Puglia bölgesi (Puglia Mezzogiorno) İtalya’nın güneydoğusunda, haritada çizmenin topuğunda yer alıyor. İtalya turu rotalarına çok fazla dâhil edilmeyen, pek de yakından tanımadığımız Puglia; kendine has mimarisi, masmavi denizi, leziz yemekleri, güler yüzlü insanıyla ziyareti fazlasıyla hak eden bir bölge. Ostuni de Puglia bölgesinde yer alan bir komün. Itria Vadisi’nin merkezinde ve Adriyatik Denizi’ne yakın bir konumda bulunuyor. Beyaz boyalı evleri nedeniyle “La citta’ Bianca” yani “Beyaz Şehir” olarak anılıyor.

Ostuni

Ostuni gezilecek yerler

Burası tüm Puglia bölgesinde olduğu gibi çok güzel bir yerleşim. Bembeyaz boyalı evleri, dar sokakları, leziz yemekleri, uçsuz bucaksız zeytin ağaçları ve üzüm bağları var.

Ostuni

Ostuni Katedrali

Ostuni

Chiesa della Madonna della Grata

Ostuni

Chiesa del Carmine

Şehrin kalbi Piazza Della Liberta’da atıyor. Bu meydan Belediye Sarayı, San Francesco Kilisesi, Sant’Orozo Dikilitaşı ve pek çok kafe ve restoranla çevrili.

Meydandan biraz uzaklaştığınızda Itria Vadisi’nin göz alabildiğine yeşilini görebiliyor, manzaralı kafelerde keyif yapabiliyorsunuz.

Ostuni

Itria Vadisi manzarası gören pek çok kafe ve restoran var

Ostuni’de arkadaşlarım Akın Şahin, Tülay Şahin, Gönül Solmaz ve bendeniz Itria Vadisi manzarasını izledik

Karides kızartma

Belediye Sarayı (Palazzo del Municipio)

Belediye Sarayı (Palazzo del Municipio), Piazza Della Liberta’da bulunuyor.

Ostuni

Ostuni Belediye Sarayı (Palazzo del Municipio)

San Francesco Kilisesi (Chiesa di San Francesco d’Assisi)

San Francesco Kilisesi, 14. yüzyılda yapılmış, 18. yüzyılda bir depremde yıkıldıktan sonra yeniden inşa edilmiş. Ön cephesindeki nişlerinde iki azizin (St. Francis of Assisi ve St. Antonio di Padova) heykelleri dikkat çekiyor.

San Francesco Kilisesi (Chiesa di San Francesco d’Assisi)

Sant’Orozo Dikilitaşı

Guglia di Sant’Oronzo 1771 yılında Barok tarzda yapılan bir dikilitaş. Şehrin koruyucu azizine bağlılığını tasvir ediyor. Piazza Della Liberta’da bulunuyor.

Sant’Orozo Dikilitaşı

Ostuni Katedrali

Ostuni Katedrali, Meryem Ana’nın Göğe Kabulü’ne adanan bir katedral.

Ostuni Katedrali

Ostuni Katedrali’nin tavan süslemeleri

Arco Scoppa

Arco Scoppa, piskoposun sarayı (The Bishop’s Palace – Palazzo Vescovile) ile ruhban okulu arasındaki yüksek bir geçit. Ostuni Duomo’ya bakan küçük bir meydanda yer alıyor.

Arco Scoppa

Güney Murgia Klasik Öncesi Medeniyetler Müzesi (Museum of Preclassic Civilizations of the Southern Murgia)

Güney Murgia Klasik Öncesi Medeniyetler Müzesi (Museum of Preclassic Civilizations of the Southern Murgia), eski bir manastırda yer alan, iskelet kalıntıları da dâhil olmak üzere arkeolojik kalıntıların bulunduğu bir müze.

Arkeoloji ve Sivil Müzesi

Ostuni keyifle gezilebilecek, küçük ama sevimli bir yerleşim.

Villa Comunale Sandro Pertini

Keşfetmeniz dileğiyle…