Güneydoğu Asya’da Çinhindi (Hindiçini) Yarımadası’nda bulunan Laos, bu coğrafyadaki tüm komşuları gibi eşsiz güzellikte bir ülke. Tarih boyunca istilalar, bombalar, yağmalara maruz kalmış olsa da Laos zengin kültürü ve hoşgörülü insanları ile kendini korumayı başararak bugünlere güvenle el sallıyor. Ülkede Luang Prabang şehri, Khmer Hindu tapınak kompleksi Vat Phou, megalit arkeolojik peyzaj alanı Küpler Vadisi; UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Luang Prabang – Wat Aham

Çinhindi Yarımadası, Hindistan’ın doğusu ve Çin’in güneyinde kalan bölge. Myanmar, Tayland, yarımada Malezya’sı, Laos, Kamboçya ve Vietnam’ı kapsıyor. Bu yarımadaya âşık olan bendenizse her fırsatta kendimi burada buluyorum. Şimdi de sırada Asya’nın belki de en az turist çeken, sessiz sakin ülkelerinden biri olan Laos var.

Laos harita Kaynak:Wikipedia (ASDFGHJ – Yükleyenin kendi çalışması, Kamu Malı, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7350846)

Jeolojik yapısı nedeniyle ülkenin 236.800 km²’lik toplam arazisinin sadece % 5’inde tarım yapılabiliyor. Bunun çoğu da başta pirinç olmak üzere sebze, meyve, pamuk ve baharat üretiminden oluşuyor. Toplam nüfusun % 80’inin geçimini tarım ile sağladığı düşünülürse nüfusa oranla çok küçük bir alanda çiftçilik yapıldığını anlayabilirsiniz. Ülkede bu nedenle halkın çoğunluğu yoksulluk sınırının altında yaşıyor ve burası dünyanın en yoksul ülkelerinden sayılıyor.

Halkın % 60’ı Theravada Budisti.

Laos para birimi Lao kip.

Luang Prabang – Wat Xieng Thong’da monklar

Laos 14. yüzyılda Lan Xang Krallığı döneminde kurulmuş. İsmini de kendi dilleri Laoca’da “Milyon Filin Ülkesi” anlamına gelen Laos’dan almış.

Krallık 18. yüzyıla kadar hüküm sürmüş. Sonra bu topraklar Siam Krallığı’na yani bugünkü Tayland’a bağlanmış.

Luang Prabang – Wat Aham

Ülke 1893-1945 yılları arasında Fransız sömürgesi olmuş. 1945 yılında Japon saldırısına maruz kalmış. 1946-1953 yılları arasında yeniden Fransız sömürgesi altına girmiş.

1964-1973 yılları arasında ABD-Vietnam Savaşı döneminde bu topraklara 2 milyon ton bomba düşmüş, üstelik Laos savaşın parçası bile değilken! Ülkede hâlâ daha patlamamış bombalar var. Bu nedenle de ABD yardımı almaya devam ediyorlar.

1952-1975 yılları arasında ismi Laos Krallığı olan ülke, 2 Aralık 1975’te komünist rejim ilan edilerek Laos Demokratik Cumhuriyeti adını aldı. Hâlen üniter komünist tek parti ile yönetiliyor.

Luang Prabang handicraft night market

Laos’a nasıl gidilir?

Laos’a Türkiye’den direkt uçak seferleri bulunmuyor. En popüler seferlerse İstanbul-Vientiane veya İstanbul-Luang Prabang arasında gerçekleşiyor. Uçuş süresi ve beklemelerle birlikte yolculuk en az 16 saat sürüyor.

Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman kasım-şubat ayları arası ve ağustos ayı. Eğer kuzeydeki dağlık bölgeleri ziyaret etmeyi düşünüyorsanız mart-mayıs arasındaki sıcak mevsimde gelmeyi düşünebilirsiniz. Ancak güneyi ziyaret edecekseniz aşırı sıcak olan mart-mayıs döneminde gelmenizi önermem. Eğer çoğunlukla nehir turu yapacaksanız en iyi ay kasım. Ocak-haziran arasında su seviyesi düşük olacağı için bu dönem nehir turu için çok uygun değil.

Luang Prabang

Laos’a vize almak gerekiyor mu?

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi T.C. vatandaşlarının Laos vizesi alması gerekiyor.

Hususi ve Hizmet Pasaport hamili vatandaşlar Laos sınır kapılarında kapı vizesi alabiliyor.

Umuma Mahsus Pasaport hamili vatandaşlar için 2 alternatif var:

✔️ Hususi, Hizmet ve Umuma Mahsus Pasaport hamili vatandaşlar Laos sınır kapılarında kapı vizesi alabiliyor. Uçakta ve sınır kapılarında verilen başvuru formunu doldurup 1 adet fotoğraf vererek 30 güne kadar kalabileceğiniz vizenizi kolaylıkla alıyorsunuz. Yalnız vizede şöyle değişik bir uygulama var: Laos hükümeti her ülkeden farklı vize parası alıyor. Ülkeniz ekonomik geliri yüksek bir ülkeyse daha yüksek vize ücreti ödüyorsunuz.

✔️ Umuma Mahsus Pasaport hamili vatandaşlar https://laoevisa.gov.la/index sitesinden e-vize alıp aşağıdaki sınır kapılarında ibraz edebiliyor. Vize onayı 3 iş günü içinde e-posta adresine gönderiliyor. Bu e-postanın çıktısının alınıp sınır kapısında ibraz edilmesi gerekiyor.

