Türkiye’de su sporlarına merak salıp dalışa başlayan her dalgıcın hayali ilk fırsatta Kızıldeniz’e dalışa gitmektir. Ülkemizde Kızıldeniz deyince ilk akla gelen ülke ise Mısır’dır. Oysa toplam uzunluğu 5.000 km’yi bulan ve tüm kıyıları mercan kayalıklarından oluşan Kızıldeniz’de Mısır haricinde tüplü dalış yapacak başka ülkeler de vardır. Bu yazımda sizleri tüm Kızıldeniz sularında bir geziye çıkaracak ve inanılmaz güzellikteki Kızıldeniz su altını gözlerinizin önüne sereceğim.

Kızıldeniz

Kızıldeniz haritası Kaynak:Wikipedia (By Eric Gaba (Sting – fr:Sting) – Own work (see complete description on Image:Red_Sea_topographic_map-en.svg), CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3819330)

Kızıldeniz dalış noktaları

Düşük maliyet ve yakınlık göz önüne alındığında Kızıldeniz, Türkler için ev avantajlı dalış yeridir. Özellikle liveaboard yapınca su altıyla bütünleşilir. Pek çok dalgıç için de Kızıldeniz’de dalmak bu nedenle âdeta hacca gitmek gibidir. Ne de olsa Kızıldeniz dünyanın en güzel dalış noktaları arasındadır. Kızıldeniz’e kıyısı olan ülkeleri incelediğimizde Akabe Körfezi ile Kızıldeniz’e bağlanan İsrail, Ürdün, doğu kıyısında Suudi Arabistan, Yemen, batı kıyısında Mısır, Sudan, Eritre, Cibuti’yi sayabiliriz. Bu ülkeler arasında dalış turizmi açısından en gelişmiş ülke Mısır olsa da vize alma zorluğu nedeniyle diğer ülkelere de dalış gezisi değerlendirilmeye başlanmıştır.

Kızıldeniz dalış noktaları

Kızıldeniz dalış noktaları Fotoğraf: Yasemin Tüylü

Kızıldeniz dalış noktaları yazısını hazırlarken değerli su altı fotoğrafçılarımızdan destek aldım. Hepsine bu eşsiz görseller için çok teşekkür ediyorum. Yazının kapak fotoğrafı da Kadir Suat Akça’ya aittir.

Kızıldeniz dalış noktaları Fotoğraf: Kadir Suat Akça

Bu yazı için videosunu paylaşan beIN IZ TV’de Sudaki İzler programından tanıdığımız Savaş Karakaş’a da çok teşekkür ediyorum.

Eilat (Eylat) – İsrail

İsrail hem Akdeniz’in doğu kıyıları hem de Kızıldeniz’in Akabe Körfezi’nin ucunda bir konuma sahip. Bu nedenle iki farklı özelliği gösteren dalış noktaları var. Akdeniz tarafındaki Rosh HaNikra Mağaraları muhteşem. Kızıldeniz tarafındaki Coral Beach Nature Reserve ise devasa mercanlara ve muhteşem bahçelere ev sahipliği yapması ile tanınıyor.

Kızıldeniz dalış noktaları

Kızıldeniz dalış noktaları Fotoğraf: Yasemin Tüylü

Dünyanın kıyı dalışı başkenti sayılan Kızıldeniz kıyısındaki Eilat (Eylat) ise İsrail’e gelen dalgıçların gözdesi. Eilat dalış noktalarının çoğuna kıyıdan ulaşılıyor. Burası oldukça iyi korunmuş mercan resiflerine sahip. En popüler dalış noktaları arasında sayılan Abraham (İbrahim) ve Moses (Musa) kayaları, Coral Beach Nature Reserve içinde bulunuyor. Japanese Gardens dalış noktası çok beğeniliyor. Eğer batık dalışı seviyorsanız Satil gemisine kıyı dalışı ile dalınabiliyor. Bu batıkta motor odası ve füze fırlatma alanı görülebiliyor.

