Tren yolculuğu yapmayı düşünüyorsanız, gideceğiniz yerden çok yolda olmanın keyfine varacaksınız demektir. Trenler en hızlı ulaşım aracı olmasa da yol boyunca size eşsiz manzaralar sunarlar, unutulmaz anıları ve manzaraları hafızanıza kazırlar. Bu yazımda da dünyanın en etkileyici tren rotaları hakkında bilgiler verecek, sizin hayal gücünüzü zorlamanızı ve kendinizi o trenlerin içinde gider gibi hissetmenizi isteyeceğim. Eğer tren yolculuğu yapmayı seviyorsanız bu yazı tam size göre!

Tren Yolculuğu - Dünyanın En Güzel Tren Rotaları

Tren Yolculuğu – Dünyanın En Güzel Tren Rotaları

Gelin, hep birlikte dünyanın en güzel ve en etkileyici tren yolculuklarına bir göz atalım.

Tren Yolculuğu - Dünyanın En Güzel Tren Rotaları

Banff

Trans Sibirya Ekspresi, Rusya

Dünyanın yaklaşık üçte birini kapsayan bir tren yolculuğu yapmak kulağınıza nasıl geliyor? O zaman Trans Sibirya Ekspresi tam size göre. Moskova’dan Vladivostok’a kadar 9.289 km’lik uzunluğuyla dünyanın en uzun demiryolu olan Trans Sibirya, bağlantı hatlarıyla birlikte Moğolistan, Çin, Kuzey Kore ve Japonya’ya kadar uzanıyor. Bu yolculukta UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesinde bulunan bir çok tarihi eseri görüyor, Sibirya Ovaları’ndan geçiyor, Baykal Gölü’nde muhteşem bir tekne gezisi yapıyor, Ural Dağları’nın zirvelerine göz atıyor, Moğolistan’da yurt çadırlarında konaklıyor, değişik lezzetleri tadıyorsunuz. Üstelik bütün bunları 7 gün içinde 8 zaman diliminden geçerek yapıyorsunuz.

Trans Sibirya Harita Kaynak:Wikipedia (By OpenStreetMap: OpenStreetMap contributersNatural Earth: Tom Patterson, Nathaniel Vaughn Kelso and other contributorsMap rendering: Pechristener using QGIS – Map was created using:Open Street Map Data for Railway Lines & TownsNatural Earth for 1:110m Cultural Vectors used for Country Borders & Coastlines, ODbL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84020385)

60 km/saat hızla giden Trans Sibirya, dünyanın en simgeleşmiş ten rotaları arasında sayılıyor. Volga, Irtysh, Kama, Ob, Yenisey, Amur dâhil olmak üzere 16 büyük nehirden ve 3.901 köprüden geçiyor.

Trans Sibirya Ekspresi

Rocky Mountaineer, Kanada

Kanada’nın büyüleyici Rocky Dağları’nı bir tren yolculuğu ile keşfetmek isterseniz Rocky Mountaineer treni hayal dünyanızın ötesinde bir seçenek olacak.

Trenin 4 değişik rotası var. Bu tren rotaları ile çeşitli sayıda gün boyunca seyahat edebilirsiniz.

 • First Passage to the West (Batıya İlk Geçiş) ➡️ Vancouver-Kamloops-Banff/Lake Louise. Bu rota trenin en tarihi rotası. Vancouver’dan başlayan gezide gördüğünüz efsane manzaralar içinde Fraser Kanyonu, Cascade Sıradağları, Hell’s Gate Ulusal Parkı ve Thompson Nehri var.
 • Journey Through The Clouds (Bulutlara Yolculuk) ➡️ Vancouver-Kamloops-Jasper. Bu rota Vancouver’dan başlayıp somon balığı zengini Fraser Nehri’ni takip ederek Piramit Şelaleri’ne ulaşıyor. Yolculuk Rocky Dağları’nın zirvesine sahip olan Robson Dağı ile son buluyor.
 • Rainforest to Gold Rush (Yağmur Ormanlarından Altına Hücuma) ➡️ Vancouver-Whistler Quesnel-Jasper. Bu rota Vancouver’dan başlayıp dağların Mekke’si kabul edilen Whistler üzerinden devam ediyor. Rocky Dağları’nın zirvesine sahip olan Robson Dağı ile son buluyor.
 • Rockies To The Red Rocks (Rocky Dağları’ndan Kızıl Kayalara)  ➡️ Moab-Glenwood Springs-Denver. Moab’dan başlayan bu rota Ruby Kanyonu, Logan Dağı ve Continental Divide’ı geçerek Denver, Colarado’ya ulaşıyor.

