Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindeki ülke olan Kanada, 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşuyor. Büyük Okyanus’tan Kuzey Arktik Denizi’ne kadar uzanan ülke, tam 10 milyon km² büyüklüğünde. Bu özelliğiyle de yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük 2. ülkesi. Ona yaraşır sloganı ise “denizden denize kadar”. Bu yazımda bu özel ve güzel ülkenin, en özel ve güzel yerlerini listeledim. Buyrun, Kanada gezilecek yerler listesine ve Kanada’nın en güzel yerleri yazıma bir göz atalım.

Eyalet parklarının ev sahiplerinden – Moose

Kanada bir kış ülkesi ama yazları da bir cennet. Kanada hem şehir içindeki parkları hem eyalet parkları, gölleri ve vahşi doğası ile inanılmaz güzel bir ülke. Kanada’da bütün dünyadakinin toplamından daha fazla göl var. (Sadece Ontario’da 250.000’den fazla!) Sonbahardaki renk cümbüşünü ise fotoğraflardan görmek yetmez, yerinde yaşamak gerek. Şunu da belirteyim. Ben sonbahara âşık olmayı Kanada’da öğrendim.

Akçaağaç yaprağı – Kanada’nın simgesi

Kanada bayrağında akçaağaç yaprağı olan bir ülke. Bu da şu anlama geliyor: Burası bir ağaç devlet. 10 milyon km² yüzölçümüne sahip olan ülkenin 5 milyon km²’si yani yarısı ormanlarla kaplı. Kanadalılar bu nedenle outdoor faaliyetlerini çok seviyor ve eyalet parklarında sıklıkla kamp yapmaya gidiyor. Eğer kamp yapmak için eyalet parklarına gidecekseniz kendi kamp malzemelerinizi edinmeniz de iyi olacaktır.

Kanada gezilecek yerler

Garibaldi Lake

Kanada’ya gitmek için vize gerekiyor mu?

Kanada T.C. vatandaşlarının tamamına vize uyguluyor. Bu nedenle Kanada’ya gitmeden önce mutlaka ikamet ettiğiniz yerdeki Kanada Büyükelçiliği’ne veya Kanada Başkonsolosluğu’na başvurarak vize almanız gerekiyor.

Kanada Vize Başvuru Merkezleri

  • Ankara Kanada Vize Başvuru Merkezi, Kavaklıdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No:154 Çankaya / Ankara
  • İstanbul Kanada Vize Başvuru Merkezi, Cumhuriyet Caddesi Kök Apt. No:193 Şişli / İstanbul
    Çağrı Merkezi: +90 (212) 373-5807

Kanada’ya nasıl gidilir?

Kanada’nın çok büyük bir ülke olduğunu düşünürsek bir şehrine gitmenizin sizi diğer şehrine kolay ulaştırmayacağını anlayabiliriz. O nedenle öncelikle gideceğiniz şehre karar vermeniz gerekiyor. Kanada’nın bazı şehirlerine direkt, çoğu şehrine de aktarmalı uçuşlar bulunuyor. En popüler destinasyon olan Toronto’ya direkt uçuş 10 saat sürerken ülkenin en batısındaki Vancouver’a uçuş 15 saat sürüyor.

Kanada’nın içinde gezmek için en güzel yöntem ise kendi aracınızın olması. Eğer sadece belli şehirleri gezmek istiyorsanız iç hat uçuşu yapmayı değerlendirebilirsiniz ama ülkeyi baştan başa gezmek istiyorsanız karavan kiralamak en iyi alternatifiniz olacaktır. Neticede burası outdoor cenneti bir ülke. Eyalet parklarında, ulusal parklarda karavanınızın içinde konaklamanın keyfine doyum olmaz.

