Sri Lanka veya resmî adıyla Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti, konumu nedeniyle “Hint Okyanusu’nun İncisi” olarak adlandırılan bir ada ülkesi. Marco Polo burası için “şüphesiz kendi boyutuna göre dünyadaki en güzel ada” demiş. 12 millî parkının her birinde değişik yaban hayatı gözlemi yapılıyor; Yala Milli Parkı yoğun bir leopar popülasyonuna, Minneriya Millî Parkı ve Udawalawe Millî Parkı Asya fillerine, güney kıyısındaki Mirissa, kuzeybatı kıyısındaki Kalpitiya ve doğu kıyısındaki Trincomalee yunus ve balinalara ev sahipliği yapıyor. Kitulgala rafting için, Arugam Bay sörf için tercih ediliyor. Burası bir de scuba dalış cenneti; doğuda Nilaveli’de Pigeon (Güvercin) Ada’daki ve güney kıyılarındaki mercan kayalıklarında veya batı, doğu, güney kıyılarındaki gemi batıklarında scuba dalış yapılıyor. Ayurveda terapi merkezleri, yıl boyu düzenlenen festivalleri, Budist tapınakları ve dünyanın 8. harikası kabul edilen Sigiriya kayalıkları da buranın adını dünyada duyuruyor.

Sri Lanka

Hurulu Eco Park

Sri Lanka’ya M.Ö 5. yüzyılda Kuzey Hindistan’ın Hint-Ârî ırkından Sinhalîler ve M.Ö 3. yüzyılda Güney Hindistan’dan Dravidî Tamiller gelip yerleşmiş. Ada günümüzde ne Hindistan ne de Uzak Doğu gibi, tamamen kendine has bir kimlik ve kültür hissediliyor.

Sri Lanka

Kolombo sokakları

Ülke 1505’te Portekiz, 1638’de Hollanda, 1796’da İngiltere sömürgesi altına girmiş. Bağımsızlığını da 4 Şubat 1948’de ilan etmiş. Ancak İngiliz etkisi hâlâ hissediliyor. Trafik bize göre tersten yani soldan işliyor. İngiliz G tipi priz kullanılıyor. Seyahat edeceklerin bu nedenle yanında adaptör getirmesinde fayda var.

Arap tüccarlar burayı Serendib olarak bilirmiş. Serendipity (şans eseri) kelimesi buradan geliyor. Ülkenin ismi 1948-1972 yılları arasında Seylan’mış. Seylan çayı da ismini buradan alıyor.

Ülkenin adı 1972 yılında Sanskritçe “Kutsal Toprak” anlamına gelen Sri Lanka olarak değiştirilmiş.

Dambulla Kraliyet Mağara Tapınağı

Ülkenin yakın geçmişindeyse kanlı bir iç savaş var. 1983 yılında Tamil Kaplanları adanın kuzeyinde ve doğusunda bağımsız bir Tamil devleti kurulması amacıyla hükümete karşı ayaklanmalar başlatmış. 26 yıl süren çatışmaların ardından 2009 yılında Sri Lanka Ordusu, Tamil Kaplanları’nı yendi ve iç savaş sona erdi. Sri Lanka günümüzde oldukça güvenli gezilebilecek bir ülke.

Sri Lanka halkı çok güler yüzlü

Sri Lanka nerede? Sri Lanka’ya nasıl gidilir?

Sri Lanka Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde, Hint Okyanusu’nda bulunuyor.

Sri Lanka haritası Kaynak:Wikipedia (By User:Connormah – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5570766)

İstanbul’dan başkent Kolombo’nun 20 km kuzeyindeki Katunayake şehrinde bulunan Bandaranaike Uluslararası Havalimanı’na direkt uçuşlar yaklaşık 11 saat sürüyor. Ayrıca pek çok aktarmalı uçuş da var.

Sri Lanka’da hava durumu konusunda dikkatli olmalısınız. Çünkü burası sıcak ama oldukça nemli bir iklime sahip. Pamuklu, hafif kıyafetler gündüzleri için ideal. Havanın her zaman yağmurlu olabileceğini, özellikle geceleri yoğun yağmurlar yağabileceğini ve serinleyebileceğini hesaba katarak yanınızda uzun kollu tişört ve yağmurluk getirmelisiniz. Ayrıca bazı otellerin restoranlarına şortla girilmediğini de bilmelisiniz.

