatıyor hem de Fransa’nın kırsal bölgelerini keşfetmenizi sağlıyor. Paris’i herkes sever ama Eyfel Kulesi’nin ayağındaki Sen Nehri’nde konaklayıp aynı zamanda 1 hafta boyunca Fransız şehir ve kasabalarının keşfedilebileceği bir seyahat, gezginlerin gözünde daha anlamlı oluyor. 2. Dünya Savaşı’na yön veren Normandiya Çıkarması’nın yapıldığı sahiller, Sen Nehri seyahatinde akıllarda kalan konuların başında geliyor.

Bu nehir turu kimler için uygun? Sen Nehri, Fransız başyapıtlarının çoğuna ilham verdiği ve dünya savaşları için kritik bir savaş alanı olarak hizmet ettiği için bu tur sanat ve tarih meraklıları için idealdir.

Dünyanın en güzel nehir turları – Paris, Sen Nehri

Dordogne Nehri, Fransa

Fransa’da Puy de Sancy Dağı’ndan doğan Dordogne Nehri, Limousin ve Perigord bölgelerinden geçerek Bordeaux (Bordo) şehrinin kuzeyindeki Garonne Nehri ile ortak haliç olan Gironde’ye dökülüyor. 483 km uzunluğunda. Toulouse, nehir kenarındaki en önemli şehirlerden birisi. Garonne Nehri tarafından ikiye bölünen ve İspanya sınırının yakınında bulunan Toulouse, Fransa’nın güney Occitanie bölgesinin başkenti. Dordogne Nehri’nde yapılan nehir turlarında üzüm bağları ve şarapları ile ün salmış olan Bordeaux (Bordo) şehrinden başlayarak 1 hafta boyunca Garonne Nehri ile birlikte Fransız kasabalarında şarap tadımı yapılıyor.

Bu nehir turu kimler için uygun? Gurmeler, şarap tutkunları, müzik ve eğlence sevenler, sanat ve tarih meraklıları bu turu sevecektir.

Périgord, Dordogne Nehri

Garonne Nehri, Fransa & İspanya

İspanya Pireneleri’nden doğan Garonne Nehri, Fransa’nın Bordeaux (Bordo) limanındaki Gironde Halici’ne dökülüyor. Fransa’nın güneybatısında ve İspanya’nın kuzeyinde bulunan nehir, 602 km uzunluğunda.

Bu nehir turu kimler için uygun? Gurmeler, şarap tutkunları, müzik ve eğlence sevenler, sanat ve tarih meraklıları bu turu sevecektir.

Bordeaux, Garonne Nehri

Guadalquivir Nehri, İspanya

Guadalquivir Nehri, Jaén eyaletinin Sierra de Cazorla Dağları’ndaki Cañada de las Fuentes’tan doğup Cadd Körfezi’nin Sanlucar de Barrameda’daki Atlantik Okyanusu’na dökülüyor. 657 km uzunluğunda. İsmi Arapça’da Wadi Al-Kabir yani Büyük Nehir anlamına geliyor. Endülüs bölgesinin başkenti olan Sevilla ise nehrin kenarındaki en önemli yerleşim. Endülüs bölgesini nehir turu ile keşfetme isteyenler Guadalquivir Nehri üzerinde yaptıkları tur ile Malaga, Sevilla, Cadiz, Jerez, El Puerto De Santa Maria, flamenkonun memleketi Jerez, San Lucar De Barrameda, Granada, Cordoba’yı keşfetme imkânı buluyor. Oldukça zengin bir programa sahip bu gezi, İspanya kültürünü yemekleri, şarapları, dansları ve müziği ile daha yakından tanıma fırsatı sağlıyor.

Bu nehir turu kimler için uygun? Gurmeler, şarap tutkunları, müzik ve eğlence sevenler, İspanya’nın ünlü flamenko dansını izlemek isteyenler, sanat ve tarih meraklıları bu turu sevecektir.

Sevilla, Guadalquivir Nehri

Douro Nehri, İspanya & Portekiz

İspanya’nın Soria ilindeki Duruelo de la Sierra’da doğan Douro Nehri, İspanya ve kuzey Portekiz boyunca 896 km gidip Foz do Douro’da Atlantik Okyanusu’na dökülüyor. Kuzey Portekiz’deki Douro Vadisi ve Porto şehri, yüzyıllar öncesine dayanan şarap kültürüne sahip. Douro Nehri üzerindeki nehir turlarında Porto şaraplarını ve Douro Vadisi’ndeki Portekiz kasabalarında bölgenin ünlü şaraplarını tadım imkânı var. Gemide Fado müzikleri eşliğinde geçirilen harika geceler de turların unutulmaz anıları arasında yer alıyor.

