Cheltenham Badlands, Caledon Hills’de saklı kalmış, oldukça değişik bir yer. Bölge kırmızı tepelerden oluşuyor. Âdeta fantastik bir yolculuğa çıkıp Mars’a gitmiş gibi hissetmek istiyorsanız burası tam size göre! Buranın tuhaflığı ise Kanada’nın Ontario eyaletinde bulunuyor olması.

Cheltenham Badlands

Ontario eyaleti

Cheltenham Badlands hakkında bilgiler

Burası 1930’lardaki eksik çiftçilik yöntemlerinin toprak erozyonuna sebebiyet vermesi sonucunda oluşmuş. Bir zamanlar dere yatağı olan bölge zaman içinde kurumuş ve sonradan bugünkü hâlini almış.

Cheltenham Badlands

Ontario eyaleti

Cheltenham Badlands fantastik görünümlü bir yer. Sıra dışı görünümü kırmızı renkli kayalarından geliyor. Kayalara bu rengi oksitlenen demir veriyor. Kayalardaki dar yeşilimsi bantlar ise yer altı suyunun kayayı kırmızıdan yeşil demir okside dönüştürdüğünü gösteriyor.

Cheltenham Badlands

Ontario eyaleti

Bölge geniş bir alana yayılmış olsa da ziyaretçiler için görülmesi gereken en önemli yer Creditview Yolu’nun hemen doğusunda bulunan Old Base Line Road. Bu alan çok narin olduğu için gelenlerin dikkatle gezmesi öneriliyor. Ziyaretçiler yağış sonrasında veya zemin yumuşak göründüğü zaman tepelere tırmanmamaları konusunda uyarılıyor.

Cheltenham Badlands

Ontario eyaleti

Ontario eyaleti

Güneşli bir ekim gününde Caledon’da 2 eyalet parkına yürüyüşe gittim: Mono Cliffs ve Forks of the Credit. Toronto’ya dönmeden önce de Cheltenham Badlands bölgesini görmeye karar verdim. Burası daha önce varlığından bile haberdar olmadığım bir yerdi. Bir doğa harikası olan bu bölge nasıl bu kadar yakınımda olurdu da benim ruhum duymazdı? Hayret doğrusu!

Ontario eyaleti

Geldiğimde her köşe instagram karesi çekmeye çalışan insanlarla (en çok da Çinliler’le) doluydu. Haksız da sayılmazlardı. Neticede dergilere kapak olacak kadar ilginç bir yere gelmişlerdi. Onların da kendince fenomen olmasına çok az kalmıştı. Bu fırsatı kaçırmamalılardı :-) .

Ontario eyaleti

Bu özel yeri bence mutlaka görmelisiniz. Ontario eyaletinde Cheltenham Badlands gibi bir doğa olayı olması bile fazlasıyla ilginç. Keşfetmemek olmaz.