Dünyayı gezmek çok güzel ama dünyanın en ünlü festivalleri ve karnavallarının olduğu döneme getirip gezmek çok daha güzel. Kostümlerin renk cümbüşüne girdiği, konseptlerin akıllara ziyan verdiği, eğlencenin (bazen taşkınlık derecesinde) tavan yaptığı festivaller ve karnavallar, şüphesiz değişik kültürleri yakından tanımak için de çok iyi bir fırsat. Bu yazımda dünyanın en renkli, en eğlenceli festivallerini, festivallerin ne zaman ve nerede yapıldığını derledim. O zaman buyrun bir dünya turuna çıkalım…

Rio Karnavalı

Dünyanın En Ünlü Festivalleri ve Karnavalları

Tüm dünya genelinde her yıl binlerce festival düzenleniyor. Bu festivallerin organize edildiği yerler, süreleri, konseptleri değişkenlik gösteriyor. Kimisine ücretsiz katılabiliyorsunuz, kimisinin ücretleri ise cep yakıyor. O zaman buyrun, dünyanın en popüler festivallerine bir bakalım:

Rio Karnavalı

Rio Karnavalı, dünyanın en büyük ve en ünlü karnavalı. Karnaval kutlamaları 1723’ten beri devam ediyor. Samba okulları, dansçı kızlarını Samba Kraliçesi yapmak ve şampiyonluk unvanını almak için yarıştırıyorlar. Günde 2 milyon insanın katıldığı karnavalda sokaklar en çok samba olmak üzere canlı müzik ile yankılanıyor.

Rio Karnavalı ne zaman? Karnaval dönemi her yıl Hristiyanlar’ın dini takvimine göre belirleniyor. Hristiyanlar Paskalya öncesinde 40 gün süren ve Büyük Perhiz (Lent) adını verdikleri bir oruç tutuyorlar. Bu oruçta hayvansal gıdaları yemiyorlar. Bu oruç her yıl Kül Çarşambası (Ash Wednesday) adı verilen çarşamba günü başlıyor. Rio Karnavalı, Büyük Perhiz öncesindeki cuma günü başlıyor ve Kül Çarşambası (Ash Wednesday)’na kadar sürüyor. Kazananlar geçit töreni ise karnaval sonrasındaki cumartesi günü yapılıyor.

Rio Karnavalı nerede kutlanıyor? Rio Karnavalı – Rio de Janeiro, Brezilya’da kutlanıyor.

Rio Karnavalı

Mardi Gras

Fransızlar’ın kurduğu New Orleans kentindeki ilk Mardi Gras kutlamaları, 1699’da Louisiana eyaleti valisinin organize ettiği ve şehrin aristokrat ailelerinin katıldığı balolar ile başlamış. Sonraki yıllarda Krewe denilen elit kulüpler, ilk geçit törenlerini organize etmişler. Mardi Gras, Fransızca’da Şişman Salı anlamına geliyor. Bunun nedeni de Hristiyanlar’ın oruca (Büyük Perhiz) başlamadan önce dilediğince yemek yedikleri son gün olması. Zaten Mardi Gras, Büyük Perhiz öncesi dolapta kalan hayvansal gıdalar tüketilsin diye başlamış. Mardi Gras’ın en önemli geçit törenleri ve kostümlü baloları da Tövbe Salısı’ndan önceki bir hafta içinde gerçekleşiyor.

Mardi Gras ne zaman? Mardi Gras dönemi her yıl Hristiyanlar’ın dini takvimine göre belirleniyor. Mardi Gras, Büyük Perhiz’in (Lent) arifesi olan salı gününde (Tövbe Salısı) gerçekleşiyor.

Mardi Gras nerede kutlanıyor? Mardi Gras – New Orleans, ABD‘de kutlanıyor.

