En klasik sorudur: Alpler’de nerede kayak yapılır? Yanıt bence tektir: Alpler’in her yerinde. İçinde Alpler’i barındıran ülkeler ve hatta bazen diller farklı olsa da yöresel Alp kültürü neredeyse hepsinde aynı gibidir. Yani İsviçre Alpleri’ne de gitseniz ya da İtalya veya Avusturya Alpleri’ne, aynı kayak hazzını yaşamanıza garanti verebiliriz. O nedenle istikamet seçerken bu konuda endişe etmenize gerek yoktur. O zaman buyrun, Alpler’de nerede kayak yapılır sorusunu cevaplayalım.

Alpler'de nerede kayak yapılır | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Alpler’e nasıl gidilir?

İçindekiler

Alpler’e ulaşmak için varış havalimanı olarak kullanılabilecek belli başlı şehirler sırası ile kuzeyden Münih, Zürih, batıdan Cenevre, güneyden Milano, Bologna, Venedik sayılabilir. Türkiye’den en rahat uçuş imkânlarına genelde Münih ve Milano’dan ulaşabilirsiniz. Dolayısı ile ilk olarak uçuş istikametini seçmek mantıklı olabilir. Vardığınız havaalanından araç kiralayarak hedef bölgenize ortalama 2-3 saatlik bir yolculukla ulaşmak mümkün. Alternatif olarak birçok yere otobüs ya da tren yolculuğu yaparak da ulaşılabilir. Ancak araç kiraları çok lükse kaçmayacaksanız genelde uygun fiyatlı olabilmektedir. Keyifli manzaralar ve köylerdeki keyifli molalı yolculuklar da bu seçim için tercih sebebidir.

Karda araç sürmek zorlu olmaz mı? Genelde hayır. Çünkü ana yollar zaten oldukça güvenliler. Dağ yolları ise genelde çok da dağlara tırmanan yollardan oluşmuyor. Nedeni ise Alpler’de yerleşim yerleri dağların arasında dümdüz devam eden vadilerden geçiyor. Yani yolda giderken sağınızda solunuzda karlı dağları görüyorsunuz ama yol buraları neredeyse hiç tırmanmadan aradan sıyrılıp gidiyor. Bunun yanı sıra tahmin edileceği üzere yollarda hiç üşenmeden yaptıkları uzun tüneller, viyadükler nedeni ile de düz yol yolculuğu yapmış oluyorsunuz.

Alpler'de nerede kayak yapılır | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Alpler’de nerede kayak yapılır?

Yukarıda bahsi geçen şehirlere erişim sağlanabilecek tüm Alp destinasyonları bizimdir. Her kişiye, her kayak seviyesine ve isteğine uygun kayak merkezleri mevcuttur. Bu konuda oturur yerden en iyi araştırmayı elbette ki internetten yapabilirsiniz. Alpler’de kayak ile ilgili birçok site var tahmin edileceği üzere. Ancak benim buradan önereceklerim bergfex.com ve snow-online.com. Bu sitelerden Avrupa’daki (ve hatta snow-online.com ile tüm dünyadaki) kayak bölgelerine gerek duyacağınız tüm bilgilerle birlikte ulaşmanız mümkün.

Kayak alan seçicisiyle istediğiniz yükseklikte, istediğiniz pist zorluklarına ve uzunluklarına sahip, telesiyej sayıları, toplam pist uzunlukları gibi kriterlere göre arayabilirsiniz. Bölgelerin pislerinden fotoğraflar ve videoları inceleyebilir, canlı kameralar ile anlık takip yapabilirsiniz. Ayrıca bölge pist haritalarını, yorumları ve değerlendirme puanlarını da inceleyerek bölge hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Alpler'de nerede kayak yapılır | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Alpler’de nerede kayak yapılır?

