Kanada – ABD sınırını çizen tam 1.864 tane ada var. Adını sayısından alan Thousand islands (Bin Adalar), Ontario Gölü’nün kuzey doğusundan başlayıp Saint Lawrence Nehri kıyısında sıralanıyor. Bu yazımda da doğa harikası Thousand islands ile ilgili bilgiler vereceğim.

Thousand islands

Thousand islands hakkında bilgiler

Ontario Gölü’nün kuzey doğusundan başlayıp Saint Lawrence Nehri kıyısında devam eden Thousand islands (bin adalar), Kanada’nın Ontario, ABD’nin de New York eyaletinde yer alıyor. Bir kısmı ABD, bir kısmı Kanada tarafında kalan adalar arasında ne bir sınır kapısı var, ne de bekleyen bir güvenlik polisi. Hatta bazı adalar öyle komik bir noktadaki 2 küçük ada birbirine bir köprüyle bağlanıyor ve adanın biri ABD’ye, diğeri Kanada’ya ait!

Thousand islands

Bir ada Kanada’ya, diğer ada ABD’ye ait

Bölge adalardan oluştuğu için insanların evlerine ulaşması için tek yol da tekneleri.

Tekne kullananlar sadece burada yaşayanlar da değil. Turistler için de doğal olarak burayı gezmenin tek yolu bir tekne turuna katılmak. Bir o ülkeye, bir bu ülkeye bakarken insan bu tekne turu sırasında hayranlıktan şaşkına dönüyor. Buraya hele hele sonbaharda geldiyseniz, yaprakları kızaran ağaçlara ve manzaraya bakarken hayranlığınız iyice artıyor.

Thousand islands

Thousand islands gezilecek yerler

Adaların büyüklüğü 100 km2 ile üzerinde tek ev barındıran ada arasında değişiyor. 1.000 adalar sayılırken 3 kriter göz önüne alınmış:

  1. Yıl boyu su seviyesinin üzerinde kalması
  2. 0.093 m2‘den büyük olması
  3. Üzerinde en az 1 canlı ağaç olması

Thousand islands

Boldt Kalesi

Evlerin güzelliğinden zenginliğini hemen hissettiren bölge oldukça popüler. Burayı tekne turuna katılmadan geçmemek gerekiyor, özellikle de 2,5 saatlik tur alınırsa Boldt Kalesi’ni de gezmek mümkün. Bu kaleye tekne turlarının yanında düğün töreni yapanlar da uğruyor.

Boldt Kalesi

Toronto’dan arabayla 3,5 saat sürdüğü için Thousand islands bölgesine bir hafta sonu geçirmek üzere gelmeniz daha uygun olacaktır. Zaten buraya kadar gelmişken sadece 1.000 adaları değil, kasabası Gananoque’yi de görmelisiniz.

Thousand islands

Gananoque Kaynak:Wikipedia (By Richard Kelland – 1000 Islands Playhouse, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22761587)

Toronto’da yaşayan tüm arkadaşlarıma onları ziyarete gelen akrabalarını önce Niagara Şelaleleri’ne, sonra da 1.000 Adalar’a getirmesini öneriyorum. Buraları Türkiye’de benzerini göremeyecekleri yerler. Türkiye’de de tabii ki eşsiz güzellikte yerlerimiz var ama Niagara Şelaleleri’nin ve Thousand islands bölgesinin doğal yapısı çok farklı.

Misafirlerinizi 1.000 Adalar bölgesine getirin, Toronto ve Kanada’nın vahşi doğasıyla tanıştırın. Emin olun, buraları gördükten sonra Toronto’da yaşadığınız için sizin hayatınıza imreneceklerdir.

Bir gün keşfetmeniz dileğiyle…