Rönesans’ın tarih sahnelerine çıktığı Floransa varlıklı ailelerin ve esnaf localarının armalarıyla bezenmiş saraylar, kuleler ve kiliselerle dolu bir kent. Forbes tarafından da mimari ve sanatsal açıdan dünyanın en güzel şehirlerinden biri seçilen Floransa’nın en önemli özelliklerinden biri de Dante, Boccaccio, Donatello, Botticelli, Michelangelo, Giotto, Leonardo da Vinci, Verrocchio, Cellini ve Machiavelli gibi Batı sanat ve kültürünün en önemli isimlerinden bazılarının burada yaşamış olması. Floransa Tarihi Şehri, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Burası ilk olarak M.Ö 59 yılında Julius Ceaser’ın ordusundan askerlere bu bölgeyi tahsis etmesiyle kurulmuş. Roma devrinde orduların konaklama merkezi olan şehir M.S 3. yüzyılda Toscana Bölgesi’nin başkenti olmuş. Roma İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra Ostrogot istilasına uğrayan kent 6. yüzyılda Lombardlar’ın egemenliğine girince yeniden gelişmeye başlamış. 15. yüzyılda Medici ailesinin hükümdarlığına girmiş. En büyük gelişimini de bu dönemde yaşamış. Bölgeye hükmeden Medici ailesi sayesinde kent önemli bir kültür ve ekonomi merkezi haline gelmiş.

Buranın en ünlü arması 6 toplu Medici arması. Bu armada altın bir plakanın üzerinde aile amblemleri, 5 kırmızı ve 1 mavi top bulunuyor. Medici doktor anlamına geliyor. Küçük toplar hapları temsil ediyor. Asıl servetini dokumacılık ve bankacılıkla kazanan Mediciler aslında baharat tüccarları ve eczacılar loncasının üyeleriymiş.

Medici arması Kaynak:Wikipedia (ScolopendraJazz – Stemma dei Medici Stemma dei Medici Stemma dei Medici, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47588168)

Floransa gezilecek yerler

Buraya hem İtalya turu hem de gençlerle yaptığım otobüsle Avrupa turu sırasında geldim. Hoş, ne kadar gelsem de doyamayacağım şehirlerden biri burası.

Mercato Nuovo (Yeni Pazar)

Kentin tarihi merkezindeki kapalı pazar Mercato Nuovo (Yeni Pazar)’da ağırlıklı olarak deri ve hediyelik eşya satışı yapılıyor. Pazardaki Fontana del Porcellino (Domuz Yavrusu Çeşmesi)’nin burnuna dokunulduğunda buraya bir daha gelineceğine inanılıyor.

Floransa

Mercato Nuovo (Yeni Pazar)’daki Fontana del Porcellino (Domuz Yavrusu Çeşmesi) Kaynak:Wikipedia (By I, Sailko, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6982909)

Piazzale Michelangelo (Michelangelo Meydanı)

Piazzale Michelangelo (Michelangelo Meydanı), Giuseppe Poggi adlı mimar tarafından 1860 yılında yapılmış. Şehri tepeden gören bu meydandan inanılmaz bir manzara var.

Floransa

Piazzale Michelangelo (Michelangelo Meydanı)’ndan Floransa manzarası

Basilica di San Lorenzo (San Lorenzo Bazilikası)

15. yüzyılda Filippo Brunelleschi tarafından yapılan Basilica di San Lorenzo (San Lorenzo Bazilikası), Rönesans mimarisinin erken örneklerinden biri. Kilisede Floransa’yı yöneten Medici ailesinin mezarları var.

Floransa

Basilica di San Lorenzo (San Lorenzo Bazilikası) Kaynak:Wikipedia (I, Sailko, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3066076)

Santa Maria del Fiore (Floransa – Santa Maria Katedrali)

Kentin sembolü olan Santa Maria del Fiore (Santa Maria Katedrali), 13. yüzyılda yapılmış . Yapımı 140 yıl sürmüş. Katedralin kubbesi taş duvar üzerine kondurulan en büyük kubbe olarak biliniyor. Katedral kırmızı, yeşil ve beyaz mermerden yapılan gotik cephesi, vitrayları, mozaikleri ve bronz heykelleri ile büyüleyici bir estetiğe sahip.

Floransa

Santa Maria del Fiore (Santa Maria Katedrali)

Palazzo Vecchio (Vecchio Sarayı)

12. yüzyılda yapılan Vecchio Sarayı, Mediciler’in konutu olarak kullanılmış. 600 yıl Floransa’nın yönetim merkezi olan Vecchio Sarayı ve bulunduğu Piazza della Signoria (Signoria Meydanı)’ndaki paha biçilmez heykeller dudak uçuklatacak güzellikte.