Elbette bölge hakkında kar kalınlığı, kar kalitesi ve hava durumunu da buralardan takip edebilirsiniz. Bu sitelerden yapacağınız bölge seçimine göre karar verdiğiniz bölgenin sitesinin linkine ulaşarak asıl ince araştırmaya geçilebilir. İnce araştırma ise aşağıda bahsedilecek olan otel seçimini, bölge ulaşım imkânlarını, skipass ücretlerini, kayak kiralama imkânlarını kapsayacaktır. Alpler’de kayak tatili ile ilgili araştırma yaparken kaymadan önce nasıl hazırlık yapmanız gerekir, skipass kullanımı nasıl olur, pistlerle ilgili nelere dikkat etmeniz gerekir, kayak sonrası neler yapabilirsiniz gibi konularda bilgilenmeniz gerekir. Ayrıca tatilinize çıkmadan önce kayak tatili ihtiyaç listesi nedir belirlemeniz doğru olacaktır.

Alpler’de kayak yapmaya karar verdiniz ama nereye ve nasıl gideceğinizi bilmiyorsunuz. “Nasıl?” sorusunun yanıtlarını Alpler hakkında bilmek istediğiniz herşey konusunda araştırma yaparak bulabilirsiniz. Peki nereye gidelim? Bizim için doğru yer neresi? En nihayetinde Türkiye’den Alpler’e gitmek evet gerçekten çok da ucuz değil. O hâlde bize en uygun ülke, bölge ve parkurların seçiminde neye göre karar vereceğiz? İşte bu yazımızla size merak edilen bu başlıklar hakkında seçiminize destek verecek bazı ipuçları vermeye çalışacağız.

Alp bölgeleri

Alp Dağları Avusturya, İsviçre, Fransa, İtalya, Almanya ve Slovenya’yı içeren bölgede toplamda 26.000 km’yi aşkın pistler ve 8.000’in üzerinde liftler ile 1.100’ün üzerinde kayak merkezine ev sahipliği yapıyor. Dolayısı ile Alpler tartışmasız dünyanın kayak için bir numaralı bölgesi. Bu kadar büyük alanda ve tesis çeşitliliği arasında seçim yapmak zor. Ancak mutlaka size uygun bir yer elbette ki var.

Alpler’de nerede kayak yapılır? – Almanya Alpleri ve Garmisch Partenkirchen

Almanya diğer Alp ülkelerine kıyasla Alpler’de en az alana sahip. Çok da fazla alternatif aslında yok. Almanya’da önereceğimiz tek bölge Garmisch Partenkirchen (Şehir Garmisch ve Partenkirchen şehirlerinin birleşmiş adıdır ve kayak bölgesi Garmisch Classic diye de geçer) ve Almanya’nın 2.962 m ile en yüksek zirvesi olan Zugspitze. Bölgeyi ilginç kılan da burası. Zugspitze pistleri aslında bir krater çanağının içinde yer alıyor. Etrafı yüksek kayalıklarla çevrili olduğu için çanak içi çok da rüzgâr almıyor ve her zaman çanak kenarlarından savrulan pudra karlarla eşsiz kar kalitesi imkânı sunuyor.

Bu özel bölgeye Almanlar 1950 yılında (2. Dünya Savaşı’ndan yenik çıkan Almanya’nın 5 yıl sonrasından bahsediyoruz) Garmisch şehir içinden başlayarak Zugspitze Dağı’nı ilk başta etrafında dolaşıp ardından dağı delerek çanağın ve pistlerin tam ortasına çıkan bir tren yolu yapmışlar. Bu çok özel bir rota ve bizce mutlaka deneyim edilmeli. Alternatif olarak 2.000 m irtifaya sahip adeta asansör gibi çalışan teleferik de var. Her ikisi de Alpler’in eşsiz cüssesini sonuna kadar hissettiriyor.

Kim tercih etmeli? Almanya’dayım, Münih yakınlarındayım. Kayak için uygunum. Kısa süreli ama eşsiz bir tecrübe yaşamak istiyorum diyenlere öneririz.

Alpler'de nerede kayak yapılır | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Zugspitze pist haritası

Alpler’de nerede kayak yapılır? – İsviçre Alpleri

İsviçre tahmin edileceği üzere Alpler’deki pahalı bölgelerden. Ülke Alpler’in keyfini ve turizmini sadece kış ve kayak ile sınırlı tutmamış ve Alp turizmini yaz aylarında da sonuna kadar kullanmış. Tabii bunun için dağları ve irili ufaklı gölleri ile birlikte muhteşem doğa desteği de yeterli. İsviçre Alpleri diğer ülkelere göre daha yüksek ve coğrafyası daha çetin. Aslında kayağın diğer Alp ülkelerindeki kadar ön planda olmamasının başka bir gerekçesi de bu olsa gerek.