Bu nehir turu kimler için uygun? Gurmeler, şarap tutkunları, müzik ve eğlence sevenler, Portekiz’in ünlü Fado müziğini dinlemek isteyenler, sanat ve tarih meraklıları bu turu sevecektir. İleri sevideye gezginler için daha uygundur.

Dünyanın en güzel nehir turları – Douro Nehri

Elbe Nehri, Çek Cumhuriyeti & Almanya

Çek Cumhuriyeti’nin Krkonose Dağları’ndan doğan Elbe Nehri, Almanya’yı geçerek Kuzey Denizi’ne dökülüyor. 1.094 km uzunluğunda. Eğer Elbe Nehri üzerinde bir nehir turu yapıyorsanız, ağırlıklı olarak yerleşim yerlerini değil, yemyeşil doğanın çarpıcı manzaralarını görüyorsunuz. Elbe Nehri üzerinde yapılan nehir turlarında nehrin fiziki yapısı itibari ile alçak veya yüksek su seviyelerinde bile gidebilen özel yapım çarklı butik nehir gemileriyle Berlin’den Prag’a harika bir 9 gün geçiriliyor.

Bu nehir turu kimler için uygun? Doğaseverler, kültür, sanat ve tarih meraklıları bu turu sevecektir.

Elbe Nehri

Main Nehri, Almanya

Almanya’da üst Franconia’dan doğan Main Nehri, Kırmızı Main ve Beyaz Main Nehri’nin birleşmesinden oluşuyor. 530 km uzunluğundaki nehir, Mainz şehrinde Ren Nehri’ne dökülüyor. Main Nehri, Ren-Main-Tuna yolu ile de Tuna Nehri’ne bağlanıyor. Main & Tuna Kanalı, büyüleyici köylerden geçiyor. Nehir turunda Nuremberg, Orta Çağ şehri Bamberg, Romantik yolun incisi olarak bilinen Würzburg, tablo gibi bir Bavyera köyü olan Miltenberg, Frankfurt, Ren ve Main Nehirlerinin birleştiği yerde parıldayan Mainz görülüyor.

Bu nehir turu kimler için uygun? Orta Avrupa’nın bir bölümünü keşfetmek isteyenler, doğaseverler, şirin Bavyera köyleri görmek isteyenler, romantikler bu turu sevecektir.

Bamberg, Main Nehri

Po Nehri, İtalya

İtalya’nın en uzun nehri olan Po Nehri, Cottian Alpleri’nden doğup Adriyatik Denizi’ne dökülüyor. Lombardiya ile Emilia-Romagna ve Veneto bölgeleri arasındaki sınırı oluşturan nehir, 652 km uzunluğunda. Po Nehri Vadisi, Avrupa’nın en önemli sanayi ve tarım alanlarından birisini oluşturuyor. Po Nehri üzerinde bir nehir turuna katılırsanız moda ve tasarımın küresel başkenti Milano’yu, Piedmont bölgesinin başkenti Turin’i, Emilia-Romagna bölgesinin canlı ve tarihi başkenti Bolonya’yı, Emilia-Romagna bölgesindeki Piacenza’yı, Lombardiya bölgesindeki Cremona’yı ziyaret ediyorsunuz.

Bu nehir turu kimler için uygun? Gurmeler, kültür, sanat, tarih, mimari, moda, alışveriş meraklıları bu turu sevecektir.

Torino, Po Nehri

Dinyeper Nehri, Rusya & Belarus & Ukrayna

Valday Tepeleri’ndeki buzullardan doğan Dinyeper Nehri, Rusya, Belarus ve Ukrayna’dan geçerek Karadeniz’e dökülüyor. 2.285 km uzunluğunda. Bu nehir tarih boyunca Vikingler, Slavlar ve Bizanslılar için önemli bir ticari yol olarak hizmet vermiş. Vikingler, İskitler, Kazaklar tarafından kaybedilen gerçek hazinelerin, Dinyeper Nehri sularının derinliklerinde olduğuna inanılıyor. Avrupa’nın üçüncü büyük nehri olan Dinyeper Nehri üzerinde bir nehir turu yapıyorsanız, Ukrayna’nın başkenti Kiev’den başlayarak Karadeniz kıyısındaki Odessa’ya kadar Ukrayna’nın doğal güzellikleri eşliğinde unutulmaz bir seyahat gerçekleştiriyorsunuz. Eski Kazak şehri Zaporoje, Dinyeper Deltası, Potemkin merdivenleri ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki bir çok eseri de görüyorsunuz.