Piazza della Signoria (Signoria Meydanı)

Piazza della Signoria (Signoria Meydanı)’nda Neptün Çeşmesi, Herkül, Cacus ve Medusa’nın kellesini tutan Perseus’un heykelleri var.

Piazza della Signoria (Signoria Meydanı)

Ponte Vecchio (Floransa – Vecchio Köprüsü)

Ponte Vecchio (Vecchio Köprüsü) ilk olarak Etrüskler tarafından inşa edilmiş. Mezbaha olarak kullanılmış. 14. yüzyılda yıkılarak yeniden yapılmış. Günümüzde ise üzerinde kuyumcular var.

Floransa

Ponte Vecchio (Vecchio Köprüsü)

Bu tarihi köprü öylesine güzel ki insanın ayrılası gelmiyor. Hele gece ışıklarında suya vuran ışıklar kentin büyüsüne apayrı bir hava katıyor.

Floransa

Ponte Vecchio (Vecchio Köprüsü)

Palazzo Pitti (Pitti Sarayı)

Arno Nehri’nin güneyinde kalan Pitti Sarayı 15. yüzyılda yaptırılmış. 1919’da müzeye çevrilen saray, günümüzde şehrin en büyük sanat galerisi olarak ziyaret ediliyor.

Floransa

Floransa – Palazzo Pitti (Pitti Sarayı)

Boboli Bahçeleri

Palazzo Pitti’nin arka tarafındaki Boboli Bahçeleri 16. yüzyılda sarayı satın alan Mediciler tarafından yaptırılmış.

Boboli Bahçeleri Kaynak:Wikipedia (Oleh I, Sailko, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2824896)

Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi binası 16. yüzyılda inşa edilmiş. 18. yüzyılda halka açılmış. Michelangelo, Leonardo da Vinci ve Botticelli gibi ustaların eserleriyle Medici ailesinin sanat koleksiyonu burada sergileniyor.

Floransa

Uffizi Galerisi

Accademia dell’Arte del Disegno (Floransa – Sanat Akademisi)

Accademia dell’Arte del Disegno (Sanat Akademisi), 16. yüzyılda Medici ailesi tarafından kurulmuş. Avrupa’nın ilk çizim akademisi olarak tarihe geçen bu okulda Michelangelo’nun ünlü Davut Heykeli de sergileniyor.

Michelangelo’nun ünlü Davut Heykeli

Bargello Sarayı (Floransa – Halk Sarayı)

Bargello (Halk Sarayı) ilk olarak kışla ve hapishane olarak kullanılmış. Ardından belediye binası olarak hizmet vermiş. Bina günümüzde sanat müzesi olarak hizmet veriyor. Michelangelo’nun en önemli eserlerinden Madonna ve Çocuğu, Brütüs ve Davut-Apollon heykelleri burada sergileniyor.

Bargello Sarayı (Halk Sarayı)

Floransa’da yapmadan dönme!

Bunları yapmadan Floransa’dan dönmeyin!

  • Sanatın büyüsünde kaybol

Dante, Boccaccio, Donatello, Botticelli, Michelangelo, Giotto, Leonardo, Verrocchio, Cellini ve Machiavelli gibi Batı sanatının en ünlü isimlerinin eserleriyle süslenen Floransa eşsiz bir açık hava müzesi. Burada sanatı doyasıya hissedeceksiniz.

  • Piazzale Michelangelo (Michelangelo Meydanı)’nın bulunduğu tepeden şehri izle

Efsanevi güzellikteki kent Michelangelo Meydanı’nın bulunduğu tepeden hayranlıkla izleniyor. Bakmaya doyamayacağınızı şimdiden söylemeliyim.

Floransa

Michelangelo Tepesi’nden şehri izlemeye doyum olmuyor

  • Meydanlarda sokak sanatçılarının konserlerini dinle

Denk geldiğiniz sokak sanatçısını durup dinleyin. Hangi meydan, hangi sanatçı olursa olsun bu konserler buranın eşsiz atmosferinde sizi çok etkileyecek.

Floransa görülmesi ve yaşanması gereken bir şehir. Defalarca gitmiş olmama rağmen adımımı attığım her anda beni benden alan, hele tarih ve sanatın içinde konser veren sokak sanatçılarını dinlerken ruhumun bambaşka bir boyuta geçtiğini düşündüğüm kent… Burası gözlerimi kapatıp sadece müziğe ve şehre odaklandığım, ruhum bulutların üzerindeyken bedenimin daima kalmak istediği yer…