İsviçre Alpleri | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

İsviçre Alpleri

Ülkenin önemli kayak bölgeleri güney batısında Fransızca konuşulan bölgeler ile güney doğusundaki Almanca konuşulan bölgelerde ve genelde ülke sınırlarına yakın yerlerdedir.

İsviçre Alpleri | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

İsviçre Alpleri

St. Moritz – İsviçre Alpleri

St Moritz; İsviçre’nin sadece kendi sınırları içinde olan, en popüler ve bir o kadar da pahalı bölgesi. Ülkenin güneydoğusunda Almanca konuşulan bölgesinde yer alıyor. Dolayısıyla Almanca bilgisi dil tercih sebebi olabilir. Bölgeye Zürih havalimanı üzerinden yaklaşık 2,5 saatlik bir mesafeyle ulaşılabilir. 350 km’lik pistleri ve 24 adet liftleriyle Corviglia Kayak bölgesi olarak da bilinmektedir. Eğer St. Moritz ya da nam-ı diğer Corviglia bölgesi seçiminiz olursa St. Moritz yerine konaklama için St. Moritz-Dorf, St. Moritz-Bad, Celerina/Schlarigna, Suvretta, Champfèr yakın ve alternatif köyler de tercih edilebilir.

Kim tercih etmeli? İsviçre Alpleri’nde kayak yaptım diye hava atmak için birebir…

St Moritz

Arosa Lenzerheide ve Laax Flims Falera – İsviçre Alpleri

Yine ülkenin güneydoğusunda, görece olarak daha az bilinen, 225 km’lik pistleri ve 43 adet liftleriyle Arosa Lenzerheide bölgesi ve 188 km’lik pistleri ile Laax/Flims/Falera bölgeleri St. Moritz’den daha büyük kayak merkezleri. Almanca dil tercihleri için aslında önerimiz daha çok buraları olabilir. Ancak konaklama, ski-pass yiyecek vb hâlâ pahalı. Bu bölgelere de Zürih üzerinden ulaşım uygun.

Kim tercih etmeli? Farklı bir İsviçre deneyimi yaşamak istiyorum ve lüksü seviyorum diyenler için uygun…

4 Vallées – Verbier La Tzoumaz Nendaz Veysonnaz Thyon (*) – İsviçre Alpleri

(*) Yazı içinde benzer formatı kullanacağız. Burada “-“ öncesi bölüm bilinen adıyla kayak bölgesini, diğer isimler ise kayak bölgesinde yer alan kasaba ya da köyleri belirtmektedir. 4 Vallées kayak bölgesi, Verbier, La Tzoumaz, Nendaz, Veysonnaz, Thyon ise burada yer alan köylerdir.

İsviçre’nin güney batısında yer alan ve Fransızca dil tercih sebebi olabilecek en büyük kayak merkezlerinden birisi olan 4 vadi ya da bilinen adı ile Verbier’i atlamamak gerek. Bölgenin pist uzunlukları toplamı 412 km.

Kim tercih etmeli? Büyük bölge istiyorum, Fransızca biliyorum ama Fransa pistlerini artık ezberledim, başka yerler görmek istiyorum diyenler için uygun olabilir.

Verbier

Jungfrau – Grindelwald Wengen First Schilthorn Mürren – İsviçre Alpleri

Bölgeye yine Zürih üzerinden ulaşabilirsiniz. İsviçre’nin Almanca konuşulan ve görece ortalarında sayılabilecek olan bölge yaklaşık 200 km’lik pistleri ile aslında kayak için çok büyük bir bölge değil. Ancak 3.454 m yükseklikteki Jungfraujoch Top of Europe zirvesi arkasında meşhur Aletsch buzulu manzarası ile gerçekten görülmeye değer. Zirveye dağı yararak içinden geçen bir tren ile pahalı ama oldukça konforlu bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Alpler Jungfrau | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Jungfrau