Ella yolunda pirinç tarlaları

Sri Lanka’da hava sıcaklığı ortalamaları yıl boyunca 27-29 °C arasında değişiyor. Mayıs ayı en sıcak ay ve ortalama 29 °C, ocak ayı en soğuk ay ve ortalama 27 °C oluyor.

Ülkede 2 muson mevsimi var. Ana güneybatı Yala musonu, nisan-eylül ayları arasında batı ve güneybatı kıyılarına ve dağlık bölgeye yağmur getiriyor. En yoğun yağış da nisan-haziran aylarında görülüyor. Daha az şiddetli olan kuzeydoğu Maha musonu, kasım-mart ayları arasında doğu kıyısını etkiliyor. En yoğun yağış kasım-aralık aylarında görülüyor.

Bir önemli konu da sivrisinekler. Evet, sivrisinekler Sri Lanka’da sıkıntı verebiliyor. Eğer sivrisinekler tarafından ısırılmak istemiyorsanız sabah gün doğmadan önce ve akşam gün batarken uzun kollu tişört, uzun pantolon ve çorap giymeli, açıkta kalan yerlerinize de sivrisinek kovucu ilaç sıkmalısınız.

Sri Lanka’ya vize almak gerekiyor mu?

Tüm T.C. vatandaşları yani Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabi. Vize 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerde www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte sınır kapılarından alınıyor. Sınır kapısında oyalanmamanız için online vize almanızı öneririm. Online vizeye başvurduktan sonra 24 saat içinde vize onayınız e-postanıza geliyor.

Uçuşunuzdan 4 gün öncesine kadar da www.eservices.immigration.gov.lk/emb/eEmbarkation/#/home-page sayfasından online giriş formu dolduruyorsunuz. Bu form ülkeye girişte sistemde gözüküyor.

Sri Lanka - Karpaha Sands Kalkudah

Sri Lanka – Karpaha Sands Kalkudah

Sri Lanka’ya pek çok kişi Ayurvedik terapi için de geliyor. Burada hemen bir parantez açıp Ayurveda veya Ayurvedik terapi konusuna girmek istiyorum. Ayurvedik terapi 3. yüzyıldan beri uygulanan bütünsel bir tedavi yöntemi. Özünde Tri Dosha ya da 3 Hayati Güç teorisi var: Vata (rüzgâr), Pita (ateş), Kapha (dünya). İnanışa göre herkesin içinde doğasını tanımlamaya yardımcı olan bu 3 güç var ve onların uyum ve denge içinde olması gerekiyor. Yani tüm hastalıkların fiziksel, zihinsel, ruhsal dengesizlikten kaynaklandığına inanılıyor. Bu dengesizliğin düzeltilmesi için tamamen doğal bitkisel yağlar, ilaçlar kullanılıyor, hayat tarzı değiştiriliyor, tatlı, tuzlu, ekşi, acı, keskin ve sert baharatlarla zenginleştirilen diyet uygulanıyor. Ayurvedik terapi en çok Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’da uygulanıyor.

Sri Lanka’da Samahan isimli Ayurvedik ilacı tedbir amaçlı satın alabilirsiniz. Bu ilaç aslında boğaz ağrısına iyi geliyor. Ama hasta olmasanız bile almanız tavsiye ediliyor.

Bir de Sri Lanka Yerli Tıbbı (IMSL) “Helawedakama” var. Nesilden nesile aktarılan bir dizi eski yerli tıp literatürüne dayanan Helawedakama, yüzyıllardır uygulanıyor. Polonnaruwa, Medirigiriya, Anuradhapura ve Mihinthale gibi bazı antik kentlerde dünyanın ilk hastaneleri olduğuna inandıkları hastane kalıntıları bulunuyor.

Aman dikkat!!! Sadece kapalı su için, içecek alırsanız içine kesinlikle buz koymayın. Yanınızda tuvalet kağıdı, pürel, kolonya bulundurun. Temiz tuvalet bulduğunuz yerde girin.

