Amalfi Kıyıları (Amalfi Coast); Güney İtalya’da, Tiren Denizi’ndeki Salerno Körfezi’nin güney kıyısında uzanan 55 km uzunluğunda bir sahil şeridi. 13 şehir ve kasabaya ev sahipliği yapan Amalfi Sahili, estetik güzelliğiyle çok fazla turist çeken bir bölge. Yerleşimlerin hepsi dünyanın en güzel manzaralı yollarından biri olarak kabul edilen SS163 otoyolu üzerinden birbirine bağlanıyor. Orta Çağ’ın başlarından itibaren insan toplulukları tarafından yoğun bir şekilde iskân edilen Amalfi Sahili, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Positano

Amalfi Kıyıları 9.-12. yüzyıllar arasında bir liman bölgesi olarak süper güç hâline gelmiş. Daha sonra depremler ve toprak kaymaları nedeniyle fakirleşmiş, izole köylere suçlular yerleşmiş. Ancak 1900’lerin başında bu izole hâli nedeniyle turist çekmeye başlamış. Günümüzde Amalfi Kıyıları, İtalya’nın gözde bir turist merkezi olmasının yanı sıra ünlülerin de gözbebeği.

Bölgeyi ziyaret etmek için ilkbahar ve sonbahar dönemi ideal. Yazın tek yol olan SS163 otoyolu çok kalabalıklaşıyor, fiyatlar da artıyor. Kışınsa çoğu yer kapanıyor.

Amalfi Kıyıları’nda gezilecek yerler listesi

Positano ve Vietri sul Mare arasındaki sahil boyunca göz kamaştırıcı manzaralar, büyüleyici tarihi ve kültürel mekânlar var. Bölge çok turistik ama ulaşım çok sıkıntılı. SS163 otoyolu çok dar ve çok virajlı. Dolambaçlı otoyolda her virajın ardından nefes kesen manzaralarla karşılaşıyorsunuz. Ancak görsel olarak muhteşem olsa bile şahsen ben uçurumun kenarından geçen bu yollarda araba kullanmaya asla cesaret edemezdim. Peki biz turist olarak bile bu kadar zorlanırken insanlar acaba dağlara kondurdukları evlerine nasıl ulaşıyor? Bu yollarda her gün nasıl gidip geliyorlar?

Amalfi Kıyıları yol koşulları

Eğer toplu taşıma kullanmak isterseniz Sita otobüsleriyle Sorrento’dan Amalfi’ye veya Positano’ya gidebilirsiniz. Ya da Travelmar, Alicost, Gescab, Aliscafo Snav, Alilauro firmalarının deniz otobüsleriyle denizden ulaşımı sağlayabilirsiniz. Eğer organize bir tura katılıp Güney İtalya ve Amalfi Kıyıları turu yapmak isterseniz benim katıldığım tur harikaydı. Dünyanın her yerine butik turlar düzenleyen Mehmet Altay’ın organizasyonu ile Güney İtalya’yı ve Amalfi Kıyıları’nı gezdik. Eğer siz de böyle bir tura katılmayı düşünürseniz Mehmet’e DM gönderip iletişime geçebilirsiniz. (Instagram: mehmetaltie / (541) 537-1225)

Güney İtalya ve Amalfi Kıyıları turuna arkadaşlarım Tülay Şahin, Akın Şahin ve Gönül Solmaz ile birlikte katıldım. Fotoğrafta Positano’dayız.

Amalfi Kıyıları boyunca Vietri Sul Mare, Conca Dei Marini, Tramonti, Amalfi, Positano, Praiano, Ravello, Minori, Cetara, Furore, Atrani, Maiori, Nerano, Sant’Agata sui Due Golfi, The Li Galli Islets, Sorrento yerleşimlerini ziyaret edebilirsiniz. Bölgede günü birlik geziler yapmayı ve turlara katılmayı planlıyorsanız, Positano veya Amalfi kasabalarını merkez alabilirsiniz.

Atrani

Atrani, Orta Çağ yapısını koruyan bir balıkçı köyü. Valle del Dragone’nin ağzında, uçurumun üzerinde bulunan Atrani, Güney İtalya’nın en küçük yerleşimi.

Atrani

Sorrento

Aslında Sorrento, Amalfi Sahili’nde değil, Güney İtalya’nın Campania bölgesinde, Napoli Körfezi ile ünlü kıyı şeridi arasındaki Sorrentine Yarımadası’nda yer alıyor. Burası Napoli Körfezi’ne ve Vezüv Dağı’na bakan hareketli bir tatil kasabası.

Amalfi Kıyıları

Sorrento

Positano

Muhteşem bir yamaca dikey şekilde kurulan Positano, hem bir tatil beldesi hem de uluslararası bir moda merkezi.

Positano

Amalfi

55 km uzunluğundaki tüm kıyı şeridine ismini veren Amalfi, Amalfi Sahili’nin tam ortasında yer alıyor. Lattari Sıradağları’nın eteklerindeki kasaba, kayalıklara asılı duran yapıları ve Salerno Körfezi manzarasıyla kıyının kraliçeliğine yaraşır bir albeniye sahip.

Amalfi Kıyıları - Amalfi

Amalfi

Ravello

Amalfi Kıyıları üzerindeki çoğu yerleşimin aksine Ravello deniz kıyısında yer almıyor. Buraya ulaşmak için Amalfi ve Minori arasındaki SS163’ten çıkıp yaklaşık 3 kilometre kuzeye doğru gitmek gerekiyor. Ancak tepedeki konumu nedeniyle de Ravello, nefes kesen bu manzaradan ilham almak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Wagner, Grieg, Rostropovich, Toscanini, Bernstein gibi müzisyenler ve besteciler, Escher, Turner ve Mirò gibi sanatçılar, Virginia Woolf gibi yazarlar hep Ravello’yu tercih etti.

Ravello

Minori

Minori; zengin el sanatları geleneklerine, karakteristik bir mimariye ve küçük bir plaja sahip olan bir köy.

Amalfi Kıyıları

Minori

Maiori

Maiori’nin 1 km uzunluğundaki plajı, Amalfi Sahili’nin en uzun plajı. Sahil boyunca restoranlar, kafeler ve mağazaların bulunduğu bir kıyı şeridi var.

Amalfi Kıyıları

Maiori

İtalya turu rotanıza Amalfi Kıyıları da eklerseniz hiç pişman olmayacağınıza garanti veririm. Yeter ki yola çıkmak için cesaretinizi toplayın ve yol boyunca da sadece manzaraya konsantre olun!

Positano

Keşfetmeniz dileğiyle…