Dünyanın En Ünlü Festivalleri & Karnavalları – Mardi Gras

Venedik Karnavalı

Her yıl binlerce kişinin akın akın gittiği Venedik Karnavalı’nın tam olarak ne zaman başladığı bilinmiyor. Değişik görüşlere göre, Pagan kültüründe baharı karşılamak amacıyla yapıldığı veya 1348 yılındaki kara veba salgını nedeniyle hayatta kalan hastalıklı insanların görüntülerini gizlemek için maskeler takmaya başladığı veya partilerde insanların yüzlerini maskeyle gizleyerek sınıf ayrımlarını gözetmeksizin kaynaşmak istemesi üzerine başladığı söyleniyor.

Venedik Karnavalı boyunca San Marco Meydanı’nda etkinlikler, gösteriler, yarışmalar düzenleniyor. Bu yarışma ve gösteriler için bilet satın almak gerekiyor. Gündüz gösterileri haricinde geceleri de partilere ve klasik müzik konserlerine gidiliyor.

Venedik Karnavalı ne zaman? Karnaval dönemi her yıl Hristiyanlar’ın dini takvimine göre belirleniyor. Venedik Karnavalı, Büyük Perhiz’den (Lent) 11 gün önceki cumartesi günü başlayıp salı günü (Kül Çarşambası’ndan bir gün evvel yani Tövbe Salısı’nda) son buluyor.

Venedik Karnavalı nerede kutlanıyor? Venedik Karnavalı – Venedik, İtalya’da kutlanıyor.

Dünyanın En Ünlü Festivalleri & Karnavalları

Venedik Karnavalı

Holi Festivali

Holi Festivali (Holi Fest) yani Renklerin Festivali, baharın gelişini kutlayan, çok renkliliği ve yeniden doğuşu simgeleyen bir Hinduizm renk festivali. Havanın ısınmasının, doğanın uykusundan uyanmasının, bitkilerin tomurcuklanıp çiçeklenmesinin, suların çağlamasının, kuşların ötmesinin müjdecisi olarak kutlanıyor. Holi Festivali’nin en eğlenceli kısmı ise halkın rengârenk toprak boyaları önce yüzlerine sürüp sonra etrafındakilerin üzerine atıyor olması.

Holi Festivali ne zaman? Holi Festivali genel olarak şubat ayının sonu ve mart ayının başındaki dolunaya denk geliyor.

Holi Festivali nerede kutlanıyor? Holi Festivali Hinduizm’e ait bir kutlama olsa da günümüzde tüm din ve kültürlerin yer aldığı uluslararası bir etkinlik statüsüne kavuşmuş. Özellikle Hindistan’da rituelleşen festival, Hindistan’ın ulusal kutlaması hâline gelmiş. Ülkenin 28 eyaletinin tümünde kutlanıyor. Ayrıca Nepal ve Sri Lanka’da da kutlamalar düzenleniyor.

Dünyanın En Ünlü Festivalleri & Karnavalları

Dünyanın En Ünlü Festivalleri & Karnavalları – Holi Festivali

Boryeong Çamur Festivali

Güney Kore’nin batı kıyısındaki Boryeong kasabası; Germanyum, Bentonit ve mineraller bakımından hayli zengin bir çamura sahip. Dünyada pek çok sağlık enstitüsü tarafından insan derisine iyi geldiği kabul edilen çamur, 1996 yılından beri kozmetik ürünlerde kullanılıyor. 1998 yılından beri de Dacheon plajında Çamur Festivali düzenleniyor. Plaja Boryeong’dan kamyonlarla çamur getiriliyor. Gündüzleri çamur savaşı, çamur masajı, çamur kayağı, çamur güreşi, çamur kralı yarışması gibi etkinlikler var. Geceleri ise havai fişek gösterileri, konserler, dans gösterileri düzenleniyor. Festival alanına ücretli giriliyor.

Boryeong Çamur Festivali ne zaman? İki hafta süren festivalin son hafta sonu genellikle temmuz ayının ikinci hafta sonuna denk geliyor.

Boryeong Çamur Festivali nerede kutlanıyor? Boryeong Çamur Festivali – Boryeong, Güney Kore‘de kutlanıyor.

