Karayipler’in yüzölçümü ve nüfus olarak Küba’dan sonra ikinci büyük adası Hispaniola’yı iki ülke paylaşıyor: Dominik Cumhuriyeti ve Haiti. Dominik Cumhuriyeti’nde yer alan Punta Cana ise sık sıralanan palmiye ağaçlarıyla ve insanın ayağından kayıp giden incecik kumsallarla süslü bir cennet. Yağmur ormanlarının içindeki lüks tatil köyleri, harika plajları, Atlas Okyanusu ve Karayip Denizi’nin kesişimindeki turkuaz renkli denizi ve kültürel hayatı ile Punta Cana, Dominik Cumhuriyeti’nin en ilgi çeken tatil beldelerinden birisi.

Punta Cana

Punta Cana hakkında bilgiler

Burası ziyaretçilerini uçaktan indikleri anda tatlı bir meltemle karşılıyor. 48 km uzunluğundaki kumsalı, Karayipler’in en uzun sahil şeridi arasında yer alıyor. Palmiyelerin gökyüzüne ulaştığı bölgede Atlas Okyanusu ile Karayip Denizi buluşuyor. Golf sahaları ve lüks tatil resortları ile dolu bölgede, dört mevsim güneş parlıyor.

Punta Cana

Punta Cana’ya sonbaharın henüz başladığı bir eylül ayında sadece dinlenme amaçlı gittim. All inclusive (herşey dahil) bir otelde kaldım. Genellikle bu tür dinlenme tatillerinde hep iyi bir otel seçip, otel dışına çıkmaktansa oteldeki aktivitelerden faydalanmayı tercih etmişimdir. Burada da özellikle uyardılar; kendiniz araba kiralayıp gezmeyin, organize turlar haricinde otel dışına çıkmayın, dediler. Güvenlik sorunu var gibi bir algı yarattılar. Sanki çok da doğru bir bilgi değildi ama benim aşırı yorgun olmam, zaten çok fazla gezmeme olanak tanımayacaktı.

Burada yağmur ormanlarının içindeki Bavaro Princess otelinde kaldım. Genelde gittiğim ülkeleri sonradan tekrar ziyaret ediyorsam değişik otelleri denemeyi tercih ederim ama bu otel tekrar gelirim diyeceğim nadir otellerden birisi. Otelin ana restoranı plaja biraz uzak. Yemeklerden sonra yağmur ormanından geçerek muhteşem kumu ve sahili olan plaja iniyorsunuz. Otelde kaldığım süre boyunca yaptığım bu yürüyüş harikaydı. Otelin servis aracı misafirleri çok sık plaja götürse de servisi kullanmak benim gençliğime yakışmadı. Plaja 1 hafta boyunca hep yürüyerek indim. Tropik ormanda yaptığım gezinti esnasında parlak pembe tüylü flamingoları, rengârenk papağanları, egzotik kelebekleri gözlemledim.

Punta Cana’daki yağmur ormanlarında egzotik kuşlar var

Dominik halkını elimde olmadan Kübalılar’la karşılaştırdım. Onlar kadar güler yüzlü bulmadığımı söylemeliyim. Ayrıca Küba’daki salsa ruhu da burada yoktu. Aslında salsa da yoktu, merenge yapıyorlardı. Yine de yiğidin hakkını yememek lazım. Çünkü Dominik’in yemekleri, komşu ada Küba’yla mukayese edilmeyecek kadar güzel. Ne deyim, işte her yerin kendine özgü bir güzelliği oluyor.

Punta Cana

Punta Cana sahili

Bu arada Dominik’in en popüler öğle yemeği menüsü olan La Bandera Dominicana’dan bahsedeyim: Fasulye, sebze, et, pirinç ve kızarmış muzdan oluşan bir servis olarak sunuluyor. Yerel restoranlarda ya da otelinizde bu lezzetli menünün tadını çıkarabilirsiniz.

Bavaro Beach’te gün doğumu

Punta Cana gezilecek yerler

Burada plaj boyunca yürüyüş oldukça keyifli. Upuzun sahil kıyısında pek çok otel olduğu için bu plaj yürüyüşlerim sırasında kendimi hiç de güvenli olmayan bir ülkedeymiş gibi hissetmedim. Şimdi gelin bir de Punta Cana gezilecek yerler listesine bir göz atalım.

Scape Park

Cap Cana Resort’un içinde bulunan park, adrenalin dolu aktiviteler yanında kültürel ve eğlenceli etkinlikleri de içeren bir tema parkı.

Punta Espada, Cap Cana Kaynak:Wikipedia (By Cap Cana – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34011377)

Punta Cana – Jeep Safari

Macao Beach’ten başlayan safaride pirinç ve şeker kamışı tarlalarının arasından geçiyorsunuz.

Zipline Canopy Adventure

15 platform ve 8 kablo hattı üzerinde zipline yapabilirsiniz.

Marinarium

Marinarium, cam tabanlı bir bottan su altı yaşamını görebileceğiniz bir yer. Burada vatozlarla ve köpekbalıklarıyla yüzme şansı bile yakalayabilirsiniz.

Fun Fun Mağarası

Punta Cana yakınındaki Haitises Ulusal Parkı’nın içinde bulunan Fun Fun Mağarası’nda bir zamanlar korsanlar saklanıyormuş. Onlardan önce de adanın asıl sahibi Taino yerlileri yaşıyormuş.

Saona Adası

Saona Adası (Isla Saona), Dominik Cumhuriyeti’nin en büyük sahil adası. Ülkenin Doğu Milli Parkı’nda yer alıyor. 25 km uzunluğunda sahili, bembeyaz kumları, turkuaz rengi denize uzanan palmiye ağaçları ile burası saklı bir cennet. Adaya Punta Cana’dan günü birlik turlar düzenleniyor.

Saona Adası

Punta Cana’da güzelim hindistan cevizi ağaçlarının gölgesinde muhteşem Karayip manzarasını doya doya içinize çekebilirsiniz. Tatilde lezzetli ve bol çeşit yemek arayanlar, incecik bembeyaz kumsal tercih edenler ve de çocuklu aileler için burası tam bir cennet.