Ontario Eyalet Parkları içinde favori parklardan birisi bu yazımın konuğu olacak: Bon Echo Eyalet Parkı. Napanee’nin kuzeyinde yer alan park, uzun süredir ressamların ve fotoğrafçıların gözdesi olmayı başaran bir yer. Parkın şöhretini aldığı 1,5 kilometrelik dimdik Mazinaw kayası, Ontario’nun en derin göllerinden birisi olan Mazinaw Gölü’nden 100 metre yükseliyor. Parka Toronto’dan arabayla 4 saatte gidiliyor.

Ontario Eyalet Parkları – Mazinaw Kayası – Bon Echo Eyalet Parkı Kaynak:Wikipedia (Autor: Pdarkes – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70038556)

Bon Echo Eyalet Parkı hakkında bilgiler

Bu parka bir uzun hafta sonunda çadır kampı yapmak için gittik. Toronto tepelik bile göremediğimiz dümdüz bir şehir olduğu için buranın dimdik kayaları sanki hayatımızda ilk defa yüksek bir yer görmüşçesine gözümüze ilginç ve güzel gözüktü.

Bon Echo Eyalet Parkı

Ontario Eyalet Parkları – Bon Echo Eyalet Parkı Kaynak:Wikipedia (By J5255 – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66177821)

Parkta orman içinde yürüyüş yaptık. Parkın yürüyüş yolları 1 km’den 17 km’ye kadar değişiyor. Yapılacak tek şey bir tanesini veya birkaçını seçmek.

Ontario Eyalet Parkları – Bon Echo Eyalet Parkı Kaynak:Wikipedia (By Midgetdore – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80071119)

Mazinaw kayasını izleyerek kanoya binmek Bon Echo Eyalet Parkı’nda yaptığımız en etkileyici aktivitelerden birisi oldu. Gerçi ben birkaç kez kanodan düştüm ve geriye binmeyi beceremediğimden kanoyu hep kıyıya geri taşımak zorunda kaldım ama olsun :-) .

Bon Echo Eyalet Parkı

Ontario Eyalet Parkları – Mazinaw Kayası

İzlediğimiz Mazinaw Gölü Kano Rotası, kano rotaları içinde en kolay olanlardan biriydi. 21 kilometrelik 6 saat süren Kishkebus Kano Rotası, Joeperry ve Pearson Gölleri kano rotası ve de 104 kilometrelik 5 gün süren Mississippi Nehri Kano Rotası bence beni fazlasıyla zorlayacaktı. Zaten parkın plajı oldukça güzel olduğundan gölde bolca yüzmeyi tercih ettim.

Bon Echo Eyalet Parkı

Ontario Eyalet Parkları

Burası ziyaretçilerini fazlasıyla mutlu edecek bir park. Hatta benim gözümde Kanada’nın Toronto şehri civarında ziyaret edilecek en güzel manzaralı parklardan da birisidir.