Sri Lanka’nın Balapitiya ve Aşağı Güney Bölgesi, deniz-kum-güneş tatili tercih edenleri, sörf, scuba dalış meraklılarını kendine çekiyor. Eğer nefis gün batımları izlemek, okyanusun dalga seslerini dinleyerek uyumak istiyorsanız Balapitiya ve Aşağı Güney Bölgesi’ndeki denize sıfır konumdaki otellerde konaklayabilir, dilerseniz nehir turu, tarçın deneyimi gibi farklı aktiviteler yapabilirsiniz. Bölgedeki Galle Eski Kenti ve Tahkimatları, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Balapitiya

The Frangipani Tree’den gün batımı

Balapitiya’da Sundra by Mosvold’da konaklayabilirsiniz. Bu butik otelin 7 odası var. Aile odasının 2 odası ve özel havuzu var. Otel okyanusun hemen kenarında. Nefis gün batımları izlemek, ayaklarınız kumlarda ya da çimenlerdeyken yemeğinizi yemek ve üst sınıf hizmet almak istiyorsanız Sundra by Mosvold biçilmiş kaftan.

Balapitiya

Sundra by Mosvold

Balapitiya’da gezilecek yerler listesi

Balapitiya gezilecek yerler listesi Sri Lanka’nın aşağı güney bölgesinden oluşuyor.

Thalpe Beach

Buraya geldiğinizde mutfak kültürüyle tanışmak, halkın nasıl yaşadığına tanıklık etmek isterseniz katıldığım ülke tanıtım gezisini organize eden Resfeber Holidays ile iletişime geçebilirsiniz. Grubumuz Bentota’nın bir köyünde Resfeber Holidays’in genel müdürü Sewwandhi Rajapakse’nin evine misafir oldu. Bizi evlerinde âdeta kraliyet ailesi gibi ağırladılar.

Sewwandhi Rajapakse (GM)
www.resfeberholidays.com
info@resfeberholidays.com
sales@resfeberholidays.com
+94 76 436 8000

Bentota’nın bir köyünde Resfeber Holidays’in genel müdürü Sewwandhi Rajapakse’nin evine misafir olduk. Grubumuzu âdeta kraliyet ailesi gibi ağırladılar.

Bentota Beach

Bentota Beach su sporlarıyla ünlü bir yer.

Bentota’da Pier88 Restaurant Pizzeria & Bar’da nehir kenarında yemek yiyebilirsiniz.

Balapitiya

Pier88 Restaurant Pizzeria & Bar

Burada Cinnamon Bentota Beach güzel bir üst sınıf otel.

Balapitiya

Balapitiya – Cinnamon Bentota Beach

Madu Nehri

Madu Nehri boyunca bot safarisi yapabiliyorsunuz. Bu safari sırasında nehrin içindeki 64 adanın birkaç tanesini ziyaret edebiliyor, yer yer mangrov ormanının içinde kaybolduğunuzu hissediyorsunuz.

Balapitiya

Madu Nehri bot turu

Bu tur kesinlikle buranın olmazsa olmazı. Es geçmemenizi öneririm.

Balapitiya

Madu Nehri bot turu

Balapitiya

Madu Nehri bot turu

Aluthgama

Aluthgama’dan Colombo Fort istasyonuna giden trenlere binerseniz okyanus kenarında harika bir yolculuk yapabilirsiniz. Bu tren hiç turistik değil ama kesinlikle çok eğlenceli bir deneyim yaşamanızı sağlıyor.

Balapitiya

Aluthgama – Colombo Fort İstasyonu treni

Aluthgama yakınındaki Kande Vihara, bir tepenin üzerinde bulunan bir Budist tapınağı. Tapınak, bir arkeolojik sit alanı olarak tanındı.

Meetiyagoda Moonstone

Meetiyagoda Moonstone ülkenin en büyük aytaşı madeninden çıkarılan yarı değerli taşlarla yapılan takıların üretildiği fabrika. By fabrikadan dilediğiniz ürünü satın da alabiliyorsunuz.

Meetiyagoda Moonstone

Ariyapala Masks Museum

Balapitiya ve Aşağı Güney Bölgesi’ndeki Ambalangoda maskeleriyle ünlü. Ariyapala Maske Müzesi’nde küçük bir atölye, kütüphane ve müze bulunuyor ve Sri Lanka’da kullanılan farklı maske türleri sergileniyor.

Ariyapala Masks Museum

Bevis Bawa Bahçeleri

İtalyan Rönesansı ve İngiliz peyzajlı bahçelerinden ilham alan Bevis Bawa malikânesinde nilüferler açan göletler, frangipani ağaçları var.