Eğer belli noktalarda lokal acentelerden faydalanmak istiyorsanız, Toronto’da yaşarken turlarına katıldığım Çinli şirketlerin turları hem ucuz hem de konforlu. Gönül rahatlığıyla tavsiye ederim:

  • Taipan Tours http://www.taipantours.com/
  • Gold-Gold Travel http://goldgoldtravel.com/

Kanada’da gezilecek yerler listesi

Öncelikle şunu söyleyeyim: Kanada gezilecek yerler listesini hazırlarken oldukça zorlandım. Çünkü bir şehri yazdığımda eksik kalanın kalbi kırılacak gibi geldi. Emin olun, 12 yılımı huzurla yaşadığım ikinci ülkemde çok daha fazla gezecek yer var. Ancak bir Kanada turu yapmak için en iyi yerler hangileri derseniz, işte bunlar:

Toronto

Eğer ülkeye bir turist olarak ilk kez ayak basıyorsanız bence Toronto’dan başlamalısınız. Kanada’nın en büyük şehri, ticaret merkezi ve Ontario eyaletinin başkenti  olan Toronto, göçmenlerin yaşamak için en çok tercih ettiği şehir. Toronto’nun nüfusunun yarısını göçmenler oluşturuyor ve Chinatown, Greektown, Koreantown, Little Italy, Little Portugal gibi azınlık mahalleleri var. Toronto’nun bir özelliği de medya sanatları alanında UNESCO yaratıcı şehirler ağına dâhil olması.

Kanada gezilecek yerler

Toronto

Niagara Şelaleleri

10.000 yıl önce Kuzey Kutbu’ndan gelen buz kütlelerinin yol açtığı çöküntülerle oluşan Niagara Şelaleleri, Kuzey Amerika’nın en büyük şelaleleri olmasının yanı sıra en etkileyici doğa güzelliği. ABD-Kanada sınırını çizen doğa harikası Niagara Şelaleleri, 3 büyük şelaleden oluşuyor: Horseshoe, American Falls ve Bridal Veils Fall. Şelaleler en güzel Kanada tarafından görülüyor. Altına kadar giden bot turları var. Tamamen ıslanarak müthiş bir deneyim yaşamak istiyorsanız, bu bot turlarını kaçırmamanızı öneririm. Şelalelerin yakınındaki Niagara-on-the-lake kasabası ise son derece turistik ve güzel bir yerleşim. Hatta bence Kuzey Amerika’da görüp görebileceğiniz en güzel ve en romantik kasaba burasıdır. Bölgede yer alan Niagara Bağ Rotası da ziyaret edilmesi gereken en önemli yerler arasında yer alıyor.

Kanada gezilecek yerler

Niagara Şelaleleri

Tobermory

Ontario eyaletinin kuzeyindeki Bruce Peninsula’da yer alan Tobermory, benim gözümde Toronto civarında gidilecek en güzel yerlerden biri. Burası denizi andıran turkuaz rengi suları ve gemi batıklarıyla ünlü. Bu nedenle tüplü dalış için de oldukça popüler, tabii eğer 15 °C’den soğuk suda dalabiliyorsanız! Buranın bir ünü de Kızılderili bölgesi olan Manitoulin Adası. Eğer geleneksel kostümlerle yaptıkları dans gösterileri pow wow’a denk gelirseniz keyfinize diyecek olmaz.

Kanada gezilecek yerler

Kanada gezilecek yerler – Tobermory’de geleneksel kızılderili yaşamına tanıklık edebilirsiniz

Agawa Kanyon

Agawa Kanyon, Ontario eyaletinin Algoma District kısımında ve Sault Ste. Marie’nin 183 km kuzeybatısında yer alıyor. Derin olmayan kanyon, 1,2 milyar yıl önce Canadian Shield boyunca çökmelerle ve daha sonra Agawa Nehri’nin erozyona uğramasıyla oluşmuş. Kanyonun içinde bulunduğu Agawa Kanyon Vahşi Doğa Parkı’na sadece doğa yürüyüşü yollarıyla ve Agawa Central Railway (demiryolu) ile ulaşılıyor. Eğer Agawa Kanyon’a yürüyüş yollarında trekking yaparak gitmeyi düşünmüyorsanız Kanada’nın en keyifli tren yolculuklarından birini yapmaya hazır olun çünkü Agawa treni sizi olağanüstü güzellikler içinde bir yolculuğa çıkaracak.

