Dünyanın en yaşanabilir ülkeleri arasında üst sıralarda bulunan Kanada, doğal güzelliklerinin yanında birçok gezilecek yere de sahiptir. Şehir hayatının doğal yaşam alanları ile birleştiği Kanada, cennet ortamını andıran doğal parklara da sahiptir. Ülkede gezilip görülmesi gereken yerlerden biri de Banff Ulusal Parkıdır.

Parkın içerisinde Peyto Gölü, kayalık dağlar, 1.800 metre yüksekliğe ulaşan Waputik sağ silsileleri bulunmaktadır. Buzul alanın etkisi ile göl, eşsiz bir turkuaz rengine bürünmektedir.

peyto gölü

Banff Ulusal Parkı’nı her yıl binlerce insan ziyaret etmektedir. Doğanın sadeliğini bulabileceğiniz milli park Kanada’da keşfedilmiş ilk milli parktır. Söz konusu parkın ilk bulguları 1883 yılında 3 demiryolu işçisi tarafından ortaya çıkarılmıştır.

Banff Milli Parkı Nerede?

1885 yılında kurulan Milli Park, Kanada’nın en eski ulusal parklardan biridir. Söz konusu ulusal park Kanada’nın Alberta Eyaletine bağlı, Calgary’nin 90 mil batısında bulunur. Park 6.641 km²’lik bir alana konuşludur.

Banff Ulusal Park Giriş Ücreti

Banff Ulusal Parkına giriş ücreti kişi başı 9 Kanada Doları. 2-7 kişi arasında kapasiteye sahip olan araçlar için gün boyu giriş ücreti 18 Kanada dolarıdır.

Banff Ulusal Parkı Yapılabilecek Aktiviteler

Banff kasabasında konuşlu olan ulusal parkta yapılacak birçok aktivite bulunur. Bu kapsamda aşağıdaki faaliyetleri yaparak hem eğlenceli vakit geçirebilir hem de kültürel zenginliğin tadına varabilirsiniz. Kanada’da gezilecek yerler arasında üst sıralarda olan kasabada sizi bekleyen aktiviteler ise şöyle:

Su Raftingi

Ulusal Parkta heyecanlı vakit geçirebileceğiniz çok güzel rafting alanları vardır. Parkın hemen yanında yer alan Kananaskis Nehri ve dağlardan gelen su, rafting için çok elverişli alanlardır.

banff rafting

Gondol Gezisi

Banff’da gondol gezisi ile  2.280 m rakımda manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Bu muhteşem manzara gezinin en keyifli ânı olabilir.

Havza ve Mağara Tarihi Alanı

Banff Ulusal Parkı’nın tarihini yansıtan mimariyi burada keşfedebilirsiniz. Burası milli parktaki kapalı ve değerli alanlardan biridir. Bu havzayı ziyaret eden konuklar, parkın nasıl oluştuğu ile ilgili fikir sahibi olabilirler.

Banff Gölü Gezisi

Parktaki zümrüt yeşili gölde gezerek harika zaman geçirebilirsiniz. Kanada dağlarının güzelliğini göl gezintisi ile daha yakından hissedebilirsiniz. Gölün uzunluğunun tam 28 km olduğunu da belirtmek gerekir.

Kaplıcalar

banff kaplica

UNESCO tarafından dünya mirası ilan edilen bu milli parkta keşfedilmemiş birçok yer vardır. Dağların el değmemiş zirvelerinde bulunan kaplıcalar da bunlardan biridir. Oluşumuna ve doğasına hayran kalacağınız bu oluşum, üşüyen eller ve ayakları ısıtmak için fevkalade bir mekândır.

Yürüyüş

Banff Ulusal Parkı ve Lake Louise’ın içine alındığı yürüyüş organizasyonları ile bölgenin panoramik manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Dağ geçitleri, egzotik göl ve donmuş göl gezintileri size rüya gibi bir dönem yaşatacaktır.

Banff Ulusal Parkı Kalınacak Yerler

Banff Ulusal Parkında ziyaretçilerin konaklaması için birçok tesis kurulmuştur. Söz konusu tesislerin meşhur olanları aşağıda bulabilirsiniz.