Yine benzer şekilde bölgenin Mürren tarafında yer alan Birg ve Schiltorn zirveleri korkulu yürüyüş patikaları, James Bond müzeleri gibi değişik deneyimler sunuyor. Bölgenin kayak alanları Grindelwald, Kleine Scheidegg, Männlichen, Wengen, First, Schilthorn ve Mürren olarak isimlendirilebilir. Lauterbrunnen ve Interlaken köylerini ise en azından yazın görmenizi öneririz. Mürren ise Lauterbrunnen’den sadece teleferik ile çıkılabilen ve karayolu ulaşımı olmayan bir köy. Öte yandan Grindelwald, Kleine Scheidegg ve Wengen arasında lift yerine tren de kullanabiliyorsunuz. Başka bir yerde trenle pistlere çıkmak mümkün müdür? Bilemiyoruz…

Kim tercih etmeli? Hem kayak yapmak hem de Alpler’in zirvelerini görmek, değişik deneyimler edinmek istiyorum diyenler için uygun…

Zermatt – Breuil Cervinia Valtournenche Matterhorn – İsviçre Alpleri

Zermatt, İsviçre’nin İtalya sınırındaki en popüler kayak bölgelerinden. İtalya tarafındaki bölümü Cervinia olarak adlandırılıyor. İsviçre’nin meşhur Toblerone çikolatalarının logo dağı ünlü Matterhorn Dağı da burada. Bölge daha çok orta seviye kayakçılara hitap eden 322 km’lik pistlere sahip. Zermatt kayak bölgesi 3.899 m ile Alpler’in en yüksek kayak bölgesi. Bu özelliği ile bölgede neredeyse tüm yıla yayılan bir kayak sezonu var.

Alpler Zermatt | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Zermatt

Kim tercih etmeli? Eyvah! Nisan’a geldik. Bu seneyi kaçırdım diyenler için kesinlikle doğru tercih olabilir. İsviçre Zermatt tarafı pahalı geldiyse İtalya Cervinia tarafını da öneririz.

Dikkat! Her ne kadar Schengen vizesi geçerli olsa da İsviçre Avrupa Birliği’ne bağlı değil. Kayak yaparken İsviçre – İtalya arasında ülkeden ülkeye geçiş yapabiliyorsunuz. Akşam vakti son telesiyej kapanmadan önce doğru ülkede olduğunuzu kontrol ediniz. Ayağınızda kayak ayakkabıları ile akşam karayolunu kullanarak ülke sınırı geçerek otele dönmek çok zahmetli ve çok masraflı olabilir.

İsviçre sınır bölgelerdeki kayak merkezleri

Bunlarla birlikte İsviçre’de yine sınır bölgelerde yer alan Val d’Illiez (CH) / Les Portes du Soleil (FR), ve Samnaun (CH) / Ischgl (A) kayak bölgeleri de önemli bölgeler. Ancak sınırda yer alan bu bölgelere diğer ülke başlıklarında yer vereceğiz.

Alpler’de nerede kayak yapılır? – Fransa Alpleri

Fransa Alpleri ülkenin doğusunda, İsviçre sınırı ile güneydoğu İtalya sınırında, Auvergne Rhône Alpes adıyla anılan bölgede yer alıyor. Fransa Alpleri bizce Alpler’in en pahalı ve lüks kayak merkezleri. Birbirleriyle bağlantılı uzun ve geniş kayak alanları, canlı apres ski mekânları Fransa Alpleri’ni özellikle gençler için cazip kılıyor ama tekrar söyleyelim pahalı!… Ayrıca Fransa bölgesinde genelde otel bulamıyorsunuz. Hele ki oda kahvaltı ya da yarım pansiyon otel bulmak çok zor. Burada popüler konaklama kültürü chalet, residans ya da apart oda kiralama üzerine dayalı. Yani sadece oda var, odada mutfak var ama yemek yok. Kalabalık gruplarda daha uygun fiyatlara ulaşabilmek mümkün. Ama gün boyu süren kayak yorgunluğu üzerine akşam otele /eve dönüşte yemek yapmak, bulaşık yıkamak en azından biz Türkler’e çok cazip gelmiyor.