Boryeong Çamur Festival Kaynak:Wikipedia (By Stinkie Pinkie – originally posted to Flickr as Mud Fest 2008, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4366728)

Oktoberfest

Bavyera Kralı I. Ludwig ve Therese of Saxe-Hildburghausen (Therese Charlotte Luise Friederike Amalie), 1810 yılında Münih’te evlenmiş. Bu düğünde pek çok kutlama yapmışlar ve her sene devamını getirmişler. Bu düğün, Oktoberfest’in ilk başlangıcı kabul ediliyor. Her yıl ortalama 6 milyon kişinin katıldığı Oktoberfest’in simgesi ise bira. Bira üreticilerinin kurduğu devasa çadırlarda kutlanan festival; konserlerle, yarışmalarla ve bol bira içerek kutlanıyor. Festival, Bavyera Belediye Başkanı’nın Schottenhamel Çadırı’nda ahşap bira fıçısına dokunup “O’zapft is” (Açıldı) demesiyle başlıyor. Festival için özel olarak mayalanan Oktoberfest birası, Maß adı verilen 1 litrelik bardaklarda sunuluyor. Festival alanına giriş ücretsiz ama yemek ve içkiye para ödeniyor.

Oktoberfest ne zaman? Eylül ayının sondan ikinci hafta sonu başlayan festival 2 hafta sürüyor.

Oktoberfest nerede kutlanıyor? Dünyanın pek çok yerinde Oktoberfest gerçekleştiriliyor ama en yoğun kutlamalar festivalin orijinal çıkış noktası Almanya’nın Münih kentinin Theresienwiese adlı bölgesinde gerçekleştiriliyor.

Dünyanın En Ünlü Festivalleri & Karnavalları – Oktoberfest

Domates Festivali (La Tomatina)

Yaklaşık 100 ton domatesin havalarda uçtuğu Domates Festivali; geçit törenleri, dans gösterileri, eğlenceler ve konserle şenlenen bir festival. Festivalden bir gece önce geleneksel paella yeme yarışı düzenleniyor. Domates Festivali’nin ne zaman ne ve sebeple çıktığı bilinmiyor ama çocuklar arasında zararsız şakalardan, korkunç bir müzisyene yapılan saldırılardan, şehir meclis üyelerine öfkelerini ifade eden kasaba halkından doğmuş olabileceği sanılıyor. Festivale katılım sayısı 20.000 kişi ile kısıtlı tutulmak istendiğinden festival alanına artık biletle giriliyor.

Domates Festivali (La Tomatina) ne zaman? Ağustos ayının son çarşamba günü kutlanıyor.

Domates Festivali (La Tomatina) nerede kutlanıyor? Domates Festivali (La Tomatina) – Buñol, İspanya’da kutlanıyor.

Domates Festivali (La Tomatina)

Ateş Festivali (Up Helly Aa)

Up Helly Aa, bir Viking Ateş Festivali. İlk kez 1880 yılında gerçekleşen festival, Vikingler’in güneşin doğuşunu kutladığı Yule bayramının uyarlaması olarak kutlanmaya başlanmış. Ana karakter Guizer Jarl’ın elinde baltası ve kafasındaki boynuzlu miğferi ile önderlik ettiği festivalde görkemli Viking kostümleri ve meşaleleri ile yürüyüş yapan kişilere Guizers deniliyor. Guizerler tüm gece boyunca ellerinde meşalelerle Viking atalarına saygılarını sunuyorlar. Son olarak da festival için özel olarak yapılan gerçek boyutlarda bir Viking gemisi, kostümlü katılımcılar tarafından ateş çemberine alınıyor, yakılıyor, denize indiriliyor. Sonra da havai fişek gösterileri ve kutlamalar başlıyor.

Ateş Festivali (Up Helly Aa) ne zaman? Ocak ayının son salı günü kutlanıyor.

Ateş Festivali (Up Helly Aa) nerede kutlanıyor? Ateş Festivali (Up Helly Aa) – Lerwick, Shetland Adaları, İskoçya’da kutlanıyor.

