Uzak Doğu denince benim aklıma egzotik havasından sonra yemekleri geliyor. Güneydoğu Asya mutfağının bir sentezi olan Tayland mutfağı ise tatlı, tuzlu, acı ve ekşi tatların aynı anda yenmesi ile dikkat çekiyor. Bu yazımda size Tayland mutfağı ve Tay yemekleri hakkında bilgiler vereceğim.

Yemeklerde çok fazla kullanılan basil (fesleğen), lemongrass (limon otu) ve coriander (taze kişniş) çok aromalı bitkiler olduğu için bazen bu yemekler Türk damak tadına uymayabiliyor. Ayrıca nemli ve sıcak havada yenen acı yemekler insanı kan ter içinde bırakabiliyor. Yine de Tay yemekleri inanılmaz lezzetleri ile vazgeçilmezler.

Tayland mutfağı - Tay yemekleri

Chinatown’da bir sokak satıcısı

Tayland mutfağı – Tayland’da ne yenir?

Tadı damağımda kalan yemeklerin en güzelleri ise lüks restoranlarda değil sokak tezgâhlarında satılıyor. Bembeyaz örtülü pırıl pırıl restoranlara gitmek her ne kadar hoş olsa da buranın derin kültürü iskemle üzerinde yemek yerken hissediliyor. Genellikle en iyi ve ucuz yemeklerin sokak tezgâhlarında bulunduğu ülkede gözünüzün önünde pişirilen leziz yemekleri güvenle yiyebilirsiniz. Tayland sokak yemekleri candır! (Yalnız tek kullanımlık kap ile servis yapanları tercih edin. Plastik kapta verenler aynı leğene batırıp çıkarıyorlar. Hijyenik koşullar olmadığı için temiz değiller)

Tayland sokak yemekleri

Sokak yemeklerinin geçmişi ise nehirlerde, kanallarda yemek satan kayıklara dayanıyor. 20. yüzyılın başlarında Kral V. Rama bu seyyar yemek tezgâhlarının karada da kurulabileceğine izin verince sokak yemekleri satmak bir gelenek hâline gelmiş.

Tayland mutfağı – Tayland yemekleri

Tay yemekleri genelde acı olduğu için yanında mutlaka buharda pişmiş pirinç alın. Bu pirinç midenizin yanmasına iyi gelecektir. Aman yemek yerken mide sıkıntısı yaşarsanız soğuk içecek almayın, bu en kötü tercih olacaktır!

Tay kültürünün en önemli özelliklerinden biri bizim alışık olduğumuzun dışında düzenli olarak 3 öğün yemek yemiyor oluşları. Öğle yemeklerinde genellikle hızlı birşeyler atıştırıyorlar, akşam yemeklerini ise erken yiyorlar.

Pad Thai

Yumurta ile pişirilen pirinç eriştesi üzerine demirhindi püresi, balık sosu, soya filizi, taze soğan, misket limonu suyu, ince kıyılmış kişniş, şeker, sarımsak ile terbiye edilen domuz, karides, yengeç veya tavuk ekleniyor. Üzerine mutlaka dövülmüş yer fıstığı ekleniyor.

Yemeği ısmarlarken acılık oranını söylemeniz lazım:

Ancak tek biberli isteyince yiyebileceğinizi not alın :-) .

Tayland mutfağı - Tay yemekleri

Pad Thai

Fried Rice (Kızarmış Pirinç)

Yağda çırpılan yumurta tam pişmeden üzerine buharda pişirilmiş pirinç konuyor. Sebze ve isteğe göre yengeç, tavuk veya karides ilave ediliyor. İçine fish (balık) sosu, oyster (istiridye) sosu ve soya sosu konarak lezzet veriliyor. Tüm malzemeler yüksek ateşte karıştırılarak kısa sürede kavrulup servis yapılıyor.

Tayland mutfağı – Fried rice-kızarmış pirinç

Tayland mutfağı - Tay yemekleri

Pineapple fried rice with shrimp – ananas içinde karidesli kızarmış pirinç

Thai Green Curry (Yeşil Köri Macunlu Tay Yemeği)

Tavada hindistan cevizi sütü ile köri macunu eritiliyor. Sonra tavuk (bazen de karides) ekleniyor. Soya sosu ile lezzetlendiriliyor.

Tayland mutfağı – Tay yemekleri – Green curry chicken

Çorbaya eklenen malzemeler çok değişebiliyor. Bazıları snow pea (taze bezelye), küçük patlıcan, kaffir lime leaves (misket limonu yaprağı) ve bamboo shoots (bambu sürgünleri) da koyabiliyor.