Fransa Alpleri’ne ulaşmak için daha çok Lyon ya da İsviçre’nin Cenevre havalimanları üzerinden ulaşım tercih edilebilir.

Fransa Alpleri | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Fransa Alpleri

Fransa Alpleri

Fransa Alpleri ile ilgili olarak buraları diğer ülke Alpler’inden ayıran birkaç konudan daha bahsetmek isteriz: Fransa’nın meşhur kayak köyleri birkaç değişik lokasyonda aynı isim ile bulunabiliyor. Bu bölgeleri birbirinden ayırt etmek için köy adı irtifa yüksekliği ile birlikte isimlendiriliyor: Courchevel 1850, Courchevel Moriond 1650, Courchevel Village 1550, Courchevel Le Praz 1300, Courchevel La Tania 1400 gibi… Ya da Alpe d’Huez 1860, Avoriaz 1800 gibi…

Fransa Alpleri | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Fransa Alpleri

Alpler’de yerleşim birimleri genelde vadilerde yer alır ve kayak merkezlerine hep bu vadilerden liftler ile çıkılır. Vadilerdeki köylerde kayak olmaz sadece vadi inişi olur. Ancak Fransa Alpleri’nde yerleşim birimleri yukarılarda kayak merkezlerinin arasındadır. O nedenle Fransa’da “ski-in-ski-out” yani ayağında kayakla otele giriş çıkış çok yaygındır.

Fransa Alpleri - Mont Blanc | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Fransa Alpleri – Mont Blanc

Kim tercih etmeli? Ski-in-ski-out istiyorum diyenler için Alpler’de aranacak ilk adres Fransa Alpleri olabilir.

Son olarak Alpler’in genel tarzı geleneksel ahşap Heidi evleri mimarisi gibidir. Çok otantiktir. Biz de tercih ederiz. Ancak Fransa Alpleri maalesef bu tarzdan tamamen uzak ve daha çok modern apartman yerleşimlerinin olduğu bölgelerdir.

Kim tercih etmemeli? Benim gibi Alpler’in otantik Heidi evlerini ve kültürünü seviyorum diyenler için Fransa Alpleri ilk akla gelen adres olmamalı.

Ibex, Mont Blanc | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Ibex, Mont Blanc

Fransa Pirene Dağları kayak merkezleri

Fransa’da Alpler’in yanı sıra güneydeki Pirene Dağları’nda da kayak yapmak mümkün. Bölgeye yakın oturan Fransız ya da İspanyollar için mantıklı olabilir. Ama bizim gibi buralardan gitmişken ve Alpler varken Pireneler tercihimiz olamaz.

Les 3 Vallées – Val Thorens Les Menuires Méribel Courchevel – Fransa Alpleri

Les 3 Vallées birbirleri arasında geçiş imkânı veren 3 sıradağ arasındaki 3 vadi içindeki 4 kayak köyünden oluşuyor. Vadinin en eskisi ve bilineni aslında Courchevel. Ama sonra daha yükseklerde yer alan Val Thorens ve Les Menuires uzun kayak sezonu ve kar kalitesi ile Courchevel’i geride bıraktı diyebiliriz. Bu 3 bölgede 600 km’lik pistler ve 137 adet lift ile deniz derya bir kayak bölgesi var karşınızda. Bölge off pist kayakçılar, snowboardçular için de çok büyük ve uygun. Fransa Alpleri’ni görmek istiyorsanız ilk tercihlerinizden biri kesinlikle bu köyler olabilir. Val Thorens daha çılgın ve gençlere uygun bir yer gibi. Yüksekte olduğu için ağaç yok. Aileler için önerimiz daha aşağılardaki ve daha yeşilliği bol olan Les Menuires ya da Méribel olabilir.

Les 3 Vallées | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Les 3 Vallées haritası

Les Portes du Soleil – Morzine Avoriaz Les Gets Châtel Morgins Champéry – Fransa Alpleri

Les Portes du Soleil 582 km’lik toplam pistleri ile Les 3 Vallées gibi yine Avrupa’nın en büyük kayak merkezlerinden. Konum olarak ülkenin İsviçre sınırında yer alıyor ve her iki ülkeyi de kapsıyor. Les Portes du Soleil’in İsviçre tarafında kalan bölgesi Val d’Illiez olarak anılıyor.

