Günümüzde Fener & Balat turlarının adını çokça duyar olduk. Bölge acayip bir dönüşüm içinde. Zamanında buraya yerleşen Yahudiler ve Rumlar’ın estetik ama sonradan terk edildiği için bakımsız kalan evleri artık restore edilmeye başlandı. Kiliseler, sinagoglar, camilerin kol kola girdiği mahallelerde gözlerimiz etraftaki güzelliklere takılı kalıyor. Madem her gün gazetelerde popüler Fener & Balat kafeler & restoranlarını okuyoruz, ben de gezip gördüklerimi, deneyip beğendiğim tasarım harikası yerleri yazayım istedim. Buyrun, Fener & Balat’ta nerede yenir sorusuna yanıt bulalım ve en güzel Fener & Balat kafeler & restoranlar listesine bir göz atalım.

Balat Residence Cafe

Fener & Balat Kafeler & Restoranlar – Fener & Balat’ın En Popüler Kafeleri & Restoranları

Bölge o kadar hareketlenmiş ki bazı kafelerde Instagram fenomeni ve blogger kabul etmediklerini bile yazacak hâle gelmişler. Arkadaşlar ne yaptı da mekân sahiplerini bu kadar bıktırdı bilemem ama kesin olan bir şey var ki burada otantik bir hava esiyor ve sanki bambaşka bir diyara gelmişsin hissini alıyorsun. O yüzden de etraf kıpır kıpır, esnaf da ya memnun ya bıkkın.

İstanbul turları ve İstanbul lezzet durakları turlarıyla bölgeyi keşfetmeyi de seviyorum ve Cangezi çatısı altında bir “Keşifler Kulübü” olan Nehirle Akarken Keşifler Kulübü ile buraya geliyorum. Siz de bize katılmak isterseniz İlker Horozcu (0532 233 4073) ile iletişim kurabilirsiniz

Şimdi dilerseniz bıkkınlığı bir kenara bırakalım ve Fener & Balat kafeler & restoranlar listemizdeki güzel mekânlara bakalım:

Balat Kültür Evi

Kültür Evi’nin temel amacı, bölgenin toplumsal yaşamını, özellikle de bölge kadınlarının ekonomik hayata katılımını arttırıcı sürdürülebilir projeler geliştirmek. Vodina Caddesi üzerinde yer alan Balat Kültür Evi’ndeki Cafe Vodina’da leziz mantıyı denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Fener & Balat Kafeler & Restoranlar – Balat Kültür Evi

Köfteci Arnavut

Salaş görüntüsüne aldanmayın. Burası 1937’den beri işliyor, köftesi, piyazı, ciğeri, Kıbrıs tatlısı ve trileçesiyle parmak ısırtıyor. Yemeğinizi löpletirken bir ünlüyle karşılaşmanız da an meselesi çünkü burası o derece popüler. Yalnız kötü bir haberim de var. Ne yiyeceğiniz konusunda kararsız kalabilirsiniz. Biz az ciğer ve az köfte yiyerek iki lezzetin de tadına baktık. Size de ikisini de denemenizi öneririm.

Köfteci Arnavut

Agora Meyhanesi

1890’den beri meyhane olarak hizmet veriyor. Günümüzde yönetmen ve oyuncu Ezel Akay tarafından işletiliyor. Tarihi mekân oldukça güzel restore edilmiş. Mezeleri de harika. Akşam yemeği için mükemmel bir tercih.

Agora Meyhanesi

Kadraj Kafe

Dekorasyonu ve sunumları ile dikkat çeken bir kafe. Türk kahvesi içerken çok minik tuzlu kurabiyelerin tadına bakabilirsiniz.

Fener & Balat Kafeler & Restoranlar – Cumbalı Kahve ve Kadraj Kafe

Cumbalı Kahve

Bölgenin en samimi kafelerinden. Kahvesi ve tatlıları harika.

Cumbalı Kahve

Afilli Cezve

Cumbalı, klasik bir evden kafeye dönüştürülmüş bir mekân. Üst katında pencere kenarında bir yer kaparsanız Türk kahvesi ve el yapımı incirli kek eşliğinde gelen geçeni seyre dalabilirsiniz.