Galle Fort ve Galle Feneri

Ülkenin güneybatı kıyısındaki Galle Körfezi’nde bulunan Galle Kalesi, ilk olarak 1588’de Portekizliler tarafından inşa edilmiş, sonra Hollandalılar tarafından güçlendirilmiş. Galle Eski Kenti ve Tahkimatları, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Galle Kalesi, Avrupalı ​​işgalciler tarafından inşa edilen Asya’daki en büyük kale olma özelliği taşıyor. Galle’deki diğer önemli yerler arasında doğal liman, Ulusal Denizcilik Müzesi, adadaki ana Shiva tapınaklarından biri olan Cizvit rahipleri tarafından kurulan St. Mary Katedrali sayılabilir.

Balapitiya

Balapitiya – Galle Feneri

Galle’yi bisikletle gezebilirsiniz.

Galle Kalesi

Galle’de Yara Hotel’de konaklayabilirsiniz.

Galle – Yara Hotel

Weligama

Ahangama ve Weligama uzunbacak balıkçıları (stilt fishermen) görmek için en iyi yerler. Bu balıkçılar sırıkların tepesinde balık tutuyor ve fotoğrafları sosyal medyada çok ilgi çekiyor. Balıkçıları fotoğraflamak istiyorsanız sabah 6:00-8:00 veya akşam 16:00-18:30 arasında hazır olmalısınız. En güzel fotoğraflar da akşam çekiliyor. Eğer gün içinde fotoğraf çekmek isterseniz sırf fotoğrafçılar için hazır bekleyenleri ücret karşılığında fotoğraflayabilirsiniz. Ben 5 USD ödedim.

Balapitiya – Weligama’da uzunbacak balıkçıları (stilt fishermen)

Mirissa

Mirissa mavi balina turlarıyla ünlü. Biz mavi balina göremedik ama fin balinası (oluklu balina) ve yunus gördük.

Mirissa – Fin balinası

Mirissa – Yunuslar

Mirissa yakınındaki Talpe’de Owl and the Pussycat Hotel & Restaurant‘ta konaklayabilir ya da yemek için uğrayabilirsiniz.

Owl and the Pussycat Hotel & Restaurant

Mirissa yakınlarındaki Edwards Collection grubunun The Frangipani Tree oteli, okyanus kenarında 9 odalı bir otel. Otelin her odasının bahçesinde tropikal mis kokulu frangipani ağacı var. Burada güzel gün batımları izliyor, okyanus dalgalarının sesiyle uyuyorsunuz.

Balapitiya – The Frangipani Tree

Ahangama’da Edwards Collection grubunun bir oteli olan Villa Mayurana, tarçın tarlaları içinde 9 odalı nefis bir kolonyal otel.

Villa Mayurana

Villa Mayurana otelinin bahçesinde yer alan tarçın ağaçları içinde güzel bir tarçın deneyimi yaşamanızı sağlıyor. Bölgede iki tür tarçın var, Cassia ve endemik Seylan tarçını. Cassia tarçınında kumaran kimyasalı % 1,5-2,5 arasında kullanılıyor. Endemik Seylan tarçınındaysa kumaran kimyasalı % 0,4 oranında kullanılıyor. Bu nedenle Seylan tarçını günlük kullanımda daha çok tavsiye ediliyor.

Tarçın için önce ağacın en dış kabuğu soyuluyor, sonra düzleştirmek için tıraşlanıyor. Kalan kısmının en dış bölümü tamamen elle yuvarlak şekilde soyuluyor, kurutuluyor ve evlerimizde kullandığımız tarçın hâline getiriliyor. Ağaç dallarının kesilip işlenmesine kadar geçen süreç oldukça yorucu bir işçilik gerektiriyor. Ağacın kalan kısmıysa odun olarak yakmak üzere kullanılıyor.

Balapitiya – Villa Mayurana’da tarçın deneyimi

Ahangama’da Garton’s Cape’de konaklayabilirsiniz. Denize sıfır konumdaki otelde küçük bir koydan denize girebilir, uzunbacak balıkçıları fotoğraflayabilirsiniz.

Garton’s Cape

Hikkaduwa / Unawatuna

Hikkaduwa ve Unawatuna scuba dalış ile ünlü.

Unawatuna’da dalış yaptım

Unawatuna Plajı’ndaki Jungle Beach çok popüler. Plajın batı tarafında okyanusu gören Japon Barış Pagodası heykeline yürüyüş yapabiliyorsunuz.

Jungle Beach

Hiriketiya

Hiriketiya sörf ile ünlü.

Hiriketiya

Handunugoda Tea Estate

Handunugoda Tea Estate çay tarlalarını görebileceğiniz, çay tadımı yapabileceğiniz ve fabrikasında çay üretimi hakkında bilgi alabileceğiniz bir yer.

Handunugoda Tea Estate

Eğer deniz-kum-güneş seviyorsanız, su sporlarına merakınız varsa, scuba dalış ve su altı tutkunuysanız, mavi balinaları gözlemlemek istiyorsanız Balapitiya ve Aşağı Güney Bölgesi tam size göre.

Keşfetmeniz dileğiyle…