Kanada’nın Ontario eyaleti doğal güzellikleri ile adından söz ettiriyor. Bu doğal güzellikleri görebileceğiniz yerlerden birisi de Georgian Bay kıyısında Penetanguishene’de yer alan Thirty Thousand Islands (Otuz Bin Adalar) bölgesidir.

Thirty Thousand Islands

Thirty thousand islands hakkında bilgiler

Avrupalılar bölgeye ilk kez 1610 yılında gelmişler. Fransız kâşif Samuel de Champlain ise 1615 yılında buraya gelmiş. 1603’de Kuzey Amerika’nın keşfine başlayan Champlain, Atlantik kıyılarının ve Great Lakes (Büyük Göller)’in haritasını çizmesiyle tanınıyor.

Thirty Thousand Islands

Thirty Thousand Islands gezilecek yerler

Bölgedeki adalar uzun süre dokusu bozulmadan korunmuş. Ancak bir süre sonra kereste tüccarlarının hedefi hâline gelmiş. Günümüzde adaların çoğu ya şahıslara ait ya da ulusal park olarak kullanılıyor. Çoğunda bina bile yok.

Thirty Thousand Islands

Georgian Bay Islands National Park

Bu bölge dünyanın en geniş tatlı su adaları grubu olarak tanınıyor. Örneğin 59 adadan oluşan 50 km uzunluğundaki Georgian Bay Islands National Park (Ulusal Park), 30.000 adaların sadece küçük bir kısmını oluşturuyor.

Thirty Thousand Islands

Milyarlarca yıl önce orada bulunan dağlar buzulların etkisiyle parçalanarak bugünkü kayalar hâline gelmişler. Kayalarda bol sayıda fosil var. Bu da buzul çağından önceki yaşamı kanıtlıyor.

Thirty Thousand Islands

1800’lü yılların sonunda turistler buraya balıkçılık ve avcılık için gelmeye başlamışlar. Georgian Bay’in diğer yerlerinde olduğu gibi burada da bu yüzden çok sayıda batık gemi bulunuyor. 1900’lü yılların başlarında Thirty Thousand Islands bölgesi yazlık ev, kamp alanı, otellerle dolmaya başlamış.

Bölgedeki köyler, kasabalar ve yerleşimler de bunlar:

Honey Harbour, Franceville, Cognashene, Blue Lagoon, Go Home, Moose Point, Manitou Dock, Woods Bay, Copperhead, Sans Souci, Five Mile Bay, Depot Harbour, Parry Sound, Kilbear Park, Snug Harbour, Snug Haven, Dilton, Brooks Landing, Adanac, Shawanaga Landing, Skerrymore, Ojibway Island, Pointe au Baril ve Henvey Inlet.

Şükran günü nedeniyle bir uzun hafta sonu tatilinde Agawa Kanyon’a gitmeden önce buraya uğradım. Turun ilk durağı Penetanguishene’deki Otuz Bin Adalar oldu. Burada tekne turu yaparak adaları uzaktan da olsa görebildik. Zaten burası öyle büyük ki her hafta sonu gelseniz bile bitiremezsiniz.
Georgian Bay’in güney kıyısındaki Thirty Thousand Islands turuna Toronto’dan günü birlik de gelebilirsiniz. Özellikle sonbahar mevsiminde yaprakların renk değişimini izlemeniz için burayı kesinlikle tavsiye ediyorum.


Keşfetmeniz dileğiyle…