Sri Lanka’nın Anuradhapura Antik Kenti; Tambapanni Krallığı, Upatissa Nuwara Krallığı, Rajarata Krallığı ve Seylan Krallığı’na başkentlik yapmış. Yüzyıllar boyunca Theravada Budizmi’nin merkezi olmuş ve Budizm’de kutsal sayılmış. Kutsal Şehir Anuradhapura, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Ruwanweli Maha Seya

Anuradhapura Antik Kenti, Sri Lanka’nın kuzey-orta bölümünde, Aruvi Aru Nehri boyunca yer alıyor. M.Ö 5. yüzyılda kurulmuş. M.Ö 4. yüzyıldan M.S 11. yüzyıla kadar Tambapanni Krallığı, Upatissa Nuwara Krallığı, Rajarata Krallığı ve Seylan Krallığı’na başkentlik yapmış. 11. yüzyılda Güney Hindistan’dan gelen istilacılar nedeniyle terk edilmiş. Zamanla bölgenin yoğun bitki örtüsüyle kaplanmış ve unutulmuş. 19. yüzyılda bölgeye İngilizler gelince keşfedilmiş ve bir Budist Hac merkezi hâline getirilmiş. Bir arkeoloji parkı olarak korunan eski bölümü 1982’de UNESCO Dünya Mirası alanı ilan edildi.

Uga Ulagalla Resort’ta at sevdim

Anuradhapura Antik Kenti’nde gezilecek yerler listesi

Sri Lanka‘nın Anuradhapura Antik Kenti çok geniş bir alana yayılıyor. İçinde bulunduğu alanda dagobalar (Budist stupalar), heykeller, saraylar, içme suyu rezervuarları ve kutsal bir ağaç var.

Anuradhapura

Antik kentin içinde bisikletle gezebiliyorsunuz ya da alternatif olarak araçla gelip görmeniz gereken her noktada durabiliyorsunuz. Resfeber Holidays bölgede turlar düzenliyor. (Sewwandhi Rajapakse (GM) +94 76 436 8000 info@resfeberholidays.com sales@resfeberholidays.com www.resfeberholidays.com). Dilerseniz kendileriyle iletişime geçebilirsiniz.

Anuradhapura Antik Kenti

Anuradhapura Antik Kenti haritası

Antik kentin yakınında üst sınıf bir otelde konaklamak isterseniz Uga Ulagalla Resort nefis bir otel.

Uga Ulagalla Resort

Abhayagiri Vihāra

Abhayagiri Vihāra, Anuradhapura Antik Kenti’nin Seylan’ın başkenti olduğu dönemde Kral Vaṭṭagāmaṇi Abhaya (M.Ö 29-M.Ö 17) tarafından yaptırılan bir Vihāra (Theravāda, Mahayana, Vajrayana Budist manastır merkezi).

Abhayagiri

Ruwanweli Maha Seya

Mahathupa (Büyük Thupa) olarak da bilinen Ruwanweli Maha Seya, bir stupa. M.Ö 140 yılında Kral Dutugemunu tarafından yaptırılmış. Buda’nın kalıntılarından bir kısmı bu stupada kutsanmış.

Anuradhapura

Ruwanweli Maha Seya

Jetavanarama

Jetavanarama, Kral Mahasena tarafından 3. yüzyılda yapılan bir stupa. Budizm’in Theravada ve Mahayana mezheplerini temsil ediyor. 122 metre yüksekliğiyle yapıldığı dönemde dünyanın en yüksek yapılarından biriymiş.

Anuradhapura Antik Kenti

Jetavanarama

Sandahiru Seya

Sandahiru Seya Stupa, 2009’da sona eren Sri Lanka İç Savaşı’nda Sri Lanka Silahlı Kuvvetlerinin şehit düşen savaş kahramanlarının anısına inşa edildi.

Sandahiru Seya

Kuttam Pokuna

Kuttam Pokuna (İkiz Göletler veya Havuzlar), Anuradhapura Antik Kenti içindeki iyi korunmuş eski yüzme tankları. Bu göletler antik hidroloji mühendisliği, mimarisi ve sanatı alanındaki iyi bir örnek sergiliyor.

Anuradhapura Antik Kenti

Twin Pond – Kuttam Pokuna

Thuparamaya Dagaba

Thuparamaya Dagaba, Sri Lanka’da belgelenen en eski Budist tapınağı. Yapımı Budizm’in adaya tanıtılmasına kadar uzanıyor.

Anuradhapura Antik Kenti

Thuparamaya Dagaba

Siri Maha Bodhi

M.Ö 245 yıllarında Anuradhapura Antik Kenti’ne dikilen ve tarihte var olan en eski ağaç olduğuna inanılan bir incir ağacı var. Bu incir ağacının Gautama Buddha’nın Hindistan’ın Bodh Gaya bölgesinde gölgesinde dururken nirvanaya ulaştığına inanılan Bo ağacının bir dalı olduğuna inanılıyor.

Anuradhapura Antik Kenti

Siri Maha Bodhi

Mihintale

Mihintale, Anuradhapura Antik Kenti yakınlarındaki bir dağ zirvesi. Kral Devanampiyatissa ve Budist keşiş Mahinda’nin Sri Lanka’da Budizm’in varlığını başlatan bir toplantıyı burada yaptığına inanılıyor. Burası günümüzde önemli bir Hac yeri.

Anuradhapura Antik Kenti

Mihintale

Anuradhapura Antik Kenti tarihi zenginliği barındıran bir yer. Keşfetmeniz dileğiyle…