Meksika ya da resmi adıyla Meksika Birleşik Devletleri, Kuzey Amerika’nın güney yarısında yer alan bir federal cumhuriyet. Salsa gibi baharatlı, tekila gibi sarhoş edici, Frida Kahlo gibi sürreal ülke deyiminin kullanıldığı Meksika, bu deyimden de anlaşılacağı gibi dünyanın en renkli ve hareketli ülkeleri arasında yer alıyor. Maya ve Aztek medeniyetlerinin beşiği olması da burayı oldukça özel bir ülke hâline getiriyor. Tabii bir de dünyanın yeni 7 harikasından biri seçilen Chichén Itzá harabeleri, adını dünya çapında duyurmasını sağlıyor.

Meksika

Meksika harita Kaynak:Wikipedia (By Addicted04 – Own work with Natural Earth DataThis W3C-unspecified vector image was created with Inkscape., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16381149)

Meksika olağanüstü plajları, rengârenk şehirleri, köklü tarihi, kendine has acılı ve renkli Meksika mutfağı ve eğlenceli insanları ile öne çıkan bir ülke. Ancak Meksika’yı anlamak için önce Aztek ve Maya kültürlerini anlamak gerekiyor.

Meksika

Meksika

Mayalar ilk yerleşim alanlarını M.Ö 1000 yıllarında kurmuş. Medeniyetleri M.S 600’lü yıllarda doruğa ulaşmış. Meksika’nın güney doğu bölgesindeki Yucatan Yarımadası, Belize, Honduras, El Salvador ve Guatemala’ya kadar uzanan Mezoamerika bölgesinde hüküm sürmüşler. Anıtlarını ay, güneş ve Venüs’ün hareketlerini gözlemleyerek ve matematik bilgilerini kullanarak inşa etmişler. Tapınakları tanrılara ait yüzlerin heykelleşmiş simgeleri imiş. Çiftçilik konusunda iyiymişler. Başarılı bir ticaret ağı oluşturmuşlar. Bu güçlü medeniyet M.S 900 yılında bilinmeyen bir nedenle çökmüş.

Aztekler 14-16. yüzyıllar arasında Meksika’nın kuzeyini kontrol eden bir medeniyet. Savaşçı bir toplum olarak tanınıyor ve tanrılarına sundukları kurbanlarla hatırlanıyorlar.

Meksika

Tulum sahili

Meksika’ya nasıl gidilir?

Meksika’da Mexico City ve Cancun’a direkt uçuşlar bulunuyor. Onun dışında bu şehirlere ve ülkenin diğer şehirlerine aktarmalı uçuşlarla gidilebiliyor. Uçuş süresi direkt uçuşlar için 15 saat sürüyor. Aktarmalı uçuşların süresi bekleme süresine göre değişiyor.

Meksika’ya vize almak gerekiyor mu?

Hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport sahibi T.C. vatandaşları Meksika vizeye tabi. Diplomatik pasaport sahibi T.C. vatandaşları ise vizeden muaf. Turizm, iş, eğitim, gazetecilik veya transit geçiş gibi nedenlerle Meksika’ya seyahat edecek vatandaşlarımız havayoluyla seyahat etmek kaydıyla 30 gün süreyle geçerli tek girişli e-vizelerini http://inm.gob.mx/index.php/page/Inicio_Autorizacion_Electronica/tr.html adresli internet sitesinden harçsız olarak alabiliyorlar. Bu uygulamadan yalnızca umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız yararlanabiliyor. Resmi pasaport hamili (hususi ve hizmet) T.C. vatandaşlarının ise ülkemizdeki Meksika Diplomatik Temsilcilikleri’nden pasaporta tatbik edilen vize almaları gerekiyor.

Meksika gezilecek yerler

Eğer hakkını vererek bir Meksika turu yapmak istiyorsanız en az 1 ay zaman ayırmalısınız. Çünkü bu ülke bir doğa, kültür ve piramit cenneti. Görülecek yerleri de oldukça fazla. Hatta burası geze geze bitiremeyeceğiniz bir ülke.

