Başka hiçbir mutfağa benzemeyen Meksika mutfağı dünya mutfakları arasında en renkli ve en acı lezzetlere sahip olması ile tanınıyor. Tıpkı ülkesi ve insanları gibi renkli olan Meksika yemekleri ülkemizde de oldukça popüler. Çok renkli, çok acı ve çok leziz olan yemekler ana vatanı Meksika’da hem restoranlarda, hem de yerel pazarlarda ve sokak tezgâhlarında bulunuyor.

Meksika mutfağı – Meksika yemekleri

Siz de benim gibi Türk yemeklerinden, özellikle de zeytinyağlılardan ve mezelerden vazgeçemem diyenlerden olabilirsiniz. Ancak acı ve baharatlı yemekleri seviyorsanız Meksika mutfağına da bir şans vermelisiniz. Şimdi gelin şu meşhur Meksika yemeklerine bir göz atalım.

Fajita

Evet yazıma en popüler Meksika yemeği ile başlamayı uygun gördüm: Fajita. Et, soğan ve rengârenk biberlerin sotelendikten sonra tereyağı ile aromalanıp dumanı tüterken servis edildiği bir yemek bu. Nasıl popüler olmasın?

Fajita

Chili con carne

Chili con carne yani Türkçesi kıymalı Meksika fasulyesi. Bol acılı yapılan yemek Meksika mutfağı lezzetleri arasında en nadidesi sayılıyor.

Chili con carne

Tortilla

Tortilla lavaşa benzeyen, mısır unu veya beyaz undan yapılan, mayasız, ince ve yassı bir çeşit ekmek. İçine et ve sebze konularak dürüm şeklinde yeniyor.

Tortillaya sarılmış et ve sebze

Quesadilla

Quesadilla tortilla içinde sebze, et (bonfile, tavuk veya deniz ürünü), kaşar peyniri ve özel soslarla servis ediliyor. Bu soslar genelde süzme yoğurt ve kremanın çırpılması ile hazırlanan ekşi krema sosu, chili thai ve guacamole sos oluyor.

Quesadilla

Taco

Taco ince ekmekle hazırlanan bir tür sandviç çeşidi. Minik taco ekmeklerinin içine et, tavuk, sebze, değişik soslar ve peynir konularak tüketiliyor. Taco için Meksika’nın en popüler fastfood çeşidi deniyor. Hazır satılan kıtır tacolardan bulamazsanız lavaş ve tortilla ekmekleri de taco yerine kullanılabiliyor.

Meksika mutfağı

Meksika mutfağı – Karidesli taco

Burrito

Burrito dürüme benzeyen bir yemek. İçine fasulye püresi sürülüyor. Et (dana eti veya tavuk eti), sebze ve peynir ekleniyor.

Meksika yemekleri

Tavuklu burrito

Nachos

Tortilla cipslerine nachos deniyor. Üzerine peynir ve et parçaları dökülerek atıştırmalık olarak servis ediliyor. Yanında guacamole, krema veya salsa sosu getiriliyor.

Meksika yemekleri

Üzeri et ve peynirle süslenen nachos

Guacamole

Guacamole sos avokado ile hazırlanan bir meze. Nachos ve et yemeklerinin yanına pek yakışan bu sos vitamin açısından da oldukça zengin.

Meksika yemekleri

Meksika mutfağı – Guacamole

Enchilada

Enchilada nedir? Tortilla ekmeğinin içine et (dana eti, tavuk eti, deniz ürünleri), peynir, Meksika fasulyesi, patates, çeşitli sebzeler konuyor. Rulo şeklinde sarılıyor. Üzerine acı biber sosu gezdiriliyor. Fırınlanıyor. Fırından alınan tortillalar üzerine özel bir sosu yayılıp rendelenmiş cheddar peyniri serpiştiriliyor.

Enchilada

Churros

Churros bir çikolatalı hamur tatlısı. En önemli özelliği hamurunun 2 kez pişmiş olması. Birincisinde tencerede kavruluyor, ikincisinde ise kızartılıyor. Ardından çikolata sosuyla servis ediliyor. Eğer tatlı krizine girdiyseniz churros derdinize derman olacak.

Meksika yemekleri

Çikolata soslu churros

Agua de horchata

Agua de horchata için Meksika sahlepi diyebiliriz. Pirinç, baharatlar, süt ve şeker ile hazırlanan içecek baharatlı tadıyla oldukça seviliyor.

Meksika yemekleri

Meksika mutfağı – Horchata

Tekila

İşte Meksika’nın yerli ve milli içkisi: Tekila. Kökeni Aztekler’e kadar uzanan içkinin ismi Tequila kasabasından geliyor. Mavi agave (agave tequilana, agave azul veya tequila agave) bitkisinin öz suyunun şeker ve maya ile işlenmesi ve sonra damıtılmasıyla üretiliyor. İçimi oldukça sert. Meksika’daki Agave Peyzajı ve Tekila’nın Antik Endüstriyel Tesisleri (Tequila, Magdalena, El Arenal, Amatitan), UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Tekila

Meksika yemekleri aynı insanları gibi renkli. Aynı onlar gibi eğlenceli. Sizin de tüm Meksika mutfağı lezzetlerini tatmanız dileğiyle…