Bu nehir turu kimler için uygun? Tarih, sanat tutkunları, bazen tarihin içinde bazen de bir masalın içinde hissettiren eşsiz güzellikteki şehir ve köyleri görmek isteyenler bu turu sevecektir.

Dünyanın en güzel nehir turları

Kiev, Dinyeper Nehri

Volga Nehri, Rusya

Avrupa’nın en uzun nehri olan Volga, Moskova’nın kuzey batısında bulunan Valday Tepeleri’nden doğup Hazar Denizi’ne dökülüyor. Volga Nehri kıyı şeridi tarih boyunca İskitler, Hunlar ve Türkler de dâhil olmak üzere birçok farklı etnik gruba ev sahipliği yapmış. Günümüzde Rusya nüfusunun yaklaşık % 40’ı Volga Nehri havzasının yakınında yaşıyor, ülkenin çiftçilerinin yarısı bu nehir boyunca tarım yapıyor. Avrupa’nın en uzun nehri olan Volga Nehri üzerinde bir nehir turu yapıyorsanız dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya’nın tarihi, kültürünü, coğrafyasını keşfediyor, insanları ile yakından tanışma fırsatı buluyorsunuz. Moskova ve St.Petersburg gibi Rusya’ya başkentlik yapmış iki büyük ve önemli kenti gezip tanıyor, nehir boyunca Rus tarihinde önemli yere sahip şehir ve kasabaları ziyaret ediyorsunuz. Avrupa’nın en büyük iki gölü Ladoga ve Onega, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan şehirler, anıtlar, eserler bu tur dâhilinde gördükleriniz arasında yer alıyor. Gemi seyir hâlindeyken geceleriniz konserler ve gösteriler ile renkleniyor, gündüzleri boş vakitlerinizde Rus tarihi, Rus dili, Rus kültürü, el sanatları ve Rus şarkıları hakkında bilgilendiriliyorsunuz. Güzergâh boyunca geçeceğiniz 17 adet seviye havuzu da bu yolculuğunuzu ilginç kılıyor.

Volga Nehri turu kimler için uygun? Bu tur Rusya kültürünü merak edenler için mükemmel bir tercihtir. Sanat tutkunları, bazen tarihin içinde bazen de bir masalın içinde hissettiren eşsiz güzellikteki şehir ve köyleri görmek isteyenler bu turu sevecektir.

Dünyanın en güzel nehir turları

Dünyanın en güzel nehir turları – Moskova, Volga Nehri

Don Nehri, Rusya

Rusya’da Novomoskovsk’tan doğan Don Nehri, Azak Denizi’ne dökülüyor. Uzunluğu 1.870 km. İsmini 17. yüzyılda buraya gelip verimli topraklara yerleşen Don Kazakları vermiş. Bu nehir Rusya’nın güney batı orman bozkır bölgelerinden, Lipetsk, Voronezh, Volgograd ve Rostov oblastlarından geçiyor.

Bu nehir turu kimler için uygun? Rusya kültürünü merak edenler, sanat tutkunları, bazen tarihin içinde bazen de bir masalın içinde hissettiren eşsiz güzellikteki şehir ve köyleri görmek isteyenler bu turu sevecektir.

Don Nehri

Nil Nehri, Mısır & Sudan & Güney Sudan & Eritre & Burundi & Ruanda & Demokratik Kongo Cumhuriyeti & Tanzanya & Kenya & Uganda & Etiyopya