Rocky Mountaineer

Rovos Rail – The Pride of Africa, Güney Afrika

Rovos Rail, 1989’da kurulduğu günden bugüne kadar birinci sınıf seyahat deneyimi yaşatıyor. 48 saatten 15 güne kadar değişen tren yolculuğu rotası seçenekleri var. Bu tren-otel deneyimi, Afrika’yı ve yaban hayatını lüks içinde keşfetmek isteyenler için ideal.

 • Pretoria, Güney Afrika – Cape Town, Güney Afrika
 • Pretoria, Güney Afrika – Durban, Güney Afrika
 • Pretoria, Güney Afrika – Victoria Falls, Zambiya & Zimbabve
 • Cape Town, Güney Afrika – Dar es Salaam, Tanzanya
 • Pretoria, Güney Afrika – Walvis Bay, Namibya
 • Dar Es Salaam, Tanzanya – Lobito, Angola

The Pride of Africa

Bernina Express , İsviçre & İtalya

Bernina Express; İsviçre’de Alpler’in en güzel manzaralarını göreceğiniz Albula Hattı ve Bernina Hattı üzerinden geçiyor. Albula / Bernina Manzaralarında Rhaetian Demiryolu (RhB), UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Bernina Ekspresi‘nin kısa ve uzun rotası var. Kısa rota 2 saat, uzun rota 4 saat sürüyor.

Trenin rotası şöyle:

 • Chur (İsviçre) – Tirano (İtalya) – Uzun Rota
 • St. Moritz (İsviçre) – Tirano (İtalya) – Kısa Rota

Ancak tren bileti bulmak biraz zor. Çünkü seyahat acenteleri vagonları çok önceden kendi grupları için rezerve ediyorlar. Ben de tren bileti bulamayınca GetYourGuide üzerinden Milano’dan kalkan günü birlik organize turlardan satın aldım. Fiyatı da neredeyse tren bileti + diğer yol masraflarıyla aynı hesaba geldi. Bu turda Milano’dan otobüsle yola çıktık, Como Gölü’nü ve Valtellina Vadisi’ndeki üzüm bağlarını gördük, Tirano’dan St. Moritz’e giden Bernina Ekspresi’ne bindik, sonra otobüsle St Moritz’den aşağıya doğru kıvrılan dramatik Maloja Geçidi’nden geçtik ve Milano’ya geri döndük. Bu yolculukta olağanüstü manzaralar gördüm, unutamayacağım bir gezi oldu.

Bernina Ekspresi

Glacier Express, İsviçre

Glacier Express yani Buzul Ekspresi, İsviçre Alpleri’ndeki dağ merkezleri Zermatt ile St. Moritz’i birbirine bağlıyor. Tren rotaları üç kantondan (Valais, Uri ve Graubünden) geçerken Solis ve Landwassser viyadüklerini, İsviçre’nin Büyük Kanyon’u olarak adlandırılan Ren Vadisi’ni görüyorsunuz. Avrupa’nın en yavaş ekspres tren yolculuğu kabul edilen Glacier Express, 290 km uzunluğundaki yolu 40 km/saat hız ile 8 saatte tamamlıyor.

Glacier Express

Jacobite Buharlı Treni, İskoçya, Birleşik Krallık

Eğer Harry Potter filmlerini izlediyseniz Jacobite buharlı treni size yabancı gelmeyecek. Çünkü filmde gördüğünüz Hogwarts Ekspresi, Jacobite’ın ta kendisi. Tren rotaları Fort William’dan başlayıp 66 km boyunca İskoçya’nın dar vadilerinden, göz alıcı dağlarından, olağanüstü göllerinden geçerek Mallaig’e ulaşıyor. Tren yolculuğu tek yön 2 saat sürüyor. Mallaig’de de 1,5 saat gezme süresi veriliyor.

Tren Yolculuğu - Dünyanın En Güzel Tren Rotaları

Jacobite Buharlı Treni, Glenfinnan Viyadüğü

Belmond Royal Scotsman, İskoçya, Birleşik Krallık

Eğer İskoçya’da lüks bir tren yolculuğu deneyimlemek istiyorsanız Belmond Royal Scotsman doğru tercih olacaktır. Dünyanın en lüks tren yolculuklarından biri olan Belmond Royal Scotsman, başkent Edinburgh’dan başlayarak 8 güne kadar değişkenlik gösteren çeşitli tren rotaları arasında gidiyor. Bu tren yolculuğunda ülkenin bilinen bazı turistik yerlerine ilaveten bazı viski imalathanelerini de ziyaret edebiliyorsunuz. Sonra da gerçek bir asilzade gibi hissederek trenin Bamford Haybarn Spa’sında yorgunluk atabiliyorsunuz.

