Kuzey Ontario’nun en büyük şehri olan Sudbury, 2011 yılında birkaç kasabanın birleşimiyle oluşturulmuş. İçinde 1.000 km yürüyüş yolu, 13 milyon ağaç, 330 tatlı su gölü, 38 balık çeşidi bulunuyor. Yerleşimler daha çok bölgedeki 330 göl etrafında ve tarihi madencilik yüzünden artık siyahlaşan kayalıklarla çevrili tepeliklerde kurulmuş. Bir zamanların kereste ticaret merkezi olan Sudbury şu anda dünyanın nikel madeni merkezi konumunda. Şehirde iklim olarak yazlar sıcak, kışlar uzun ve sert geçiyor.

Kent Kızılderili bölgesi Ojibwe topraklarında konumlanıyor. Kızılderili kabileleri olan Wahnapitae ve Whitefish Lake, şehrin yakınlarında yaşıyor.

Sudbury Basin Kaynak:Wikipedia (By Natural Resources Canada – Extracted from: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Non-Ferrous_Metals_-_Eastern_Canada_map.pdf, OGL-C 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30380210)

Buraya bir uzun haftasonunda Şükran günü tatilinde katıldığım Agawa Kanyon turunda uğradım.

Sudbury

Sudbury gezilecek yerler

Sudbury en çok güzel doğası ile dikkat çekiyor. Kentte bulunan 27 km genişliğinde, 60 km uzunluğunda ve 15 km derinliğindeki Sudbury Basin (Havza), 1.8 milyar yıl önce bir meteor çarpması sonucu oluşmuş.

Big Nickel (Büyük Nikel)

Dünyanın nikel madeni merkezine geldiğiniz için bunu temsili gösteren Big Nickel (Büyük Nikel)’e gitmelisiniz.

Big Nickel

Science North Müzesi

Science North Müzesi şehrin görülebilecek en önemli yerleri arasında sayılıyor.

Science North Museum

Müzede canlı bilim gösterileri, özel sergiler, 3 boyutlu IMAX, dijital Planetarium, F. Jean MacLeod Kelebek Galerisi ve 4 katlı interaktif deney alanları var. Bizim burada seyrettiğimiz 4 boyutlu yangın gösterisi de izlemeğe değerdi.

Sudbury

The Art Gallery of Sudbury / Galerie d’art de Sudbury

Sanat Galerisi, Ramsey Gölü’ne bakan Belrock Köşkü’nde yer alıyor. Bu köşkün ilk sahibi kereste tüccarı baron William Joseph Bell’müş. Galeri yıl boyunca açık. Her yıl 10-12 sergiye ev sahipliği yapıyor. Buranın mağazasından bazı sanat eserlerini satın alabiliyorsunuz.

Sudbury

Art Gallery Sudbury (Belrock Mansion) Kaynak:Wikipedia (By Marcoplo78 – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20258180)

Ontario eyaletinin doğal zenginlikleri göz önüne alındığında burası benim özel olarak gitmek isteyeceğim şehirler arasında yer almaz. Toronto’ya daha yakın eyalet parkları varken buraya 4 saatlik araba yolculuğu yapmak bence çok da gerekli değil. Yine de Agawa Kanyon’a giderken buraya uğramak, özellikle de Science North Museum (Bilim Müzesi)’ni gezmek benim için büyük bir değişiklik oldu. Üstelik yeni bir şehir de keşfetmiş oldum.

Eğer sizin de yolunuz buradan geçecekse göllerle çevrili şehirde bir mola vermek hoşunuza gidecektir.