Ülkemiz 18-35 yaş gençliğinin Avrupa kültürünü yakından tanımaları amacıyla kısa sürede bir çok ülke ve şehir görmelerini sağlayan bir program kulağınıza nasıl geliyor? Gezgin ruhlu gençlerin bir araya gelerek özgürce ve minimum maliyetle seyahat etmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Otobüsle 19 günde 17 Avrupa ülkesindeki 23 şehri gezebilir misiniz? O zaman gelin İnterbus Tur’un gençler için otobüsle Avrupa turu hakkında konuşalım.

Gezgin kimdir?

Bugünlerde çok çeşitli gezgin tanımları duyuyorum. Benim lügatımda ise gezgin, her daim yola çıkacak enerjiyi kendinde bulan, yollara dökülmenin heyecanını içinde taşıyan ve de yollarda eğlenerek öğrenen kişi demek. Yani uzun lafın kısası, ben de bir gezginim :-) .

Şimdi ben niye bu tanımı yapma ihtiyacı hissettim, ondan da bahsedeyim. Uzun uzadıya yola çıkma heyecanımı anlatıp kendimi gezgin diye tanımladım ama 19 günde 17 Avrupa ülkesindeki 23 şehri kapsayan otobüs turuna katılma fikrini bir yanım isterken diğer yanımın gitmemek için bahaneler bulduğunu da itiraf etmeliyim. E nerde kaldı o zaman gezme heyecanım, diye kendime sorup gitmemeyi de gururuma yediremeyince İnterbus Tur’un davetini kabul ettim. Böylelikle sınırlarımı zorlayacağım, kendimi belki yeniden genç hissedeceğim bu geziye katılmış oldum.

interbus

Otobüsle Avrupa turu

Gençler için otobüsle Avrupa turu

Üniversite yıllarımda interrail yapamamak hep içimde bir ukde olarak kalmıştı. 40’ımı geçtiğim şu günlerde ise trenle olmasa da otobüsle bu hayalimi gerçekleştirecek olmak, benim için ayrı bir heyecandı.

Gençlerle yaptığım otobüsle Avrupa turu rotası oldukça uzun. Bana zor gelen kısmı ise bir gece konaklama olurken diğer gecenin yolda geçecek olması. Boşuna değil, 18-35 yaş arası gençlerin bu geziye katılması ve seyahat virüsünü kapması hedefleniyor. Oysa ben, N’olmuş yani artık genç değilsem? Benim de ruhum genç, diyerek bu gençlerin arasındayım artık.

Gençler için otobüsle Avrupa turu rotası

Bu uzun gezi için hazırlık çok önemli. Öncelikle bavul hazırlama önerileri alarak yola öyle çıkmalısınız.
1. Gün Ankara – İstanbul
2. Gün Selanik (konaklama)
3. Gün Üsküp
4. Gün Budapeşte (konaklama)
5. Gün Viyana
6. Gün Prag (konaklama)
7. Gün Berlin
8. Gün Volendam
8. Gün Amsterdam (konaklama)
9. Gün Brüksel – Paris (konaklama)
10. Gün Paris
11. Gün Andorra – Barselona (Konaklama)
12. Gün Barselona
13. Gün Cannes – Nice – Monako
14. Gün Pompeii – Roma (konaklama)
15. Gün Roma ve Vatikan (konaklama)
16. Gün Pisa – Floransa
17. Gün Venedik – Ljubljana
18. Gün Belgrad – Sofya
19. Gün İstanbul – Ankara

interbustur-rota

İnterbustur otobüsle Avrupa turu rotası

Zaten artık kaçış yok. En önemlisi de kendimi psikolojik olarak bu zorlu geziye hazırladım.

Otobüsle Avrupa turu tavsiye edilir mi?

İnterbus Tur’un otobüsle 19 günde 17 Avrupa ülkesindeki 23 şehrini kapsayan 11.000 km’lik Avrupa turu yapacağımı söylediğimde ailem, arkadaşlarım, hatta gezgin bloggerlar bile bana gitme demişlerdi. Bense kimseyi değil, kalbimin sesini dinleyerek bu yolculuğa çıktım.

İnterbus - Otobüsle Avrupa turu

İnterbus – Otobüsle Avrupa turu

Gidilen şehirleri tahminimden çok gezdim, tahminimden daha az yoruldum, otobüsü evim gibi kabullendim, genç arkadaşlarımla beraber yedim, beraber gezdim, beraber kahkaha attım. İddia ediyorum, bu yolculuk benim en güzel gezilerimden biri oldu. Bu kadar yola dayanamazsın, bırakıp yarı yoldan döneceksin, hiçbir yeri göremeyeceksin. Sen delisin, diyenlere inat, inanılmaz güzel 19 gün geçirdim.

İnterbus Tur’la Avrupa turu sırasında bazen 2 gece konaklama olmadan yolda olduğumuzdan uykusuz gecelerimin de etkisiyle hangi ülkede olduğumu karıştırır vaziyetteydim. Bazı ülkeler arasındaki gümrük geçişleri otoban geçişlerinden farksızdı. Gümrük memuru yok, kontrol yol, otobüsten inip pasaport sırasına girmek yok… Hâl böyle olunca örneğin 24 saat içinde hiç farkında olmadan İspanya – Fransa – Monako – İtalya sınırlarını geçmiş olmak oldukça değişik bir his oldu.

Her genç bu yolculuğu tecrübe etsin, anılar biriktirsin ve ömür boyu unutamayacağı güzellikleri hafızasına kazıyarak dönsün, derim. Ben bile bu gezi sonrası eski ben değilim. Çok şey yaşadım, en önemlisi de genç arkadaşlarımla birlikte bu gezi sayesinde daha da gençleştim. Artık bu gençlik aşım sayesinde daha nice yollara yelken açabilirim.

Ne demiş Füruğ Ferruhzad: Kuş ölür, sen uçuşu hatırla… Ben de tüm gençlere ve kendini genç hissedenlere Avrupa turu yapacakları bu yolculuğu kesinlikle tavsiye ediyorum.