Agawa Kanyon

Ottawa

Ottawa, Kanada’nın başkenti ve dördüncü büyük kenti. Kanada’da bir federal başkent bölgesi yok ve burası eyalet içindeki bir belediye bölgesi. Ottawa kenti, Québec ve Ontario eyaletlerini ayıran Ottawa Nehri’nin kıyısında, nehrin Ontario tarafında kurulmuş. Ottawa denince benim aklıma ilk gelen ise soğuk kış günlerinden oldukça fazla etkilenen kentte insanın içini ve ruhunu ısıtan bir aktivite: Rideau Kanalı’nda buz pateni yapmak! Daha yürümeyi öğrenmeden buzun üstünde kaymaya başlayan çocuklardan tutun da işyerlerine paten kayarak gidenler, aşkını buzun üstünde ilan edenler, kısacası her Ottawalı mutlaka kanalın üzerindeki bu özel deneyimi yaşıyor. Rideau Kanalı, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

12 yıl Kanada’da yaşamış olmama rağmen Kanadalı olmayı beceremediğimden ne buz pateni yapmayı öğrenebildim ne de kış sporlarını sevebildim. Sadece Winterlude Festivali kapsamında yapılan göz alıcı buzdan heykelleri hayranlıkla seyretmekle yetindim. Benim kış sevgim “seni uzaktan sevmek aşkların en güzeli” tadında kaldı. Oysa Ottawalılar’a sorarsanız kötü hava yok, yanlış kıyafet seçimi var. Ne demezsiniz!

Kanada gezilecek yerler

Parliament Binası ve Ottawa Nehri, Ottawa

Montreal

Québec eyaletinin en büyük şehri olan Montréal (Montreal), Kanada’nın ikinci büyük kenti. Paris’ten sonra dünyada en çok Fransızca konuşulan Montréal, Kuzey Amerika’nın en güzel şehirlerinden biri. Tasarım alanında UNESCO yaratıcı şehirler ağına dâhil. Montréal, 1976 Yaz Olimpiyatları ve Expo 67 gibi birçok uluslararası organizasyona ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor. Sinema (Montréal Film Festivali), müzik (Montréal Jazz Festivali) gibi kültürel aktiviteleri ve festivalleri ile burası dünyada ilk sıralarda yer alıyor.

Buranın tarihsel bir önemi de var. Fransız kâşif-gezgin Jacques Cartier, 1534-1536 yılları arasında Saint-Laurent Körfezi’ne girerek bugünkü Montréal kentine kadar ilerleyip Kanada’yı bulmuş. Cartier ülkeye ismini verirken Kızılderililer’de köy veya yerleşim alanı anlamına gelen Kanata’yı seçmiş.

Kanada gezilecek yerler

Kanada gezilecek yerler – Montreal

Mont Tremblant

Eğer hem doğal güzellikler hem de insan yapımı bir güzellik görmek istiyorsanız Mont Tremblant‘ı Kanada turu rotanıza almalısınız. Rengârenk binalarla dolu olan kasaba, insana bir film setinin içine düşmüş izlenimini veriyor. Burası Formula One, Can-Am, Trans-Am, ve Champ Car World Series yarışlarına ev sahipliği yapmasıyla da tanınıyor.

İnanılmaz heybetli olan Tremblant Dağı’na ismini yerli Algonquinliler vermiş. Anlamı ise titreyen dağ. 875 metre yükseklikteki Mont Tremblant Dağı’nın eteklerinde bulunan ve 269 hektar alana kurulmuş olan Mont Tremblant Kayak Merkezi ise dünyanın en iyi 10 kayak merkezinden birisi sayılıyor.

Kanada gezilecek yerler

Mont Tremblant

Québec City

Québec City (Quebec City), Fransız bölgesi olan Québec eyaletinin başkenti. Quebec City Tarihi Bölgesi, 1985 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Şehir ayrıca edebiyat dalında UNESCO yaratıcı şehirler ağına dâhil. Burası kış kutlamalarının yapıldığı ve buz heykellerinin sergilendiği Kış Festivali, silueti ile kentle özleşmiş olan tarihi Château Frontenac Oteli ve de buzdan yataklarda yatılan Hôtel de Glace (Buz Otel) ile ünlü. Oysa ben kış mevsimi bana göre değil diyerek kışın buraya gelmemeye ve Buz Otel’de kalmamaya kendi kendime söz verdim. Ancak yine de itiraf etmeliyim ki Quebec City hem doğal güzellikleriyle hem de kültürüyle sadece Kanada’nın değil, Kuzey Amerika’nın da açık ara en etkileyici şehri.

