Kos Adası (İstanköy), Bodrum’un tam karşısında ve sadece 17 km uzağında yer alıyor. Yunanistan’ın 12 Adalar Vilayeti’ne bağlı olan ve neredeyse elimizi uzatsak dokunacağımız yakınlıkta bulunan Kos, turizm sektöründe oldukça gelişmiş olan bir ada. Modern tıbbın kurucusu Hipokrat burada doğmuş ve yaşamış.

Kos Adası

Hipokrat’ın adasında kalenin meydana açıldığı yerde Hipokrat ile ilişkilendirilen bir de Hipokrat Ağacı var.

Kos Adası

Adanın önemi 17. yüzyılda artmış. Sağlam ka­lesi ve limanı nedeniyle burası tüccar gemileri­nin uğrak yeri olmuş.

Kos Adası

Giritli bir anneannenin torunu olarak çocukluğumda hep ada anıları dinlemiştim. Hatta büyük anneannem anılarını anlatırken bana birkaç Rumca kelime bile öğretmişti. Ancak bu kadar gezmeyi ve yeni yerler tanımayı sevmeme rağmen atalarımın geldiği topraklara hiç ayak basmamıştım. Kos benim ziyaret ettiğim ilk Yunan adası oldu. Bu nedenle de bende yeri başkadır.

Kos Adası

Kos Adası’na nasıl gidilir?

Ada Bodrum’a çok yakın mesafede yer alıyor ve yaz aylarında haftanın her günü, kış ayları ise haftanın belirli günleri Bodrum’dan ve Turgutreis’den seferler bulunuyor. Toplam 6 farklı Türk ve Yunan feribot firmasının sefer yaptığı bu rotada en hızlı feribot 20 dakikada, normal feribotlar ise 45 dakikada Kos’a ulaşıyor. Tüm feribot seferlerini saatleri ve fiyatlarıyla inceleyerek Bodrum – Kos feribot sayfası üzerinden rezervasyonunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca Yunan adaları gemi turuna katılarak da adaya ulaşabilirsiniz.

Turgutreis’den yapılan seferler açık güverteli feribotlarla sağlanıyor ve yaklaşık 45 dakikada Kos limanına varmış oluyor. Turgutreis – Kos feribot seferleri sayfasından tüm seferleri ve fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Burası küçük olmasına rağmen antik kalıntıları, beyaz badanalı evleri, dar sevimli sokakları ve harika plajlarıyla görülesi bir ada. Bisiklet ya da motorsiklet kiralayıp adayı gezebilirsiniz ama ben kardeşimle adaya ilk geldiğimde ada merkezini yürüyerek gezmeyi tercih ettim.

Kos Adası gezilecek yerler

Bodrum Express Lines ada turları organize etmeye başladı. Adayı daha fazla görmek ve Zia köyünde eşsiz manzara seyretmek için bu tura katılmanızı öneririm. Ben adaya bir gelişimde bu turlara katıldım, çok da memnun kaldım. Eğer ada turuna katılmayacaksanız araba kiralayarak gezmenizi öneririm.

Kos Adası turu

Mini Tren Turu

Adaya ayak bastığınız anda bizim yaptığımız gibi mini trene binip adanın etrafında 20 dakikalık bir tura katılabilirsiniz. Bu tur sırasında tarihi yerleri görüyorsunuz.

Kos Adası mini tren turu

Asklepion bölgesi

Merkezin 4 km batısındaki bu çok önemli arkeolojik bölgeye şehir otobüsleri ana durağındaki otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Eski çağlarda burası sanatoryum olarak kullanılmış ve Apollo tanrısının oğlu Asklepion’a adanmış. Hipokrat gibi tıbbın babası sayılan çok önemli kişiler burada eğitim verip çalışmış. O nedenle de buranın önemi büyük. Her yıl binlerce doktor adaya gelip Asklepion’u ziyaret ediyor.

Kos

Asklepion Kaynak:Wikipedia (By Michal Osmenda from Brussels, Belgium – Asklepion, Kos, Greece, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24416567)

Hipokrat Meydanı

Kalenin güneyindeki meydanda Hipokrat’a adanan bir çınar ağacı, Gazi Hasan Paşa Camii ve tarihi çeşme var. Meydanda keyifli vakit geçirebileceğiniz çok sayıda kafe ve restoran bulunuyor.

Hipokrat Meydanı

Hipokrat Ağacı (Tree of Hippocrates)

Hipokrat Ağacı’nın 500 yaşında olduğu söyleniyor ama bu ağacın 2.400 yıl önce aynı yerde bulunan çınar ağacının soyundan geldiği düşünülüyor. Hipokrat öğrencilerine bu asırlık ağacın altında ders vermiş. Koruma altında olan ağacın hemen yanında da Osmanlı Valisi Gazi Hasan Paşa tarafından yaptırılan bir çeşme var.