Portes du Soleil | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Portes du Soleil haritası

Tignes/Val d’Isère – Fransa Alpleri

Tignes ve Val d’Isère bölgelerinden oluşan kayak merkezi 300 km’lik pistleri ve 82 adet liftleri ile Fransa’nın en önemli kayak merkezlerindendir. Tignes tarafında yer alan La Grande Motte 3.456 m yüksekliği yazın dahi buzul kayağı yapma imkânı vermektedir. Kayak yaparken Tignes’in aşağısındaki Lac du Chevril Gölü ve manzarası enfestir.

Val d’Isere

Bununla birlikte Fransa’nın tavsiye edebileceğimiz diğer önemli ve büyük kayak merkezleri de var.

Fransa Alpleri diğer kayak merkezleri

• İtalya sınırındaki 400 km’lik pistleri ile Via Lattea – Sestriere Sauze d’Oulx San Sicario Claviere Montgenèvre,
• 200 km’lik Les Arcs ve 225 km’lik La Plagne muhteşem kayak manzaraları sunan Paradiski bölgesi,
• 265 km’lik pistleri ile Le Grand Massif – Flaine Les Carroz Morillon Samoëns Sixt, bu bölgenin de kayak manzaraları çok keyiflidir,
• 250 km’lik pistleri ile Alpe d’Huez ki bu bölgede Pic Blanc buzulundan aşağıya doğru yer alan 16 km uzunluğundaki siyah Sarenne pisti dünyanın en uzun siyah pisti olarak anılmaktadır. Denemeye değer…

Alpler’de nerede kayak yapılır? – Avusturya Alpleri

Bütün Avusturya Alpleri ve kayak merkezleri benzer karakteristik yapılara sahipler. Daha önce de bahsettiğimiz üzere bölgeler ve köyler dağların arasındaki vadilerde yer almaktadırlar. Her köyde evler ve oteller otantik Heidi köyü havasını yaşatan ahşap yapılardandır. Otellerde, restoranlarda birçok yerde görevlilerin ve hatta otel ya da restoran sahiplerinin de sunumlarını geleneksel kıyafetleri ile yaptıklarına tanık olursunuz.

Avusturya Alpleri | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Avusturya Alpleri

Kayak merkezlerine genellikle köylerden liftler ile yukarı dağlara çıkarsınız. Kayak bölgelerinde genellikle yerleşim ve/veya otel olmaz ya da çok nadirdir. Dolayısı ile birçok yerde Fransa’da olduğu gibi “ski-in-ski-out” yani kayakla otele giriş çıkış çok da mümkün ve yaygın değildir. Ancak merak etmeyin. Skipass’ınız köyler arasında çalışan tüm otobüslerde de geçerlidir. Her zaman hızlıca otelinize dönüş yapabilirsiniz.

Avusturya Alpleri | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Avusturya Alpleri

Avusturya Alpleri ülkenin batı ucunda yer alan Tirol ve Vorarlberg ile Salzburg bölgelerinde yer almaktadır. Bu bölgelerdeki en önemli kayak merkezleri aşağıdaki gibi hızlıca sayılabilir.

Avusturya Alpleri | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Avusturya Alpleri

Avusturya Alpleri kayak merkezleri

• Ischgl/Samnaun – Silvretta Arena 239 km, 41 lift, zorlu pistleri ve çok canlı gece hayatı ile meşhur. Kolay pistleri seven ailelere değil genç gruplara daha çok tavsiye ediyoruz.
• St. Anton St. Christoph Stuben Lech Zürs Warth Schröcken – Ski Arlberg 303 km, 88 lift, Lech Zürs Avusturya’nın lüks bölgeleri. Ama birbiri ile bağlantılı bu büyük kayak bölgesinde her kesime hitap eden pistleri ve konaklama imkânlarını bulmak mümkün.
• Kitzbühel Kirchberg – KitzSki 188 km, 49 km, Avusturya’nın ve Alpler’in en önemli kayak merkezlerinden. İlk kez Alpler’i görecek olanlara ilk olarak tavsiye edeceğimiz kayak merkezlerinin başında geliyor.