Kanada gezilecek yerler

Québec City

Quebec eyaletindeki Miguasha Millî Parkı, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor. 450 milyon yaşındaki fosillere ev sahipliği yapan Anticosti Adası, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor.

Nova Scotia

Nova Scotia vahşi doğayı iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir yer. Kanada’nın güneydoğu kıyısında kurulan Nova Scotia, ülkenin en küçük ikinci eyaleti. Burası 1867’de oluşturulan Kanada Konfederasyonu’nun kurucu eyaletlerinden biri. Eyaletin en popüler yerleriyse başkent Halifaks ve Kanada’nın en güzel manzaralı yollarından biri olarak geçen Cabot Trail. En popüler aktiviteyse Atlas Okyanusu’nda yapılan balina seyir turları. Eyaletteki Grand Pré, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Lunenberg Tarihi Şehri, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Joggins Fosil Kayalıkları, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor.

Kanada gezilecek yerler

Kanada gezilecek yerler – Balıkçı köyü Blue Rock, Nova Scotia

PEI

Prens Edward Adası (Prince Edward Island – kısaca PEI), Kanada’nın Doğu Kanada ve Maritimes bölgesindeki eyaletlerinden biri. Kanada Konfederasyonu PEI eyaletinin başkenti Charlottetown’da doğduğu için bu şehrin tarihi önemi büyük. PEI en çok golf tutkunları tarafından ziyaret ediliyor. Golf merakım olmadığı için buraya geldiğimde benim ilgimi farklı şeyler çekti. Doğası ve kırmızı renkli toprağı gibi. Ayrıca Cavendish’deki çiftlik evi Green Gables turistler tarafından çok ilgi çekiyor. Ev ünlü çocuk romanı Anne of Green Gables’ın yazarı Lucy Maud Montgomery’nin evi.

Yalnız hemen şunu da belirteyim. Kanada’nın soğuktan muzdarip eyaletlerinden birindesiniz. O nedenle burayı kısa süren yaz mevsiminde yani temmuz ya da ağustos aylarında ziyaret etmenizde fayda var.

Panmure Head Lighthouse, Prince Edward Island (PEI)

New Brunswick

Doğu Kanada’da 3 Maritimes eyaletinden biri olan New Brunswick, ülkede 2 resmi dile sahip olan tek eyalet. Eyaletin başkenti Fredericton. En popüler yeriyse gel-git nedeniyle oluşan Hopewell Rocks kayalıkları. Ayrıca bölgenin balina izlemek için yapılan tekne gezileri de çok ünlü.

Hopewell Rocks, New Brunswick

Newfoundland

Newfoundland, Kuzey Amerika kıtasının doğu ucuna yakın bir ada. Newfoundland ve Labrador eyaletinin de bir parçası. Başkenti St. John’s olan Newfoundland, 108.860 km² alanı ile dünyanın 16., Kanada’nın ise 4. büyük adası. Fiyortların ve dağların çarpıcı manzarasına sahip olan Gros Morne Millî Parkı, tam bir outdoor cenneti. Burası doğa yürüyüşü yapmayı sevenler ve kanocular için mükemmel. Yer kabuğu katmanlarına ışık tutan kayalık oluşumu, kıtanın sürüklenme sürecini net bir şekilde gözler önüne seriyor. Gros Morne Millî Parkı, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde yer alıyor. Buna ilaveten L’Anse aux Meadows Ulusal Tarihi Bölgesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Red Bay Bask Balina Avcılığı İstasyonu, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Mistaken Point Ekolojik Rezervi, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor.

Doğal güzelliğini ve tarihi bölgelerini bir yana koyarsak, Newfoundland en çok bizim Laz fıkralarımız gibi Newfie fıkralarına konu olan insanlarıyla tanınıyor. Laz=Newfie.