Sri Lanka’da gezilecek yerler – bölgeler listesi

Burası Budist, Hindu, Müslüman ve Hristiyan kültürlerinin iç içe geçtiği bir ülke. Bu kültürlerin etkisi de hissediliyor, her kültürün özel kutlamaları ve festivalleri oluyor. En turistik festival olan Kandy Esala Perahera, her yıl 10 gün boyunca Buda’nın Kutsal Diş Kalıntısına saygı göstermek üzere düzenleniyor. Sinhalese etnik grubunun Sinhalese Yeni Yılı (Aluth Avurudda) 13 veya 14 Nisan’da kutlanıyor. Hindular’ın Diwali (Dewali, Divali, Deepavali) Işık Festivali, Hindu takviminin Ashvin ayının 13. gününde, karanlık 2 haftanın başlangıcında 5 gün boyunca kutlanıyor.

Sri Lanka

Dambulla Kraliyet Mağara Tapınağı

Budist kültürüyle ilgili uyarılar yapmak gerekirse… Tapınaklara gittiğinizde sırtınızı Buda heykellerine dönmeniz saygısızlık kabul ediliyor. Asla Buda heykellerinin üzerine çıkmamalısınız, asla Budist monklara dokunmamalısınız, asla Budist monkların yanında onlarla fotoğraf çektirmemelisiniz. Tapınakları gezerken ayakkabı çıkardığınızı düşünerek yanınızda bolca çorap, galoş getirmelisiniz. Bir de Uposatha olarak anılan Budist dolunay tatilinde yani Poya gününde halka açık yerlerde alkol satışının ve tüketiminin kesinlikle yasak olduğunu bilmelisiniz.

Kolombo’daki Viharamahadevi Parkı’nda uyarı – Sırtınızı Buda heykeline dönük fotoğraf çektiremezsiniz

Sri Lanka gezilecek yerleri bölgesel ayırmak gerekirse:

Tarihi Bölge; Kültür Üçgeni olarak anılan bölge ülkenin orta-kuzey kısmında yer alıyor. Anuradhapura tarihi tapınakları ve stupalarıyla, Dambulla yüzlerce Buddha heykelini barındıran kayadan oyulma mağara tapınağıyla, Sigiriya dünyanın 8. harikası olarak anılan kayalıklarıyla, Polonnaruwa Antik Kenti tarihi buluntularıyla dikkat çekiyor.

Doğa Bölgesi; ülkenin orta kısmında yer alıyor. Çay bahçeleri ile dolu bölge yeşili ile göz kamaştırıyor. Burada Adam’s Peak, Horton Plantations ve Ella Rock oldukça popüler yerler.

Ella İstasyonu

Millî Parklar; yoğun bir yaban hayatına ev sahipliği yapıyor. Yala Millî Parkı leoparları, Minneriya Millî Parkı ve Udawalawe Millî Parkı Asya fillerini (bu fillerin 3 türünden biri olan elephas maximus maximus buranın endemik fili) barındırıyor.

Plajlar; tropik tatil tercih eden gezginler en çok güney ve batı sahillerine geliyor. Sörf ve scuba dalış için ideal pek çok yer var.

Sri Lanka’da gezilecek yerler listesi

65.000 km² büyüklüğündeki ada ülkesi hiç de küçük sayılmaz. Burada Budist ve Hindu tapınakları keşfedeceğiniz bir kültürel yolculuk, yemyeşil çay tarlalarına doyacağınız bir doğa keşfi, filleri ve leoparları göreceğiniz bir yaban hayatı turu, sörf, rafting, scuba dalış yapabileceğiniz bol aktiviteli bir gezi, veya bembeyaz kumlarla kaplı sahillerde kızıl gün batımlarını izleyeceğiniz bir deniz tatili planlayabilirsiniz. Eğer burayı layıkıyla gezmek istiyorsanız, 1 ay bile yeterli gelmeyecektir. Eğer ülkenin sadece tadına varayım diyorsanız, minimum 10 gün ayırmalısınız. Tadına varmak derken, Sri Lanka aktivitelerle dolu bir ülke. Eğer tercihiniz yürümek, tırmanmak, yüzmek, kültürel geziler yapmaksa; fiziksel olarak da çok efor harcayacağınızı bilmelisiniz.

Cinnamon Red Colombo’dan Kolombo manzarası

Bana sorarsanız, Sri Lanka oldukça uygun fiyatlı bir destinasyon. Özellikle Afrika’yla karşılaştırdığınızda ödediğiniz fiyatlar, aldığınız hizmet için çok düşük kalıyor.

