Amalfi Kıyıları (Amalfi Coast); Güney İtalya’da, Tiren Denizi’ndeki Salerno Körfezi’nin güney kıyısında uzanan 55 km uzunluğunda bir sahil şeridi. 13 şehir ve kasabaya ev sahipliği yapan Amalfi Sahili, estetik güzelliğiyle çok fazla turist çeken bir bölge. Yerleşimlerin hepsi dünyanın en güzel manzaralı yollarından biri olarak kabul edilen SS163 otoyolu üzerinden birbirine bağlanıyor. Orta Çağ’ın başlarından itibaren insan toplulukları tarafından yoğun bir şekilde iskân edilen Amalfi Sahili, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Sorrento yerleşimi ise Amalfi Sahili’nde değil, Campania bölgesinde, Napoli Körfezi ile ünlü kıyı şeridi arasındaki Sorrentine Yarımadası’nda bulunuyor. Ancak burası Napoli Körfezi’ni ve Vezüv Dağı’nı gören manzarasıyla Amalfi Kıyıları turuna çıkanlar tarafından bir merkez olarak seçilerek ziyaret ediliyor.

Sorrento

Sorrento

Sorrento’da gezilecek yerler listesi

Burası yürüyerek gezilebilecek, keyifli ve huzurlu bir şehir.

Sorrento

Conservatorio Educativo S.M. Delle Grazie’de Sorrento koruyucu azizi St. Antonino Abbate’nin heykeli görülüyor

Sorrento

Parco di Villa Fiorentino

Ara sokaklara gidip hediyelik eşya dükkânlarından alışveriş yapabilirsiniz.

Marina Grande

Kentin balıkçı köyü olan Marina Grande, denize bakan rengârenk tekneleri ve restoranlarıyla büyüleyici bir atmosfere sahip.

Piazza Tasso

Piazza Tasso, şehrin ana meydanı. Adını 16. yüzyılda burada doğan şair Torquato Tasso’dan alıyor.

Sorrento

Piazza Tasso’da Sorrento koruyucu azizi St. Antonino Abbate’nin heykeli görülüyor

Piazza Tasso’da şair Torquato Tasso heykeli

Villa Comunale Park

Villa Comunale Parkı’ndan arka planda Vezüv Yanardağı’nın belirdiği Napoli Körfezi’nin muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. Havanın açık olduğu günlerde Ischia ve Procida adalarını bile görebilirsiniz.

Villa Comunale Park

Sorrento

Villa Comunale Park’tan manzara

Parktan yürüyerek veya asansöre binerek plaja ve Marina Piccola olarak bilinen limana inebilirsiniz.

Sorrento – Villa Comunale Park’tan yürüyerek veya asansörle Marina Piccola’ya inebilirsiniz

Villa Comunale Park’tan yürüyerek veya asansörle plaja inebilirsiniz

Chiostro di San Francesco d’Assisi

Kentin en eski yapılarından biri olan San Francesco d’Assisi Manastırı, 7. yüzyıla tarihlenen bir manastırın kalıntıları üzerine 14. yüzyılda inşa edilmiş.

Aziz Philip ve James Katedrali

Aziz Philip ve James Katedrali (Sorrento Katedrali), bir Roma Katolik katedrali. İlk olarak 11. yüzyılda inşa edilmiş, 15. yüzyılda Romanesk tarzda yeniden inşa edilmiş. Katedral Aziz Havari Philip ve Adil Yakup’a adanmış.

Aziz Philip ve James Katedrali (Sorrento Katedrali) Kaynak:Wikipedia (By Mentnafunangann – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26119802)

Amalfi Kıyıları yakınlarında keyifle gezmek, İtalyan mutfağı lezzetlerini tatmak ve Güney İtalya misafirperverliğinin tadını çıkarmak için Sorrento ideal bir şehir. Burada aceleye gerek olmadan anın tadını çıkarabilir, la dolce vita (tatlı hayat) sözünün anlamını tüm hücrelerinizde hissedebilirsiniz.

Keşfetmeniz dileğiyle…