Cozumel Adası (Kozumel, Yucatec Maya dilinde Kùutsmil), Karayip Denizi’nde, Meksika’nın Yucatan Yarımadası’nın doğu kıyılarının açıklarında, Playa del Carmen kasabasının karşı kıyısında yer alan bir ada. Ekonomisi turizme dayalı olan Cozumel, özellikle tüplü dalış yapanların gözbebeği. Jacques Cousteau’nun keşfettiği bu ada zengin mercan resifleriyle Karayipler’in en zengin dalış noktalarına sahip.

Cozumel

Adaya Mayalar’ın M.S 1. yüzyılda yerleştiğine inanılıyor. Maya Ay Tanrıçası Ix Chel’a adanan kutsal adada pek çok Maya tapınağı bulunuyor. Özellikle çocuk doğurmak isteyen kadınlar buraya Hac ibadeti yapmak için gelmişler. Günümüzü kalan en büyük Maya kalıntıları ise ada merkezindeki San Gervasio’da yer alıyor.

Cozumel

Cozumel tüplü dalış

Ada zengin mercan resifleriyle Karayipler’in en zengin tüplü dalış noktalarına sahip. Ben de buraya tüplü dalış yapmak için gitmiştim. Yöre halkı kasırgaların mercan resiflerine çok zarar verdiğini söylese de benim gözümde burada yaptığım dalışlar müthiş güzeldi.

Cozumel dalış

Dalış yaptığım kulüp Dive with Martin’den son derece memnun kaldım. Kulübün benim beğendiğim bir özelliği de ihtiyaç sahibi çocuklar için bağış toplamaları oldu. Adaya giderken mümkün olduğunca çok kıyafet götürüp çocuklar için bu dalış kulübüne bağış yaptım.

Cozumel

Cozumel gezilecek yerler

Cozumel Adası daha çok dalış tutkunlarının tercih ettiği bir ada olsa da dalış yapmayanlar için de aktiviteler mevcut. Ayrıca gerçek Meksika’yı keşfetmek isteyenlere benim yaptığım gibi feribotla ana karaya geçip feribotun yanaştığı sevimli kasaba Playa del Carmen’e ya da Chichén Itzá harabelerine gidebilirler. Adanın gezilecek en önemli yerleri ve yapılacak en güzel aktivitelerini de aşağıda listeledim.

San Gervasio

Maya kalıntılarının bulunduğu San Gervasio, adanın en önemli antik bölgesi. Maya Ay Tanrıçası Ix Chel’a adanmış ve bir hac merkezi olmuş. Kutsal olmasının yanı sıra burası ayrıca ticari ve politik açıdan da stratejik bir öneme sahipmiş.

Cozumel

Los Murcielagos, San Gervasio Kaynak:Wikipedia (By Puchku – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32137340)

Parque Punta Sur

Parque Punta Sur bir doğa koruma alanı. Parka girişte aldığınız biletle bir deniz feneri, küçük bir deniz müzesi ve Maya harabesini ziyaret edebiliyorsunuz. Park yolu göçmen kuşları ve nadiren timsahları tespit etmenin mümkün olduğu bir gözetleme kulesinin önünden geçiyor. Batıya doğru ilerlerken sığ bir resif, bir restoran ve tekne turları (öğlen, 13.00 ve 14.00) ile laguna ulaşılıyor.

Cozumel

Parque Punta Sur Kaynak:Wikipedia (By Saúl Peláez S. – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28733781)

Turquoise Beach Bar

Adanın en iyi canlı müziği burada. Özellikle gün batımları için harika bir yer.

El Cielo

El Cielo adanın en iyi plajı. Cennet ismiyle yaşayan El Cielo’nun sığ turkuaz rengi suları deniz yıldızı, vatozlar ve küçük balıklar arasında şnorkelle yüzme ve yüzme için ideal. Burası adanın güneybatı tarafında yer alıyor. Sadece tekne ile ulaşılıyor.

Cozumel Otelleri

Adanın doğu kısmı çok dalgalı olduğu için hiç otel yok. Adanın batı kıyısındaki oteller arasında, şehir merkezinin güneyindekilerde kalınmasını tavsiye ederim. Ben şehir merkezinin kuzeyindeki Otel Melia Cozumel’de kaldım ama oteli çok beğendiğimi söyleyemem. Ayrıca dalış tekneleri hep güneye doğru gittiği için kuzeydeki otellerden dalgıç alma servisleri yok. Eğer kuzeyde kalırsanız her gün taksiyle dalış kulübüne gitmeniz gerekiyor. Güneydeki otellerde kalanları ise dalış tekneleri otellerinin önünden alıp dalışa oradan gidiyorlar. Güneydeki otellerin içinde Iberostar’da kalabilirsiniz. Şehir merkezinin biraz fazla güneyinde kalsa da burası güzel bir otel. Üstelik dalış tekneleri bu otele uğruyor.

Cozumel

Küçük ve sevimli ada Cozumel Adası’nı dalış yapanlara da yapmayanlara da öneriyorum. Meksika güneşi altındaki tropik adada eminim herkes kendisini mutlu edecek bir şey bulacaktır.