Dünyanın En Ünlü Festivalleri & Karnavalları – Ateş Festivali (Up Helly Aa) Kaynak:Wikipedia (By Mike Pennington, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37321730)

Albuquerque Uluslararası Balon Festivali

Dünyanın en büyük sıcak hava balonu festivali olan Albuquerque Uluslararası Balon Festivali, her yıl ortalama 750.000 kişiyi misafir ediyor. 500’den fazla sıcak hava balonunun gökyüzünü süslediği festival, 1972 yılında 770 KOB Radio’nun 50. yılı anısına düzenlenmeye başlanmış. Festivalde Şafak Devriyesi, Kitlesel Yükselişler, Sanatsal Vizyon, Parlayan Balonlar, Özel Şekil Rodeo adlı etkinlikler, konserler, lazer gösterileri, havai fişek gösterileri düzenleniyor. Festival alanına ücretli giriliyor.

Albuquerque Uluslararası Balon Festivali ne zaman? Ekim ayının ilk haftasında 9 gün süreyle kutlanıyor.

Albuquerque Uluslararası Balon Festivali nerede kutlanıyor? Albuquerque Uluslararası Balon Festivali – Albuquerque, ABD’de kutlanıyor.

Albuquerque Uluslararası Balon Festivali

Ölüler Günü Festivali (Día de los Muertos)

Ölüler Günü Festivali (Día de los Muertos), İspanyollar ve Latin Amerikalılar tarafından kutlanan bir festival. Festivalin devam ettiği 2 gün Meksika’da tatil ilan edilince, üstüne bir de festival UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesine dâhil olunca, Ölüler Günü Festivali oldukça popüler oldu. Adı da Meksika ile birlikte anılmaya başladı. Ölüler Günü Festivali’nde ölüm ve hayat birlikte anılıyor, ölenin ardından yas tutmak yerine kutlama yapılıyor. İnanışa göre eğer ölen kişi unutulursa gerçek ölüm oluyor. Bu festival de ölen kişilerin unutulmaması yani gerçekten ölmemeleri için yapılıyor.

Ölüler Günü Festivali (Día de los Muertos) ne zaman? 1-2 Kasım tarihlerinde gerçekleşiyor.

Ölüler Günü Festivali (Día de los Muertos) nerede kutlanıyor? Ölüler Günü Festivali (Día de los Muertos) en yoğun olarak Meksika‘da kutlanıyor.

Dünyanın En Ünlü Festivalleri & Karnavalları – Ölüler Günü Festivali (Día de los Muertos)

Songkran Su Festivali

Songkran Festivali, Tay Yeni Yılı festivali. Adını Sanskritçede astrolojik geçiş yani dönüşüm veya değişiklik anlamına gelen saṃkrānti kelimesinden alıyor. Festival sabahı Budist tapınaklar ziyaret ediliyor, monklara yemekler sunuluyor. Buda heykellerine, genç ve yaşlı halka; kutsamak, yenilemek, iyi şans getirmesi amacıyla su sıçratılıyor. Festivalde yerel halk ile turistler ellerine geçirdikleri su tabancaları, su dolu balonlar ve kovalarla birbirlerini ıslatıyorlar. Festivale katılım ücretsiz.

Songkran Su Festivali ne zaman? Tay Yeni Yıl Günü her yıl 13 Nisan’da. Festival 13-15 Nisan arasında kutlanıyor. Bu tarihler hafta sonuna denk gelirse bir sonraki hafta içi günleri resmi tatil ilan ediliyor. Bu tarihlerin hafta ortasına denk geldiği yıllarda ise tatil birleştirilerek bir önceki cuma gününden bir sonraki pazartesi gününe kadar uzatılıyor.

Songkran Su Festivali nerede kutlanıyor? Tayland‘da kutlanılan Songkran Su Festivali, en çok Chiang Mai‘deki kutlamalarla adını duyuruyor.