6.650 km uzunluğu ile dünyanın en uzun nehri olan Nil Nehri’nin havzası, Afrika kıtasının onda birini kaplıyor. Nil Nehri’nin en uzaktaki kaynağı, Burundi’nin Doğu Afrika Göller Bölgesi’ndeki Kagera Nehri olarak doğuyor ve Tanzanya, Ruanda ve Uganda sınırlarını oluşturarak Victoria Gölü’ne katılıyor. Güneyden kuzeye doğru akan Nil Nehri’nin üç ana kolu var: Beyaz Nil Nehri, Mavi Nil Nehri ve Atbarah Nehri. Nil Nehri’ndeki cruise turları insanlık tarihinin en eski uygarlığına ev sahipliği yapan Mısır’ı gezdiriyorlar, bu turlarda Mısır’ın kültür ve tarihini tanıma fırsatı buluyorsunuz. Mısır’daki Nil Nehri turlarında görülen en önemli şehirler ise kuzeyden güneye Kahire, al-Minyā (el-Minye), Qena (Kina), Luxor (Luksor), Edfu, Kom Ombo, Aswan (Assuan), Abu Simbel oluyor.

Bu nehir turu kimler için uygun? Tarih, gizem, sanat tutkunları bu turu sevecektir. Daha çok ileri seviyede gezginler için uygundur.

Dünyanın en güzel nehir turları

Kahire, Nil Nehri

Mississipi Nehri, ABD

7.200 km uzunluğu ile Kuzey Amerika’nın en uzun nehri olan Mississipi Nehri, ABD’nin Itasca Gölü’nden doğarak Meksika Körfezi’ne dökülüyor. Meksika Körfezi yakınlarında, Mississippi Nehri üzerindeki New Orleans, jazz müziği konserleri ve Mardi Gras karnavalı ile tanınırken Memphis şehri de Elvis Presley, B.B. King ve Johnny Cash’in efsanevi Sun Studio’da albüm kaydetmesi ile adını duyuruyor. Mississipi Nehir turu programları genelde Şikago’dan başlıyor. Burada geçirilen iki günün ardından New Orleans’a uçuluyor ve gemiye geçerek kamaranıza yerleşiyorsunuz. Buradan yola çıkan gemi St. James Parish, St. Francisville, Natchez, Vicksburg ve Helena’ya uğrayarak 7 günün sonunda Elvis Presley’in şehri Memphis’e varıyor. Her limanda geziler ve seyir süresince gemi içinde birçok eğlence programı ve aktiviteler düzenleniyor. Baştan sona büyük bir keyif duyarak yapılan bu gezi, Amerika ile özdeşleşmiş birçok yer ve olayı keşfetme fırsatı sunuyor.

Bu nehir turu kimler için uygun? Amerika’nın tarihine buharlı ve çarklı nehir gezisi ile seyahat etmek isteyenler, kültür, tarih meraklıları, doğaseverler, jazz ve blues müzik dinlemekten hoşlananlar, bu turu sevecektir. Özellikle ileri seviye gezginler için uygundur.

Dünyanın en güzel nehir turları – Mississipi Nehri

Amazon Nehri, Peru & Kolombiya & Brezilya & Bolivya & Ekvador & Venezuela

Peru’daki And Dağları’nın doruklarından doğan Amazon Nehri, doğuya doğru bir seyir izleyip Atlas Okyanusu’na dökülüyor. 6.438 km uzunluğunda. İlginç faunası içinde pembe yunuslar, sincap maymunları, renkli macawslar sayılabilir. Amazon Nehri boyunca yapılan nehir turları kesinlikle fazlasıyla heyecan verici oluyor. Eğer Amazon Nehri’nin Peru kısımındaki nehir turlarına katılırsanız öncelikle Peru’da muhteşem arkeolojik hazinelerden gastronomi lezzetlerine, doğal güzelliğinden kültürüne kadar pek çok deneyimi bir arada yaşıyorsunuz. Larco Herrera Müzesi’ni ziyaret ediyor, yerel bir aile tarafından işletilen konakta özel bir ‘’Hoşgeldiniz’’ akşam yemeği ile kozmopolit Lima kentinin yerel hayatını hissediyorsunuz. Cusco’da İnkalar’ın Kutsal Vadisi’ne iniyor, 300 tona kadar olan etkileyici taş gösterisiyle Sacsayhuaman Tapınağı’nı görüyor, Kutsal Vadi üzerinde dağlık alanda 1450 yılı civarında inşa edilmiş şaşırtıcı Machu Picchu’ya hayran kalıyorsunuz. Ardından dünyanın en geniş keşfedilmemiş bölgelerinden birisi olan Amazon’a doğru yola çıkıyor, bio zenginliği ve kirlenmemiş yağmur ormanları arasında Amazon’un vahşi yaşamını deneyimliyorsunuz. Dünyanın en lüks ve butik gemisi Avalon Delfin III ile zorlu vahşi yaşamı keşfederken kaliteli şarapların, ünlü Peru lezzetlerinin ve her şey dâhil konforun keyfini sürüyorsunuz. Amazon Nehir üzerinde geçireceğiniz süre boyunca pembe yunuslarla yüzüyor, yerli halkı ziyaret ediyor, muhteşem manzaraları ve tarihi hazineleri keşfediyorsunuz. Eğer Amazon Nehri’nin Brezilya bölümünü görmek isterseniz Manaus şehrinden kalkan turlara katılabilirsiniz.