Gelelim nasıl gezileceğine… Buraya bireysel geliyorsanız, yol koşulları nedeniyle araba kiralamak çok tavsiye edilmiyor (ana yollar asfalt ama ara yollar asfalt değil). Ancak şoförlü araç kiralamayı düşünebilirsiniz. Ayrıca pek çok gezgin gibi şehirlerarası yollarda otobüse binip şehir içinde tuktukla ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Burada Boutiques in Sri Lanka kurucusu Druvi Gunssekara’ın organize ettiği B2B Luxury Connect turizm fuarına basın davetlisi olarak katıldım. Fuarın ardından katıldığım ülke tanıtım gezisini Resfeber Holidays organize etti. Resfeber Holidays’in sahibi arkadaşım Aleem Raheem titizlikle ve profesyonellikle gezimizi unutulmaz kıldı. Eğer Sri Lanka’ya gitmeyi düşünürseniz gönül rahatlığıyla iletişime geçebilirsiniz.

Sewwandhi Rajapakse (GM)
www.resfeberholidays.com
info@resfeberholidays.com
sales@resfeberholidays.com
+94 76 436 8000

Sri Lanka

Bentota’nın bir köyünde Resfeber Holidays’in genel müdürü Sewwandhi Rajapakse’nin evine misafir olduk. Grubumuzu âdeta kraliyet ailesi gibi ağırladılar.

Eğer Baila müzikleri eşliğinde dans etmeye hazırsanız, Sri Lanka sizi bekliyor…

Kolombo

Sri Lanka’nın batısında yer alan Kolombo, ülkenin başkenti ve en önemli ticaret merkezi. Zengin bir kolonyal mirasa sahip olan Kolombo’da sakin ve huzurlu bir hayatın yanı sıra hareketli bir gece hayatı da var. Şehirde Arap, Portekiz, Hollanda ve İngiliz etkileri hissediliyor.

Sri Lanka

Kolombo

Sigiriya Aslan Kayası

Sigiriya’nın içinde bulunduğı bölge büyük bir ormanmış, fırtınalar ve toprak kaymalarından sonra bir tepe hâline gelmiş. Kral Kashyapa I (MS 477-495) bölgeyi başkent olarak seçince sarayını bu kayanın üzerine inşa ettirmiş, kayanın bir tarafına da aslan biçiminde bir geçit inşa ettirmiş. Buranın ismi de bu yapıdan geliyor; Sīnhāgiri, Aslan Kayası (Singapur’un Sanskritçe adı olan Aslan Şehri Sinhapura’ya benziyor). Kralın ölümünden sonra başkent terk edilmiş. Saray binası da 14. yüzyıla kadar bir Budist manastır olarak kullanılmış. Sigiriya Antik Kenti, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Sigiriya

Sigiriya

Sri Lanka

Sigiriya

Dambulla Kraliyet Mağara Tapınağı

Dambulla Kraliyet Mağara Tapınağı (Dambulla’nın Altın Tapınağı) ülkenin en büyük ve en iyi korunmuş mağara tapınağı kompleksi. Ülke Budizm’i kabul etmeden önce insanların bu mağara kompleksinde yaşadığı sanılıyor. Dambulla Kraliyet Mağara Tapınağı, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Sri Lanka

Sri Lanka – Dambulla Kraliyet Mağara Tapınağı

Anuradhapura Antik Kenti

Anuradhapura Antik Kenti; Tambapanni Krallığı, Upatissa Nuwara Krallığı, Rajarata Krallığı ve Seylan Krallığı’na başkentlik yapmış. Yüzyıllar boyunca Theravada Budizmi’nin merkezi olmuş, Budizm’de kutsal sayılmış. Kutsal Şehir Anuradhapura, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Anuradhapura Antik Kenti – Jetavanarama

Wilpattu Milli Parkı

Wilpattu Millî Parkı, “Göller Bölgesi” olarak anılıyor. Ülkenin kuzeybatı kıyısında, Anuradhapura Antik Kenti’nin yakınında yer alan Wilpattu; Sri Lanka’nın en büyük ve en eski milli parkı. Parkta safari sırasında leoparlar, gece yürüyüşü sırasında da loris gözlemi yapılıyor.

