Bir ülke düşünün, bir şehrin içinde yer alıyor! İşte burası İtalya’nın başkenti Roma’nın içinde tüm ihtişamıyla yükselen dünyanın en küçük ülkesi Vatikan. Adını üzerinde bulunduğu tepeden alıyor. Orta Çağ’da burası veba salgınlarının kaynağı olan bir bataklığın çevresinde yer alıyormuş. 600 yılı aşkındır Papa’nın ikametgâhı olan Vatikan, Mussolini’nin 1929’da imzaladığı Laterano Antlaşması’ndan bu yana da İtalya’dan bağımsız özerk bir devlet. Burası günümüzde görselliğiyle göz kamaştıran bir ülke. Vatikan, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Vatikan’da gezilecek yerler listesi

Buraya hem İtalya turu hem de gençlerle yaptığım otobüsle Avrupa turu sırasında geldim. Her geldiğimde de gördüm ki buranın zenginliği gerçekten göz kamaştırıyor.

Vatikan Şehri, UNESCO Dünya Mirası Alanlarına ev sahipliği yapıyor. Bunların içinde Aziz Petrus Bazilikası ve Vatikan Müzeleri var.

Eğer girişteki uzun sırayı beklemek istemiyor ve özel bir tur yapmak istiyorsanız, yaklaşık 500 USD ödeyerek özel bir rehber tutabilir ve Aziz Petrus’un mezarında devam eden kazıları ziyaret edebilirsiniz.

Aziz Petrus Meydanı

Aziz Petrus Meydanı, buranın en ünlü meydanı. Ünlü heykeltraş Gian Lorenzo Bernini meydanın günümüzde sütunlu mekânlara ve düzene sahip olmasında büyük çaba harcamış. Meydanın ortasındaki elips alan çevresinde fıskiyeli bir havuz var. Orta kısmındaysa Papa V. Sixtus tarafından diktirilen 25,5 m yüksekliğinde bir Mısır dikilitaşı var. Papa her yıl bu meydanda toplanan Katolikler’e sesleniyor.

Vatikan

Aziz Petrus Meydanı

Vatikan

Aziz Petrus Meydanı

Vatikan

Aziz Petrus Meydanı

Aziz Petrus Meydanı

Vatikan

Aziz Petrus Meydanı

Aziz Petrus Bazilikası

Dünyanın en önemli dini mekânlarından biri olan Aziz Petrus Bazilikası, Hristiyanlığın ikonik sembolü. Her yıl binlerce Katolik ibadet etmek için Aziz Petrus Meydanı’ndaki Aziz Petrus Bazilikası’na geliyor. Roma‘nın en büyük 4. bazilikası olan Aziz Petrus Bazilikası, 60.000 kişilik kapasiteye sahip.

Vatikan

San Pietro Bazilikası

Bazilikanın önünde Papa’yı korumaya yeminli İsviçreli muhafızlar görülüyor.

Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası sadece bir din merkezi değil, aynı zamanda Rönesans sanatına ait çok sayıda esere de ev sahipliği yapıyor. Bramante, Bernini, Michelangelo, Maderno tarafından tasarlanan bazilikadaki en popüler sanat eserleri arasında Michelangelo’nun La Pietà heykeli, Bernini’nin Baldachin’i ve Aziz Petrus heykeli var.

Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası; muhteşem mimarisi, çarpıcı sanat eserleri, Michelangelo tarafından tasarlanan ünlü kubbesiyle her yıl milyonlarca ziyaretçiyi kendine çekiyor.

Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası

Pietà

Aziz Petrus Bazilikası’nın içinde Michelangelo’nun 24 yaşındayken yaptığı Pietà heykeli var. Pietà, kucağında ölü İsa Mesih’i tutan Meryem Ana heykeli. Fransız Piskopos Jean Bilheres, Pietà’yı 1498’de San Pietro’daki mezarı için sipariş etmiş. Heykelin yapıldığı dönemde İtalya topraklarında Meryem Ana ve İsa, mermer yapıtlarda bir arada tasvir edilmiyormuş. Michelangelo heykeli tamamladığında o kadar başarılı bulunmuş ki bu kadar genç birinin bu eseri yapacağına inanmamışlar. Michelangelo da bunun üzerine ilk ve son kez bir heykeline kendi adını yazarak imzasını atmış. Bu imza Meryem Ana’nın kuşağı üzerinde yer alıyor.

San Pietro Bazilikası’nın içinde Michelangelo’nun Pietà’sı

Heykel ne yazık ki kendini bilmez biri tarafından yakın bir tarihte saldırıya uğradı. Bunun sonucunda da kurşun geçirmez cam bir bölmenin arkasında korumaya alındı.

