Sri Lanka’nın geniş çay tarlalarını barındıran Kandy (Senkadagalapura), 1592 yılından 1815’te ülkenin İngilizler tarafından işgal edilmesine kadar Seylan Krallığı’nın başkentiymiş ve Sinhala krallarının son başkenti olmuş. Bu nedenle Kraliyet Şehri olarak biliniyor. Budizm’in en kutsal yerlerinden biri olan Diş Emaneti Tapınağı’na (Temple of the Tooth Relic – Sri Dalada Maligawa) ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle de Kutsal Şehir olarak biliniyor. Kandy Kutsal Şehri, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Çay Tarlaları

Kandy’de gezilecek yerler listesi

Sri Lanka’nın tanıtım gezisini düzenleyen Resfeber Holidays şirketinin sahibi arkadaşım Aleem Raheem, Kandy’nin Galhinna Köyü’nde doğup büyümüş. Grubumuzla birlikte bizi hâlen ailesinin yaşadığı evde misafir etti. Annesinin ve ablasının ellerinden nefis Sri Lanka lezzetlerinden oluşan bir yemek yedik ve hepimiz sayelerinde artık Sri Lanka’da da bir ailemiz olduğunu hissettik. Kandy’ye geldiğinizde dilerseniz ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

Sewwandhi Rajapakse (GM)
+94 76 436 8000
info@resfeberholidays.com
sales@resfeberholidays.com
www.resfeberholidays.com

Resfeber Holidays sahibi arkadaşım Aleem Raheem grubumuzu doğup büyüdüğü Galhinna Köyü’ne götürdü

Şehir merkezinde şehri tepeden gören Grand Serendib Hotel’de konakladık. Otelin panoramik manzarasında yemeklerimizi yemeye doyamadık.

Kandy

Grand Serendib Hotel

Kutsal Kandy Şehri (Senkadagalapura)

Kutsal Budist Bölgesi olarak bilinen Sacred City of Kandy (Senkadagalapura) sınırları içinde Diş Emaneti Tapınağı, 4 koruyucu Tanrı mabedi, Kandyan Budist tarikatının 2 ana manastırı ve 3 farklı türde dini kutsal alan yer alıyor. Kandy Kutsal Şehri, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Kutsal Kandy Şehri (Senkadagalapura)

Diş Emaneti Tapınağı (Sri Dalada Maligawa)

Sri Dalada Maliga, Sri Lanka’daki son krallığın sarayıymış. Krallık yıkıldıktan sonra Budist tapınağı olarak kullanılmaya başlamış.

Diş Emaneti Tapınağı (Sri Dalada Maligawa)

Budizm’in en kutsal yerlerinden biri olan Diş Emaneti Tapınağı (Temple of the Tooth Relic – Sri Dalada Maligawa) içinde Buda’nın dişini barındırıyor. Diş Emaneti Tapınağı bu nedenle oldukça önemli bir tapınak.

Diş Emaneti Tapınağı (Sri Dalada Maligawa)

Kandy Gölü

Yapay bir göl olan Kandy Gölü şehir merkezinde yer alıyor. Etrafında keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Kandy Gölü

Kandy-Ella Treni

Dünyanın en güzel tren yolculuklarından birini deneyimlemek ister misiniz? Kandy’de yemyeşil bir doğa içinde 6-7 saatlik bir tren yolculuğu yapmak istiyorsanız, demiryolu ağında en güzel manzaralar Kandy-Ella (veya tam tersi Ella-Kandy) arasında görülüyor. Mavi trende 3 çeşit sınıf var. 1. sınıf vagonlar klimalı ve konforlu ama pencere ve kapılar açılmıyor. 2. sınıf vagonlar genellikle turistler tarafından tercih edilen, pencere ve kapıların açıldığı ve oturma yeri olan vagonlar. 3. sınıf vagonlar ise çoğunlukla yerliler tarafından tercih edilen ve genellikle ayakta yolculuk yapılan vagonlar.

Kandy treni

Grubumuzla daha önceden Ella-Haputale arasında tren yolculuğu yaptığımız için burada Kandy-Kadugannawa arasında kısa bir tren yolculuğu yaptık. Açıkçası ben Ella-Haputale yolculuğunu daha çok beğendim. Tercih yapmak gerekirse diğer rotayı daha çok öneririm.

Peradeniya Kraliyet Botanik Bahçeleri

Şehrin bir banliyösünde bulunan Peradeniya Kraliyet Botanik Bahçeleri; orkide, baharat, şifalı bitkiler ve palmiye ağaçları dâhil olmak üzere 4.000’den fazla bitki türüne ev sahipliği yapıyor.

Kandy

Peradeniya Kraliyet Botanik Bahçeleri

Knuckles Sıradağları

Knuckles Sıradağları, Matale ve Kandy arasında yer alıyor. Sıradağlar adını, Kandy’de belirli yerlerden bakıldığında sıkılı yumruğun boğumlarına benzeyen bir dizi yaslanmış kıvrım ve tepeden alıyor. Sıradağlar boyunca göz alıcı çay tarlalarını görüyorsunuz. Knuckles Koruma Ormanı, Sri Lanka’nın Orta Yaylaları’nın bir parçası olarak (Peak Wilderness Koruma Alanı, Horton Plains Millî Parkı, Knuckles Koruma Ormanı) UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor.

Kandy

Knuckles Sıradağları

Dağların sırtlarındaki Madulkelle Tea & Eco Lodge çay tarlaları içinde inanılmaz etkileyici bir yer. Bütçenize uygunsa burada konaklamanızı ya da en azından çay toplama deneyimi yaşamanızı öneririm.

Kandy

Madulkelle Tea & Eco Lodge

Yine dağların sırtında yer alan Aarunya olağanüstü bir yer. Odaların sonsuzluk havuzundan gün doğumunu izleyebiliyor, doğanın içinde organize edilen akşam yemeğini yerel müzikler eşliğinde yiyebiliyorsunuz. Burada konakladık, ayrıldığımızda doyamamıştık.

Aarunya

Kandy oldukça küçük, boyutuna göre de nispeten kalabalık bir şehir. Ancak Sri Lanka’nın her şehrinde olduğu gibi burada da huzur var. Severek gezeceğinize, ayrılmak istemeyeceğinize eminim.

Keşfetmeniz dileğiyle…