Montreux (Montrö) denince sizin de aklınıza ilk olarak Montrö Antlaşması mı geliyor? Hani ülkemizin Lozan Antlaşması’nın getirdiği Boğazlar’dan geçiş hakları ile ilgili kısıtlamalardan kurtulduğu ve Boğazlar üzerinde tam egemenlik kazandığı antlaşma? Yoksa Alp Dağları’nın eteklerinde, Cenevre Gölü’nü de içine alan ve harika doğaya sahip bir şehri mi düşünüyorsunuz? Aslında buranın bir özelliği daha var, müzik dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Programına dâhil. Şimdi size kentin sunduğu güzellikleri düşündürmek için gelin cennet Montreux şehrine bir göz atalım.

Montrö - Montreux

Montrö (Montreux), bir İsviçre kantonu olan Vaud’un Vevey bölgesinde yer alıyor. Her yıl temmuz ayında düzenlenen Montreux Caz Festivali ile dünya çapında sanatçıları ve turistleri kendisine çekiyor.

İş toplantım için İsviçre’ye gelmiştim ama Basel’e gitmeden önce kısa bir İsviçre turu yapıyordum. Gezimdeki son durağımsa Montrö oldu.

Montreux (Montrö) Kaynak:Wikipedia (By No machine-readable author provided. Muhaidib~commonswiki assumed (based on copyright claims). – No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims)., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1328891)

Montreux (Montrö) gezilecek yerler

Gelin Montreux gezilecek yerler listesine bir bakalım:

Chateau de Chillon

Şehirde ilk olarak Chateau de Chillon’a gidilmesi öneriliyor. Avrupa’nın en çok gezilen kalesi Chillon’a, göl kıyısını takip eden 4 kilometrelik yürüyüş yolundan ulaşılıyor. Yol mükemmel bir bitki örtüsüyle kaplı.

Chillon

Chillon güzel bir şato olsa da bence çok da etkileyici değil. Bu şatoyu gezerken İsviçreliler’in ülkelerini ne kadar güzel tanıttıklarını düşündüm. Benim memleketimde daha ne güzel yerler vardı ama biz ülkemizi bu denli güzel tanıtamıyorduk ne yazık ki. Evet manzara güzeldi ama övgüler biraz fazla değil miydi? Neyse, şatoyu gezip aynı uzun yolu yürüyerek şehir merkezine döndüm.

Freddie Mercury Heykeli

Şehrin müzikle ilgili çok önemli bağlantıları var. Deep Purple grubunun Smoke on the water şarkısı Montreux’deki bir kumarhanede çıkan yangında yazılmış. Queen grubunun solisti Freddie Mercury son bestelerini burada yapmış. Göl kenarında bu nedenle Freddie Mercury anısına yapılan Freddie Mercury Heykeli var. Her yıl eylül ayında onun adına anma yapılıyor.

Montrö - Montreux

Freddie Mercury Heykeli Kaynak:Wikipedia (By Bernd Brägelmann – Bernd Brägelmann, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=247487)

Montreux Rivierası

Güney İsviçre zenginlerinin sayfiye bölgesinin en önemli yeri kuşkusuz Lavaux bağlarıdır. Burada ağırlıklı olarak Chasselas üzümlerinden beyaz şarap üretiliyor. Bunlar meyveli, oldukça hafif ve yumuşak içimli şaraplar. Lavaux’nun kralı olarak da adlandırılan Chasselas, aynı zamanda Alsas, Savoy ve Burgondy bölgelerinde de yetişiyor ama kökeninin Lavaux olduğu düşünülüyor çünkü en çok köke bu bölgede rastlanmış. Lavaux, Bağ Terasları; UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Montrö - Montreux

Lavaux

Bölgede ayrıca Pinot Noir, Gamay, Gamaret, Garanoir, Merlot ve Şiraz gibi üzümlerden değerli, klasik şaraplar üretiliyor. Beyaz şaraplar arasında ise Chasselas’dan başka, Chardonney, Pinot Gris, Savignon ve Gewurztraminer bulunuyor.

Montreux ile tanışmam İsviçre’nin güzelliklerini görmem açısından çok iyi olmuştu ama artık çalışma zamanım da gelmişti. Trene binip önümüzdeki günleri geçireceğim Basel’e yöneldim.