Kanada gezilecek yerler

Kanada gezilecek yerler – Cape St Mary, Newfoundland

Vancouver

Vancouver, Kanada’nın batısındaki British Colombia (kısaca BC) eyaletinde bir liman şehri ve ülkenin üçüncü büyük metropolü. Şehirde çoğunlukla farklı etnik gruplar, özellikle de Asyalı göçmenler yaşıyor. Vancouver en çok Pasifik Okyanusu kıyısında yüzmek, balina seyir turlarına katılmak, eşsiz manzaralar izlemek isteyenler tarafından tercih ediliyor. İçindeki Stanley Park, dünyanın en güzel parklarından biri sayılıyor. Park huzurlu ortamı, bitki çeşitliliği, Kızılderili totemleri ile âdeta Pasifik Okyanusu’nun içine uzanan bir cennet olarak görülüyor.

Kanada gezilecek yerler

Vancouver

BC eyaletinin kuzey kıyılarındaki SG̱ang Gwaay Llnagaay (Ninstints), Hayda Kızılderilileri’nin yaşadığı bölge. Anıt totemleri, sedir ağacından evleri ile dikkat çekiyor. Ninstints, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Vancouver Adası

Vancouver Adası, Kuzey Amerika’nın Büyük Okyanus kıyısındaki en büyük adası. British Columbia (kısaca BC) eyaletinin başkenti olan Victoria’ya ev sahipliği yapıyor. İsmini Büyük Britanya Donanması’ndan olan ve 1791-1794 tarihleri arasında adayı araştırmaya gelen İngiliz kâşif George Vancouver’dan alıyor.

Kanada gezilecek yerler – Vancouver Adası

Whistler

British Columbia (kısaca BC) eyaletinde Whistler ve Blackcomb Dağları’nın eteklerinde kurulan Whistler Blackcomb Ski Resort, Kuzey Amerika’nın en büyük ve en ünlü kayak merkezi. Özellikle Whistler ve Blackcomb dağlarının zirveleri arasında gidip gelen Peak 2 Peak Gondola, hem kayakseverler hem de doğaseverler tarafından çok beğeniliyor.

Whistler

Banff Millî Parkı

Alberta eyaletinde bulunan Banff Millî Parkı, Rocky Dağları’nda 1885’te kurulmuş. Kanada’nın ilk ulusal parkı olmasının yanı sıra ülkenin en büyük ve en çok ziyaret edilen milli parklarından birisi olma özelliğini taşıyor. Park siyah ayılar, bizon, geyik, büyük boy koyunlar, kurtlar ve kel kartallar gibi hayvanlar ile nefes kesen manzaralara ev sahipliği yapıyor. Kanada Rocky Dağları Parkları (Banff, Jasper, Kootenay, Yoho Millî Parkları ve Mount Robson, Mount Assiniboine, Hamber Eyalet Parkları), UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde yer alıyor.

Kanada gezilecek yerler

Mount Rundle, Vermilion Lakes, Banff National Park

Lake Louise

Louise Gölü, Banff Millî Parkı’nın içinde bir buzul gölü. İsmini Prenses Louise Caroline Alberta’dan alıyor. Yüksek dağ zirveleri, görkemli Victoria Buzulu ve pırıl pırıl zümrüt rengi göllerle çevrili ikonik Fairmont Chateau Lake Louise oteli ile ziyaretçi akınına uğruyor.

Kanada gezilecek yerler – Lake Louise

Jasper

Jasper Millî Parkı, Alberta eyaletindeki Rocky Dağları’nda bulunan bir millî park. Parkta Columbia Icefield’e ait buzullar, sıcak su kaynakları, göller, şelaleler ve dağlar bulunuyor. Park Kanada geyiği, ren geyiği, sığın, katır geyiği, ak kuyruklu geyik, dağ keçisi, Kuzey Amerika boz ayısı, Amerikan kara ayısı, kunduz, ıslıklı tavşangiller ve puma gibi hayvanlara ev sahipliği yapıyor.

Kanada gezilecek yerler

Valley of Five Lakes, Jasper National Park

Calgary

Kanada’nın dördüncü ve Alberta eyaletinin en büyük kenti olan Calgary, Rocky Dağları’nın eteklerinde yer alıyor. 1900’lerin başında petrol bulunmasından sonra Kanada’nın en büyük metropol alanlarından biri hâline gelen Calgary, dünyanın en zengin bölgeleri arasında sayılıyor.

