Kalymnos (Kalimnos) Adası, Bodrum’un batısında en yakın komşusu Kos Adası ile Leros Adası arasında yer alıyor. Ada hem 12 adalar (Dodekanisos)’ın en büyük 4. adası hem de Kos ve Rodos’tan sonra en turistik olanı. Zamanında temel geçim kaynağı süngercilikken bugün sarp kayalara tırmanmak için gelen, ayrıca mağara keşfi ve tüplü dalış yapan ekstrem spor meraklısı genç turistlerle dolu. Kurak bir ada olan Kalimnos ilk gördüğünüzde ne işim var burda diyeceğiniz cinsten. Ancak adanın içine daldıkça aşkınız da kabarmaya başlıyor. Denizin suyunu içesiniz, deniz mahsullerini hunharca löpletesiniz geliyor.

Kalimnos Adası

Kalymnos Sponges Warehouse

Kalimnos Adası’na nasıl gidilir?

Adaya ilk olarak Kardeşim Demet ve hayatımın en büyük minik aşkı 2 yaşındaki canım yeğenim Yasemin’imle gitmiştim. Bodrum’dan Yunan Adaları’na gitmek çok kolay olduğu için Turgutreis’den kalkan feribotlar ile her fırsatta yine gidiyorum. Neticede burası sadece 45 dakika uzağımızda. Gözünü aç kapa, başka bir ülke kollarını açmış bekliyor oluyor.

Kalimnos Adası ve minik yeğenim Yasemin’im

Kalimnos Adası’na Türkiye’den sadece Bodrum ve Turgutreis’den ulaşılabiliyor. 2 farklı feribotun sefer yaptığı bu rotada seferler haftanın sadece belirli günlerinde oluyor. Tüm seferleri Bodrum – Kalimnos feribot linki üzerinden inceleyebilir ve en iyi fiyat garantisiyle satın alabilirsiniz.

Kalimnos Adası gezilecek yerler

Adayı keşfetmek için mutlaka bir tura katılmanızı veya araba kiralamanızı ya da taksi tutmanızı öneririm. İlk gidişimde lokal acente Magos Tours’un turuna katılmıştım. Ayrıca Tezaris Tours’un da turları var. Sonraki gidişlerimde taksi tuttum. Taksi tutmak veya araba kiralamak biraz daha zaman kazandırıcı oluyor. Adaya hele ki günü birlik geldiyseniz ve de her yeri hızlı bir şekilde görmek istiyorsanız bu alternatifi değerlendirebilirsiniz.

Kalimnos Adası

Pothia

Pothia

Pothia adanın başkenti ve tek yeşil yeri. Bana sorarsanız çok turistik bir yer değil. O nedenle burada bütün gününüzü geçirmeyi pek aklınızdan geçirmeyin. Deniz mahsullerinizi yiyip frappenizi (soğuk kahve) içmeyi tabii ki düşünebilirsiniz ama adada keşfedecek yer çok fazla. Bunu unutmayın. Mutlaka keşfe çıkın.

Kalimnos Adası

Pothia

Arkadaşım Güler’le bir Kalimnos gezimde deniz mahsullerini löpletirken

Saint Savvas Manastırı

Bu estetik kilise adanın koruyucu azizi Agios Savvas’a adanmış. Kilisenin mimari güzelliğinin yanında sunduğu eşsiz Pothia manzarası da burayı adanın en önemli ziyaret edilen yeri hâline getiriyor.

Kalimnos Adası

Saint Savvas Manastırı’ndan manzara

Saint Savvas 1862 yılında Vassilios adıyla Doğu Trakya’da doğmuş. Keşiş olduğunda Savvas adını almış. Hayatının son 20 yılında Kalimnos’taki Agioi Pantes Manastırı’nda (All Saints) bir rahip olarak yaşamış. Kendisi Ortodoks Kilisesi’nin yakın zamanda tanıdığı azizlerinden birisi.

Kalimnos Adası

Kalimnos Adası – Saint Savvas Manastırı

Vlihadia

Vlihadia’da bir çakıl, bir de kumsal plaj var. Küçücük plajın cam gibi suyuna atlamamak için kendinizi zor tutuyorsunuz. Yeğenim Yasemin’im daha 2 yaşındayken, Ben bugün çok mutlandım, buranın suyuna bayılıverdim, diyerek hislerimize tercüman olmuştu.


Yol üzerinde Chora Kalesi’ni, Apolyon antik çağında yapılmış Kudüs’ün İsa’sını, Elies, Kamari, Myrties’i görebilirsiniz.

Vathy

Kalimnos Adası’nın doğusunda, Pothia’ya 20, Massouri’ye 35 dakika mesafede yer alan Vathy Köyü ve Rina Koyu oldukça popüler ve de şöhretini hak eden bir yer. Burası insana ilk başta sanki bir kanyona girmiş izlenimi veriyor. Her daim berrak ve pırıl pırıl olan sulara kayaların üzerinden atlayan gençleri izlemek çok keyifli oluyor.

Kalimnos Adası

Vathy

Vathy’de amcanın biri kendi kendine evlerin arasında betondan bir su yolu ve mini göl yapmış. Buraya bir sürü de balık atmış. Balıklar 30 yıldır buranın yerlisi hâline gelmiş. Gitmişken bu ilginç projeye de bir göz atın.

Vathy

Massouri

Adanın turistik yeri olan Massouri tırmanış turizminin de merkezi. Kaya tırmanışı festivalleri buradaki sarp kayalarda yapılıyor. Burada Telendos (Uyuyan Güzellik) Adası manzarasında denize girebilirsiniz. Massouri’de yediğiniz lezzetli mezeler keyfinize keyif katacak.

Kalimnos Adası – Massouri’den Telendos (Uyuyan Güzellik) manzarası

Burası tüm gününüzü geçirebileceğiniz harika bir yer. Bizim de adada en beğendiğimiz yerlerden birisi oldu.

Yeğenimin ilk gezisi buraya olduğu için Kalymnos’un bizim için anlamı büyük. Diliyorum ki Yasemin’im gezgin teyzesine asistanlık yapan, yeri geldiğinde öğreten küçük bir gezgin olarak yetişsin.

Pothia

Kalimnos halkı oldukça içten ve güler yüzlü. Misafirleri kucaklayan bir tavırları var. Zaten adanın enerjisi de insanı oraya bağlayan, hep kalmasını isteyecek kadar güçlü. Bence siz de çok seversiniz.