Tayland mutfağı - Tay yemekleri

Green curry karidesli

3 çeşit paste (macun) var: Green (yeşil) curry, yellow (sarı) curry, red (kırmızı) curry. Bunlar havanlarda çeşitli baharat ve köklerin dövülerek karıştırılması ile yapılıyor. Hepsinin ortak özelliği ise acı olmaları.

Spring Rolls

İşte bir Uzak Doğu klasiği! Esnek ve bizim yufkalardan daha kalın özel pirinç yufkalarıyla hazırlanan ve spring rolls olarak bilinen sebzeli veya etli/deniz mahsüllü Çin börekleri oldukça aromalı bir lezzete sahip.

Tayland mutfağı - Tay yemekleri

Spring rolls

Fish Mousse In Clay Plate (Hor Mok Kanom Krok)

Tiftilmiş balık etleri, kırmızı köri sosu, hindistan cevizi sütü ve palmiye şekeri eklenerek küçük güveçlerin içinde pişiriliyor.

Tayland mutfağı – Tay yemekleri – Fish mousse in clay plate

Steamed Sea Food Soufle In Coconut Milk

Hindistan cevizi sütü içinde buharda pişirilen deniz ürünlerinin lezzetine bayılacaksınız.

Tayland mutfağı - Tay yemekleri

Steamed sea food soufle in coconut milk

Miang Kham Thai Style Snack (Atıştırmalıklar)

Bu sağlıklı atıştırmalık kırmızı lotus (nilüfer) yapraklarına sarılarak yeniyor. İçinde misket limonu, soğan, bal, zencefil, mini karides kurusu, acı biber, kavrulmuş hindistan cevizi ve yer fıstığı var.

Tayland mutfağı - Tay yemekleri

Miang Kham Thai style snack

Böcekler

Çığlıklar atarak seyrettiğim böceklerin en lezzetlisinin hangisi olduğunu sorduğumda solucan olduğunu öğrendim. Peki bunları denedim mi? Tabii ki hayır! Ancak şunu da unutmayalım: Görmeye bile zor tahammül ettiğim böcekler aslında Tay mutfağının çok küçük bir bölümünü oluşturuyor.

Tayland mutfağı – Böcekler

Tropik Meyveler

İşte Tayland’a taşınmanız için bir sebep! Ülkemizde görmeye alışık olmadığımız, tadına doyum olmayan meyveleri burada her köşe başında bulmanız mümkün.

Ananas

Rose apple-Gül elması

Star fruit-yıldız meyvesi

Tayland mutfağı – Tay yemekleri – Papaya

Pomelo salad-Pomelo, greyfurt ile portakal arası bir tatta bir meyve. Aromasız, ama çok rahatlatıcı. Fazla yenildiğinde tansiyonu aşırı düşürebiliyor. Salatası ise nefis leziz.

Tatlılar

Tay tatlıları bizimkilere pek benzemiyor. Daha az şekerli ve hafifler. Zaten tropik meyvelerin bu kadar lezzetli olduğu bir yerde insan çok da tatlı aramıyor doğrusu.

Mango Sticky Rice (Yapışkan Pirinç ve Mango)

Milli tatlıları yapışkan pirinç diye bilinen ülkemizde tanınmayan bir pirinç ile yaptıkları yapışkan pirinç ve mango. İsminden de anlaşılacağı üzere oldukça basit bir tatlı. Yerel bir aromatik olan pandan yaprağı ile hindistan cevizi sütünde pişirilmiş yapışkan pirinçleri Tayland’ın yerel mis kokulu sarı mangosu ile servis ediyorlar.

Tayland mutfağı

Tayland mutfağı – Tay yemekleri – Mango sticky rice

Hindistan Cevizi Dondurması

Genellikle hindistan cevizi kabuğunda servis edilen hindistan cevizi dondurması var ki bol kavrulmuş yer fıstığı ile tadına doyum olmuyor.

Tayland mutfağı

Kestane parçaları ve hindistan cevizli dondurma

Foi Thong

Taylar’a Portekizliler’den miras olan Foi Thong tatlısı yumurta sarılarından elde edilen hamurun kadayıf formuna sokulması ile yapılıyor. Denk gelirseniz tatmanızı tavsiye ederim.

Tayland’da hem sokakta hem de lüks restoranlarda yemek yiyerek midenize bayram ettirebilirsiniz. Ah keşke kendim de Tayland mutfağı lezzetlerini yapmayı azıcık becerebilsem de bu tatlardan uzak kalmasam… Ne de olsa bu lezzetlere doymak mümkün değil. Zaten Tayland’a giderken biraz kilo alacağınızı bilerek hazırlıklı gitmekte fayda var.