Zaten renkli bir ülkeye gideceksiniz ama seyahatinizi rengârenk bir festivale denk getirmek isterseniz Ölüler Günü Festivali (Día de los Muertos), ölüm ve hayatın birlikte anıldığı, ölenin ardından yas tutmak yerine kutlama yapıldığı bir festival. İnanışa göre eğer ölen kişi unutulursa gerçek ölüm oluyor. Bu festival de ölen kişilerin unutulmaması yani gerçekten ölmemeleri için yapılıyor. Ölüler Günü Festivali geçit töreni 2 Kasım’da gerçekleşiyor. Pek çok şehirde kutlama yapılıyor olmasına rağmen en renkli kutlamalar, Pátzcuaro (Michoacán eyaletindeki Pátzcuaro’da halk kanolara binerek Pátzcuaro Gölü’nden Janitzio adlı küçük bir adaya kürek çekip oradaki bir mezarlıkta bütün gece nöbet tutuyor), Mixquic (Mexico City’nin banliyösü olan Mixquic’da tarihi Augustinian manastırında çanlar çalarken halk mum ve çiçekler taşıyarak sevdiklerinin mezarlarını süslüyor), Tuxtepec (Oaxaca eyaletinin kuzey doğu kesimindeki küçük yerleşim yeri Tuxtepec, talaşla yapılan geleneksel halıları ile tanınıyor. Halk festival için şehrin sokaklarını halı desenleri şeklinde düzenliyor), Aguascalientes (Festival kutlamalarını 1 haftaya uzatıyor ve kafatasları geçit töreniyle biten Kafatası Festivali kutluyor) şehirlerinde yapılıyor.

Ölüler Günü Festivali

Palenque

Zümrüt yeşili ormanların tepelerinden yükselen piramitlerin arasındaki Palenque’de antik Maya dünyasına dalabilirsiniz. Burada gizemli Kızıl Kraliçe ve lahitinin mezarını araştırabilir, belki de Amerika’daki en ünlü mezar anıtı olan Yazıtlar Tapınağı’ndaki Palenque’in en güçlü hükümdarı Pakal’a saygı gösterebilirsiniz.

Meksika

Temple of Inscriptions, Palenque

Cabo

Baja’nın büyüsünü keşfetmek istiyorsanız Cabo’da ülkenin büyük ölçüde gelişmemiş doğu kıyılarını ziyaret edebilir, 71 km² alanı ile bölgenin en büyük deniz koruma alanlarından birisi ve Kuzey Amerika’nın batı kıyısındaki tek mercan kayalığı olan Cabo Pulmo’da tüplü dalış yapabilirsiniz. Su altı dalışlarınız sırasında mevsim ve akıntıya bağlı olarak çekiç kafalı köpekbalıklarını ve balina köpekbalıklarını da gözetleyebilirsiniz.

Meksika

Cabo San Lucas

Mexico City

Kültür başkenti Mexico City’nin her yerinde sanat, müzik, dans ve tiyatro yer alıyor. Ülkenin en iyi duvar fotoğrafçılarının çoğunun en önemli eserleri burada sergileniyor. Diego Rivera’nın Palacio Nacional’deki sinema duvar resimleri ve José Clemente Orozco’nin Palacio de Bellas Artes’teki sosyal gerçekçilik çalışmaları bunlara örnek verilebilir. Ayrıca Xochimilco’nun antik kanalları boyunca bir gondol gezisi de Mexico City’yi eşsiz kılıyor.

Meksika

Mexico City

Meksika’nın Son Tren Yolculuğu

Ferrocarril Chihuahua Pacífico (Bakır Kanyon Demiryolu), Latin Amerika’nın en iyi tren gezilerinden birisi. Trenler Bakır Kanyon’un sansasyonel kayalık manzaraları arasından yükselerek Los Mochis’te deniz seviyesinden Chihuahua’nın yüksek çöl ovalarına tırmanıyor. Size de pencerenizden subtropikal vadileri, Tarahumara köylerini ve dünyanın en derin kanyonlarından bazılarını izlemek düşüyor.

