Québec eyaletindeki Laurentian Dağları’nın bir şehri olan Mont Tremblant, hem Kanada’nın hem de eyaletin mutlaka görülmesi gereken yerlerinin başında geliyor. Eğer hem doğal hem de insan yapımı bir güzellik görmek istiyorsanız burası sizi fazlasıyla mutlu edecek bir yer. 875 metre yükseklikteki Mont Tremblant Dağı’nın eteklerinde bulunan ve 269 hektar alana kurulmuş olan Mont Tremblant Kayak Merkezi, dünyanın en iyi 10 kayak merkezinden birisi sayılıyor.

Mont Tremblant

Eğer Montréal’e yolunuz düştüyse kayak sevseniz de sevmeseniz de Mont Tremblant’a gelmelisiniz. Burası kesinlikle Kanada’nın en güzel yerlerinden birisi. Kaçırmanızı istemem.

Mont Tremblant

Mont Tremblant gezilecek yerler

İnanılmaz heybetli olan dağa ismini yerli Algonquinliler vermiş. Anlamı ise titreyen dağ. Burası Formula One, Can-Am, Trans-Am, ve Champ Car World Series yarışlarına ev sahipliği yapmasıyla da tanınıyor.

Mont Tremblant

Buranın güzelliğini yazın yürüyüş yollarında yürüyerek, doğa aktiviteleri yaparak, gölündeki yüzerek yaşamalısınız.

Kanada’da bu kadar yıldır yaşamama ve bir gezgin olmama rağmen buraya gelmemiş olmam ise akıl alır gibi değil. Bir doğa âşığı olarak ilk gelmem gereken yerlerden birisi burasıyken demek ki bir süre devrelerimde bir karışıklık yaşamışım :-) .

Daha fazla uzatmadan bir şükran günü tatilinde Toronto’dan buraya ayak basıyorum.

Mont Tremblant

Mont Tremblant Kayak Merkezi

Kayak merkezi masal gibi bir yer. Rengârenk binalarla dolu olan kasaba insana bir film setinin içine düşmüş izlenimini veriyor.

Mont Tremblant

Kışın kayak merkezindeki 96 pistten kaymak da eminim ayrı zevkli oluyordur. Ey kayakseverler, duyun sesimi…

Lac Tremblant

Tremblant Gölü büyüleyici bir göl. Gölün belli bir yerinden sonra evlere kara yolu yok. Ev sahipleri evlerine gidebilmek için gölün donmasını ve donmuş gölün üzerinden arabalarıyla evlerini ulaşmayı bekliyorlar.

Mont Tremblant
Mont Tremblant
Mont Tremblant

Ekim ayının ortasında hava inanılmaz şekilde güzel. 20 °C’de akşam yemeğimizi bile dışarda yiyebiliyoruz :-) . Otelin sıcak su havuzunda teleferik manzarasında yüzmek de tabii ki ekstra keyifli :-) .

Mont Tremblant


Sonbaharın en güzel günlerinde bu doğa harikası yere geldiğim için çok mutluyum. Böyle yerleri gördükçe Kanada’da yaşadığıma ve buraları görebilme şansına sahip olduğuma şükrediyorum.