Çanakkale ziyaretçilerini Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın bu toprak, bir devrin battığı yerdir! diyerek karşılıyor. Kanla sulanmamış, mermi düşmemiş bir karış toprağın zor bulunacağı Çanakkale her köşesinde topraklarımızın değerini haykıran bir kent. İlk yerleşimin Kalkolitik dönemde görüldüğü şehrimiz Roma, Bizans ve Osmanlı hâkimiyetlerine giren, Türk ulusunun kahramanlık destanının yazıldığı yer.

Çanakkale

1915-1916 yılları arasında 1. Dünya Savaşı’nın en yoğun çatışmalarına sahne olduğu Çanakkale Savaşları yabancı işgalinden yurdunu korumak için canla başla savaşan Türkler’e karşı Pasifik’teki eski İngiliz sömürgelerinden derlenmiş olan Avustralya ve Yeni Zelanda askerlerinin karşılaşmasıyla gerçekleşmiş.

Çanakkale

Çanakkale gezilecek yerler

Çanakkale gezisine World Zera Tour Ayhan Kalafat’ın nazik davetiyle katıldım. Böyle özel bir şehri bir grupla gezecek olmak da beni onurlandırdı.

Truva Antik Kenti

Troia Tarihi Milli Parkı içinde bulunan Truva antik kenti dünyadaki en ünlü antik kentlerden birisi. Dönemler boyunca tam 9 kez yıkılıp yeniden inşa edilmiş. Burada M.Ö 3000-2500 ile erken Tunç Çağı’ndan başlayarak M.Ö 85 – M.S 8. yüzyılda Roma Dönemi’ne kadar uzanan bir tarihe tanıklık ediyorsunuz. Burası aynı zamanda  Homeros’un ünlü İlyada ve Odysseia destanının doğduğu yer. UNESCO Dünya Kültür Mirasları arasında yer alan antik kent bir de Truva atı efsanesiyle ünlü.

Truva Kaynak:Wikipedia (Metinegrioglu – Yükleyenin kendi çalışması, Kamu Malı, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6650213)

Truva Kralı Priamos’un oğlu Paris, Akha Kralı Menelaus’un karısı Helen’e âşık olmuş. Aşk Tanrıçası Afrodit’in yardımıyla Helen’i Truva’ya kaçırmış. Akhalılar bunun üzerine Truva’ya saldırmış. Böylece 10 yıl sürecek Truva Savaşları başlamış. Sonunda Odysseus’un fikriyle büyük bir tahta at yapmışlar ve atı Truva kapılarının önüne bırakmışlar. Truvalılar atı şehre almış. Atın içinde saklanan Akhalılar attan çıkarak şehri yakıp yıkmışlar ve Helen’i alıp kendi şehirlerine dönmüşler.

Truva Atı Heykeli

Brad Pitt’in başrolünde oynadığı Troy filminde kullanıldıktan sonra Warner Bros şirketi tarafından Türkiye’ye hibe edilen Truva Atı Heykeli 13 Eylül 2004 tarihinden bu yana Çanakkale kordon boyunda sergileniyor.

Çanakkale kordon boyunda Truva atı heykeli

Aynalı Çarşı

Aynalı Çarşı Musevi cemaatinden Eliyau Hallio tarafından 1890’da yaptırılmış ve kapısındaki aynalar yüzünden bu ismi almış. Çarşının ismi Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de geçiyor.

Çanakkale

Aynalı Çarşı

Çanakkale Saat Kulesi

Saat Kulesi 1897’de II. Abdülhamit tarafından yaptırılmış. Halen bir buluşma yeri olarak kullanılıyor.

Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Çanakkale Arkeoloji Müzesi, Troia antik şehrindeki kazı çalışmalarında bulunan eserlerin ve de Polyxena Lahdi’nin sergilendiği müze.

Çanakkale Deniz Müzesi

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’un fethinden önce Avrupa tarafında Kilitbahir ve Asya tarafında Çimenlik bölgelerine boğazdan geçişi kontrol etmek için birer kale inşa ettirmiş. Bugün Çimenlik Kalesi’nin içinde Çanakkale Deniz Müzesi yer alıyor. Savaşta kullanılan topların, tüfeklerin sergilendiği, sipere yatan askerlerimizin gösterildiği bu müzeyi duygusallaşmadan ve gözünden yaşlar akmadan gezmek mümkün değil. Müzede ayrıca 1. Dünya Savaşı’nda boğaza mayın döşeyen Kahraman Nusret Mayın Gemisi’nin maketi olan gemi gezilebilir. 18 Mart 1915’teki zaferimizi kazanmamızı sağlayan geminin mayınları nasıl döşediği, geminin içindeki sunumda çok güzel anlatılmış. Buraları gezerken bugünkü özgürlüğümüzü bize kazandıran Atamız ve onun yanında savaşanları her gün ansak bile yetmeyeceğini kalbimin derinliklerinde, boğazım düğümlenerek hissettim.

Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Deniz Müzesi

Gelibolu

Gelibolu Yarımadası’nın doğal güzelliklerinin yanında 1. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden 500.000 askerin anısına yapılan şehitlikler ve anıtları gördük.

Çanakkale

Gelibolu

Arıburnu Anıtı

Arıburnu Anıtı ANZAC (Australian and New Zealand Army Corps) Koyu’nda yer alıyor. ANZAK şehitliğindeki anıt her yıl 25 Nisan’da Avustralyalı ve Yeni Zelandalı akrabalarını anmak üzere gelenlerin hüzünlü ziyaretlerine tanık oluyor.

Seyit Onbaşı Anıtı

Seyit Onbaşı Anıtı, Rumeli Mecidiye Bataryası’nda tüm arkadaşları şehit olmasına rağmen 275 kg’luk top mermisini tek başına kaldırarak ateşleyen ve Ocean Zırhlısı’na isabet ettiren kahraman Koca Seyit’in ziyaret noktası.

Çanakkale – Seyit Onbaşı Anıtı

Sargıyeri Şehitliği Anıtı

Sargıyeri Şehitliği Anıtı, Kara Savaşları sırasında Türk yaralılara müdahale yapılan Açık Hava Hastanesi’nin 28 Nisan 1915’te bombalanması sonucu şehit olan yaralı askerler anısına yapılan anıt.

Çanakkale Şehitler Anıtı

Özgürlüğümüz ve bayrağımız uğruna Çanakkale Savaşları’nda canını feda eden 253.000 şehidimizi anmak için yapılan anıt tüm görkemiyle yükseliyor. Mehmetçiğin M harfi şeklindeki anıtın tavanında mozaikten bir Türk bayrağı var.

Çanakkale Şehitler Anıtı

Çanakkale Şehitler Anıtı

Fransız Anıt ve Mezarlığı

Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybeden Fransız askerler anısına yapılan anıt.

Yahya Çavuş Anıtı

Ertuğrul Koyu’na hâkim bir tepede Yahya Çavuş ve kahraman arkadaşlarının adına yapılan anıt.

Çanakkale

Yahya Çavuş Anıtı

26. Alay ve Yahya Çavuş Şehitliği

Helles Anıtı

Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybeden İngiliz, Avustralya ve Hindistan askerleri anısına yapılan anıt.

Mehmetçiğe Saygı Anıtı

Türk askerinin cesaretinin, kahramanlığının, vatanseverliğinin, insan sevgisinin, savaştığı düşmanları tarafından bile takdir ve saygı gördüğünü gözler önüne seren anıt.

Kanlısırt – Lone Pine

Savaşta hayatını kaybeden Avustralya ve Yeni Zelanda askerleri anısına yapılmış anıt.

57. Alay Şehitliği ve Anıtı

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki 57. alay, bize bugünkü bağımsızlığımızı kazandırmış. Şehitliğin önünde en yaşlı gazimiz Hüseyin Kaçmaz’ın bronz heykeli dikkat çekiyor. Şehitlerin ismini okurken etkilenmemek ve bu vatanın ne güçlüklerle kazanıldığını düşünmemek elde değil. Ben Atamı ve tüm şehitlerimizi her gün rahmetle, şükranla, minnetle anıyorum, ama vatanımızın savunucularının sipere yattıkları çukurları gözlerimle görüp savaşın karanlığını yerinde hissetmek bambaşkaymış.

Çanakkale – 57. Alay Şehitliği ve Anıtı

Arıburnu Yarları

19 Mayıs 1915’te Arıburnu Taarruzları sonucunda binlerce Türk askerinin şehit olması anısına yapılan anıt.

Conkbayırı Mehmetçik Kitabeleri

Conkbayırı’nda şehit düşenler anısına yapılan anıt. Ulu önder Mustafa Kemal’in cephenin en önünde savaşırken vurulduğunu ve üzerinde bulunan saatin onu koruduğunu gösteren ve parçalanan saatin hikayesini gözler önüne seren bir anıt heykel de burada yükseliyor.

Conkbayırı Yeni Zelanda Anıtı

Conkbayırı’nda hayatını kaybeden Yeni Zelanda askerlerinin anısına yapılan anıt. Buradaki Türk siperlerini görmek insanı fazlasıyla etkiliyor.

Çanakkale – Türk siperleri

Bu kadar fazla şehitlik görmek kuşkusuz ki insanı çok derinden yaralıyor. Sadece kendi askerlerimizi değil hayatını cephede kaybeden diğer askerleri de düşünen Atam 1934’te şöyle söylemiş: Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.

Yurdunu seven herkesin vatanımızın kahramanlık hikâyelerini derinden hissedebilmesi için Çanakkale’yi ziyaret etmesi bir yurttaşlık borcudur. Buraya gelince kanla kazandığımız özgürlüğümüzün kıymetini hatırlıyoruz ve milliyetçi duygularımızla o günlerin önemini iyice kavrıyoruz. Ulu önderimizi, silah arkadaşlarını ve şehitlerimizi unutmayalım ki bu vatan için dökülen kanların bir anlamı olsun.