Kızıldeniz dalış noktaları Fotoğraf: Kadir Suat Akça

Akabe – Ürdün

Ürdün’ün Akabe Körfezi ile Kızıldeniz’e bağlanan cenneti Akabe (Aqaba), 27 km uzunluğunda bir sahile sahip. Dalış noktalarının çoğu Aqaba Marine Park içinde bulunuyor. Dalgıçlar bu dalış noktalarında yumuşak ve sert mercanların ve resif balıklarının arasında dalışlarını gerçekleştiriyor. 20’den fazla dalış noktasının çoğuna kıyıdan ulaşılıyor. Ancak güneyde yer alan dalış noktalarına tekneyle ulaşılıyor. Akabe dalış noktalarında 500 mercan resifi, 1.200 balık türü ve 1.000 kabuklu deniz canlısı olduğu söyleniyor. Deniz suyu sıcaklığı yaz-kış 20-23 °C arasında değişiyor. Nispeten Kızıldeniz’in daha serin sularına tüplü dalış yapıyor olsanız da bizim sularımıza göre oldukça sıcak noktalarda su altı güzelliklerini keşfediyorsunuz. Akıntı yok. Sular sakin. Görüş 20 metreyi geçiyor.

Kızıldeniz dalış noktaları

Akabe Fotoğraf: Yasemin Tüylü

Akabe dalış noktaları arasında Seven Sisters ve Tank batığı oldukça popüler. Burada çok güzel tepelerin yanında bulunan Amerikan yapımı M42 tankının yanında dalabiliyorsunuz. Dalış 6 metreden başlayarak 24 metreye kadar iniyor. Japanese Gardens herkesin beğenisini kazanan bir resif. Siyah mercanlarla dolu resif, 5-40 metre arasında bulunuyor ve hawksbill kaplumbağaları, eagle ray’ler ve çok çeşitli resif balıklarına ev sahipliği yapıyor. Cedar Pride batığı 1985’te batırılan bir kargo gemisi. 9-26 metre arasındaki batık zengin bir çeşitlilikte yumuşak ve sert mercanlara ev sahipliği yapıyor.

Kızıldeniz dalış noktaları

Tank Batığı Akabe Fotoğraf: Yasemin Tüylü

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan, Kızıldeniz boyunca en uzun kıyıya sahip olan ülke. 1.800 km uzunluğundaki kıyıları Kızıldeniz’in doğu kıyılarının tam % 79’unu kaplıyor. Bu nedenle de çok sayıda dalış noktasına sahip. Hatta Ürdün sınırından Yemen sınırına kadar Suudi Arabistan’da bulunan resiflerin toplamı, Kızıldeniz’in geri kalanında bulunan resif sayısına eşit. Ancak tek farkı var – Suudi Arabistan’dakiler hâlâ keşfedilmemiş durumda.

Kızıldeniz

Suudi Arabistan Fotoğraf: Kadir Suat Akça

Suudi Arabistan turizme kapalı olduğundan az sayıda dalgıç bu güzel mercan kayalıklarında dalma şansına sahip oldu. Ancak Suudi Arabistan 2019 yılında kısıtlı sayıda ülke vatandaşına turist vizesi vermeye başladı. Gelecek yıllarda tüm kıyılarını tüplü dalış turizmine açmayı planlıyor.

Abu Madafa Reef, Cidde, Suudi Arabistan Fotoğraf: Kadir Suat Akça

Yemen

Yemen’de tüplü dalış yapmak istiyorsanız öncelikle sıtmaya karşı tedbirli olmanız öneriliyor. Yemen sularında görüş nispeten diğer yerlere göre az. Mevsimine göre 15-20 metre arasında değişiyor. Yemen’in Kızıldeniz boyunca 200 kadar adası var. Bu adaların en büyüğü olan Socotra Adası, Yemen’in 415 kilometre güneyinde, Somali sınırlarına yakın bir noktada bulunuyor. Socotra Adası’nın muhteşem bir su altı görüntüsü, batıkları, rengârenk mercanları, dev orfozları, black tip köpekbalıkları, yunusları var. Diğer dalış noktaları arasında ise Kamaran ada grubuna ait Kadman Adası, mart ayında balina köpekbalıkları ve mantaların görüldüğü Rocky Banks sayılabilir.

