Puglia bölgesi (Puglia Mezzogiorno) İtalya’nın güneydoğusunda, haritada çizmenin topuğunda yer alıyor. İtalya turu rotalarına çok fazla dâhil edilmeyen, pek de yakından tanımadığımız Puglia; kendine has mimarisi, masmavi denizi, leziz yemekleri, güler yüzlü insanıyla ziyareti fazlasıyla hak eden bir bölge. Polignano a Mare de Puglia bölgesindeki Bari ilinde, Adriyatik Denizi kıyısında bulunan bir komün. Buraya “cennet yaratılmadan önceki cennet” deniyor. Gerçekten de falezlerin üzerindeki manzarasına, gizli mağaralarına, tarihi dokusuna bakıp buraya hayran kalmamak mümkün değil, görür görmez vuruluyorsunuz.

Polignano a Mare gezilecek yerler

Polignano a Mare gezisi yaparken Puglia turunuzdaki en etkileyici manzaraları göreceğinize hazırlıklı olmalısınız.

Buranın en ünlü restoranı olan Grotta Palazzese Restaurant biz gittiğimizde ne yazık ki kapalıydı. Adını aynı adı taşıyan mağaradan ve bir zamanlar Grotta di Palazzo olarak da adlandırılan yerden alan restoran, 1700’den beri partiler ve ziyafetler için kullanılan özel ve atmosferik bir mekân.

Grotta Palazzese Restaurant bu mağarada yer alıyor

Cala Monachile (Lama Monachile)

Cala Monachile (Lama Monachile), şehir merkezinin ortasında yer alan, iki muhteşem kayalık uçurumla çevrili büyüleyici bir plaj. Burası Puglia’nın karst bölgesine özgü doğal jeolojik su çatlaklarından birinde yer alıyor.

Polignano a Mare

Cala Monachile (Lama Monachile)

Doğal çatlağın hemen üzerinde yer alan Roma köprüsü Ponte Borbonico su Lama Monachile’den körfez manzarasını keyifle izliyorsunuz.

Polignano a Mare

Ponte Borbonico su Lama Monachile

Çakıl taşlarıyla kaplı Cala Monachile, berrak ve turkuaz renkli bir suya sahip. Buranın manzarasını ve bu suda yüzen insanları izlemek öyle etkileyici ki doyamıyorsunuz.

Polignano a Mare

Cala Monachile (Lama Monachile)

Karakteristik görüntüsü nedeniyle burası kesinlikle Puglia’nın en iyi etkileyici yerlerinden biri.

Polignano a Mare

Lama Monachile

Domenico Modugno Heykeli

1928’de Polignano a Mare’de doğan Domenico Modugno, en popüler İtalyan şarkı yarışması olan San Remo Müzik Festivali’ni 4 kez kazanan bir sanatçı. Volare olarak bilinen en ünlü şarkısı Nel Blu Dipinto di Blu 1958’de piyasaya sürüldü ve 20’den fazla dile çevrilerek dünyanın en bilinen şarkılarından biri oldu. Sanatçının 3 metre yüksekliğindeki heykeli 2009’da Lungomare Domenico Modugno’nun doğu ucuna yakın bir yerde yapıldı.

Domenico Modugno Heykeli

Polignano a Mare kesinlikle muhteşem bir yer.

Keşfetmeniz dileğiyle…