Rönesans’ın tarih sahnelerine çıktığı Floransa varlıklı ailelerin ve esnaf localarının armalarıyla bezenmiş saraylar, kuleler ve kiliselerle dolu bir kent. Forbes tarafından da mimari ve sanatsal açıdan dünyanın en güzel şehirlerinden biri seçilen Floransa’nın en önemli özelliklerinden birisi de Dante, Boccaccio, Donatello, Botticelli, Michelangelo, Giotto, Leonardo da Vinci, Verrocchio, Cellini ve Machiavelli gibi Batı sanat ve kültürünün en önemli isimlerinden bazılarının burada yaşamış olması.

Burası ilk olarak M.Ö 59 yılında Julius Ceaser’ın ordusundan askerlere bu bölgeyi tahsis etmesiyle kurulmuş. Roma devrinde orduların konaklama merkezi olan şehir M.S 3. yüzyılda Toscana Bölgesi’nin başkenti olmuş. Roma İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra Ostrogot istilasına uğrayan kent 6. yüzyılda Lombardlar’ın egemenliğine girince yeniden gelişmeye başlamış. 15. yüzyılda Medici ailesinin hükümdarlığına girmiş. En büyük gelişimini de bu dönemde yaşamış. Bölgeye hükmeden Medici ailesi sayesinde kent önemli bir kültür ve ekonomi merkezi haline gelmiş.

Buranın en ünlü arması 6 toplu Medici arması. Bu armada altın bir plakanın üzerinde aile amblemleri, 5 kırmızı ve 1 mavi top bulunuyor. Medici doktor anlamına geliyor. Küçük toplar hapları temsil ediyor. Asıl servetini dokumacılık ve bankacılıkla kazanan Mediciler aslında baharat tüccarları ve eczacılar loncasının üyeleriymiş.

Medici arması Kaynak:Wikipedia (ScolopendraJazz – Stemma dei Medici Stemma dei Medici Stemma dei Medici, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47588168)

Floransa gezilecek yerler

Buraya hem İtalya turu hem de gençlerle yaptığım otobüsle Avrupa turu sırasında geldim. Hoş, ne kadar gelsem de doyamayacağım şehirlerden birisi burası.

Mercato Nuovo (Yeni Pazar)

Kentin tarihi merkezindeki kapalı pazar Mercato Nuovo (Yeni Pazar)’da ağırlıklı olarak deri ve hediyelik eşya satışı yapılıyor. Pazardaki Fontana del Porcellino (Domuz Yavrusu Çeşmesi)’nin burnuna dokunulduğunda buraya bir daha gelineceğine inanılıyor.

Floransa

Mercato Nuovo (Yeni Pazar)’daki Fontana del Porcellino (Domuz Yavrusu Çeşmesi) Kaynak:Wikipedia (By I, Sailko, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6982909)

Piazzale Michelangelo (Michelangelo Meydanı)

Piazzale Michelangelo (Michelangelo Meydanı) Giuseppe Poggi adlı mimar tarafından 1860 yılında yapılmış. Şehri tepeden gören bu meydandan inanılmaz bir manzara var.

Floransa

Piazzale Michelangelo (Michelangelo Meydanı)’ndan Floransa manzarası

Basilica di San Lorenzo (San Lorenzo Bazilikası)

15. yüzyılda Filippo Brunelleschi tarafından yapılan Basilica di San Lorenzo (San Lorenzo Bazilikası) Rönesans mimarisinin erken örneklerinden birisi. Kilisede Floransa’yı yöneten Medici ailesinin mezarları var.

Floransa

Basilica di San Lorenzo (San Lorenzo Bazilikası) Kaynak:Wikipedia (I, Sailko, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3066076)

Santa Maria del Fiore (Floransa – Santa Maria Katedrali)

Kentin sembolü olan Santa Maria del Fiore (Santa Maria Katedrali) 13. yüzyılda yapılmış . Yapımı 140 yıl sürmüş. Katedralin kubbesi taş duvar üzerine kondurulan en büyük kubbe olarak biliniyor. Katedral kırmızı, yeşil ve beyaz mermerden yapılan gotik cephesi, vitrayları, mozaikleri ve bronz heykelleri ile büyüleyici bir estetiğe sahip.

Floransa

Santa Maria del Fiore (Santa Maria Katedrali)

Palazzo Vecchio (Vecchio Sarayı)

12. yüzyılda yapılan Vecchio Sarayı, Mediciler’in konutu olarak kullanılmış. 600 yıl Floransa’nın yönetim merkezi olan Vecchio Sarayı ve bulunduğu Piazza della Signoria (Signoria Meydanı)’ndaki paha biçilmez heykeller dudak uçuklatacak güzellikte.

Piazza della Signoria (Signoria Meydanı)

Piazza della Signoria (Signoria Meydanı)’nda Neptün Çeşmesi, Herkül, Cacus ve Medusa’nın kellesini tutan Perseus’un heykelleri var.

Piazza della Signoria (Signoria Meydanı)

Ponte Vecchio (Floransa – Vecchio Köprüsü)

Ponte Vecchio (Vecchio Köprüsü) ilk olarak Etrüskler tarafından inşa edilmiş. Mezbaha olarak kullanılmış. 14. yüzyılda yıkılarak yeniden yapılmış. Günümüzde ise üzerinde kuyumcular var.

Floransa