Chichén Itzá (Chichen Itza) 2007 yılında dünyanın yeni 7 harikasından biri seçildi. Chichén Itzá (ya da okunuşuyla Çiçen İtza), Meksika’nın Yucatan Yarımadası’nda, Valladolid ve Merida arasında yer alıyor. Maya ve Toltek medeniyetlerine ait olan kent muhtemelen bir dönem Yucatan’ın dini merkezi olmuş. Günümüzde de Meksika’nın en çok ziyaret edilen ikinci arkeolojik sit alanı. İspanyol Öncesi Chichen Itza Şehri, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Chichen Itza

Mayalar tanrılarının yıldızlarda ve gökte olduklarını inanıyorlarmış. Bu nedenle yüksek bir tepeden yapılan çalışmaların Tanrıya yakınlaşmak için daha yararlı olduğunu düşünmüşler. Piramitlerini de bu amaca hizmet etmek için astronomik bir takvim gibi hazırlamışlar. Yapının 4 yüzeyi 4 mevsimi simgeliyor. Her yüzeyde 91 basamak, piramitin tepesinde de bir sunak var. Yani toplamda 4X91+1 derken yıldaki gün sayısına denk gelen 365 basamak var.

Chichen Itza

Piramidin diğer ilgi çekici yönü ise yalnızca ilkbahar ve sonbaharda yaşanan iki başlı yılan gölgesi. İlkbahar ve sonbaharda güneşten gelen ışıklar ile piramidin merdivenleri birbirine S harfini çiziyor ve iki başlı yılanı (Kukulkan tüylü yılanı) oluşturuyor. Bu yılanın özelliği ise vücudunun gökcisimlerinin yörüngelerinin şeklini alabilmesi.

Chichen Itza

Kale adıyla tanınan Kukulkan Tapınağı ya da Kukulkan Piramidi (El Castillo), kentteki en önemli yapı. M.S 600 yılında Mayalar tarafından yapılmış. Ancak bu orijinal yapının dışına M.S 1200 yılında Toltekler piramit inşa etmişler.

Chichen Itza

Bu alanda en etkileyici yerlerden birisi de Kurban Kuyusu. Aslında Kurban Kuyusu’nu anlatmadan önce cenote’lerden bahsetmem gerekiyor. Peki nedir bu cenote’ler?

Chichén Itzá

Cenote nedir?

Cenote, Maya dilinde dz’onot kelimesinden geliyor. Anlamı ise su dolu mağara. Yer bilimciler tarafından doğal bir kireçtaşı kuyusunu ya da karstik çöküntüyü tanımlamak amacıyla kullanılıyor. Bir yer altı mağarasının çatısı çöktüğü zaman derin, su dolu bir kireçtaşı çukuru oluşuyor. Daha sonra bu çukur yağmur ve yer altı nehirlerinden akan suyla dolup doğal bir havuz oluşuyor. Meksika’da da yaklaşık 6.000 adet cenote bulunuyor. Cenote’ler kesinlikle dünyanın en güzel dalış noktaları arasında yer alıyor.

Cenote’ler önemli birer su kaynağı olduğundan Mayalar bunların Yağmur Tanrısı Chac’ın evi olduğunu düşünmüş. Bu nedenle de Maya kentleri ve dinsel merkezler onların etrafında inşa edilmiş. İşte Chichén Itzá kenti kalıntılarının yakınlarında da bu cenote’lerden var. Bunlardan biri Kutsal Kuyu ya da Kurban Kuyusu olarak biliniyor. Arkeologların buradan çıkardığı insan, özellikle de çocuk iskeletleri ve iskeletlerin yanında bulunan yeşim, altın ve bakır gibi değerli eşyalar, yağmur tanrısına yakarmak için kurbanların değerli eşyaları ile birlikte bu doğal kuyulara atıldığını gösteriyor. Tanrıları memnun etmek için insanların canlı canlı atıldığı kuyuyu görmek ise tabii ki tüyler ürpertiyor.

Chichen Itza’ya nasıl gidilir?

Eğer bir Meksika turu yapıyorsanız ziyaret etmeniz gereken en önemli yerlerden biri Chichén Itzá olacaktır. Yöre halkının buraya esprili bir dille “Chicken Pizza” (tavuklu pizza) demesi de sizi şaşırtmasın.

Buraya Playa del Carmen’den arabayla 2,5 saatte gidiliyor. Bense Cozumel Adası’ndan feribotla ana karaya yani Playa del Carmen’e geldim. Buradan araba kiralayıp Chichén Itzá’ya gittim. Ancak bir daha gidersem Playa del Carmen kalkışlı organize turlara katılmayı da tercih edebilirim. Örneğin Playa del Carmen Tours lokal bir tur şirketi. Bu turların hem maliyeti araba kirasına göre çok daha düşük hem de çok daha konforlu oluyorlar. En önemlisi de Meksika’nın çok güvenli bir ülke olmadığının söylenmesi. Ancak güvenlik konusunda çok da emin değilim çünkü pek çok gezgin arkadaşımın hiç sorun yaşamadan Meksika’da tek başına gezdiğini de gördüm.

Chichén Itzá
Chichén Itzá

Eğer Playa del Carmen / Cancun civarlarını keşfetmek için sadece 1 gününüz varsa gideceğiniz tek yer bence Chichén Itzá olmalı.