Songkran Su Festivali

Harbin Buz ve Kar Festivali

Dünyanın en büyük kış festivali olan Harbin Buz ve Kar Festivali, her yıl yaklaşık 18 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. 1963’ten beri kutlanan festivalde buz heykeller yapılıyor. 2007 yılında Kanadalı doktor Norman Bethune anısına yapılan Kanada temalı bir heykel, dünyanın en büyük kar heykeli olarak Guinness Dünya Rekoru kazandı. Bu heykel 250 metre uzunluğunda, 8,5 m yükseklikteydi ve 13.000 m³ kar kullanılmıştı. Festivale katılım ücretsiz.

Harbin Buz ve Kar Festivali ne zaman? 5 Ocak’ta başlayan festival, şubat ayı sonuna kadar kutlanıyor.

Harbin Buz ve Kar Festivali nerede kutlanıyor? Harbin Buz ve Kar Festivali – Çin’in buz şehri Harbin’de kutlanıyor.

Dünyanın En Ünlü Festivalleri & Karnavalları – Harbin Buz ve Kar Festivali

St. Patrick Günü

Aziz Patrick Günü, İrlanda’nın koruyucu azizi St. Patrick’in ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen kültürel ve dini bir kutlama. Katolik kilisesi için kutsal sayılan gün, aynı zamanda Hristiyanlığın İrlanda’ya gelişini anma günü. Sembolü üç yapraklı yeşil yonca. İrlanda’da Hristiyanlık öncesinde üç yapraklı yonca, Keltler için bir muska olarak kabul edilirmiş. Yapraklarının kalp şeklinde olması nedeniyle bu yoncaya “Ana Kalbi” denilirmiş ve şans getirdiğine inanılırmış. Aziz Patrick de üç yapraklı yoncayı kullanarak İrlandalılar’a Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’u anlatmış. Aziz Patrick Günü’nde herkes yemyeşil giyiniyor. O gün herkes İrlandalı oluyor.

St. Patrick Günü ne zaman? 17 Mart

St. Patrick Günü nerede kutlanıyor? St. Patrick Günü – Başta İrlanda olmak üzere dünyada pek çok ülkede kutlanıyor.

Dünyanın En Ünlü Festivalleri & Karnavalları

St. Patrick Günü

Semana Santa

Çile Haftası ya da Kutsal Hafta boyunca İsa’nın çarmıha gerilişi, göğe yükselişi anılıyor, çektiği acılar paylaşılıyor. Festivalin kökleri 14. yüzyıla dayanıyor. Kocaman İsa heykelleri (pasos), tutku, ölüm ve yeniden dirilişi simgeliyor. Heykellerin arkasına takılan kalabalık, şehirdeki en büyük dini yapıya gelerek burada dini bir tören gerçekleştiriyor. Şehri gezen kalabalık arasındaki geleneksel cüppeli, sivri, uzun kukuletalı Paskalya kardeşlikleri alayları oldukça ilgi çekiyor. Festivalde sokak gösterileri gerçekleşiyor, dans ediliyor.

Semana Santa ne zaman? Semana Senta Festivali, her yıl Hristiyanlar’ın dini takvimine göre belirleniyor. Çile Haftası yani Paskalya öncesindeki pazar günü (Palm Sunday – Dallar Bayramı veya Mesih İsa’nın Yeruşalim’e Giriş Bayramı) ile Paskalya arasındaki dönemde kutlanıyor.

Semana Santa nerede kutlanıyor? Semana Santa – İspanya ve Latin Amerika ülkelerinde kutlanıyor. Antigua, Guatemala’daki Kutsal Hafta kutlamalarında ise İspanyol gelenekleri, yerel kültürel değerlerle harmanlanıyor, şehir caddeleri çiçeklerle kaplanıyor.

