Puglia bölgesi (Puglia Mezzogiorno) İtalya’nın güneydoğusunda, haritada çizmenin topuğunda yer alıyor. İtalya turu rotalarına çok fazla dâhil edilmeyen, pek de yakından tanımadığımız Puglia; kendine has mimarisi, masmavi denizi, leziz yemekleri, güler yüzlü insanıyla ziyareti fazlasıyla hak eden bir bölge. Lecce de Puglia bölgesindeki şehirlerden biri. En önemli özelliği de Barok tarzı mimarinin altın çağında yapılan yapılarla süslü olması. Lecce’ye bu nedenle “Güney İtalya’nın Floransa’sı” deniliyor.

Lecce Fotoğraf:Mehmet Altay

Lecce gezilecek yerler

Lecce’deki yapılarda yöreye özgü, yumuşak ama sağlam taşlar kullanılmış. Taşlar o derece yumuşakmış ki kalemle bile oymaların yapılabildiği söyleniyor. Şehirdeki yapılar, taşların özelliği sayesinde hem rahat işlenmiş hem de günümüze sapasağlam ulaşmış.

Lecce’de Grand Hotel Tiziano’da konakladık. Otel, fiyat/performans açısından oldukça iyiydi.

Napoli Kapısı

Napoli Kapısı, şehre 3 giriş kapısından biri. Bu kapılar; Porta Napoli (1548 yılına tarihlenen ana şehir kapısı), Porta Rudiae (en eski kapı), Porta San Biagio (güney kapı).

Lecce

Napoli Kapısı

Tarihi Şehir Merkezi (Centro Historico)

Dar sokakları olan Tarihi Şehir Merkezi (Centro Historico), Barok tarzı mimarinin altın çağında yapılan yapılarla süslü.

Tarihi Şehir Merkezi (Centro Historico)

Santa Croce Bazilikası

Santa Croce Bazilikası (Kutsal Haç Bazilikası), 1695 yılına tarihlenen Barok tarzı bir kilise. Kilisenin ön yüzeyinde öyle müthiş detaylar var ki hayran kalmamak imkânsız.

Lecce

Basilica di Santa Croce

Piazza Duomo (Katedral Meydanı)

Piazza Duomo, Lecce’nin ana meydanlarından biri. Santa Maria Assunta Metropolitan Katedrali, Çan Kulesi, Episcopio ve Palazzo del Seminario’ya ev sahipliği yapıyor.

Piazza Duomo

Lecce Katedrali (Cathedral of Maria Santissima Assunta)

Lecce Katedrali (Cathedral of Maria Santissima Assunta), Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ne adanan bir katedral. İlk olarak 1144’te inşa edilmiş, 1230’da onarım görmüş. 1659’da piskopos Luigi Pappacoda’nın emriyle mimar Giuseppe Zimbalo tarafından yeniden inşa edilmiş.

Lecce

Lecce Katedrali (Cathedral of Maria Santissima Assunta)

Lecce Katedrali

Lecce Katedrali

Sant’Oronzo Meydanı

Antik çağlarda Roma amfitiyatrosu Sant’Oronzo Meydanı’nda bulunuyormuş. Günümüzde orijinal yapının bir kısmı görülebiliyor, diğer kısmıysa üzerine inşa edilen binalar yüzünden yer altına doğru uzanıyor. Amfitiyatronun bitişiğinde Sedile Sarayı, önünde Sant’Oronzo sütunu var.

Sant’Oronzo Meydanı

Faggiano Müzesi

Faggiano Arkeoloji Müzesi, özel bir müze. Messapi’den Roma Dönemi’ne, Orta Çağ’dan günümüze kadar 2.000 yılı aşkın bir zaman dilimini kapsayan tarihi-arkeolojik kanıtları bünyesinde topluyor.

Romano Tiyatrosu

Romano Tiyatrosu, Palazzo D’Arpe ve Palazzo Romano bahçelerinde yapılan bazı çalışmalar sırasında tesadüfen keşfedildi. Şehrin bu gizli hazinesi İmparator Augustus tarafından yaptırılmış.

Charles V Kalesi (Castello di Lecce)

Charles V Kalesi (Castello di Lecce), 1539 yılında Habsburg İmparatoru V. Charles emriyle yapılmış. V. Charles, Orta Çağ’dan kalan eski prenslik kalesini yıktırarak askeri ve mimari teknikleri güçlü yeni bir kale inşa ettirmiş.

Charles V Kalesi (Castello di Lecce)

Lecce, Puglia bölgesinin güzel yerleşimlerinden biri. Beğeneceğinize eminim.

Piazza Duomo

Keşfetmeniz dileğiyle…