Firth of Forth Bridge

Bergen Demiryolu (Bergensbanen), Norveç

495 km uzunluğundaki Bergen Demiryolu (Bergensbanen), Oslo-Bergen arasında çalışıyor. Norveç fiyortlarının büyüleyici manzaralarını, nehirleri, şelaleleri izlediğiniz tren yolcuğu sırasında 1.222 metreye kadar tırmanıyorsunuz. 7 saat süren yolcukta 180 tünelden geçiyorsunuz. Tren yol boyunca 22 kez duruyor. Duraklarından birisi de Myrdal. Myrdal’da tren değiştirip tarihi Flåmsbana trenine binebilirsiniz.

Tren Yolculuğu - Dünyanın En Güzel Tren Rotaları

Bergen Demiryolu Kaynak:Wikipedia (By toresetre – BM69-train on Bergen railway, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40995120)

Flåm Demiryolu (Flåmsbana), Norveç

Norveç’teki Flåm Demiryolu (Flåmsbana) tren rotaları dünyanın en güzel fiyortlarından biri olan Aurlandsfjord’un ucundaki Flåm kasabasından başlayarak Myrdal dağ istasyonunda sona eriyor. Sadece 20 km’lik bu yolculuk, 40 km/h hız ile 50 dakika sürüyor. Deniz seviyesinden 860 metre yükseğe tırmanan demiryolu, Avrupa’nın en dik demiryolları arasında sayılıyor. Yol boyunca derin vadiler, gürül gürül akan şelaleler ve karla kaplı yüksek tepeler görülüyor.

Flåm Demiryolu

Venice Simplon Orient Express, Avrupa

Dünyanın en ünlü ve efsaneye dönüşen tren yolculuğu Orient Express, orijinal olarak Compagnie Internationale des Wagons-Lits tarafından işletilen bir uzun mesafeli yolcu treni. 1883-2009 yılları arasında çalışmaya devam etti. 2009 yılında faaliyete son verdikten sonra tren rotaları da yüksek hızlı trenlerin ve indirimli havayollarının kurbanı olarak Avrupa demiryolu tarifelerinden kayboldu. Belmond tarafından işletilmeye başlandığından beri ise eski Altın Çağı’na geri dönüş yaşıyor. 1920-1930’lardan kalan orijinal vagonlar, zarif bir stille dekore edilen şık ve lüks vagonlara dönüştürüldü. Tren Avrupa’nın ve dünyanın en lüks tren yolcukları arasında yerini aldı. Rotaları arasında orijinal Orient Express rotası da var; Paris’ten başlayıp İstanbul’da biten beş günlük bir yolculuk yapabiliyorsunuz. Ayrıca Verona-Paris, Verona-Londra, Venedik-Viyana, Venedik-Prag, Venedik-Paris, Venedik-Londra, Paris-Verona, Paris-Venedik, Londra-Verona, Londra-Venedik, Prag-Londra, Budapeşte-Londra, Berlin-Londra gibi pek çok rotası var. Fiyatları cep yaksa da bu tren dünyanın en özel yolculuklarını sunmaya devam edecek.

Venice Simplon Orient Express

Ghan, Avustralya

Ghan, Avustralya’da Adelaide, Alice Springs ve Darwin şehirleri arasında giden bir yolcu treni. 2.979 km uzunluğundaki tren yolculuğu 53 saat sürüyor. İsmini 1860’lardan 20. yüzyılın başlarına kadar taşrada altyapıyı keşfetmeye ve inşa etmeye yardımcı olan Afgan devecilerinden alan Ghan, Avustralya’nın tepelerinden, ovalarından, tropikal yerlerinden geçiyor.

Tren Yolculuğu - Dünyanın En Güzel Tren Rotaları

Ghan Kaynak:Wikipedia (By Roderick Eime from Australia – The Ghan, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66107221)

TranzAlpine, Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın Güney Adası’ndaki Güney Alpleri boyunca seyahat eden TranzAlpine, 223 kilometre yolu 5 saatte alıyor. Christchurch ve Greymouth arasında giden trenle yolculuk ederken destansı manzaralar görüyor, buzla beslenen Waimakariri Nehri’ni ve kilometreler boyunca yerel kayın ormanını izliyorsunuz.

