Bruce Peninsula’da yer alan Tobermory benim gözümde Toronto civarında gidilecek en güzel yerlerden birisidir. Toronto’nun 300 km kuzey batısındaki kasaba, Kızılderili bölgesi Manitoulin Adası ile bir cazibe merkezidir. Tobermory ayrıca denizi andıran turkuaz rengi suları ve gemi batıklarıyla ünlüdür. Bu nedenle tüplü dalış için de oldukça popülerdir. Tabii eğer 15 °C’den soğuk suda dalabiliyorsanız! Tobermory’de pek çok da yürüyüş yolu vardır. Yani burası trekking yapanların da geldiği bir yerdir.

Tobermory

Havadan Bruce Peninsula Kaynak:Wikipedia (By K Danko, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53333727)

Tobermory gezime arkadaşlarım Figen ve Mustafa’yla çıktım. Onlarla en güzel tatillerimden birini yaşadım. Muhteşem bir B&B’de kaldık (oda & kahvaltı). Kaldığımız yerin güzelliği de tatilin keyfini artırdı.

Tobermory

Molinary’s B&B’de kalmak istedik ama çok popüler olduğu için yer bulamadık.

Tobermory

Onun yerine Threewaters B&B’de kaldık. Burası suya sıfır, çok sevimli bir ev. Ev sahipleri Rick ve Pam ikinci katta yaşıyorlar. İlk kattaki 2 odayı da kiralıyorlar.

Tobermory

Gitmeden önce Rick’le telefon konuşmamızda mangal yapma şansımız olup olmadığını sordum. O da bana mangallarını kullanabileceğimizi söyledi. Tabii bizim ne miktarda yemek ve içki getireceğimizi bilmiyordu! Muhteşem şefimiz Mustafa bize her gün ayrı bir sürpriz hazırladı. Mangalın tadını gerçekten çıkardık. Manzaralı bahçemizde gün batımında her akşam ya afiyetle mezelerimizi yiyor ya da eve ait olan su bisikletine biniyorduk. Hepimiz burada ruhumuzun ve bedenimizin tamamen dinlendiğini hissetmiştik.

Tobermory

Tobermory gezilecek yerler

Tobermory gezilecek yerler listesine bir göz atalım.

Cameron Lake

Rick’in tavsiyesiyle yaptığımız en güzel ve can alıcı gezi Cameron Gölü (Cameron Lake)’nde kano kiralamamızla başladı. Bu gölü kanoyla geçtik. Yol üzerinde güzel ve ılık suyu olan koylarda durup yüzdük.

Tobermory

Cameron Lake

Cypress Lake

Gölün bitimindeki dereyi yine kanoyla geçerek Cypress Gölü’ne çıktık. Cypress Gölü’nü de kanoyla geçip mola verdik. Burası Cameron Gölü’nde durduğumuz yerler gibi bakir ve insanlardan uzak, gizli kalmış kumsallar değildi. Oldukça da kalabalıktı. Ayrıca Mustafa’nın tuttuğu balığı kanoya bağlayıp gezdiğimiz için özellikle küçük çocukların oldukça fazla dikkatini çekmiştik :-) .

Tobermory – Cypress Lake

Grotto

Cypress Gölü’nden sonra suyu aynı Akdeniz gibi pırıl pırıl olan ve Georgian Bay kısmında kalan Grotto’ya yürüdük. Buranın Akdeniz’den tek farkı su sıcaklığının 15 °C olmasıydı! Yüzenler vardı ama bana göre değil diyerek ben ayağımı bile sokmadım.

Tobermory

Grotto

Gelirken kanoyla 2 gölü geçmek 2 saatimizi almıştı. Tabii aynı yolun bir de dönüşü olduğunu hesaba katmak gerekiyormuş. Dönüş yolunun sonuna doğru hafif yorgunluk hissetsem de çok keyifli bir gün geçirdiğimiz için de hâlimden oldukça memnundum.

Tobermory – Grotto

Fathom Five National Marine Park

Altı camlı teknelerle Fathom Five National Marine Park’taki batık gemileri keşfe çıkabilirsiniz. Ya da tüplü dalış yapıyorsanız bu batıklara dalabilirsiniz ama daha önce dediğim gibi buranın suyu çok soğuk. Burada ancak özel eğitim alarak kuru elbiseyle dalabilirsiniz.

Tobermory

Tobermory Kaynak:Wikipedia (By Dr Wilson – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21126066)

Fathom Five National Marine Park’taki Flowerpot Adası, Tobermory civarında keşfedilecek en güzel yerler arasında bulunuyor.

Tobermory

Flowerpot Adası Kaynak:Wikipedia (By Borbrav – Photographed by User:Borbrav., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2279252)

Manitoulin Island

Feribotla kızılderili bölgesi Manitoulin Adası’na gidebilirsiniz. Biz Manitoulin Adası’nda geleneksel kostümlerle yaptıkları dans gösterileri pow wow’a denk geldik. Çok değişik ve kesinlikle deneyimlenmesi gereken bir tecrübe olduğunu söyleyebilirim.

Pow Wow

Toronto’da yaşıyorsanız Tobermory ziyareti yapıp Kanada’nın muhteşem doğasıyla tanışmalısınız. Gerçek Kanada’nın tadına varmak için burayı mutlaka görmeli, kokusunu içinize çekmelisiniz.