Avusturya Alpleri kayak merkezleri

• Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn (Skicircus) 270 km, 70 lift. Bölge zaten Avusturya’nın en büyük kayak merkezlerinden biriydi. Bu yıl komşu kayak merkezleri Zell am See ve Kaprun ile ortak skipass çıkartarak toplam pist uzunluklarını 408 km’ye çıkarmış oldular. Bununla birlikte bölgenin adı içerdiği 5 adet sirküler kayak rotalarından dolayı skicircus olarak anılıyor. Bu rotalar çok keyifli. Mutlaka denenmeli.
• Sölden 144 km, 31 lift, Ötztal Alpleri’nin yüksek bölgelerinden biri Sölden. Kayak bölgesi 1.350 m ile 3.340 m irtifalar arasında yer alıyor. Yüksek irtifası nedeni ile uzun kayak sezonu ve kaliteli kar imkânı sunuyor. Big 3 olarak adlandırılan zirvelerin manzaraları görülmeye değer.
• Mayrhofen – Penken Ahorn Rastkogel Eggalm 142 km, 45 lift, Avrupa’nın % 78 derecelik eğimi ile en dik siyah pistini tecrübe etmek isterseniz Penken bölgesindeki Harakiri pistini burada bulabilirsiniz.

Avusturya Alpleri kayak merkezleri

• Zillertal Arena – Zell am Ziller Gerlos Königsleiten Hochkrimml 143 km, 52 lift
• SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental 284 km, 89 lift, Münih havalimanına en yakın ve Avrupa’nın en büyük kayak merkezlerinden birisi.
• Silvretta Montafon 113 km, 34 lift, Avusturya’nın batı ucu Vorarlberg bölgesinde yer alan kayak merkezi, ski tünelleri ile değişik kayak deneyimleri sunuyor.
• Serfaus-Fiss-Ladis 198 km, 39 lift. Çocuklar ve çocuklu aileler için en uygun kayak bölgelerinden birisi. Her kesime hitap ediyor.

Kim tercih etmeli? Alpler’e kayak için ilk defa gideceğim, nereyi önerirsiniz? diyenlere, Alpler’e en kolay nasıl ulaşırım? diye soranlara Münih havalimanından araç kiralayarak yanıtı ile, Alpler’in geleneksel havasını yaşamak isterim diyenlere, Gece hayatı biraz canlı olsun diyenlere, Pistler her vasıftaki kayak severe bol bol hitap etsin diyenlere, Geleneksel Avusturya ve Güney Almanya yemeklerini tatmak istiyorum, çok da pahalı olmasın diyenlere tavsiye ederiz.

Alpler’de nerede kayak yapılır? – İtalya Alpleri

İtalya’nın batı bölgesinde yer alan önemli kayak merkezleri, Fransa sınırında yer alan Via Lattea – Sestriere bölgesi ile İsviçre sınırında yer alan Zermatt Breuil Cervinia kayak bölgeleri daha önce aktarılmıştı. İtalya’nın önemli diğer kayak merkezleri ise Trento Trentino Alto Edige bölgesinde yer alan Madonna di Campiglio ve elbette ki güzeller güzeli İtalya’nın Dolomitileri’dir.

İtalya Alpleri | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

İtalya Alpleri

İtalya’nın Dolomitileri – İtalya Alpleri

Dolomitiler, İtalya’nın kuzeydoğusunda toplamda 1.200 km’lik bir bölgeyi tek bir skipass ile (evet yanlış duymadınız, tek bir skipass ile) kayabildiğiniz 12 değişik kayak bölgesinden oluşan geniş bir alan. Dolomiti Bölgesi, Alpler’in coğrafi güzelliği ile özellikle dikkat çeken ve UNESCO tarafından koruma altına alınan, bizce Alpler’in en muhteşem coğrafyasının ve manzaralarının olduğu bir yeryüzü cenneti.

Alpler'de nerede kayak yapılır? | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

İtalya Dolomitileri

Dolomiti halkı Alman-İtalyan karışımı da diyebileceğimiz ancak kendilerini Ladin olarak adlandırdıkları değişik bir kültür. Ladin dili farklı bir dil. Bölgede İtalyanca ve Almanca’nın yanı sıra Ladin dili de hâlâ geçerli ve kullanılıyor.