Bu nehir turu kimler için uygun? Maceraseverler, büyüleyici kültürler, ilginç flora ve fauna ile tanışmak isteyenler bu turu sevecektir. Daha çok ileri seviyede gezginler için uygundur.

Dünyanın en güzel nehir turları

Amazon Nehri

Zambezi Nehri, Zambiya & Angola & Namibya & Botsvana & Zimbabve & Mozambik

Orta Afrika Platosu’ndaki Mwinilunga’dan doğan Zambezi Nehri, Hint Okyanusu’na dökülüyor. 2.575 km uzunluğunda. Toplam 6 ülkeden akıyor: Zambiya, Angola, Namibya, Botsvana, Zimbabve ve Mozambik. Bu ülkelerden akmakla kalmıyor, aynı zamanda da Zambiya & Namibya, Zambiya & Botsvana ve Zambiya & Zimbabve sınırlarını oluşturuyor. Nehrin en önemli özelliği ise dünyanın yedi doğal harikasından birisi sayılan ve Dünya Mirasları listesinde yer alan Victoria Şelaleleri. Tonga halkının inanışına göre Zambezi Nehri Vadisi’nin bir koruyucu Tanrısı da var. Bir balığın başına ve bir yılanın vücuduna sahip olarak tanımlanan Nyami Nyami ve karısının, Kariba Boğazı’nda yaşayan yer altı dünyasının Tanrısı ve Tanrıçası olduğuna inanılıyor.

Bu nehir turu kimler için uygun? Doğaseverler, safari deneyimi yaşayıp yaban hayatı görmek isteyenler bu turu sevecektir. Daha çok ileri seviyede gezginler için uygundur.

Victoria Şelaleleri, Zambezi Nehri

Chobe Nehri (Cuando), Angola & Namibya & Zambiya & Botsvana

Angola’da küçük bir dağ kaynağından doğan Chobe Nehri, Zambezi’ye dökülüyor. 731 km uzunluğunda. Nehrin Botsvana’daki Chobe Milli Parkı’na ulaştığı bölümünde suaygırları, timsahlar, fil sürüleri (genellikle nehri geçerken görülebiliyor), mandalar, antiloplar ve 90’dan fazla balık türü görülüyor.

Bu nehir turu kimler için uygun? Doğaseverler, safari deneyimi yaşayıp yaban hayatı görmek isteyenler bu turu sevecektir. Daha çok ileri seviyede gezginler için uygundur.

Dünyanın en güzel nehir turları

Dünyanın en güzel nehir turları – Botsvana, Chobe Nehri

Yangtze Nehri, Çin

Çin’in Tibet Özerk Bölgesi sınırındaki Qinghai eyaletinden doğan Yangtze (Yangzi) Nehri, Doğu Çin Denizi’ne dökülüyor. 6.300 km uzunluğu ile Asya’nın en uzun, dünyanın ise en uzun 3. nehri. Yangtze Çince’de Uzun Nehir anlamına geliyor. Yangtze Nehri, dünyadaki diğer nehirlerden daha fazla kentin kaynağı olmuş. Bu kentler arasında Qinghai, Tibet, Yunnan, Sichuan, Chongqing, Hubei, Hunan, Jiangxi, Anhui, Jiangsu ve Şangay sayılabilir. Yangtze Nehri turlarında seyahat Şangay’da başlıyor. Burada geçirilen iki günün ardından Wuhan ve Yichang’a gidiliyor. Yichang’ta gemiye biniliyor ve Yangtze Nehir gezisi başlıyor. Seyir boyunca Üç Boğazlar, Wu ve Quatang Boğazı’nın harika manzaraları, Hayalet şehir olarak bilinen Fengdu ve buradaki katedral, Chonginq şehri görülüyor. Gemiden ayrıldıktan sonra program Xian ve Pekin ile devam ediyor.

