Bir ülke düşünün ki bir şehrin içinde yer alıyor! İşte burası İtalya’nın başkenti Roma’nın içinde tüm ihtişamıyla yükselen dünyanın en küçük ülkesi Vatikan. Adını üzerinde bulunduğu tepeden alıyor. Orta Çağ’da burası veba salgınlarının kaynağı olan bir bataklığın çevresinde yer alıyormuş. 600 yılı aşkındır Papa’nın ikametgâhı olan Vatikan, Mussolini’nin 1929’da imzaladığı Laterano Antlaşması’ndan bu yana da İtalya’dan bağımsız özerk bir devlet. Burası günümüzde görselliğiyle göz kamaştıran bir ülke.

Vatikan gezilecek yerler

Buraya hem İtalya turu hem de gençlerle yaptığım otobüsle Avrupa turu sırasında geldim. Her geldiğimde de gördüm ki buranın zenginliği gerçekten göz kamaştırıyor.

Aziz Petrus Meydanı

Burası Vatikan’ın en ünlü meydanı. Ünlü heykeltraş Gian Lorenzo Bernini meydanın bugünkü sütunlu mekânlara ve düzene sahip olmasında büyük çaba harcamış. Meydanın ortasındaki elips alan çevresinde fıskiyeli bir havuz var. Orta kısmında ise Papa V. Sixtus tarafından diktirilen 25,5 m yüksekliğinde bir Mısır dikilitaşı bulunuyor. Papa her yıl bu meydanda toplanan Katolikler’e sesleniyor.

Vatikan

Aziz Petrus Meydanı

Vatikan

Aziz Petrus Meydanı

Vatikan

Aziz Petrus Meydanı

Aziz Petrus Meydanı

Vatikan

Aziz Petrus Meydanı

Aziz Petrus Bazilikası

Her yıl binlerce Katolik ibadet için Aziz Petrus Meydanı’ndaki bazilikaya geliyor. Bazilikanın önünde Papa’yı korumaya yeminli İsviçreli muhafızları görülüyor. Roma’nın bu en büyük 4. bazilikası olan Aziz Petrus Bazilikası, 60.000 kişilik kapasiteye sahip.

Vatikan

San Pietro Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası

Pietà

Aziz Petrus Bazilikası’nın içinde Michelangelo’nun 24 yaşındayken yaptığı Pietà heykeli var. Pietà kucağında ölü İsa Mesih’i tutan Meryem Ana heykeli. Fransız Piskopos Jean Bilheres, Pietà’yı 1498’de San Pietro’daki mezarı için sipariş etmiş. Heykelin yapıldığı dönemde İtalya topraklarında Meryem Ana ve İsa’nın bir arada tasvir edildiği mermer yapıtlar alışılmış değilmiş. Michelangelo heykeli tamamladığında o kadar başarılı bulunmuş ki bu kadar genç birinin bu eseri yapacağına inanmamışlar. Michelangelo da bunun üzerine ilk ve son kez bir heykeline kendi adını yazarak imzasını atmış. Bu imza Meryem’in kuşağı üzerinde yer alıyor.

San Pietro Bazilikası’nın içinde Michelangelo’nun Pietà’sı

Heykel ne yazık ki kendini bilmez biri tarafından yakın bir tarihte saldırıya uğramış. Bunun sonucunda da kurşun geçirmez cam bir bölmenin arkasında korumaya alınmış.

Vatikan Müzesi

Dünyanın en değerli müzesi olarak kabul ediliyor. Büyüleyici merdivenlerden yürürken Rafael Odaları insanı kendisine hayran bırakıyor. Tavandaki harika freskler göz kamaştırıcı.

Sistina Şapeli

Vatikan Müzesi’nin en önemli bölümü Papa 4. Sixtus için yaptırılan Sistina Şapeli. Şapeldeki freskler, duvar panoları ve sanat eserlerinin her biri çok değerli. Michelangelo tarafından yapılan Adem’in Yaratılışı sahnesi, şapelin en değerli eseri.

Vatikan Kulesi

Vatikan Kulesi’ne tırmanıp ülkeyi tepeden izlemek mümkün. Kuleye tırmanmak için 2 seçenek var: Kişi başı  7 ödeyerek asansör+merdiven bileti almak (bunu öneriyorum) ya da 5 ödeyerek tüm o merdivenleri bacaklarınız sağlamsa tırmanmak.

Çıktığınızda önünüze serilen manzara ise muhteşem!

vatikan-kulesi

Vatikan Kulesi’nden manzara

Vatikan sadece 5 km²’lik yüzölçümüyle dünyanın en küçük ülkesi olsa da enerjisi ve estetiğiyle en büyükleri arasına girmeyi hak eden bir ülke. Gördüm, yaşadım ve Roma’nın içinde gezi haritama bir ülke daha eklemiş oldum :-) .