Puglia bölgesi İtalya’nın güneydoğusunda, haritada çizmenin topuğunda yer alıyor. İtalya turu rotalarına çok fazla dâhil edilmeyen, pek de yakından tanımadığımız Puglia; kendine has mimarisi, masmavi denizi, leziz yemekleri, güler yüzlü insanıyla ziyareti fazlasıyla hak eden bir bölge. Bari şehri de Puglia bölgesinin ve aynı adlı Bari ilinin merkezi.

Burası Roma İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğu dönemlerinde denizci tüccarların Doğu’dan Avrupa’ya mal getirmesiyle uluslararası bir ticaret limanı olarak gelişim göstermiş. Günümüzde de önemli bir ticaret merkezi olmaya devam ediyor.

Bari

Muhteşem tarihi şehir bölgesi, hareketli geleneksel limanı, yakınlarındaki plajları ile burası görülmeye değer bir kent. Şehirdeki gezinize leziz yerel lezzet tadımları eklediğinizde ayrılmak istemiyorsunuz.

Bari Fotoğraf:Mehmet Altay

Bari gezilecek yerler

Şehirde hem tarihi şehir merkezi hem de marka mağazalar ve gösterişli binalarla dolu yeni şehir bölgesi var.

Bari

Vecchia Bari

Bari’nin eski şehir merkezi olan Vecchia Bari; otantik mimarisi, dar Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla misafirlerini etkileyen bir bölge. Taş duvarlarla çevrili bu bölgede küçük meydanlardan oluşan bir labirentin içinde kayboluyorsunuz. Bölgede 40 kilise, bir katedral, Aziz Nicholas Bazilikası görülüyor.

Vecchia Bari’de daracık sokaklar

Bari Katedrali (Basilica Cattedrale Metropolitana Primaziale San Sabino)

Bari Katedrali (Aziz Sabinus Katedrali), kutsal emanetleri 9. yüzyılda buraya getirilen Canosa piskoposu Aziz Sabinus’a adanmış. Yapı 1156 yılında Sicilya Kralı I. William tarafından yıkılan Bizans İmparatorluk katedralinin kalıntıları üzerine 12.-13. yüzyılda inşa edilmiş.

Bari

Bari Katedrali (Basilica Cattedrale Metropolitana Primaziale San Sabino)

Bari

Bari Katedrali (Basilica Cattedrale Metropolitana Primaziale San Sabino)

Succoppo della Cattedrale Müzesi

Succoppo della Cattedrale Müzesi, Bari Katedrali’nin bodrum katında bulunuyor. Müze Roma ve Doğu Roma döneminden kalma birçok esere ev sahipliği yapıyor.

Aziz Nikola Bazilikası

Aziz Nicholas Papalık Bazilikası (Aziz Nicholas Bazilikası), 1087-1197 yılları arasında inşa edilmiş. Bazilika hem Roma Katolikleri hem de Ortodoks Hristiyanlar için önemli bir Hac noktası.

Bari

Aziz Nikola Bazilikası

Demre (Myra) piskoposu olan ve Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikolaos’un kemiklerinin ölümünden sonra Türkiye’nin Myra Antik Kenti‘ndeki Noel Baba Kilisesi’nin bulunduğu yere gömüldüğüne inanılmış. Yüzyıllar boyunca Aziz Nikolaos’un mezarı, mezardan sızan, “manna” olarak bilinen, iyileştirici güçlere sahip olduğuna inanılan bir madde nedeniyle popüler bir Hac bölgesi hâline gelmiş. Ancak 1087 yılında İtalyan denizciler mezarı basmış ve azizin kemiklerini toplayıp Bari şehrine giden bir gemiye yüklemiş. Kemikler Bari’deki Aziz Nikolaos Bazilikası’na konmuş. 1099 yılında Haçlılar geride kalan kemik parçalarını alıp Venedik’e götürmüş. Türk arkeologlar 2017 yılında Aziz Nikolaos Kilisesi’nin altında hasar görmemiş bir oyuk buldu. Bu mezar Aziz Nikolaos’a ait olabileceği gibi bir Roma tapınağı da olabilir. Bu konuda henüz bir netlik yok.

Bari – Aziz Nikola Bazilikası’nda Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikola’nın kemikleri var

Nicolaiano Müzesi

2010’da açılan Nicolaiano Müzesi’nde Aziz Nikolas Bazilikası ile ilgili önemli objeler yer alıyor.

Petruzzelli Tiyatrosu

Petruzzelli Tiyatrosu 1896 yılında yapılmış. Açılışı 1903 yılında Meyerbeer’den Les Huguenots tarafından yapılmış.

Margherita Tiyatrosu

Bari Limanı kıyısında yer alan Margherita Tiyatrosu, ilk olarak 1914’te açıldı. Luciano Pavarotti ve Rudolf Nureyev gibi ünlülerin sahne aldığı yapı; konserlere, sergilere ev sahipliği yapıyor.

Margherita Tiyatrosu

Mercantile Meydanı

Piazza Mercantile, 14. yüzyıldan beri Bari şehrinin ticari merkezi olmuş. Günümüzde kültürel etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Meydanda tepesinde 16. yüzyıla tarihlenen bir saat kulesi bulunan Palazzo del Sedile, Milano Düşesi Isabella tarafından 16. yüzyılda inşa edilen Palazzo della Dogana, barok çeşme Fontana della Pigna görülüyor.

Bari

Piazza Mercantile

Castello Normanno (Svevo/Norman Kalesi)

Castello Normanno (Svevo/Norman Kalesi), 1030 yılında Kont Rainulf Drengot tarafından daha büyük bir kale sisteminin parçası olarak inşa edilmiş, 13.-14. yüzyıllarda tadilattan geçerek bugünkü hâline getirilmiş.

Castello Normanno (Svevo/Norman Kalesi)

Lungomare e Murat

Lungomare Nazario Sauro’da 15 km uzunluğundaki sahilde yürüyüş yapabilir, antik binaları ve Mussolini döneminde inşa edilen yapıları görebilirsiniz.

Lungomare e Murat

Puglia turu yapacaksanız Bari şehri güzel bir başlangıç noktası olacaktır.

Keşfetmeniz dileğiyle…