Ferrocarril Chihuahua Pacífico Kaynak:Wikipedia (By No machine-readable author provided. Interspectrum assumed (based on copyright claims). – No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=811537)

Teotihuacán Piramitleri

Bir zamanlar Mezoamerika’nın en büyük şehirleri arasında yer alan Teotihuacán, Mexico City’den sadece bir saat uzakta yer alıyor. Muazzam Pirámide del Sol (Güneş Piramidi) ve Pirámide de la Luna (Ay Piramidi)’nin bulunduğu antik bölgenin ilk kurucularının kimler olduğu bilinmiyor. Ancak kentte Zapotekler ve Mistekler gibi ileri kültüre sahip Maya topluluklarının yaşamış olduğu biliniyor. Kente Teotihuacán adı burayı terk edilmiş haliyle bulan Aztekler tarafından verilmiş. Nahuatl dilinde bu isim insanların ilahlar haline geldikleri yer anlamına geliyormuş. Burası uzun yıllar Aztek hanedanları için bir hac bölgesi olarak kalmış. Günümüzde ise en çok mistik enerjilerin burada birleştiğini düşünenler tarafından ziyaret ediliyor. Teotihuacán UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Meksika

Teotihuacán Piramitleri

Oaxaca

Oaxaca kenti Meksika mutfağının lezzetlerini tadabileceğiniz, muhteşem el sanatları ürünleri alabileceğiniz, güzel kolonyal mimarili binalara ev sahipliği yapan bir yerleşim. Şehrin yakınında antik Zapotek başkenti Monte Albán, el sanatları yapan köyler, Sierra Norte’nin ormanlık tepeleri bulunuyor.

Meksika

Monte Albán

Oaxaca’nın Pasifik kıyısında bulunan 550 km uzunluğundaki plajlarında güneşi içinize çekebilir, yüzerken ya da tüplü dalış yaparken kaplumbağaları, yunusları, balinaları görebilirsiniz. Bahías de Huatulco, Zipolite, San Agustinillo, Mazunte veya sörf cenneti Puerto Escondido’ya hayran kalacaksınız.

Mérida

Yucatán Yarımadası’nın kültür başkenti Mérida iyi korunmuş bir kolonyal mirasa sahip. Yakınında Maya arkeolojik alanları bulunuyor. Bunların en önemlileri de Uxmal, Dzibilchaltún, Chichén Itzá, Puuc Route, Cobá ve Ek Balam.

Meksika

Pyramid of the Magician, Adivino, Uxmal, Mérida, Yucatán

Şehir dışında ise yaban hayatı rezervleri ve ormanlarla kaplı cenoteleri bulunuyor. Peki nedir bu cenote?

Cenote Maya dilinde dz’onot kelimesinden geliyor. Anlamı ise su dolu mağara. Yer bilimciler tarafından doğal bir kireçtaşı kuyusunu ya da karstik çöküntüyü tanımlamak amacıyla kullanılıyor. Bir yer altı mağarasının çatısı çöktüğü zaman derin, su dolu bir kireçtaşı çukuru oluşuyor. Daha sonra bu çukur yağmur ve yer altı nehirlerinden akan suyla dolup doğal bir havuz oluşuyor. Meksika’da yaklaşık 6.000 adet cenote bulunuyor. Cenoteler dünyanın en güzel dalış noktaları arasında yer alıyor.

Meksika

Ik-Kil Cenote

Cenoteler önemli birer su kaynağı olduğundan Mayalar bunların Yağmur Tanrısı Chac’ın evi olduğunu düşünmüş. Bu nedenle de Maya kentleri ve dinsel merkezler onların etrafında inşa edilmiş. Cenotelerden çıkarılan insan, özellikle de çocuk iskeletleri ve yeşim, altın ve bakır gibi değerli eşyalar ise Mayalar’ın yağmur tanrısına yakarmak için insan kurbanlarını ve değerli eşyalarını bu doğal kuyulara attıklarını gösteriyor.

Meksika

Meksika – Chichen Itza yakınlarında bir cenote

San Cristóbal

Chiapas’ın kalbindeki kolonyal şehir San Cristóbal de las Casas modern kültür ile Maya kültürünün muhteşem bir karışımını sunuyor. Bölgedeki Tzotzil ve Tzeltal köyleri en önemli cazibe merkezleri arasında yer alıyor.

