Adriyatik Denizi’nin kıyısındaki büyüleyici Venedik 118 adacıktan oluşuyor. Bu adacıkları birbirine bağlayan 170 kanal ve 400 köprü bulunuyor. UNESCO Dünya Mirası listesindeki Venedik ne yazık ki sular altında kalma ve bu sebeple eşsiz sanat eserlerini kaybetme riski altında.

venedik

Venedik

Venedik hakkında bilgiler

Orta Çağ ve Rönesans dönemlerinde büyük bir deniz gücü ve ticaret merkezi olan Venedik Cumhuriyeti güçlü donanması ile diğer ülkelerin korkulu rüyası olmuş. Denizcilik ve ticarette gelişen Venedik Cumhuriyeti kültür ve sanatta zenginleşmiş. Rönesans döneminde ülkede önemli sanat akımları ortaya çıkmış, senfoni ve opera müziği gelişmiş. Antonio Vivaldi burada doğan sanatçılardan birisi.

venedik

Venedik

Şehir her yıl şubat ayında 11 gün süren karnavalı ile ünlü. Venedik Karnavalı‘nın tam olarak ne zaman başladığı bilinmiyor ama ilk karnavalın 1162 yılında halk tarafından Aquileia Patrikliği’ne karşı kazanılan bir zaferi kutlamak için düzenlendiğine inanılıyor. Daha sonra kutlamalar geleneksel hale gelmiş ve sınıf farklılıklarının belli olmaması için maskeler takılmaya başlamış. 1797 yılında Napolyon kentin kontrolünü eline aldığında kostüm giymeyi ve eğlenceleri yasaklamış. Karnaval bu nedenle yaklaşık 200 yıllık bir süre boyunca gerçekleştirilememiş. 1979 yılında ise turizmi canlandıracağı düşünülerek tekrar kutlanmaya başlamış. O zamandan beri de karnaval süresince giyilen rengârenk kıyafetler ve takılan birbirinden ilginç maskeler şehri oldukça hareketli bir eğlence merkezi haline getiriyor.

Venedik karnavalı

Venedik gezilecek yerler

Buraya hem İtalya turu hem de gençlerle yaptığım otobüsle Avrupa turu sırasında geldim. Gençlerle geldiğim 11.000 km’lik Avrupa turunda sondan 2. günde buradaydım. Otobüste bütün gece yarı uyur, yarı uyanık vaziyette geçmişti. Son günler diye biraz hüzünlüydüm ve uykusuzluktan da şikâyetçi değildim ama tam anlamıyla dinlenememek de pek bana göre değildi. Şimdi ise Venedik zamanıydı…

Venedik

Piaza San Marco La Piaza (San Marco Meydanı)

Dünyanın en güzel meydanlarından biri olarak kabul edilen San Marco Meydanı kentin de en ünlü meydanı. Napolyon Bonaparte bu meydanı Avrupa’nın misafir odası olarak nitelendirmiş. San Marco Bazilikası, Aziz Mark’ın Çan Kulesi, Torre dell’Orologio (Saat Kulesi), Palazzo Ducale (Dükler Sarayı) bu meydanda yükseliyor.

Venedik

Piaza San Marco La Piaza (San Marco Meydanı)

San Marco Bazilikası

Şehrin en ünlü kilisesi olan San Marco Bazilikası San Marco Meydanı’nda bulunuyor. 4 İncil yazarlarından biri olan Aziz Marco’nun kemikleri San Marco Bazilikası’nda muhafaza ediliyor. Altınların Kilisesi olarak da bilinen, 5 kubbesi olan bazilikanın içinde altın heykeller ve cam işlemeler, kubbesi üzerinde ise altın yaldızlı Bizans mozaikleri var. Bazilikanın önünde Mahşerin Dört Atlısı’nın bir replikası sergileniyor.

Venedik

San Marco Bazilikası

Campanile di San Marco (St Mark’s Campanile)

Aziz Mark’ın Çan Kulesi’nin orijinali olan Campanile di San Marco (St Mark’s Campanile) 888-912 yıllarında yapılmış, 1902’de yıkılmış, 1912’de aslına uygun şekilde yeniden yapılmış. 100 metre yüksekliğindeki kuleye çıkmak için uzun bir sıra bekliyorsunuz, ama sonunda göreceğiniz şehir manzarası için buna değer.

