Ontario Eyalet Parkları içinde özellikle Türkler’in en çok sevdiği parklardan biridir Awenda Eyalet Parkı. Bunun bir nedeni de Awenda Eyalet Parkı’nın yazın Akdeniz temizliğinde pırıl pırıl bir suda yüzme imkânı sunuyor olmasıdır. Toronto’dan buraya gitmek arabayla 2 saat kadar sürdüğü için konaklama yapılmadan hafta sonlarında günü birlik ziyaretler için de burası tercih edilir.

Awenda Eyalet Parkı

Ontario Eyalet Parkları

Awenda Eyalet Parkı hakkında bilgiler

Parkın Georgian Bay kıyısında çok güzel kumsalları var. Bunların içinde en iyi kumsal, Methodist Point Bay’deki 3’üncü Kumsal. Yalnız araba park yerine bırakıldıktan sonra buraya yürümek bayağı uzun sürüyor. Özellikle günü birlik gelindiyse ve elde (bizde her zaman olduğu gibi) çok fazla yiyecek ve mangal malzemesi taşınıyorsa, Methodist Point Bay’e varmak biraz zahmetli oluyor ama bu kumsalın diğerlerine göre bu kadar iyi korunmuş olmasının bir sebebi de tabii ki ulaşımın daha zor olması.

Awenda Eyalet Parkı

Ontario Eyalet Parkları

Awenda Eyalet Parkı’na kamp yapmak için de geliniyor.

Awenda Eyalet Parkı

Ontario Eyalet Parkları

Awenda Eyalet Parkı’nda 3’üncü Kumsal’dan önce evcil hayvanlar için ayrılmış bir kumsal var. Burası parkta evcil hayvanlara tek izin verilen yer. Yine de hayvanların etrafı pisletmemesi sahiplerinin sorumluluğunda. Unutmayın ki Kanada’da hayvanların pisliğini temizlememenin büyük cezası var.

Awenda Eyalet Parkı

Ontario Eyalet Parkları

3’üncü Kumsal’da güneşlenip yüzdükten sonra yürüyüş yapmak için Kettle Gölü (Kettle Lake)’ne gidebilirsiniz. Gölün etrafında harika bir manzara var. Burası sakin suları nedeniyle kano yapmak için de çok uygun.

Ontario Eyalet Parkları

Ontario Eyalet Parkları

Annem ve rahmetli babacığım da Kettle Lake etrafında yürürken aşklarını tazelemişlerdi. Bu fotoğrafa bakmak bana her ne kadar hüzün verse de onları Awenda Eyalet Parkı’na getirip gösterdiğim için de çok mutlu oluyorum.

Ontario Eyalet Parkları

Toronto’da yaşayan herkesin fırsat buldukça Awenda Eyalet Parkı’na gitmesini öneririm. Bu park Akdeniz özlemini fazlasıyla gideren, Kanada’da yaşayan biz Türkler’e de kendini evinde hissettiren bir park.