Tzotzil halkı

Chichén Itzá

Meksika turu sırasında ziyaret edilmesi gereken en önemli yer kuşkusuz ki 2007 yılında dünyanın yeni 7 harikasından biri seçilen Mayalar’ın mirası Chichén Itzá (Chichen Itza)’dır. Yöre halkının Chicken Pizza (tavuklu pizza) dediği muhteşem Chichén Itzá harabeleri günümüzde ülkenin en çok ziyaret edilen ikinci arkeolojik sit alanı.

Meksika

Meksika – Chichen Itza

Huasteca Potosina, San Luis Potosí

San Luis Potosí ve bir bölgesi olan Huasteca Potosina, harabeler, büyüleyici mağaralar, vahşi ve ıslak deneyimler sunuyor. Burada şelaleler ve ırmaklarla tanışabilir, turkuaz sular ve yemyeşil doğanın canlı renkleri içinde kendinizi bambaşka bir gezegende hissedebilirsiniz. Huastec kültürünün güçlü olduğu bölgeyi kaçırmamanızı öneririm.

Meksika

Tamasopo Şelalesi, San Luis Potosí Kaynak:Wikipedia (By Psau – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1332209)

Volcán Paricutín

Paricutín dünyanın en genç volkanlardan birisi. 410 m yüksekliğindeki tepesine nispeten kolay tırmanılıyor. Sonunda gerçek bir jeolojik mucizenin üstünde durma şansı elde etmek ise tarifsiz oluyor.

Volcán Paricutín Krateri

Pico de Orizaba

Pico de Orizaba, 5.611 m’lik zirvesi ile ülkenin en yüksek dağı. Eğer dağa çıkmak size göre değilse yine de outdoor faaliyetler gerçekleştirebilir ve zirvenin alt yamaçlarındaki parkurlarda doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Pico de Orizaba

Costa Maya

Aşırı gelişmiş Cancún ve Riviera Maya’nın aksine Costa Maya’da sessiz balıkçı köylerini ziyaret edebilirsiniz. Örneğin Mahahual ve Xcalak köyleri Karayip sahilindeki en iyi tüplü dalış noktaları arasında sayılıyor. Laguna Bacalar da büyüleyici manzarası, 90 metre derinliğindeki cenotesi ve eski bir İspanyol kalesi ile dikkat çekiyor.

Costa Maya

San Miguel de Allende

Nefes kesen kolonyal mimariyi, mükemmel el işi alışverişini, renkli festivalleri, dinlendirici kaplıcaları ve ülkedeki en iyi mutfak deneyimlerinden bazılarını San Miguel de Allende’de bulacaksınız. Burası çoğu ziyaretçi için Meksika’nın en özel yerlerinden birisi.

San Miguel de Allende

Gregarious Guadalajara

Meksika’nın ikinci en büyük şehri Gregarious Guadalajara, kolonyal mimarisi, labirent şeklinde pazarları, Tlaquepaque ve Tonalá gibi gösterişli banliyöleri ile dikkat çekiyor.

Guadalajara

Espíritu Santo

UNESCO koruması altındaki Biyosfer Rezervi’nin bir parçası olan Espíritu Santo Adası her açıdan muhteşem bir yer. Burada balina köpekbalıklarıyla derin maviliklere dalabilir, su altının renkli resiflerini keşfedebilir, deniz aslanlarını izleyebilir, yıldızların gölgesinde kamp yapabilirsiniz.

Balina köpekbalığı

Socorro Adaları

Pasifik Okyanusu’ndaki Socorro Adaları (Revillagigedo Archipelago) 4 adet volkanik adadan oluşan bir archipelago (takımadalar, adalar grubu). Adalar Kaliforniya Körfezi’nin ucunda bulunan Cabo San Lucas’ın 250 mil güneyinde yer alıyor. Bu bölge özellikle büyük hayvan çeşitliliği ile ünlü. Tüplü dalışlara boyları 6-7 metreyi bulan dev mantalar, 10’dan fazla türde köpekbalıkları (hammerhead, white tip, silver tip, silky, dusky, Galapagos, tiger), balina köpekbalıkları, dev orkinoslar, tunalar, şişe burunlu yunuslar, kambur sırtlı balinalar, pilot balinalar, katil balinalar eşlik ediyor. Socorro Adaları dünyanın en güzel dalış noktaları arasında yer alıyor.