  • Boten Uluslararası Kontrol Noktası
  • Boten Tren İstasyonu
  • Lao-Thai Friendship Köprüsü I
  • Lao-Thai Friendship Köprüsü II
  • Lao-Thai Friendship Köprüsü IV
  • Luang Prabang Uluslararası Havalimanı
  • Pakse Uluslararası Havalimanı
  • Wattay Uluslararası Havalimanı

Laos gezilecek yerler

Burası içinde çok değişik özellikler barındıran bir ülke. Ülkenin çok büyük bir bölümü el değmemiş ormanlardan oluşuyor. Kuzeyde ormanlarla kaplı dağlar, güneydeyse 4.000’den fazla nehir adası olağanüstü bir görüntü sergiliyor.

Luang Prabang – Kuang Si Şelalesi

Ülkenin yollarının büyük bir bölümü bozuk. Trafik sağdan akıyor.

Şehirlerde ise hayat bambaşka. Başkent Vientiane’de bile oldukça basit bir hayat var. UNESCO koruması altındaki tarihi kraliyet şehri Luang Prabang’da monklar yüzlerce yıllık manastırların arasında sessizce geziniyor.

Luang Prabang

Güneydoğu Asya’nın en etkileyici şehirlerinden biri olan Luang Prabang, ülkenin en popüler turistik yeri. Mekong Nehri ve Nam Khan (Khan Nehri) arasındaki yarımadada bulunuyor. Burası 2 Aralık 1975’te komünist rejim ilan edilip Laos Demokratik Cumhuriyeti kurulana kadar Laos Krallığı’nın başkenti olmuş. Geleneksel mimari ile 19.-20. yüzyıllarda Avrupalı ​​sömürge otoriteleri tarafından inşa edilen yapıların eşsiz birleşimini görebileceğiniz Luang Prabang, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Luang Prabang

Si Phan Don

Si Phan Don, Mekong suları ile çevrili tropik adalarda güneş seven gezginleri mutlu etmeyi başaran bir yer. Burada bisiklete binebilir, kano yapabilir, nadir Irrawaddy yunuslarını görebilir, gün batımı gezintilerine çıkabilir, ülkenin en büyük şelalesi olan ve “Laos’un Niagara Şelalesi” olarak adlandırılan Khon Phapheng’i ziyaret edebilirsiniz.

Laos

Si Phan Don

Vientiane

Ülkenin başkenti Vientiane’in anlamı “Sandalağacı Şehri”. Viang Chan (Çen) olarak telaffuz ediliyor. Laoca Viang “şehir”, Chan “sandalağacı” anlamına geliyor. Vientiane’de klasik Laos tarzından Tayland, Çin, Fransız, Amerikan ve Sovyet etkisine kadar uzanan bir kültürel harman görülüyor.

Laos

Vientiane

Vang Vieng

Vang Vieng, Nam Song (Song Nehri) kıyısında sakin bir şehir. Kendi başına çok ilgi çekecek bir yer olmasa da şehri çevreleyen kireçtaşı dağları, tünelleri ve mağaraları nedeniyle kaya tırmanıcıları ve doğa yürüyüşü trekking severler tarafından tercih ediliyor.

Laos

Vang Vieng

Mekong Nehri

4.350 km uzunluğu ile dünyanın 12., Asya’nın 7. en uzun nehri olan Mekong Nehri toplamda 795.000 km² alana yayılıyor. Laos az sayıda iyi koşulda yola ve çok fazla dağlık araziye sahip olduğu için nehir ülkenin başlıca ulaşım yolu olarak kullanılıyor.

Mekong Nehri harita Kaynak:Wikipedia (By L joo at en.wikipedia – Karya sendiri, Domain Awam, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17320504)

Mekong Nehri cruise turları da bu nedenle en çok tercih edilen geziler arasında yer alıyor. Mekong cruise turları içinde en çok kuzey Tayland sınırındaki Huay Xai’den Luang Prabang’a veya tam tersi yöne giden rota öneriliyor.

Mekong Nehri

Vat Phou

Vat Phou, bir Khmer Hindu tapınak kompleksi. Buradaki ilk megalitik taş yapıların M.Ö 2. yüzyılda inşa edildiği sanılıyor. Vat Phou, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Küpler Vadisi

Küpler Vadisi (Plain of Jars), yayla vadilerine ve Xiangkhoang Platosu’nun merkezi ovasının alt eteklerine dağılan binlerce taş küpten oluşuyor. Megalit arkeolojik peyzaj alanı Küpler Vadisi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Laos Mutfağı

Burada bol baharatlı et yemekleri, bolca noodle, tropik meyve yemeğe hazırlıklı olmalısınız. Laos mutfağı, komşusu Tayland mutfağı ve Vietnam mutfağının yemek kültürlerinden etkileniyor. Koloni döneminin etkisiyle de Fransız baget ekmek ve kruvasan çok tüketiliyor. Ancak yine de tamamen kendine özgü bir mutfak olduğunu söyleyebiliriz.

Khao soi

Laos, Güneydoğu Asya’nın en bakir ülkelerinden biri. Eğer siz de insan elinin bozmadığı bir yer keşfetmek istiyorsanız bu güzel ülkeyi rotanıza almalısınız.