Wilpattu Milli Parkı’nda loris gözlemi yapılıyor

Polonnaruwa Antik Kenti

Polonnaruwa M.S 993 yılında Seylan Krallığı’nın ikinci başkenti olmuş. Polonnaruwa Antik Kenti, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Polonnaruwa Antik Kenti

Minneriya Millî Parkı

Minneriya Millî Parkı dünyanın en fazla sayıda Asya fillerine ev sahipliği yapıyor.

Sri Lanka

Minneriya Milli Parkı

Matale

Sri Lanka merkezinde yer alan Matale’de kakao, vanilya, kakule, tarçın, muskat, zerdeçal gibi pek çok bitki ve baharatın yetiştirildiği baharat bahçelerini rehber eşliğinde gezebilir, Hindu tapınağı Sri Muthumari Amman’ı ziyaret edebilirsiniz.

Kandy (Senkadagalapura)

Kandy (Senkadagalapura), 1592 yılında Seylan Krallığı’nın başkentiymiş ve Sinhala krallarının son başkenti olmuş. Budizm’in en kutsal yerlerinden biri olan Diş Emaneti Tapınağı’na (Temple of the Tooth Relic – Sri Dalada Maligawa) ev sahipliği yapıyor. Bir Hac merkezi olarak Sri Lanka’nın Budist başkenti kabul ediliyor. Kandy Kutsal Şehri, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Kandy

Dünyanın en güzel tren yolculuklarından birini deneyimlemek istiyorsanız, Kandy’de yemyeşil bir doğa içinde 6-7 saatlik bir tren yolculuğu yapabilirsiniz. Demiryolu ağında en güzel manzaralar Kandy-Ella (veya tam tersi Ella-Kandy) arasında görülüyor. Mavi trende 3 çeşit sınıf var. 1. sınıf vagonlar klimalı ve konforlu ama pencere ve kapılar açılmıyor. 2. sınıf vagonlar genellikle turistler tarafından tercih edilen, pencere ve kapıların açıldığı ve oturma yeri olan vagonlar. 3. sınıf vagonlarsa çoğunlukla yerliler tarafından tercih edilen ve genellikle ayakta yolculuk yapılan vagonlar. Açıkçası ben Ella’dan kalkan tren rotasını Kandy’den kalkan rotaya nazaran daha çok beğendim. Eğer kısa bir yolculuk yapacaksanız ve tercih yapmanız gerekirse bu rotayı daha çok öneririm.

Ella treni

Diş Emaneti Tapınağı (Sri Dalada Maligawa)

Kandy’deki Budizm’in en kutsal yerlerinden biri olan Diş Emaneti Tapınağı (Temple of the Tooth Relic – Sri Dalada Maligawa), Buda’nın dişini barındırıyor. Diş Emaneti Tapınağı bu nedenle oldukça önemli bir tapınak.

Sri Lanka

Diş Emaneti Tapınağı

Peradeniya Kraliyet Botanik Bahçeleri

Kandy şehrinin bir banliyösünde bulunan Peradeniya Kraliyet Botanik Bahçeleri; orkide, baharat, şifalı bitkiler ve palmiye ağaçları dâhil olmak üzere 4.000’den fazla bitki türüne ev sahipliği yapıyor.

Peradeniya Kraliyet Botanik Bahçeleri

Knuckles Sıradağları

Knuckles Sıradağları, Matale ve Kandy arasında yer alıyor. Sıradağlar adını Kandy’de belirli yerlerden bakıldığında sıkılı yumruğun boğumlarına benzeyen bir dizi yaslanmış kıvrım ve tepeden alıyor. Sıradağlar boyunca göz alıcı çay tarlalarını görüyorsunuz. Knuckles Koruma Ormanı, Sri Lanka’nın Orta Yaylaları’nın bir parçası olarak (Peak Wilderness Koruma Alanı, Horton Plains Millî Parkı, Knuckles Koruma Ormanı) UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde yer alıyor.

Knuckles Sıradağları

Âdem Tepesi (Adam’s Peak)

Âdem Tepesi; Budistler, Hindular, Hristiyanlar ve Müslümanlar tarafından kutsal sayılıyor çünkü tepesindeki ayak izine benzeyen çöküntünün Gotama Buda’nın, Şiva’nın ya da Âdem’in ayak izi olduğuna inanılıyor.