Socorro Adaları Fotoğraf: Nautilus Liveaboards & TR temsilcisi Ayışığı Dalış Merkezi/Leopar Turizm

Tulum

Dünyaca ünlü Maya harabelerini içinde barındıran Tulum, Karayipler’in bembeyaz kumları ve turkuaz mavisi suları ile süslü. Etrafındaki cenoteler ve Maya harabeleri de burayı bir cazibe merkezi haline getiriyor.

Tulum

Pasifik Kıyısı Şeridi

Baja California’nun çöl adalarından tropik ormanlarla süslü dağlara uzanan Pasifik kıyı şeridi inanılmaz bir doğal güzelliğe sahip. Mazatlán, Puerto Vallarta, Manzanillo, Ixtapa, Zihuatanejo ve Acapulco gibi tatil beldeleri ile Barra de Nexpa, Boca de Pascuales, Troncones ve Puerto Escondido gibi dünyaca ünlü sörf merkezlerine ev sahipliği yapıyor.

Puerta Vallarta sahili

Puerto Vallarta

Ülkenin Pasifik kıyısında yer alan Puerto Vallarta Meksika’nın büyük sahil beldesi kasabalarının çoğundan daha canlı bir yer. Güzel plajlarla dolu beldenin oldukça renkli bir gece hayatı var.

Puerta Vallarta

Guadalupe Adası

Guadalupe Adası (Isla Guadalupe) 250 km² alana yayılan volkanik bir ada. Baja California Yarımadası’nın 241 kilometre batısında yer alıyor. Bölge özellikle köpekbalığı dalışları ile adını duyuruyor. Burada tam 322 tür köpekbalığı yaşıyor! Tüplü dalışlar temmuz-kasım ayları arasında yapılıyor. En popüler dalışlar arasında da büyük beyazla yapılan kafes dalışları geliyor. Guadalupe Adası dalış bölgeleri dünyanın en güzel dalış noktaları arasında yer alıyor.

Meksika

Guadalupe Fotoğraf: Nautilus Liveaboards & TR temsilcisi Ayışığı Dalış Merkezi/Leopar Turizm

Cozumel

Cozumel Adası Karayip Denizi’nde, Yucatán Yarımadası’nın doğu kıyılarının açıklarında, Playa del Carmen kasabasının karşı kıyısında yer alan bir ada. Ekonomisi turizme dayalı olan Cozumel özellikle tüplü dalış yapanların gözbebeği. Jacques Cousteau’nun keşfettiği bu ada zengin mercan resifleriyle Karayipler’in en zengin dalış noktalarına sahip.

Cozumel su altı

Guanajuato

Guanajuato kenti UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. Eskinin maden kasabası Guanajuato rengârenk bir üniversite kentine döndükten sonra plazalar, eğlenceli müzelerle dolmuş. Burada estudiantinas denilen geleneksel sokak partilerine katılabilirsiniz. Kasabanın ana ulaşım rotaları olan yer altı tünelleri de kenti oldukça ilginç bir hâle getiriyor.

Guanajuato

Meksika mutfağı

Başka hiçbir mutfağa benzemeyen Meksika mutfağı dünya mutfakları arasında en renkli ve en acı lezzetlere sahip olması ile tanınıyor. Tıpkı ülkesi ve insanları gibi renkli olan Meksika yemekleri ülkemizde de oldukça popüler. Çok renkli, çok acı ve çok leziz olan yemekler ana vatanı Meksika’da hem restoranlarda, hem de yerel pazarlarda ve sokak tezgâhlarında bulunuyor.

Meksika mutfağı - tacos

Meksika mutfağı – tacos

En özel Meksika yemekleri arasında fajita, tortilla, quesadilla, taco, burrito, nachos, guacamole, chili con carne, enchilada, churros, Meksika içecekleri arasında agua de horchata, tekila sayılabilir.

Meksika mutfağı - tekila

Meksika mutfağı – tekila

Meksika en sevdiğim ülkeler arasında yer alıyor. Derin Maya ve Aztek kültürü ile günümüzün renklerini başarıyla karıştıran ülke eğlenceli ve güler yüzlü insanıyla da kalbimde derin bir yere sahip.

Meksika

Basilica of Guadalupe, Mexico City

Keşfetmeniz dileğiyle…