Yeni Zelanda Güney Alpleri, Yeni Zelanda’nın Güney Adası’ndaki bir dağ silsilesi ve Avustralasya’daki en yüksek dağ sırası

Belmond Hiram Bingham, Peru

Belmond Hiram Bingham tren rotaları ile Cusco’dan yola çıkarak Machu Picchu’ya ulaşıyorsunuz. Trende 1920’lerden kalma vagonlarda seyahat ederken And Dağları’nın muhteşem manzaralarını izliyor, leziz yemeklerinizi yerken dans gösterilerine hayran kalıyorsunuz.

Hiram Bingham Treni

Palace on the Wheels, Hindistan

Hindistan’da binlerce kişilik trenlerde sefillik yaşayabileceğiniz gibi Palace on the Wheels gibi lüks trenlerde kendinizi bir mihrace gibi de hissedebilirsiniz. 8 gün süren 3.000 km uzunluğundaki tren yolcuğu rotanızda Yeni Delhi, Jaipur, Ranthambhore – Sawai Madhopur, Chittorgarh, Udaipur, Jaisalmer, Jodhpur, Bharatpur, Agra’yı ziyaret ediyorsunuz.

Palace On The Wheels

Kandy-Ella Treni, Sri Lanka

Sri Lanka’da yemyeşil bir doğa içinde 6-7 saatlik bir tren yolculuğu yapmak istiyorsanız, demiryolu ağında en güzel manzaralar Kandy-Ella treni (veya tam tersi Ella-Kandy) rotasında görülüyor. Bu eşsiz gezideki tren rotaları içinde en heyecan verici kısmı ise sosyal medyada gördüğünüz pencere ve kapılardan sarkarak verilen pozlar. (Aman dikkat! Güvenlik herşeyden önce gelir!)

Ella-Kandy Treni

Trende üç çeşit sınıf var. 1. sınıf vagonlar klimalı ve konforlu ama pencere ve kapılar açılmıyor. 2. sınıf vagonlar genellikle turistler tarafından tercih edilen, pencere ve kapıların açıldığı ve oturma yeri olan vagonlar. 3. sınıf vagonlarsa çoğunlukla yerliler tarafından tercih edilen ve genellikle ayakta yolculuk yapılan vagonlar.

Burma Demiryolu (The Death Railway), Tayland

Ölüm Demiryolu olarak da anılan Burma Demiryolu, Ban Pong, Tayland ile Thanbyuzayat, Burma (Myanmar) arasındaki 415 km uzunluğunda bir demiryolu. İkinci Dünya Savaşı sırasında Burma harekâtına asker ve silah sağlamak için 1940-1944 yılları arasında Japonya İmparatorluğu tarafından inşa edilmiş. İnşası sırasında yaklaşık 90.000 Güney doğu Asyalı işçi ve 12.000’den fazla müttefik mahkum öldüğü için buraya Ölüm Demiryolu deniliyor.

Demiryolunun Tayland kısmı, Bangkok’un Thonburi istasyonundan kalkıp Kanchanaburi’nin Nam Tok istasyonuna kadar çalışıyor. Demiryolunun Myanmar kısmı ise bakımsızlık nedeniyle kapalı. Kanchanaburi’ye gidip Kwai Köprüsü, Wampo Viyadüğü ve Hellfire Pass (Konyu Cutting) ziyaret etmek isteyenler için bu tren yolculuğu oldukça heyecan verici.

The Death Railway

Reunification Express, Vietnam

Reunification Express adı verilen ve Vietnam’ı kuzeyinden güneyine bağlayan demiryolu hattı, başkent Hanoi’yi güneydeki Ho Chi Minh Şehri’ne bağlıyor. Tren yolculuğu SE2, SE4, SE6 ve SE8 adı verilen 4 trenden oluşuyor. Toplam 1.726 km uzunluğundaki hat 1.000’den fazla köprü, onlarca tünel, 150’den fazla istasyon kat ediyor. Her gün kalkan tren ile yolculuk 33-36 saat arası sürüyor.

Tren Yolculuğu - Dünyanın En Güzel Tren Rotaları

Reunification Express

Umarım bütün bu tren rotaları kabaran seyahat isteğinizi daha da arttırmıştır. Tren yolculukları her zaman büyüleyici olmaya devam edecek, bizler de kendimizi içlerine atmaya devam edeceğiz…

Bir gün trenlerin içinde buluşmak dileğiyle…