Nuwara Eliya

Nuwara Eliya, sömürge döneminde İngilizler tarafından inşa edilen evler, golf kulübü ve at yarışı etkinlikleriyle Sri Lanka içindeki “Küçük İngiltere” olarak anılan bir yerleşim.

Nuwara Eliya

Çay Tarlaları

İngiliz sömürge döneminde İngilizler’in çay ihtiyacı doğunca ormanlar kesilerek çay tarlaları hâline getirilmiş. İklim koşulları nedeniyle özel bir aromaya sahip olan dünyaca ünlü seylan çayı bu tarlalarda yetişiyor. Seylan çayı, camellia sinensis isimli çay bitkisinin kurutulmuş ve işlenmiş yapraklarından yapılıyor. Ünlü çay baronu Thomas Lipton, imparatorluğunun temellerini günümüzde Lipton’s Seat adı verilen tepelerde atmış. 1890’da Ceylon’a taşınan İskoç iş adamı Thomas Lipton burada James Taylor ile tanışmış ve birlikte ülkeye çay tarlalarını tanıtmışlar.

Sri Lanka

Çay Tarlaları

Horton Plantasyonu Millî Parkı (Horton Plains)

2.100-2.300 m yükseklikteki Horton Plantasyonu Millî Parkı, dağ otlaklarına ve bulut ormanına ev sahipliği yapıyor. Burası çok özel bir park çünkü Sri Lanka’da sadece bu parkta yürüyüş yaparken leoparları görebiliyorsunuz. Düşünsenize, parkta doğayla baş başasınız, bir aracın içinde değilsiniz ve birkaç metre uzağınızdan bir leopar geçiyor! Horton Plantasyonu Millî Parkı, Sri Lanka’nın Orta Yaylaları’nın bir parçası olarak (Peak Wilderness Koruma Alanı, Horton Plains Millî Parkı, Knuckles Koruma Ormanı) UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde yer alıyor.

Horton Plains

Ella – Dokuz Kemerli Köprü (Nine Arch Bridge)

İngiliz sömürge dönemi demiryolu inşaatının en iyi örneklerinden biri olan Dokuz Kemerli Köprü (Gökyüzündeki Köprü), Ella ve Demodara tren istasyonları arasında yer alan bir viyadük köprüsü. Herhangi bir takviye demir veya beton olmadan taş ve çimento bloklarla inşa edilen köprü, deniz seviyesinden yaklaşık 940 metre yükseklikte bulunuyor. Gezginlerin ve fotoğrafçıların gözdesi olan köprü, özellikle tren geçtiği saatte büyük ilgi görüyor.

Ella – Dokuz Kemerli Köprü (Nine Arch Bridge)

Udawalawe Millî Parkı

Udawalawe Millî Parkı; fillere, nadir bitkilere ve yaban hayatına ev sahipliği yapıyor.

Yala Millî Parkı

Hint Okyanusu kenarındaki Yala Millî Parkı, ülkenin ikinci en büyük parkı. Fil, leopar, timsah ve zengin kuş çeşitliliğine sahip. Asya’daki en yoğun leopar popülasyonu bu parkta görülüyor.

Yala Milli Parkı

Yala Milli Parkı

Tangalle / Mirissa

Sri Lanka güney bölgesinde bulunan Tangalle ile Mirissa arasında muazzam kumsallar var.

Hiriketiya Beach

Eğer buranın batısına doğru giderseniz Ahangama ve Weligama uzunbacak balıkçıları (stilt fishermen) görmek için en iyi yerler. Bu balıkçılar sırıkların tepesinde balık tutuyor ve fotoğrafları sosyal medyada çok ilgi çekiyor. Balıkçıları fotoğraflamak istiyorsanız sabah 6:00-8:00 veya akşam 16:00-18:30 arasında hazır olmalısınız. En güzel fotoğraflar da akşam çekiliyor. Eğer gün içinde fotoğraf çekmek isterseniz sırf fotoğrafçılar için hazır bekleyenleri ücret karşılığında fotoğraflayabilirsiniz. Ben 5 USD ödedim.

