Ontario Eyalet Parkları içinde 14 kilometrelik kumsalıyla dünyanın en uzun tatlı su kumsalı unvanını alan olan bir park var: Wasaga Beach. Burası Kanada’nın ilk Mavi Bayraklı Plajı olarak bilinen plaja ev sahipliği yapıyor. Yaz mevsiminde oldukça kalabalık olan Georgian Bay kıyısındaki Wasaga Beach’e (trafik olmazsa) arabayla ulaşım 2 saat sürüyor. Park sadece günlük kullanım için açık, kamp yapılmıyor.

Wasaga Beach Eyalet Parkı

Ontario Eyalet Parkları

Wasaga Beach Eyalet Parkı

Parkta 30 km lik yürüyüş yolu var. Bu yürüyüş yolları üzerinde 700 değişik bitki ve 230 kuş çeşidini görebilirsiniz.

Yeğenim Yasemin’im

Ganaraska Trail’ın bazı bölümlerinin ve Pine Trail’ın da içinde olduğu Wasaga Nordic Centre and Trail, 50 km den daha uzun yürüyüş rotalarını içeriyor. Yaz mevsiminde bu yürüyüş yollarında doğa keşfine çıkabilirsiniz. Wasaga Nordic Centre and Trail, kış mevsiminde de cross-country skiing (kros kayağı), ski skating (buz pateni kayma) ve snowshoeing (kar ayakkabısı ile yürüme) aktiviteleri için açık.

Wasaga Beach Eyalet Parkı

Parkta Nottawasaga Bay’de motorbotlara binebilirsiniz. 32 km lik The Nottawasaga Kano Rotası’nı 1 günde kanoyla geçebilirsiniz.

Yazın plajın çevresinde çok sayıda restoran, kafe ve hediyelik eşya mağazası var. Yani buraya geldiğinizde yüzmek ve güneşlenmek dışında başka aktivitelerle de zaman geçirebilirsiniz. Ancak şunu da belirteyim. Burası oldukça hareketli bir bölge olduğu için özellikle gençler tarafından tercih ediliyor.

Wasaga Strip Kaynak:Wikipedia (By Tom Stefanac – Vaughan Weather – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3334750)

Bizse buraya hareketli bir yaz günü yerine kışa merhaba demeden önce gitmeyi tercih ettik. Sıcak bir sonbahar gününde, annem, kardeşim ve de canım yeğenimin Toronto’ya beni ziyarete geldikleri ilk hafta sonu, onları bu parka götürdüm. Soğuk hava nedeniyle yüzemedik ama kumsalda yürüdük ve upuzun sahilde yeğenimle keyifle oynadık.

Ontario Eyalet Parkları

Burası görülmeye değer bir park. Yazın kalabalığı göze alıyorsanız da mutlaka yüzmek için gelmelisiniz.