İtalya’nın Orta Çağ şehri Siena, kahverengimsi kızıl taş evleri, dokusunu yitirmemiş mimarisi, parke taş döşeli dar sokaklarıyla dikkat çeken bir kent. Tarihi şehir merkezi 1995 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Üç tepe üzerine kurulu Siena, Toskana bölgesinin kalbi sayılıyor. Şehirde yoğunlukla sanat tarihi ve mimarlık fakülteleri bulunuyor. Toskana’da 15.-17. yüzyıllarda Medici ailesine ait olan villa ve bahçeler, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Siena eyaletindeki tarihi San Gimignano şehri, Pienza şehrinin tarihi merkezi, Val d’Orcia de UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Siena

Piazza del Campo

İtalya turu sırasında Toskana (Toscana)’da konakladığımız Montecatini (Sıradağlar) bölgesinden sonra 2 saatlik yolculukla Siena’ya geldik. Yol boyunca gördüğüm üzüm bağları ve doğa manzarasından büyülenmiştim. Kendimi âdeta Under the Tuscan Sun (Kızgın Güneş) filminin setine girmiş gibi hissediyordum.

Siena

Şehirde her mahallenin bir hayvan simgesi var. Orta Çağ’da mahalleler aralarında rekabete giriyorlarmış. Simgeleri olan hayvanların amblemleri de bunu gösteriyormuş.

Siena

Siena gezilecek yerler

Siena merkezi yürüyerek gezilecek bir şehir. Gezilecek yerlerini aşağıda listeledim:


Siena Duomo

Siena Duomo’su orijinal projesine göre Vatikan’dan bile büyük olacakmış. Ancak 14. yüzyıldaki veba salgını ve maddi imkânsızlıklar yüzünden tamamlanamamış.

Siena

Siena Duomo

Piazza del Campo

Şehrin ana meydanı olan Piazza del Campo, “at meydanı” anlamına geliyor. Burada Orta Çağ’ı canlandırmak için her sene 2 Temmuz ve 16 Ağustos günlerinde palio (eğersiz atlarla yarış) yapılıyor.

Siena

Piazza del Campo’da Orta Çağ’ı canlandırmak için her sene 2 Temmuz ve 16 Ağustos günlerinde palio (eğersiz atlarla yarış) yapılıyor

1472 yılında İtalya’da bir rehin dükkânı olarak açılan Banca Monte dei Paschi di Siena, dünyanın en eski bankası olarak kabul ediliyor. Bankanın merkezi Palazzo Salimbeni’de. Banka günümüzde rutin banka işlemlerinin yanı sıra sigorta işlemlerinde de hizmet veriyor.

Siena

Banca Monte dei Paschi di Siena Kaynak:Wikipedia (By Herbert Frank from Wien (Vienna), AT – Siena, Piazza Salimbeni (Bank Monte dei Paschi di Siena), CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65265670)

Fonte Gaia

Piazza Del Campo’da yer alan Fonte Gaia çeşmesi 1342 yılında tamamlanmış. Dekoratif ögeleriyse Jacopo della Quercia tarafından 1419’da tasarlanmış. İsmini Yunan mitolojisinde yeryüzünü simgeleyen ve diğer tanrıları doğuran tanrıçadan alan tarihi yapının yan kabartmalarında Tevrat’ın ilk kitabı olan Yaratılış’taki Adem’in yaratılması ve cennet bahçesinden kovulması konu alınmış. Çeşmeye gelen su, o dönemde borularla 25 kilometre ötedeki kaynaktan sağlanıyormuş.

Siena

Fonte Gaia Kaynak:Wikipedia (MarkusMark – Yükleyenin kendi çalışması, Kamu Malı, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7108200)

Via Banchi di Sopra

Araç trafiğine tamamen kapalı olan Via Banchi di Sopra, Orta Çağ yapılarıyla oldukça hoş bir görünüme sahip olan bir cadde. Üst sınıf markaların mağazalarıyla dolu olan caddede keyifle alışveriş yapabilirsiniz.

Siena

Siena – Via Banchi di Sopra Kaynak:Wikipedia (By Sailko – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29260380)

Pienza

Pienza; Siena eyaletinin Val d’Orcia’nın tarihi bölgesinde bulunuyor. Burası “Rönesans şehirciliğinin mihenk taşı” kabul ediliyor.

1996 yılında UNESCO, Pienza’yı Dünya Mirası Alanı ilan etti. 2004 yılında da Val d’Orcia vadisinin tamamı, UNESCO’nun Dünya Kültürel Peyzajları listesine dâhil edildi.

Pienza

San Gimignano

Volkanik arazi üzerinde kurulan San Gimignano, Orta Çağ’da bir sürgün şehriymiş. Siena’dan kovulanlar burada işkence görmüş, bol miktarda görülen kuleler güvenlik amacıyla kullanılmış. Özellikle Medici ailesinden korunmak amacıyla çok sayıda kule inşa edilmiş, evleri yukarıdan birbirine bağlayan köprüler de kaçmak için kullanılmış.

San Gimignano

San Gimignano Tarihi Merkezi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

San Gimignano

Siena civarında gidilecek en güzel yerlerden birisi de San Gimignano

Masalsı San Gimignano’nun doğal güzelliği ve tarihi zenginliği insanı büyülüyor. Ancak bir itirafta da bulunmam gerek, buranın insanları bence pek sevecen değil! Turistlerden bıkmış gibiler ve biraz ters davranıyorlar.

San Gimignano

Dünyanın en güzel dondurmacısı seçilen Gelateria Dondoli’de dondurma yemeden buraya veda etmedik. Mis gibi havası ve yemyeşil doğasıyla insanın ömrünü uzatacak bir yer olan San Gimignano’yla zor vedalaştık.

İtalya çok güzel ülke ama Siena ve içinde bulunduğu Toskana bölgesi bambaşka.

Keşfetmeniz dileğiyle…