Venedik

Campanile di San Marco (St Mark’s Campanile)

Palazzo Ducale (Dükler Sarayı)

Palazzo Ducale (Dükler Sarayı) 9. yüzyılda şato olarak inşa edilmiş. Dönemin ihtişamının kanıtı olan saray günümüzde kentin siyasi ve adli merkezi olarak kullanılıyor.

Venedik

Palazzo Ducale (Dükler Sarayı)

Hüzün Köprüsü (İç Çekiş Köprüsü)

1603 yılı yapımı olan Hüzün Köprüsü Dükler Sarayı ve hapishaneyi birbirine bağlıyor. Saraydaki mahkemede yargılanıp idama mahkum edilenler bu köprüden son kez dünyaya bakarak geçmişler.

Venedik

Hüzün Köprüsü (İç Çekiş Köprüsü)

Torre dell’Orologio (Saat Kulesi)

San Marco Meydanı’ndaki önemli yapılardan birisi olan Torre dell’Orologio (Saat Kulesi) 1496-1506 yılları arasında yapılmış. Kulenin tepesinde çanı döven 2 adam zamanın durmadan aktığını temsil ediyor.

Venedik

Torre dell’Orologio (Saat Kulesi)

Canal Grande (Büyük Kanal)

3.800 m uzunluğunda, 5 m derinliğinde olan Canal Grande şehirdeki kanalların en büyüğü.

Canal Grande (Büyük Kanal)

Ponte di Rialto (Rialto Köprüsü)

Büyük Kanal üzerindeki Rialto Köprüsü 1588-1591 yıllarında günümüzdeki halini almış. Üzerinde şık dükkânların bulunduğu köprü Büyük Kanal’ı fotoğraflamak ve gondolları seyretmek isteyen turistlerin akınına uğruyor.

rialto-koprusu

Ponte di Rialto (Rialto Köprüsü)

Venedik’te yapmadan dönme!

Peki Venedik’te yapmadan dönmemek gereken neler var?

Venedik

Gondol turu

  • Gondol turu yap

Venedik deyince ilk akla gelen kuşkusuz ki gondol turu yapmak. Kanallarda gezerken kendinizden geçeceksiniz.

venedik-gondol

Gondol turu

  • Dapdaracık ara sokaklarda kaybol

Şehrin tadına ancak ara sokaklarda gezilince varılır. Aman bir harita edinmeden bunu yapmayın, çünkü labirent gibi sokaklarda kaybolmanız an meselesi.

  • Şubat ayında düzenlenen karnavala katıl

Maskelerle gezen insanları görmek ve eğlencenin bir parçası olmak için bu karnavala katılmanız gerek.

Venedik karnavalı

  • Sokak satıcılarından resim ve karnaval maskesi al

Buraya kadar gelmişken karnaval zamanı olmasa bile havasına girmek lazım.

karnaval-maskesi

  • Burano ve Murano adalarına git

Rengârenk evleri görmek için Burano Adası’na, cam yapımı sanatını izlemek için Murano Adası’na gitmek gerek. 16. yüzyıldan itibaren dantel ticaretinin merkezlerinden biri olan Burano Adası rengârenk evleri ile masal gibi bir yer. Murano Adası ise Avrupa’nın en büyük ve en ünlü cam üretim merkezi.

Venedik

Burano Adası

  • Bir zamanlar Casanova’nın geldiği kafelerde espresso iç

Efsanevi Florian ve Quadri kafeleri sizi bekliyor. Siz daha ne bekliyorsunuz?

Venedik

Caffè Florian Kaynak:Wikipedia (By S.A.C.R.A. srl – S.A.C.R.A. srl, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41897259)

İtalya deyince ilk akla gelen Roma – Floransa – Venedik triosunu yapmaktır. Bunların hiç birine doymak mümkün olmasa da Venedik gondoluyla bir başkadır. Zaten gondol bence Venedik’e çok yakışıyor. Sizce de öyle değil mi?