Yunan adalarında tatil yapmak, bu tatilinizde her gün partilemek, hatta tatilden eve yorgun dönecek kadar eğlenmek istiyorsanız adres Mikonos (Mykonos) olmalı. Mykonos hiç kuşkusuz dünyanın da en gözde tatil cennetlerinden biri. Turkuaz rengi denizi, altın rengi kumsalları, bembeyaz evlerle süslenmiş dar sokakları ve de hareketli plaj partileri derken burası her nabza göre şerbet veren bir ada. Adadan geçebileceğiniz Delos Adası da oldukça önemli çünkü Yunan mitolojisine göre Apollon ve Artemis’in doğduğu yer olarak kabul ediliyor. Delos, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Mykonos Adası

Eski Liman

Mykonos Adası

Kiklad Adalarının en gözde üyesi olan Mykonos Adası, 1453’ten 1832 yılına dek Osmanlı hâkimiyetinde kalmış.

Mykonos Adası

Klasik Yunan mitolojisine göre Herkül’ün acımasız bir savaşta öldürdüğü devler, adada bulunan Mykonos granitlerinin altında gömülü. Zaten Mikonos ismi de “kaya kütlesi” ya da “kayalık” anlamına geliyor. Başka bir inanışına göre ise adanın ismi Mikonos adlı bir kahramana dayanıyor. Mikonos, Apollo ve Dionysus soyundan gelen peri Rhoio’nun oğlu Delos Kralı Anios’un oğlu olarak biliniyor.

Mykonos Adası
Mykonos Adası

Mykonos Adası gezilecek yerler

Gelelim Mykonos Adası gezilecek yerler listesine.

Chora kent merkezi

Mykonos Adası güzel sahili, parıldayan denizi ve rüzgârı kesmek için labirent şeklinde planlanan dar sokaklarını keşfedince derhal beğenimi kazandı. Pırıl pırıl ve çok elit çarşısıyla neden sosyetenin gözbebeği olduğunu da kendi gözlerimle görmüş oldum.

Chora

Chora

Adanın hızlı gelişimine rağmen kontrollü yapılaşması sayesinde merkezindeki Kikladik mimari karakteri olduğu gibi korunmuş. Adanın en güzel dükkânları da Matoyianni Sokağı’nda yer alıyor.

Mykonos Adası

Chora

Little Venice (Küçük Venedik)

Chora’dan değirmenlere doğru sahil boyunca yürüyebilirsiniz. Deniz kenarında restoran ve kafelerin sıralandığı Little Venice (Küçük Venedik) olarak anılan bölge, leziz Yunan mezelerini tatmak için nefis bir yer.

Mykonos Adası

Little Venice

Bu bölgedeki evlerde eskiden kaptanlar yaşıyormuş. Şimdi ise burası tam bir turistik cazibe merkezi.

Little Venice

Yel değirmenleri

16. yüzyıldan kalma yel değirmenlerinin önünde gün batımı seyretmek gezinizin en anlamlı anları olacak. Bir taraftan güneşin batışını kendinizden geçerek izlerken, bir taraftan her saniyeyi ölümsüz kılabilmek için sürekli deklanşöre basacaksınız.

Mykonos Adası

Mykonos Adası – Yel Değirmenleri

Yel Değirmenleri

Yel değirmenlerinden gün batımı

Mykonos’ta gün batımı başkadır

Gece ışıklarında da önünüzde eşsiz bir manzara uzanacak.

Gece ışıklarında Mykonos yel değirmenleri

Panagia Paraportiani Kilisesi

Değirmenlerden hemen sonra merkeze girmeden önce karşılaşılan Panagia Paraportiani Kilisesi, farklı zaman dilimlerinde inşa edilen 5 küçük kilisenin birleşimi. Bence bu kilise adaya ruh katan yapılardan biri. Fransız-İsviçreli mimar Le Corbusier’in en güzel eserlerinden biri olarak kabul edilen kilise, Meryem Ana’ya adanmış.

Panagia Paraportiani Kilisesi

Delos Adası

Mitolojiye merakı olanlar Mykonos Adası’ndan tekneyle 20 dakika uzaklıktaki Delos Adası’na gidebilir. 5 km²’lik yüzölçümüne ters orantılı olarak burası tüm Kiklad Adaları içinde arkeoloji bakımından en önemlisi. Burası antik Yunan mitolojisine göre Tanrıça Artemis’in ve Apollon’un doğum yeri. Delos, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Delos Adası

Arkeoloji Müzesi

1902’de inşa edilen müzede Delos tarihi bölgesinden getirilen antik Yunan zamanından kalan çanak-çömlekler, mezar taşları, taklar, bir Herkül heykeli ve Çanakkale’de geçen tarihi Truva Savaşı’ndan bir sahneyle süslenen bir içki kabı sergileniyor.

Mykonos

Delos Arkeoloji Müzesi Kaynak:Wikipedia (By Bernard Gagnon – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19289100)

Pilatis Gialos

Mykonos Adası’nın en ünlü plajı merkezden yaklaşık 4 km güneyde yer alıyor.

Super Paradise Beach

Burası adanın en ünlü beach club’ı.

Super Paradise Beach

Mykonos her ne kadar beach party’leriyle (plaj partileri) ünlü olsa da sakinlik arayanlara da kesinlikle hitap ediyor. Yunanistan’ın en güzel iki adasını merak edenler Mykonos ve Santorini’yi derhal gezi planlarına dâhil etmeliler. Benden söylemesi…