Kanada’nın en büyük şehri, ticaret merkezi ve Ontario eyaletinin başkenti Toronto, göçmenlerin yaşamak için en çok tercih ettiği şehir. Toronto, medya sanatları alanında UNESCO yaratıcı şehirler ağına dâhil edildi. Eğer şehri gezmeyi bitirir ve biraz şehir dışına çıkmak isterseniz, Toronto civarının harika doğası her zaman keşfedilmeyi bekliyor. Şehrin etrafındaki her kasaba, her park, her koruma alanı oldukça etkileyici bir doğaya sahip. Bu güzellikleri de mümkün olduğunca keşfe çıkmak gerek. Bu yazımda Toronto şehir dışında görülmesi gereken yerleri listeledim. Şimdi buyrun, Toronto gezilecek yerler listesine bir göz atalım.

Toronto nerede? Toronto’ya nasıl gidilir?

İstanbul’dan Toronto’ya direkt uçuşlarla 10 saatte gidiliyor. Ayrıca aktarmalı uçuşlar da bulunuyor.

Toronto yakınlarında günü birlik gezi rotaları

Eğer Toronto şehir merkezi gezinizi bitirdiyseniz, Ontario eyalet parkları hakkında bilgi sahibi olup doğayla baş başa kalabildiyseniz, şimdi sıra Toronto civarındaki günü birlik gidilebilecek yakın yerlere geldi demektir. O zaman Toronto gezilecek yerler listeme bir göz atalım.

Niagara Şelaleleri (Niagara Falls)

Mutlaka görülmesi gereken Niagara Şelaleleri tam bir doğa harikası. 10.000 yıl önce Kuzey Kutbu’ndan gelen buz kütlelerinin yol açtığı çöküntülerle oluşan Niagara Şelaleleri, sadece Kuzey Amerika’nın en büyük şelalesi olduğu için değil, kıtanın en etkileyici doğa güzelliği olduğu için de ziyareti hak ediyor.

Niagara Şelaleleri – Whirlpool Aero Car

Niagara Şelaleleri 3 büyük şelaleden oluşuyor: Horseshoe, American Falls ve Bridal Veils Fall. Horseshoe yani Atnalı Şelalesi en büyük şelale. En güzel Kanada tarafından görülüyor. Altına kadar giden bot turları var. Tamamen ıslanarak müthiş bir deneyim yaşamak istiyorsanız bu bot turlarını kaçırmamanız gerekiyor.

Niagara Şelaleleri – Horseshoe

Şelalelerden yarım dakikada tam 168.000 m³ su akıyor. Nehir çevresinde Nikola Tesla tarafından yapılan birkaç hidroelektrik santrali hem ABD hem Kanada için elektrik üretiyor. Şelalenin ortasında ABD – Kanada sınırı kabul edilen Rainbow Köprüsü’nden ülkeler arası yürüyerek geçmek ve gümrüksüz mağazalardan alışveriş yapmak mümkün.

Kardeşim Niagara Şelaleleri’nde

Burası o denli güzel ki sırf Niagara Şelaleleri’ni görmek için bile bir Kanada ziyareti planlayabilirsiniz.

Annem ve babam Niagara Şelaleleri’nde

Niagara-on-the-Lake

Niagara Şelaleleri yakınındaki kasaba son derece turistik ve güzel. Hatta bence Kuzey Amerika’da görüp görebileceğiniz en güzel ve romantik kasaba da burasıdır. Gelmişken Prince of Wales Hotel’inde 5 çayı içmeyi de aman atlamayın.

Niagara-on-the-lake

Niagara Parkları

Parkların her biri birbirinden güzel. Bu parklar arasında Floral Showhouse, Botanical Gardens, Niagara Glen ve Nature Centre var. Botanik parkında özellikle leylak festivaline gitmenizi tavsiye ederim. Etraf mis gibi kokuyor. Şahane oluyor.

Toronto gezilecek yerler

Royal Botanical Gardens

Botanik Parkı’nın içindeki Kelebek Bahçesi de görülmeyi hak eden bir yer.

Niagara Parks – Butterfly Conservatory

African Lion Safari

Evet, yanlış duymadınız! Afrika’da değil, Kanada’da safari yapıyorsunuz. Üstelik ister kendi arabanızla, ister parkın otobüsüyle safari yapabilirsiniz. Size şimdi kendi arabamızla safari yaparken başımıza ne geldiğini anlatayım isterseniz:

Toronto gezilecek yerler – African Lion Safari

African Lion Safari

African Lion Safari

Parka girdik. Efendi efendi arabamızın içinde ilerliyoruz. Bir baktık maymunlar arabanın üzerine çıkmış. Yetmiyormuş gibi bir de tepinmeye başladılar. Kısa süre sonra da arabanın ön camının lastiğini söküp attılar. Bağırdık, çağırdık ama nafile. O kadar edepsizler ki söz geçirmek ne mümkün.

Toronto gezilecek yerler – African lion safari

African Lion Safari

African Lion Safari

Soğuk bir ülkede safari yapmak kulağa hoş gelmiyor olabilir ama yaz günlerinde burada çok eğleneceğinizi garanti ederim.

Toronto gezilecek yerler – African lion safari

African Lion Safari

African Lion Safari

African Lion Safari

African Lion Safari

African Lion Safari

Scarborough Bluffs

Göl kenarında, kumsalı, marinası ve harika manzarası olan bir yer. Yürüyüş ya da piknik yapabileceğiniz güzel bir aile gezisi yeri.

Toronto gezilecek yerler – Scarborough Bluffs

Caledon

Şehir merkezi yakınındaki sevimli bir kasaba.

Kleinburg

Şehir merkezi yakınındaki sevimli bir kasaba.

Kleinburg

Unionville

Şehir yakınındaki sevimli bir kasaba.

Toronto gezilecek yerler – Unionville

Unionville

Unionville

Toronto şehir merkezi çok güzel olsa da bence asıl güzellik civar yerlerde gizli. O nedenle hiç durmadan hemen keşfe çıkmalısınız.