Dünyanın En Ünlü Festivalleri & Karnavalları – Semana Santa

Beyaz Geceler Festivali (White Nights of St. Petersburg)

Beyaz Geceler Festivali, Rusya’da düzenlenen uluslararası bir sanat ve müzik festivali. St. Petersburg’da her yıl 21 Nisan-21 Ağustos arasında yaşanan Beyaz Geceler’i kutlamak amaçlı organize ediliyor. Festival boyunca Mariinsky Tiyatrosu ve Mariinsky Konser Salonu’nda akşam gösterileri düzenleniyor. Beyaz Geceler Festivali’nin doruk noktası olan Scarlet Azizler kutlaması, etkileyici bir havai fişek gösterisi ve Neva Nehri’nde korsanların dövüşünü içeriyor. Festival gösterilerinin biletleri aylar önceden tükeniyor.

Beyaz Geceler Festivali ne zaman? Festival 12 Haziran’da Mariinsky Tiyatrosu’nda Beyaz Gecelerin Yıldızları performansı ile başlıyor, 2 Temmuz’da sona eriyor.

Beyaz Geceler Festivali nerede kutlanıyor? Beyaz Geceler Festivali – St. Petersburg, Rusya’da kutlanıyor.

Dünyanın En Ünlü Festivalleri & Karnavalları

Beyaz Geceler Festivali

Fener Festivali

Ölen ataları onurlandırmak üzere gerçekleştirilen Fener Festivali; uzlaşmayı, barışı ve bağışlamayı teşvik ediyor.

Fener Festivali ne zaman? Fener Festivali her yıl ilk kameri ayın (lunar month yani 1. ay) 15. gününde kutlanıyor. Fener Festivali’nin başladığı gün, yılın ilk dolunayına ve Çin Yeni Yılı’nın sonuna işaret ediyor.

Fener Festivali nerede kutlanıyor? Fener Festivali – Çin kökenli olan bu festival, pek çok Asya ülkesinde kutlanıyor.

Dünyanın En Ünlü Festivalleri & Karnavalları – Fener Festivali

Bloemencorso

Van Gogh’un doğup büyüdüğü Hollanda’nın Zundert kenti, Bloemencorso (Çiçek Geçidi)’ne ev sahipliği yapıyor. Bu geçit töreninde dalya (yıldız) çiçeğinden yapılan heykeller, arabaların içinde sergileniyor. Bloemencorso aynı zamanda bir yarışma. Kasaba halkı bir yıl boyunca dalya çiçeklerini ekiyor, topluyor, heykelleri tasarlıyor. Profesyonel ve bağımsız bir jüri, geçit törenindeki en güzel heykeli seçiyor.

Bloemencorso ne zaman? Her yıl eylül ayının ilk pazar günü.

Bloemencorso nerede kutlanıyor? Bloemencorso – Zundert, Hollanda’da kutlanıyor.

Bloemencorso Kaynak:Wikipedia (By Foto van Hassel BV – Beeldarchief Stichting Bloemencorso Zundert, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5874515)

La Mercè Festivali

Eğer çok eğlenceli bir sokak partisine katılmak isterseniz, Barselona’daki La Mercé Festivali size göre demektir. Yazın bitişini ve sonbaharın gelişini kutlayan festival, 5 gün boyunca kesintisiz eğlence sunuyor. Festivalin her gününde mistik karakterlerin, dans eden devlerin, akrobatların dâhil olduğu geçit törenleri düzenleniyor.

1687 yılında veba salgını görülen Barselona’da, Vali Consell de Cent, azize Nuestra Señora de La Mercè (Merhamet’in Bakiresi)’nin yardımını istemiş. İnanışa göre azize sayesinde hastalık yok olmuş. Bunun üzerine Mare de Déu de La Mercè, şehrin koruyucu azizesi ilan edilmiş. 1868 yılında da La Mercè’ye şükran sunmak üzere festival düzenlenmeye başlamış.

La Mercè Festivali ne zaman? Her yıl eylül ayının sonlarına doğru.

La Mercè Festivali nerede kutlanıyor? La Mercè Festivali – Barselona, İspanya’da kutlanıyor.