Uzunbacak balıkçılar

Galle

Ülkenin güneybatı kıyısındaki Galle Körfezi’nde bulunan Galle Kalesi, ilk olarak 1588’de Portekizliler tarafından inşa edilmiş, sonra Hollandalılar tarafından güçlendirilmiş. Galle Eski Kenti ve Tahkimatları, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Galle Kalesi, Avrupalı ​​işgalciler tarafından inşa edilen Asya’daki en büyük kale olma özelliği taşıyor. Galle’deki diğer önemli yerler arasında doğal liman, Ulusal Denizcilik Müzesi, adadaki ana Shiva tapınaklarından biri olan Cizvit rahipleri tarafından kurulan St. Mary Katedrali sayılabilir.

Galle Feneri

Hikkaduwa / Bentota

Ülkenin batı sahilleri scuba dalış, şnorkel ve sörf için ideal. Burada nefis gün batımları izlemeye hazır olun.

Balapitiya’daki Sundra by Mosvold’da gün batımı

Gal Oya Milli Parkı

Gal Oya Milli Parkı’nın sınırları içinde Sri Lanka’daki en büyük yapay göl olan Senanayake Samudraya Gölü yer alıyor. Ülkede sadece bu gölde bot safari yapılıyor, çok sayıda kuş türü ve gölde yıkanan filler gözlemleniyor.

Gal Oya Milli Parkı’ndaki yapay gölde bot safari yapılıyor

Gal Oya Milli Parkı

Pekoe Yolu

320 km uzunluğundaki Pekoe Yolu yaklaşık 22 günde yürünüyor. Henüz adı çok duyulmayan Pekoe Yolu maceraperestleri ve doğa severleri kendine çekiyor.

Sinharaja Yağmur Ormanları

Sinharaja Orman Rezervi, UNESCO tarafından Biyosfer Rezervi ve Dünya Doğa Mirası olarak belirlendi.

Sri Lanka

Sinharaja Yağmur Ormanları

Şunu söylemeliyim ki Sri Lanka’yı Hindistan’la karşılaştıranlar büyük bir yanılgı içindeler. Burası tamamen kendine has bir ülke. Kültürüyle, şaşırtacak derecede bakımlı binalarıyla, temizliğiyle, leziz yemekleriyle, huzur dolu atmosferiyle, yoğun olmayan ve korna sesi duymadığınız trafiğiyle güzel mi güzel bir ada ülkesi.

Dünyada kaç ülkede sabah leoparları görür, öğlen okyanusta yüzer, akşam dağlara tırmanırsınız? Sri Lanka öyle bir ülke ki sadece kış sporları yapamıyorsunuz ve çöl safarisine çıkamıyorsunuz. Onun dışında burada aklınıza gelebilecek tüm aktiviteleri yapmanız mümkün!

Bedenimin Sri Lanka turunda bu kadar aktiviteden ne derece yorgun hissettiğini anlatamam. Yollarda geçen zamanın ardından bir sonraki durağa varmamız ve akşam yemeğinden kalkmamız gece 23:00’ü buldu. Ancak sabah 5:00’te heyecanla uyandım, bütün enerjimle yeni güne başladım. Hiçbir gün diğerinin aynısı olmadı. 18 güne o kadar çok şey sığdırdım ki geriye dönüp baktığımda yaşadıklarıma ve biriktirdiğim anılara inanamıyorum ama burada yapacak daha o kadar çok şey var ki bir yandan da daha çok şey eksik kalmış gibi hissediyorum.

Sri Lanka güvenle gezilebilecek bir ülke. Hayat burada yavaş işliyor, bir süre sonra siz de bu akışa adapte oluyorsunuz. Nahif, güler yüzlü ve sıcak kanlı insanları, insanın içine işleyen doğası, harika deniz ürünleri, ruhani ve tarihi yerleriyle gezi listelerinin baş sıralarında olmayı hak ediyor. Burada deneyimleyebileceğiniz o kadar çok şey var ki ne kadar kalırsanız kalın; her istediğinizi yapamadan döneceğinize, tekrar tekrar gelmek isteyeceğinize emin olabilirsiniz. İlk gördüğüm andan ayrıldığım ana kadar her saniyesinde kalbime işleyen Sri Lanka, kabarık gezi haritamda en sevdiğim ülkeler arasında yer alıyor.

Keşfetmeniz dileğiyle…