Skoki Lodges

Skoki Vadisinin dağlık kesimlerinde inşa edilen otel, milli parka 11 km uzaklıktadır. Parkın gezilmesi ve yürüyüş organizasyonlarına katılmak için bu otel çok ideal bir konaklama yeridir.

skoki lodges banf

Baker Creek Dağı Tatil Merkezi

Karla kaplı alanlarda rahat bir konaklama imkânı sağlayan Baker Creek Dağı Tatil Merkezi de bir dağ tesisidir. Skoki Lodge’a nazaran konaklama ücreti biraz daha yüksek olsa da Baker Creek Dağı Tatil Merkezi ziyaretçilere lüks bir konaklama imkânı sunar.

Rimrock Resort Otel

Rimrock Resort Otel ulusal parka yakın bir alanda inşa edilmiş, lüks bir konaklama deneyimi sunmaktadır. İçerisinde özel spa tesislerinin bulunduğu otelde ziyaretçilerin konforu için her türlü ayrıntı yer alıyor.

Banff Ulusal Parkı’nda Vahşi Yaşam

Banf Ulusal Parkı’nda birçok vahşi hayvan yaşamaktadır. Hâlihazırda 53 farklı memeli türü söz konusu parkta bulunmaktadır. Ziyaretçiler gezinti esnasında geyik, Columbian yer sincabı, bighorn koyunlarının yanı sıra daha birçok hayvan türü ile karşılaşabilirler. Parkta nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan puma, kara ayı ve boz ayıların varlığını da belirtmek gerekir.

Banff Ulusal Parkında Görülmesi Gereken Yerler

Banff Ulusal Parkında gezip görmeniz gereken birçok özel mekân vardır. Bu kapsamda aşağıdaki bölgeler mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

Banff Kasabası

Ulusal parkın içinde yer alan Banff Kasabası devasa dağların arasında yer alan, muhteşem manzaraya sahip bir yerleşim yeridir. Doğal güzelliklerinin yanında huzur dolu atmosferi ile de ön plana çıkan kasabada birçok restoran ve bar ile de karşılaşabilirsiniz.

Banff Kükürt Dağı

Dağın yamaçlarında bulunan sıcak su kaynaklarından ismini alan dağ, muhteşem bir manzara ve adrenalinin yüksek olduğu yamaçlara sahiptir. Dağın yamaçlarında yürüyüş yapabilir, milli parkın büyük bir alanını buradan seyredebilirsiniz.

banff kükürt dağı

Louise Gölü

Ulusal Parktaki güzelliğin yansımasını Louise Gölü’nde görebilirsiniz. Turkuaz renkli olan bu gölün çevresinde bol miktarda boz ayı görebilirsiniz. Gölün etrafında yürüyüş yapabilir, kendinizi rüya dolu bir atmosferde bulabilirsiniz.

Johnston Kanyonu

Tamamen doğal bir oluşum olan bu kanyon, kireçtaşı kanyonundan oyulmuş. Ortam dramatik bir poz yaratıyor. Kanyon duvarları ve şelaleleri ile ziyaretçiler burada heyecanlı dakikalar yaşıyorlar.

Banff İklimi

Kanadanın genel soğuk iklimi itibariyle ulusal parkın hangi mevsimde ziyaret edilmesi gerektiği akıllarda soru işareti oluşturabilir. Her mevsimin ayrı bir tat kattığı Banff iklimi mevsimlere göre aşağıda verilmiştir.

banff milli parkı nerede

Kış

Banff Ulusal Parkında kasım ayında başlayan kar, kısa sürede bölgeyi etkisi altına alır. Bu sayede kayak sezonu da açılmaya başlar. Kar mevsiminin başlaması ile parktaki göller de donmaya başlar. Aralık ayının sonundan itibaren bölgede karla kaplanmayan hiçbir alan kalmaz. Sıcaklığın bu dönemde zaman zaman eksi 20 dereceye kadar düştüğünü söyleyebiliriz.

İlkbahar

Banff bölgesine ilkbahar diğer bölgelerden farklı olarak haziran ayından itibaren başlar. Kış çok sert geçtiği için ilkbahar özlemle beklenen bir mevsimdir.

Yaz

Banff bölgesi haziran-ağustos ayları arasında yoğun yağış alır. Ağustos ayından itibaren yazın etkisi hissedilir. Yürüyüş ve eğlenceli bisiklet turları ile bu parkın tadı çıkarılabilir. Mekânın güzelliklerine şahitlik etmek adına ağustos ayı harika bir zaman dilimidir.

Eşsiz güzellikteki Banff’i keşfetmeniz dileğiyle…