Amalfi Kıyıları (Amalfi Coast); Güney İtalya’da, Tiren Denizi’ndeki Salerno Körfezi’nin güney kıyısında uzanan 55 km uzunluğunda bir sahil şeridi. 13 şehir ve kasabaya ev sahipliği yapan sahil, estetik güzelliğiyle çok fazla turist çeken bir bölge. Yerleşimlerin hepsi dünyanın en güzel manzaralı yollarından biri olarak kabul edilen SS163 otoyolu üzerinden birbirine bağlanıyor. Orta Çağ’ın başlarından itibaren insan toplulukları tarafından yoğun bir şekilde iskân edilen Amalfi Sahili, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. 55 km uzunluğundaki tüm kıyı şeridine ismini veren Amalfi yerleşimiyse bu sahilin tam ortasında yer alıyor. Lattari Sıradağları’nın eteklerindeki kasaba, kayalıklara asılı duran yapıları ve Salerno Körfezi manzarasıyla kıyının kraliçeliğine yaraşır bir albeniye sahip.

Amalfi

Burası 9.-12. yüzyıllar arasında bir liman bölgesi olarak süper güç hâline gelmiş. 1343 yılındaki depremde eski şehir bölgesinin büyük bölümü yıkılmış ve denize karışmış.

Amalfi’de gezilecek yerler listesi

Burası rahatlıkla yürüyerek gezilebilecek bir yer. İster tarihi şehir merkezinde dolaşın, ister kıyıya inip nefis manzarayı izleyin, burada keyifle zaman geçireceğinize emin olabilirsiniz.

Şehirde Fas asıllı heykeltraş Bruno Catalano’nun ‘Travelers’, yani yolcular adlı heykellerini görüyorsunuz. Bu bronz heykellerde sanatçı tamamlanmışlık ve boşluk hislerini yansıtıyor. Taşınan valizlerse yolculuğun evrensel boyutunu simgeliyor.

Eğer buranın adını verdiği Amalfi Kıyıları boyunca bir gezinti yapmak isterseniz, Positano – Vietri sul Mare arasında göz kamaştırıcı manzaralar, büyüleyici tarihi ve kültürel mekânlar var. Bölgede günü birlik geziler yapmayı ve turlara katılmayı planlıyorsanız, Positano veya Amalfi yerleşimlerini merkez alarak Vietri Sul Mare, Conca Dei Marini, Tramonti, Amalfi, Positano, Praiano, Ravello, Minori, Cetara, Furore, Atrani, Maiori, Nerano, Sant’Agata sui Due Golfi, The Li Galli Islets, Sorrento yerleşimlerini ziyaret edebilirsiniz.

Amalfi deniz kenarında bir şehir olduğu için tazecik deniz ürünlerini de mutlaka denemelisiniz. Külahta deniz ürünleri satan C.I.C.A.’da ayak üstü tadım yapabilirsiniz. Ben buradan karışık deniz ürünleri aldım. Çeşit ve miktar olarak oldukça başarılıydı.

C.I.C.A.’da külahta karışık deniz ürünleri

Piazza Duomo

Piazza Duomo, şehrin kalbinin attığı meydan. Buradaki kafe ve restoranlara oturup soluklanabilirsiniz.

Amalfi

Piazza Duomo

Sant’Andrea Katedrali (Amalfi Katedrali – Duomo di Sant’Andrea)

Amalfi Katedrali, Piazza Duomo’da bulunan bir Roma Katolik katedrali. Şehrin koruyucu azizi Andrew’a adanmış. Katedralin 9.-10. yüzyıllarda Arap-Norman, Gotik, Rönesans, Barok etkisiyle yapımına başlanmış. Bizans’ın Konstantinopolis (günümüzün İstanbul) şehrinde bulunan bronz kapı ve Aziz Andrew’un kemikleri, 1204 yılında Haçlılar tarafından yağmalanıp buraya getirilmiş. 19. yüzyılda katedrale Norman-Arap-Bizans etkisinde bir ön cephe eklenmiş.

Amalfi

Sant’Andrea Katedrali

Sant’Andrea Çeşmesi

Piazza Duomo’daki Sant’Andrea Çeşmesi 1760 yılına tarihli. Adını şehrin koruyucu azizi Andrew’dan alıyor.

Amalfi

Fontana Sant’Andrea

Cennet Manastırı (Cloister del Paradiso)

Cennet Manastırı, Sant’Andrea Katedrali’ne bağlı Mağribi tarzı bir açık pasaj. Soylu vatandaşların mezarlarına ev sahipliği yapmak için inşa edilmiş.

Cennet Manastırı (Cloister del Paradiso) Kaynak:Wikipedia (By Wa at German Wikipedia – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3152903)

Ruga Nova Mercatorum

Ruga Nova Mercatorum, şehrin ana caddesi. Yol boyunca çok sayıda kafe, hediyelik eşya mağazaları var.

Ruga Nova Mercatorum

Torre dello Ziro

Torre dello Ziro gözetleme kulesi, 15. yüzyılda korsan gemilerininin gözetlendiği kalenin bir parçası. Efsaneye göre Amalfi Düşesi sadakatsizlik nedeniyle kuleye hapsedilmiş ve hayaleti hâlâ burada duruyor.

Kağıt Fabrikası Müzesi (Museo della Carta)

Kağıt Fabrikası Müzesi, eski kağıt fabrikasında yer alıyor. Burada 13. yüzyıla tarihlenen orijinal makine ve aletleri görebiliyorsunuz.

Amalfi şehri, adını verdiği kıyının en nadide yerleşimlerinden biri. Keyifle gezeceğinize eminim.

Keşfetmeniz dileğiyle…