Northumberland County’nin en büyük kasabası olan Cobourg, Toronto’nun sadece 1 saat doğusunda bulunan bir yerleşim. Buraya Toronto’dan günü birlik gelebilir ve kendinizi Ontario Gölü’nün serin sularına atabilirsiniz. Güzel kumsalı ve marinasıyla özellikle yaz mevsiminde oldukça fazla ziyaretçi çeken Cobourg, küçücük ama oldukça sevimli bir kasaba.

Cobourg

Cobourg

Cobourg gezilecek yerler

Küçük bir yerleşim olan Cobourg gezilecek yerler açısından çok zengin değil.

Marina

Buranın marinası Ontario Gölü kıyısındaki marinaların en iyileri arasında sayılıyor. Montreal’den St. Lawrence boyunca gelen yatçılar ve Ontario Gölü’nün karşı kıyısındaki Rochester’den gelen yatçılar burayı fazlasıyla tercih ediyor. 1905-1950 yılları arasında Rochester’den gelen arabalı vapur sayesinde de burası Amerikalı turistlerin yat yarışları için geldiği bir yer olmuş. Kasabanın Yat Klübü’nde de yelken dersleri veriliyor.

Cobourg – Victoria Hall

Victoria Hall’un açılış töreni 1860 yılında o günün Wales Prensi, geleceğin Kralı Edward VII tarafından yapılmış. Bina Ontario’nun değerli tarihi yapılarından biri sayılıyor. 1900’lü yılların başlarında binanın Ontario Gölü kıyısında olması nedeniyle Amerikalılar buraya tatil için gelmeye başlamışlar.

Cobourg

Victoria Hall Kaynak:Wikipedia (By NormanEinstein at English Wikipedia – Transferred from en.wikipedia to Commons., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3091725)

Buraya güneşli bir pazar gününde kalabalık bir aile grubuyla birlikte geldim. Amacımız hem piknik yapmak hem de Ontario Gölü’nde yüzmekti.

Cobourg

Cobourg sahili

Ontario’nun en güzel 10 plajından birisi sayılan ve Victoria Parkı kenarında yer alan kumsalın popülerliğini hak ettiğini de böylece kendi gözlerimle görmüş oldum. Kumsal boyunca plaj voleybolu oynayan gençleri ve kumda kale yapan çocukları izledim. Biz gittiğimizde kıyıya vurmuş yosunlar nedeniyle plajı çok temiz görünmüyordu ama yine de benim keyifle yüzmeme hiç birşey engel olmadı.

Cobourg – Ontario Gölü

Cobourg aslında dört mevsim gelinecek bir yer. Northumberland ve Ganaraska ormanları içinde yazın bisiklete binebilir, yürüyüş yapabilir, at binebilir, kış mevsiminde de kar raketi yürüyüşü yapabilirsiniz.

Toronto’dan uzun mesafe araba kullanmadan şehir dışına çıkmak istiyorsanız burayı birinci tercihiniz yapabilirsiniz.

Keşfetmeniz dileğiyle…