Alpler'de nerede kayak yapılır? | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

İtalya’nın Dolomitileri

Dolomitiler’in önemli kayak merkezleri ise sırası ile şöyle:

Alta Badia – İtalya Alpleri

Uzun mavi pistleri ile kayağa yeni başlayanlar için çok ideal ama her türlü kayak severe kesinlikle çok hitap eder. Gran Risa pisti FIS kayak yarışmalarının gözde pistlerindendir.

Alpler | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Alta Badia

Cortina D’Ampezzo – İtalya Alpleri

Dolomitiler’in kayak merkezi olarak ilk adının duyulmasına neden olan İtalya’nın en eski kayak merkezlerinden. 1960’lı yılların James Bond filmlerinde ve Peter Sellers’ın ilk Pembe Panter’i burada çekilmiş. Şimdilerde İtalya’nın en lüks kayak bölgelerinden birisi. Tofana ve Alta Badia’ya çıkan 8,5 km’lik Lagozuoi pistleri efsanedir.

Alpler Cortina D’Ampezzo | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Cortina D’Ampezzo

Kronplatz (Plan de Corones) – İtalya Alpleri

Kronplatz 2.275 m Plan de Corones tepesinden neredeyse tüm yönlerde aşağıya doğru kayak yapabildiğiniz değişik bir kayak merkezi. Geçtiğimiz yıllarda en iyi kayak bölgesi olarak aldığı ödülleri var. 119 km’lik pistleri ve 32 adet liftleri ile manzarası bol ve keyifli bir kayak merkezi.

Alpler Kronplatz | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Kronplatz haritası

Arabba – İtalya Alpleri

Arave bu bölgede yer alan Marmolada Dağı, Dolomitiler’in kraliçesi olarak da anılan önemli bölgelerden biridir. Marmolada Dağı’nın 3.265 m yükseklikteki zirvesine 3 adet gondol değiştirerek çıkabiliyorsunuz. Dağın 2. gondol değişim alanında 1. Dünya Savaşı Müzesi’ni gezebilirsiniz. Marmolada Zirvesi manzarası ve uzun kırmızı ve keyifli pisti ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Alpler Arabba | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Arabba

Selva Val Gardena – İtalya Alpleri

Dolomitiler’in en büyük ve en meşhur bölgelerinden. Gurme restoranları ve özellikle çorbaları meşhur. Saslong, Dantercepies Cir ve 10,5 km’lik La Longia en meşhur pistlerinden.

Alpler Selva Val Gardena | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Selva Val Gardena

Alpler | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Val Gardena Sassolungo Dağı eteklerinde keyifli bir kafede yörenin iddialı içeceklerinden bombardino (yumurta likörü)

Sella Ronda – İtalya Alpleri

Bu bölgeye gidip de Sella dağ grubunun (Sella Masif) eteklerinden çepeçevre tüm bölgeyi dolaşabildiğiniz Sella Ronda turu yapmadan da dönmemek lazım.

Sella Ronda; Val Gardena, Alta Badia, Val di Fassa, Arabba bölgelerinden geçerek yaklaşık 40 km’lik bir kayak sürüşünü tamamlayarak başlangıç noktasına döndüğünüz bir turun adı. Aynı turu gerek saat yönünde (turuncu tur olarak adlandırılmıştır) ve gerekse saat yönünün tersinde (yeşil tur olarak adlandırılmıştır) iki ayrı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kayak gerçekten ilgi alanınız ise Sella Ronda yapmadan ölmeyin…

Alpler Sella Ronda | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Sella Ronda

Kim tercih etmeli? Doğa güzelliği, eşsiz dağ, orman ve pist manzaraları benim içim en önemli unsurlar. Ayrıca uzun pistlerde kaymak istiyorum, gurme benim için çok önemli diyenlere başka adres aramayınız diyoruz. Dolomitiler sizin için birebir… Benim ise açık ara favorim…

Alpler Sella Ronda | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Sella Ronda

Alpler’in muhteşemliğini keşfetmeniz dileğiyle…