Kos Adası – Hipokrat ağacı

Gazi Hasanpaşa Camisi

Gazi Hasan Paşa Cezayir valiliği yaptığı dönemde ticaret gemilerini koruma karşılığında ABD Parlamentosu’nu vergiye bağlamasıyla tanınıyor. Gazi Hasanpaşa Camisi 1786 yılında onun tarafından yaptırılmış. Hipokrat Ağacı’nın da bulunduğu Hipokrat Meydanı’nda yer alıyor. Bizans döneminden kalma Aya Yorgi Kilisesi’nin kalıntıları üzerine inşa edildiği düşünülen cami savaşlarda zarar görmesi nedeniyle harap olmuş.

Gazi Hasan Paşa Camii

Defterdar Camii

Defterdar Camii 1724 yılında Defterdar İbrahim Efendi tarafından yaptırılmış. İki katlı tarihi yapının ilk katı dükkânlara, ikinci katı ibadete ayrılmış. Bu cami adada ibadete açık 2 camiden birisi.

Defterdar Camii

Neratzia Kalesi

Neratzia Kalesi 14. yüzyılın sonlarında Bodrum Kalesi ile birlikte deniz yolunu savunmak için Tapınak Şövalyeleri tarafından yapılmış. Kos Kalesi adıyla da anılan askeri yapı, iç ve dış olmak üzere 2 kısımdan oluşuyor. Osmanlı’nın eline geçtiği 16. yüzyıldan itibaren içerisine ek binalar inşa edilen yapı, 1816 yılındaki patlama nedeniyle kullanılamaz hâle gelmiş. Kalenin iç kısmı İtalyan işgali sırasında aslına uygun olarak restore edilmiş.

Kos Adası – Neratzia Kalesi

Agora

Agora’nın M.Ö 4. ve 3. yüzyıllarda inşa edildiği sanılıyor. Buraya önce yönetim binası ve ana tapınak, ardından dükkânlar, evler, hamamlar, daha küçük boyutlu tapınaklar inşa edilmiş. Tarihi alanda Afrodit ve Herkül tapınaklarının ve 5. yüzyıl Hristiyan bazilikasının kalıntılarını görüyorsunuz.

Agora

Eleftheria Meydanı

Eleftheria Meydanı adanın merkezi konumunda. Meydanda bulunan belediye pazarı (agora) İtalyan mimarisinin adadaki en belirgin örneklerinden biri. 1934-1935 yılları arasında inşa edilen yapının içinde haftanın her günü açık olan bir pazar yeri var. Bu pazar yerinden adaya özgü hediyelikler, taze meyve, sebze alabilirsiniz.

Eleftheria Meydanı

Eleftheria Meydanı

Zia Köyü

Merkeze 16 km uzaklıktaki Zia Köyü adanın en popüler ziyaret noktalarından. Dikeos Dağı’nın eteklerinde adaya hâkim bir tepede bulunan köy, özellikle akşamları gün batımını izlemek isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Kos Adası

Zia Köyü

Zia Köyü’nde kalamarın tadına doyum olmuyor

Mastichari Plajı

Kos Adası merkezinin 20 km güneybatısında yer alan plaj, adanın en ünlü plajı. Plajda şemsiye, şezlong, rüzgâr ve uçurtma sörfü gibi su sporları imkânı var.

Kos

Mastichari Plajı Kaynak:Wikipedia (By Michal Osmenda from Brussels, Belgium – Mastichari, Kos, Greece, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24416544)

Lambi Plajı

Ada merkezine 3 km mesafedeki bu plaj, merkeze olan yakınlığı ile tercih ediliyor. Plajda su kayağı ve sörf gibi su sporları da yapılıyor. Burası özellikle aileler için ideal.

Lambi Plajı

Tigaki Plajı

Mavi bayraklı plaj ada merkezine 11 km uzaklıkta bulunuyor. Toplamda 10 km’yi bulan bir hat üzerinde yer alan plaj aileler ve spor severler tarafından tercih ediliyor.

Psalidi Plajı

Ada merkezine 4,5 km uzaklıktaki plaj kumsal ve çakıl taşlı olmak üzere iki ayrı bölümden oluşuyor. Şemsiye, şezlong ve plaj hizmetleri sunan tesisin yer aldığı plajda bir de restoran var.

Thermes

Kos Adası merkezinden 12 km uzaktaki plajda denizin içinde sıcak su kaynağı çıkıyor. Plajın ulaşımı biraz zor olmasına rağmen termal sevenler akın akın buraya gidiyor.

Kos

Thermes Kaynak:Wikipedia (By ich selbst – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2708796)

Kos Adası hem benim hem de kardeşim için Yunan adalarında güzel bir başlangıç oldu. Zaten Yunan adaları, güler yüzle bizi karşılayan Yunanlı komşular, mezeler ve deniz ürünleri öyle bir bağımlılık yaptı ki her fırsatta soluğu bir adada almaya devam ediyoruz.