St Moritz yerleşimi; İsviçre’nin Graubünden kantonunda, Albula Alpleri’nin güney yamaçlarında, deniz seviyesinden 1.856 metre yükseklikte bulunuyor. Buraya “Top Of The World – Dünyanın Tepesi” deniliyor ve bu deyim bir marka olarak da tescilli. Buranın kaplıca merkezi hâline gelen maden kaynakları yaklaşık 3.000 yıl önce keşfedilmiş. Alpler’de kış turizmi 1864 yılında ilk olarak burada başlamış, ilk elektrik ışığı 1878’de Noel’de burada yanmış, Alpler’deki ilk golf turnuvası 1889’da burada düzenlenmiş, İsviçre’deki ilk telesiyejlerden biri 1935’te burada çalışmaya başlamış. St. Moritz, 1928 ve 1948 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmasıyla da tanınıyor. Burası günümüzde de Avrupa jet sosyetesinin gözde kayak tatili merkezi olarak biliniyor. Çoğunlukla güneşli olmasına rağmen kar miktarını ve kalitesini tüm kış sezonu boyunca koruyabildiği için de çok tercih ediliyor.

St. Moritz’e Corviglia Kayak bölgesi de deniliyor. Kış tatili için buranın kayak merkezinde 350 km uzunluğunda pistler ve 24 adet lift var. Kayak liftleri için biletinizi Corviglia’dan alabiliyorsunuz. Engadin Valley Pass alırsanız civardaki liftlerden de faydalanabiliyorsunuz. Yürüyüşçüler için 150 km’lik kış yürüyüş parkurları, kros kayakçıları (cross country ski) içinse yaklaşık 200 km’lik bir pist ağı bulunuyor.

Yaz tatili için yürüyüş, bisiklet, yelken, kürek, rüzgâr sörfü, uçurtma sörfü, tenis, mini golf, ata binme gibi aktiviteler yapılabiliyor.

St Moritz nerede? St Moritz’e nasıl gidilir?

St. Moritz, İsviçre’nin güneydoğusundaki Almanca konuşulan bölgesinde yer alıyor. Yukarı Engadine’in geniş vadisine ve kendi adını taşıyan St Moritz Gölü’ne bakıyor.

Burası Milano, Zürih, Münih’e arabayla 3 saat mesafede bulunuyor.

Eğer dünyanın en güzel tren yolculuklarından biriyle buraya gelmek isterseniz, İtalya’nın Tirano şehrinden veya İsviçre’nin Chur şehrinden Bernina Ekspresi‘ne binerek buraya gelebilirsiniz.

St Moritz

Bernina Ekspresi

Bernina Ekspresi’nin rotası şöyle:

Tirano (IT) – Le Prese (CH) – Poschiavo (CH) – Alp Grüm (CH) – Bernina’s Hospice (CH) – Pontresina (CH) – Saint Moritz (CH) – Samedan (CH) – Preda (CH) – Bergün (CH) – Filisur (CH) – Davos (CH) – Tiefencastel (CH) – Thusis (CH) – Reichenau / Tamins (CH) – Chur (CH)

Tren garı

St Moritz şehrinden aşağıya doğru kıvrılan dramatik Maloja Geçidi’nden geçtikten sonra yol Val Bregaglia’ya doğru iniyor.

St Moritz

Maloja Geçidi

St Moritz’de nerede kalınır?

Eğer St. Moritz ya da nam-ı diğer Corviglia bölgesine geldiyseniz, konaklamak için St. Moritz yerine St. Moritz-Dorf, St. Moritz-Bad, Celerina/Schlarigna, Suvretta, Champfèr ve yakınındaki köyleri de tercih edebilirsiniz. Örneğin St. Moritz’in 5 km uzağındaki Upper Engadine bölgesinde bulunan Schloss Hotel & Spa Pontresina, eski bir şato ve konaklamak için uygun.

St Moritz gezilecek yerler

Burası İsviçre’nin sadece kendi sınırları içinde olan, popüler ve bir o kadar da pahalı bir yerleşim. Birinci sınıf restoranlara, kaliteli otellere ev sahipliği yapıyor. Herşey kesinlikle çok şık! Burada modern Alp yaşam tarzını oldukça yoğun hissedebiliyorsunuz.

St Moritz

St Moritz Gölü

Şehirdeki Badrutt’s Palace Hotel’in geceliği yaklaşık 700 EUR ama otelde konaklamasanız bile lobisinde kahve veya yörenin özel sıcak çikolatasını içebiliyorsunuz. Buradan nefis bir şehir manzarası izleyebiliyorsunuz.

Kulm Hotel’in kapalı havuzlarında dağ manzarası eşliğinde yüzebiliyorsunuz.

Şato görünümlü Suvretta House sırtını yasladığı orman ve ambiyansıyla dikkat çekiyor.

Chantarella Füniküleri

Chantarella Füniküleri’ne binerseniz kayak merkezlerine ve ünlü Langosteria restoranına gidebilirsiniz. Langosteria’da sunumlar çok şık, yemekler çok leziz. Önünüzde Alpler uzanırken yemek yiyorsunuz, ününü sonuna dek hak ediyor. Dönüşte de yine fünikülerle veya yürüyerek şehir merkezine inebilirsiniz.

Via Serlas & Via Maistra

Via Serlas & Via Maistra, lüks mağazalara ev sahipliği yapıyor. Bu mağazalar içinde Louise Vuitton, Bulgari, Rolex, Moncler, Gucci, Chanel, Prada, Roberto Cavalli sayılabilir.

St Moritz

Via Serlas & Via Maistra

St Moritz

Via Serlas & Via Maistra

Nietzsche Müzesi

Nietzsche, sağlık problemleri nedeniyle Basle Üniversitesi’ndeki profesörlük görevinden istifa ettikten sonra 1881-1888 yılları arasında yaz tatilini burada geçirmiş. Evi Nietzsche Müzesi olarak hizmet veriyor.

St. Moritz Gölü

St. Moritz Gölü kışın tamamen donuyor. Burada kros kayağı (cross country ski) veya yürüyüş yapılabiliyor.

St Moritz

St Moritz Gölü

Silvaplanasee (Silvaplana Gölü) & Silsersee (Silser Gölü)

Silvaplanasee (Silvaplana Gölü) ve Silsersee (Silser Gölü), merkeze 15 dakika uzaklıkta yer alıyor.

Eğer İsviçre’nin en özel kayak merkezlerinden birini keşfetmek istiyorsanız St. Moritz sizi mutlu edecek bir yer olacaktır.

Keşfetmeniz dileğiyle…