Bu nehir turu kimler için uygun? Farklı lezzetler tatmak isteyenler, kültür, tarih meraklıları bu turu sevecektir. Özellikle ileri seviye gezginlerin tercih edebileceği eşsiz bir destinasyondur.

Çin, Yangtze Nehri

Mekong Nehri, Çin & Myanmar (Burma) & Laos & Tayland & Kamboçya & Vietnam

Çin’in Lasagongma Spring, Mt. Guozhongmucha, Qinghai Eyaleti’nden doğan Mekong Nehri, Çin, Myanmar, Laos, Tayland, Kamboçya ve Vietnam’dan geçip Çin Denizi’ne dökülüyor. 4.350 km uzunluğunda. İçinde yaklaşık 1.000 tür balık, 20.000 tür bitki, yüzlerce tür kuş, sürüngen ve memeli yaşıyor. Bu nedenle de Mekong, dünyanın biyolojik açıdan en çeşitli bölgelerinden birisi sayılıyor. Burada geleneksel köyleri geçip görkemli gün batımlarını izlerken çok çeşitli kültürler hakkında da bilgiler ediniyorsunuz. Eğer Mekong Nehri üzerinde bir nehir turuna katılırsanız Tayland’ın başkenti Bangkok, Kamboçya’da olağanüstü Angkor Tapınakları ve bu tapınaklara ev sahipliği yapan Siem Reap, Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh, Vietnam’da Ho Chi Minh, Fransız yazar Marguerite Duras’nın yaşadığı Sa Dec göreceğiniz yerler arasında olacak. Bu şehirlere ilaveten muhteşem balıkçı kasabalarını, devasa tapınakları ziyaret edebilir, yerel hayata tanıklık edebilirsiniz. Aynı zamanda Vietnam’ın kuzeyindeki Hanoi şehrine giderek UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Halong Bay Körfezi’nde 1 gece junk adı verilen yerel teknelerde hayatınızın en huzurlu günlerini geçirebilirsiniz.

Mekong Nehri turu kimler için uygun? Yeni lezzetler tatmak, yeni kültürler hakkında bilgi edinmek, antik tapınaklardan modern saraylara kadar değişik mimariler görmek, geleneksel köylerden kalabalık şehirlere kadar değişik yerler ziyaret etmek, muhteşem gün batımları izlemek isteyenler bu turu sevecektir. Özellikle ileri seviye gezginlerin tercih edebileceği eşsiz bir destinasyondur.

Dünyanın en güzel nehir turları

Mekong Nehri

Ganj Nehri, Hindistan & Bangladeş

Çok eski zamanlardan beri Hinduizm’in kutsal nehri olan Ganj, dünyadaki en verimli ve yoğun nüfuslu bölgelerden birinden akan geniş ve durgun bir nehir. 2.510 km uzunluğunda. Gangotri Buzulları (Himalayalar)’dan doğup Bengal Körfezi’ne dökülüyor. Nehrin kenarında kurulan en önemli yerleşim ise Hindistan’ın manevi başkenti olarak kabul edilen Varanasi şehri. Burası Ganj Nehri’nin kutsal sayılan sularında yıkanıp cenaze törenleri yapan Hindu hacılarını ağırlıyor. Ayrıca Ganj Nehri’nin ağzı Sunderbans olarak bilinen dünyanın en büyük deltasını oluşturuyor. 105.000 km²’den fazla alanı kaplayan delta, 1997’den beri UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunuyor. Eğer Kalküta başlangıçlı 7 gecelik bir Ganj Nehri turuna katılırsanız Hint yerel yaşantısına daha yakından tanıklık edip aynı zamanda Hindistan’ın meşhur Altın Üçgeni’ni (Delhi-Agra-Jaipur) programınıza ekleyerek daha da zengin bir Hindistan seyahati gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bu nehir turu kimler için uygun? Doğa, tarih, kültür meraklıları, farklı lezzetleri tatmak isteyenler bu turu sevecektir. İleri seviyede gezginler için uygundur.

Varanasi, Ganj Nehri

Bu listelediğim nehir turları, dünyanın en güzel nehir turları arasında sayılıyor. Eğer siz de butik gemilerde seyahat etmek, seyir hâlindeyken muhteşem manzaralar izlemek istiyorsanız, bir nehir turuna katılmak sizi fazlasıyla mutlu edecektir.