Afilli Cezve

Pops

Buranın en popüler kafesi diyebilirim. Yüksek tavanı, geniş ve aydınlık iç mekânı ile kahveseverlerin uğrak yeri. Ancak yemek veya atıştırmalık seçenekleri yok. 

Fener & Balat Kafeler & Restoranlar – Pops

Forno Balat

Forno Balat odun ateşinde incecik hamurlu pizza ve lahmacun yapan bir mekân. Saat 16:00’ya kadar oldukça zengin bir açık büfe kahvaltısı var. Bir de karamelli kayısılı suflesi var ki inanılmaz!

Forno Balat’ta kayısılı karamelli sufle

Velvet Cafe

Velvet Cafe kaymaklı un helvası ve özel tasarım Türk fincanlarıyla fark yaratıyor.

Velvet Cafe’de kaymaklı un helvası ve Türk kahvesi

Tarihi Taş Fırın

Fırın, 1923’te açılmış. Taş fırında, odun ateşinde pişen anasonlu kırik kırak alın. Çok beğeneceksiniz.

Fener & Balat Kafeler & Restoranlar – Tarihi Taş Fırın

Balat Coffee & Guide

Bu mekân bir kahveciden çok daha fazlasını sunuyor. Ancak haftanın sadece 4 günü (Perşembe-Cuma-Cumartesi-Pazar) açık olduğunu bilerek gelin.

İncir Ağacı Kahvesi

Rengârenk dekorasyonu ile önünde fotoğraf çektirenlerin eksik olmadığı kafe Türk filmlerinden afişlerin duvarlarını süslediği, nostaljik 45’liklerin arka fonda çaldığı bir yer. İncirli keki, gözlemeleri ve kahvaltısı ile ünlü olan kafe pazartesi günleri kapalı.

İncir Ağacı Kahvesi

Falan Filan

İşte Balat’ta gidilebilecek en ilginç mekânlardan birisi. Kahvaltıya gidiyorsanız süt reçelini denemenizi tavsiye ederim. Yok eğer akşam uğrayacaksanız kafenin mezatından kaliteli ürünler satın alabilirsiniz. Grup halinde yapılacak organizasyonlar için üst katında rezervasyon yapabilirsiniz.

Fener & Balat Kafeler & Restoranlar – Falan Filan

Kafenin özellikle içi oldukça ilgi çekici. Soğuk kış günlerinde soba başında oturup kahvenizi içmek çok keyifli oluyor.

Falan Filan

Maison Balat

Burası hem bir antika dükkânı hem de kahveci. Dekoru şaşırtıcı güzellikte.

Fener & Balat Kafeler & Restoranlar – Maison Balat

Nev-i Cafe

Nev-i Cafe samimi, küçük, kaliteli ve otantik bir kafe. Kömürde Türk kahvesini içerken dekorundaki ince ayrıntıları izlemekten keyif alacaksınız.

Nev-i Cafe

Mare Mosso Caffe e Vendite

Mare Mosso Caffe e Vendite, kahvenin tarihsel yolculuğunda büyük bir öneme sahip olan Akdeniz Levantenlerinin deniz ticaretinden ilham alarak açılan bir kafe. Dünyanın çeşitli yerlerinden getirtilen ve taptaze kavrulan çekirdek kahveleriyle mutlaka denenmesi gereken bir mekân.

Mare Mosso Caffe e Vendite

Balat Merkez Şekercisi

Balat Merkez Şekercisi, Osmanlı Mutfağı’nın keşfettiği bir tat olan akide şekerini en eski tekniklerle bakır kazanlarda, mazot ateşinde ve el kesme metoduyla üretiyor. Mekân 100 yılı aşkın bir süredir aynı çatı altında hizmet veriyor.

Balat Merkez Şekercisi

Peki siz de var mısınız, Fener & Balat turlarına katılmaya ve tasarım harikası yerlerde kahvenizi yudumlamaya?