Calgary

Plains Kızılderilileri Rocky Dağları’nın eteklerinin çayırlardan yükselmeye başladığı yerde buffalo jump denilen geleneksel bizon avı yapmış. Bu avın yapıldığı Alberta eyaletindeki Head-Smashed-In Buffalo Jump, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Alberta eyaletindeki Dinazor Eyalet Parkı, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor. Waterton-Glacier Uluslararası Barış Parkı (Alberta’daki Waterton Lakes Millî Parkı ve ABD’nin Montana eyaletindeki Glacier Millî Parkı), UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor. Writing-on-Stone Eyalet Parkı, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Yellowknife

Northwest Territories’in başkenti olan Yellowknife, ismini bölgenin yerli halkı olan Yellowknife kabilesinden alıyor. Neredeyse kutup noktasında olduğunuz Yellowknife, en çok olağanüstü aurora borealis (kuzey ışıkları) nedeniyle turist çekiyor.

Kanada gezilecek yerler – Yellowknife’da aurora borealis (kuzey ışıkları)

Northwest Territories’teki Nahanni Millî Parkı, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor. Alberta ve Nortwest Territories içinde kalan Wood Buffalo Millî Parkı, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor.

Yukon

Kanada’nın kuzeybatı ucunu kaplayan Yukon, ülkenin en düşük nüfuslu bölgesi. Eyaletin başkenti Whitehorse. Bölgede 19. yüzyılda altın bulununca binlerce madenci Klondike’ye gelmiş ve Tr’ondëk Hwëch Kızılderilileri’yle etkileşime girmiş. Tr’ondëk-Klondike, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Ayrıca Kanada’nın Yukon ve British Columbia eyaletleriyle ABD’nin Alaska eyaletinin içinde kalan Kluane / Wrangell–St. Elias / Glacier Bay / Tatshenshini-Alsek Uluslararası Park Sistemi, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor.

Turistler Yukon’a en çok Kızılderili kültürünü öğrenmek ve aurora borealis (kuzey ışıkları) seyretmek için geliyor. Kuzey ışıkları ağustos ayı ortasından nisan ayı ortasına kadar görülebiliyor ama gitmek için en uygun zaman gecelerin uzun ve karanlık olduğu kasım-mart ayları arasında.

Yukon’da aurora borealis (kuzey ışıkları)

Churchill

Manitoba eyaletindeki Churchill, dünyanın kutup ayısı başkenti sayılıyor. Dünyadaki 25.000 kutup ayısının 15.500’ünün Kanada’da yaşadığını düşünürsek ve Churchill’in de başkent olduğunu var sayarsak siz artık buradaki kutup ayısı popülasyonunu hayal edin. Burada kara, deniz ve havadan arazi araçları, tundra arabaları, tekneler, kanolar ve helikopterlerle düzenlenen turlara katılarak kutup ayılarını yakından görebilirsiniz. Kutup ayıları en fazla ekim ve kasım aylarında görülüyor. Ayrıca Churchill’de yılın neredeyse her günü aurora borealis (kuzey ışıkları) izleyebilir, temmuz ve ağustos aylarında Churchill River’da Beluga beyaz balinaları izleyebilir, mayıs ve ağustos aylarında kuş gözlem turlarına katılarak karlı baykuş, küçük kuğu, Amerikan altın yağmur kuşu gibi 100’den fazla nadide kuş türünü görebilirsiniz.

Manitoba ve Ontario eyaletleri içinde kalan Pimachiowin Aki, 4 Anishinaabe Kızılderili topluluğunun evi. Pimachiowin Aki, UNESCO Dünya Karma Miras listesinde bulunuyor.

Kutup ayısı

Benim gibi pek çok göçmene ikinci ev olan Kanada, dünyanın en güzel doğasına sahip ülkelerden biri. O nedenle Kanada gezilecek yerler yazım yeterli gelmeyecek, sadece ülkeyi biraz olsun tanımak için bir fikir verecektir.