Kızıldeniz dalış noktaları

Kızıldeniz dalış noktaları Fotoğraf: Kadir Suat Akça

Mısır

Kızıldeniz’de dalış dendiğinde ilk akla gelen ülke Mısır’dır. Kendini tüplü dalış turizminde en çok geliştiren ülke olan Mısır, bütün dalgıçların hayallerini süslemektedir. Sert ve yumuşak mercanları, çok çeşitli su altı canlıları ile burası dalgıçların kendini “hacı olmuş” hissettiği bir yerdir.

Mısır Fotoğraf: Ferhan Coşkun

Mısır’daki dalış noktalarını Mısır-Kuzey Kızıldeniz ve Mısır-Güney Kızıldeniz olarak ikiye ayırabiliriz.

Mısır’ın Kuzey Kızıldeniz bölgesi dalgıçların cennetidir. Dünyaca ünlü Straits of Tiran (Tiran Boğazı), Ras Mohammed National Park bu bölgededir. Batık dalışlarını seven dalgıçlar SS Thistlegorm veya Dunraven batıklarında mutlaka dalış yapar. Bu bölgede liveaboard dalış safari tekneleri en iyi alternatiftir. Bu tekneler Sharm El Sheikh, Safaga veya Hurgada’dan kalkar.

Thistlegorm Mısır Fotoğraf: Ferhan Coşkun

Mısır’ın Güney Kızıldeniz bölgesi, kalabalıktan uzak dalış noktalarına sahip olması ile tanınır. Dalış noktalarına sadece liveaboard dalış safari tekneleri ile ulaşım mümkündür. Daedalus Reef, The Brothers, St. Johns, Elphinstone ve Fury Shoals en popüler dalış noktalarıdır. Dalış safari tekneleri Port Ghalib (Marsa Alam), Hamata veya Hurgada’dan kalkar.

Mısır Fotoğraf: Ferhan Coşkun

Sudan

Sudan güvenli olmadığı düşünüldüğü için çok tercih edilen bir destinasyon değil. Ancak Kızıldeniz boyunca su altı güzellikleri göz önüne alındığında dalgıçların aradığı tüm özelliklere sahip. Çünkü daha bakir ve Kızıldeniz’in tüm güzellikleri âdeta burada toplanmış gibi. Buranın su altı güzelliklerini keşfetmek için en iyi yöntem ise liveaboard yani dalış safari tekneleri ile yolculuk yapmak. En popüler dalış noktaları arasında Umbria batığı, Sanganeb ve Shaab Rumi resifleri sayılabilir. Sudan’daki dalışlarda barakuda, akya, çekiç kafa ve resif köpekbalığı sürüleri görülür.

Kızıldeniz dalış noktaları Fotoğraf: Kadir Suat Akça

Eritre (Eritrea)

Eritre’de sadece Dahlak Adaları’nda dalınıyor. Eğer ülkenin başkenti Asmara’yı ziyaret etmek istiyorsanız şehir deniz seviyesinden 2.600 metre yüksekte olduğu için dalışa 1 gün ara verdikten sonra gitmeyi planlamalısınız. Aksi takdirde dekompresyon hastalığı riskine maruz olursunuz. Eritre’ye gitmeden önce sıtmaya karşı tedbir almanız da çok önemli.

Kızıldeniz dalış noktaları

Kızıldeniz dalış noktaları Fotoğraf: Kadir Suat Akça

Cibuti (Djibouti)

Cibuti çok turistik ve dalış açısından çok bilinen bir ülke değil. Yine de eğer Cibuti’ye tüplü dalış yapmak üzere gidecekseniz öncelikle ülkeye giriş için zorunlu olan sarı humma aşısını yaptırmanız gerektiğini bilmelisiniz. Ayrıca ülkeye gitmeden önce kolera, tifo ve sıtma için önlem almalısınız. Cibuti, Kızıldeniz’den Hint Okyanusu’na açılan dar geçitte bulunduğu için çok yoğun akıntılara maruz kalıyor. Ancak bu akıntılar da köpekbalığı, yunus, manta ray ve balina köpekbalığı gibi büyük canlıların görülmesini mümkün kılıyor.

Kızıldeniz dalış noktaları

Kızıldeniz dalış noktaları Fotoğraf: Kadir Suat Akça

Umarım Kızıldeniz dalış yazısı ilginizi çekmiştir. Kızıldeniz’in derin maviliklerini keşfetmeniz dileğiyle 💙