Dünyanın En Ünlü Festivalleri & Karnavalları – La Mercè Kaynak:Wikipedia (By Castellers de Barcelona – http://castellersdebarcelona.cat/imatges/3d9f_230901.jpg, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11363486)

San Fermin Festivali

Boğa Festivali olarak da adlandırılan San Fermin Festivali, Pamplona şehrinin ilk başpiskoposu ve koruyucu azizi olan St. Fermin anısına düzenleniyor. Festival ilk olarak 3. yüzyılda idam edilen Aziz Fermin’in anısını yaşatmak için düzenlenmiş. Daha sonra amacı eğlence ve turizm olmuş. Festivalde Pamplona şehrinin sokaklarında serbest bırakılan boğalar, binlerce insanı kovalıyor. Bu durum kimi zaman ciddi yaralanmalara ve ölümlere sebep olabiliyor. Boğa koşusundan sonra geleneksel Bask müzikleri çalıyor, Navarra yöresinin içecek ve yiyecekleri tadılıyor, kültürel etkinlikler, partiler, spor etkinlikleri ve konserler gerçekleşiyor.

San Fermin Festivali ne zaman? 6-14 Temmuz arasında kutlanıyor.

San Fermin Festivali nerede kutlanıyor? San Fermin Festivali – İspanya’nın Navarra özerk bölgesinin başkenti olan Pamplona şehrinde kutlanıyor.

Dünyanın En Ünlü Festivalleri & Karnavalları

San Fermin Festivali

Işık Festivali

Berlin’de gerçekleştirilen Işık Festivali, her yıl eylül-ekim aylarında organize ediliyor. Brandenburg Kapısı, Berlin TV Kulesi, Berlin Katedrali, Berlin Zafer Sütunu gibi simge yapılar ve binalar; aydınlatmalar, ışıklı projeksiyonlar ve 3D kullanılarak süsleniyor. Berlin Işık Festivali ücretsiz bir etkinlik.

Işık Festivali ne zaman? Eylül veya ekim ayları.

Işık Festivali nerede kutlanıyor? Işık Festivali – Berlin, Almanya’da kutlanıyor.

Dünyanın En Ünlü Festivalleri & Karnavalları

Işık Festivali

Naadam Festivali

Naadam Festivali, Moğolistan’da “eriin gurvan naadam” yani “erkeklerin üç oyunu” olarak adlandırılan bir festival. Bu oyunlar Moğol güreşi, at yarışı ve okçuluktan oluşuyor. Kıyasıya gerçekleşen geleneksel yarışmalarda Moğol ruhunu doyasıya hissediyorsunuz. Yılın en önemli etkinliği olan Naam Festivali, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesinde bulunuyor.

Naadam Festivali ne zaman? Yaz boyu.

Naadam Festivali nerede kutlanıyor? Naadam Festivali – Moğolistan’da ülke çapında kutlanıyor.

Naadam Festivali

Bissau Karnavalı

Batı Afrika’nın en ilginç karnavallarından biri olan Bissau Karnavalı, aslında Hristiyanlığı yaymak için başlamış ama sonradan tam tersine dönerek kabilelerin kültürlerinin kaynaştığı bir kutlamaya dönüşmüş. Afro Portekiz geleneklerinin büyük bir karışımı olan karnavalda ahşap teknelerin ve büyük kamyonların eşlik ettiği geçit törenleri yapılıyor. Karnavala katılan herkes yapraklardan, inek boynuzlarından, kabuklardan hazırlanan gösterişli kostümler giyiyor, geleneksel danslara eşlik ediyor.

Bissau Karnavalı ne zaman? Bissau Karnavalı zamanı, her yıl Hristiyanlar’ın dini takvimine göre belirleniyor. Bissau Karnavalı, Büyük Perhiz’den (Lent) 4 gün önce gerçekleşiyor.

Bissau Karnavalı nerede kutlanıyor? Bissau Karnavalı, Gine-Bissau Cumhuriyeti’nin başkenti Bissau’da kutlanıyor.

Bissau Karnavalı

Festival dönemlerinde seyahat edip değişik kültürel değerleri tanımak bambaşka oluyor. Tüm festivallerde görüşmek dileğiyle…