Vatikan Kulesi

Aziz Petrus Bazilikası’nın içindeki kuleye tırmanıp ülkeyi tepeden izleyebiliyorsunuz. Kuleye tırmanmak için 2 seçenek var: Kişi başı € 7 ödeyerek asansör+merdiven bileti almak (bunu öneriyorum) ya da € 5 ödeyerek tüm o merdivenleri bacaklarınız sağlamsa tırmanmak. Çıktığınızda önünüze serilen manzaraysa muhteşem!

vatikan-kulesi

Vatikan Kulesi’nden manzara

Vatikan Nekropolü (Vatikan Scavi)

Vatikan Nekropolü (Vatikan Scavi), Aziz Petrus Bazilikası’nın altında yer alıyor. Gösterişli bir Roma mezarlığı olan Nekropolis, Aziz Petrus’un mezar yerini bulmak amacıyla 1940-49 yılları arasında Papa XII. Pius’un emriyle kazıldı. Nekropolü ziyaret ederken Aziz Petrus’un mezarını da görüyorsunuz. İsa’nın On İki Havarisinden biri olan Aziz Petrus, Roma’nın ilk Piskoposu olarak biliniyor. Nero’nun yönetimi altında çarmıha gerilmiş. Ancak İsa gibi çarmıha gerilmeye layık görmediği için baş aşağı çarmıha gerilmiş.

Vatikan Müzeleri

Vatikan Müzeleri dünyanın en değerli müzeleri olarak kabul ediliyor ve her yıl 6 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret ediliyor. Dünyanın en büyük Rönesans ve Orta Çağ sanat koleksiyonlarından birine sahip olan müzeler, 54 galeriden oluşuyor. Müzelerde Raphael, Caravaggio, Michelangelo, Bernini gibi Rönesans sanatçılarının heykelleri ve tabloları var. Vatikan Müzeleri’ndeki ünlü odalar ve galeriler arasında Raphael Odaları, Haritalar Galerisi, Sala Rotunda, Heykeller Galerisi, Büstler Salonu bulunuyor.

Raphael Odaları

Raphael Odaları (Stanze di Rafaello), Papalık Sarayı’nın ikinci katının bir parçasıymış. Odalar başlangıçta Papa II. Julius için daire olarak tasarlanmış, sonra Raphael ve arkadaşları tarafından boyanmış. Dairede 4 oda var; Konstantin Odası, Heliodorus Odası, Segnatura Odası, Borgo’daki Ateş Odası. Konstantin Odası resepsiyonlar ve resmi törenler için tasarlanmış. Heliodorus Odası başlangıçta Papa’nın özel izleyicileri için kullanılıyormuş. Tavanındaki Eski Ahit’ten dört sahne Raphael tarafından yapılmış. Segnatura Odası papa tarafından kullanılmış ve Raphael’in en ünlü fresklerinden bazılarına sahip. Borgo’daki Ateş Odası, Vatikan’ın en yüksek mahkemesinin toplantıları için kullanılıyormuş.

Sistina Şapeli

Sistina Şapeli, Papa 4. Sixtus için yaptırılmış. Şapelin duvarları ve tavanı dünyanın en gösterişli freskleriyle kaplı. 800 m²’yi kaplayan tavanında Michelangelo tarafından 4 yıl boyunca yapılan freskler, Yüksek Rönesans sanatının temel taşı olarak kabul ediliyor. Şapel ayrıca Michaelangelo’nun Adem’in Yaratılışı ve Botticelli’nin İsa’nın Günahı gibi sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Yeni bir papanın seçildiği süreç olan Papalık toplantısı, Sistina Şapeli’nde yapılıyor.

Vatikan Bahçeleri

23 hektarlık bir alana yayılan Vatikan Bahçeleri’nde Orta Çağ’a tarihlenen surlar, 9. yüzyıldan günümüze kadar uzanan anıtlar ve binalar bulunuyor. Bahçelerin gösterişli çeşmeleri, rengârenk çiçekleri, Meryem Ana’ya adanan heykelleri, yapay mağaraları göz kamaştırıyor.

Vatikan

Vatikan Bahçeleri

Vatikan sadece 5 km²’lik yüzölçümüyle dünyanın en küçük ülkesi olsa da enerjisi ve estetiğiyle en büyükleri arasına girmeyi hak eden bir ülke. Gördüm, yaşadım ve Roma’nın içinde gezi haritama bir ülke daha eklemiş oldum.

Keşfetmeniz dileğiyle…