Tanzanya… Çita, aslan, zebra, leopar, antilop, zürafa, fil, su aygırları görebileceğiniz safarileri, yıl boyunca 25-30 °C olan hava sıcaklığı, bembeyaz kumsalları ve turkuaz rengi deniziyle Güney yarımkürede yer alan eşsiz bir ülke… ve ben şimdi bunların hepsini görmek üzere Tanzanya yolundayım.

Tanzanya harita Kaynak:Wikipedia (By Marcos Elias de Oliveira Júnior – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15556836)

Tanzanya, Kenya’nın yanıbaşında olmasına rağmen Kenya’dan tamamen farklı bir ülke. Bitki örtüsü burada Kenya’ya göre çok değişik. Burası çok daha yeşil ve tropik. Hava da Kenya’ya göre çok daha sıcak. Bunu söylediğim için üzgünüm ama insanları Kenyalılar kadar güzel değil. Ayrıca kendimi burada daha az güvende hissettim çünkü insanlar daha çok taciz ediyor. Kenya’da her ne kadar, Camını kilitle, yalnız dolaşma, uyarıları aldıysam da orada hiç başıma kötü birşey gelebilir gibi hissetmemiştim. Burada ise (kötü bir deneyim yaşamasam bile) sanki birisi üzerime atlayacak ve paramı, pasaportumu, en kötüsü de benim için çok değerli olan fotoğraflarımın ve videolarımın bulunduğu telefonumu ve fotoğraf makinemi çalacaklarmış gibi hissettim. Buna biraz da sınır kapısında başımdan ayrılmayan aşırı ısrarcı satıcılar sebep oldu.

Arusha’ya geldiğimde yaşayacağım sürprizlerin bitmediğini gördüm. Kenya’da yazıştığım ve gezimdeki organizasyonları yapan şirket Tanzanya için ödediğim parayı Tanzanya’daki şirkete göndermemişti! Üstelik tuvalet/duşlu çadır için ekstra ödeme yaptığımı da söylememişti. Benimse bu gezide en çok önem verdiğim konu nispeten daha konforlu olan bu çadırlarda kalmak ve geceleri üzerime aslan atlar mı diye korkmamaktı (Bir ödlek olduğumu söylemiş miydim). Neyse ki SandLand Tours şirketinin sahibi Abraham bana fazlasıyla yardımcı oldu. Tuvalet/duşlu çadır ayarlayacağının sözünü verdi. Bu arada Leopard Tours da Tanzanya’da tavsiye edilen bir tur. Bir dahaki gelişimde değerlendireceğim.

Serengeti’de safari

1885-1961 yılları arasında Almanlar ve İngilizler bu toprakları sömürmüş. Ülkenin ilk devlet başkanı sosyalist Julius Nyerere döneminde (1964-1985) ülke borç batağına saplandı. 1995’lerde turizm canlanmaya başladı. 2010’lara gelindiğinde Tanzanya, Kenya’yı geçerek Güney Afrika’dan sonra kıtada en çok ziyaret edilen ikinci ülke olmayı başardı. Yani günümüzde Tanzanya turist akınına uğruyor, sanki bu nedenle Kenya’daki kadar candan bir servis vermiyor.

Serengeti Millî Parkı

Büyük Göç

Antilop, ceylan, zebra ve impala gibi yaklaşık 2 milyon hayvanın yağmurun hangi yönden yağacağını algılayarak bu yönde âdeta hipnotize olmuş bir şekilde yer değiştirmelerine Büyük Göç deniyor. Yiyecek ve su bulabilmek için kurak topraklardan bol yağış alan bereketli topraklara doğru yapılan bu masalsı yolculuk, gören herkesi de etkisi altına almayı başarıyor. Eğer Büyük Göç döneminde safariye çıkacaksanız eşsiz bir görsel şölen görmeye hazırlıklı olmalısınız.

Hem Kenya’da hem de Tanzanya’da Büyük Göç’ün en yoğun dönemi temmuz ve ağustos ayları. Ancak bu dönemin en büyük dezavantajı da aşırı kalabalık olması. Safari sırasında hayvanları görebilmek için araçlar birbirinin arkasında sıra bekliyor. Hayvanlar da bu arada yerini değiştirebiliyor. Gelinmesi en çok tavsiye edilen dönem ise kalabalığın nispeten azaldığı eylül ve ekim ayları.

Tanzanya

Ngorongoro’da safari

Safarilerin en büyük heyecanı Büyük Beş’i görmek. Avrupalılar 20. yüzyılın ilk yarısında Afrika’da av safarilerine çıktıklarında avlanması en zor ve tehlikeli hayvanlara (aslan, gergedan, fil, leopar ve Afrika mandası (bufalo)) The Big Five (Büyük Beş) tabirini yakıştırmışlar. Umarım her safarinizde bu büyük beşi görmeniz kısmet olur.

Büyük Beş

Afrika’ya gelmek özümüze dönmek olduğu için hazırlıklı olmak da gerekiyor. Bu hazırlık döneminde aşağıdaki yazılarımdan faydalanabilirsiniz:

✔️ Kenya-Tanzanya rotası
✔️ Safari ihtiyaç listesi
✔️ Seyahat sağlığı – yaptırmanız gereken aşılar ve yanınızda götürmeniz tavsiye edilen ilaçlar
✔️ Seyahat sağlık sigortası

Tanzanya’ya nasıl gidilir?

İstanbul’dan Darüsselam’a direkt uçuşlar 7 saat 20 dakika sürüyor. Ayrıca aktarmalı uçuşlar da bulunuyor.

Tanzanya’ya Kenya’dan kara yoluyla geçtim. Rehberim Ben beni Amboseli’den Namanga sınır kapısına getirdi, sonra oradaki şirket görevlilerine teslim etti. Gruptan ve Ben’den ayrılmak zor olsa da şimdi Tanzanya’da macera zamanıydı.

Tanzanya’ya vize almak gerekiyor mu?

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamili Türk vatandaşları 90 gün süreyle vizeden muaf. Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları ise Tanzanya’ya yapacakları seyahatlerde vizeye tabi.

Vize almak için 2 yöntem var:

  • Vizenizi ülkeye gitmeden önce online alabilirsiniz. Eğer online vize alacaksanız https://visa.immigration.go.tz/ sitesinden gerekli bilgileri doldurabilirsiniz.
  • Ya da ülkeye girişte 50 $ ödeyerek kapıda Tanzanya vizesi alabiliyorsunuz.

Sınıra gelir gelmez kapıda vize almak için sıraya girdim. Pasaportumu aldılar. Bankada vize parasını ödeyip geri gelmemi söylediler. Bankaya gittim. Biraz da orada sıra bekledim. 50 $ ödeyerek dekontumla birlikte tekrar gümrük sırasına girdim. Buraya kadar herşey normal işliyordu.

Pasaportumu teslim almam için sıraya girdiğimde bir insanın sabır sınırı nasıl zorlanır? konulu bir filmi izlemeye başlamıştım. Bir memur bir fiş hazırlayıp pasaportların içine koyuyor, bunları da pasaportların sıralandığı bir yere diziyordu. Diğer memur en üstteki (yani en son konan) pasaportu alıp başka bir işlem yapıyordu. Benim pasaport en altta kalmıştı. Benden sonra gelenlerin işlemleri yapılıyor, benimkine bir türlü sıra gelmek bilmiyordu. Sanırım 1 saat bu işlemi izledim. En sonunda patlayıp yeter artık diye söylendiğimde lütfedip benim işlemimi yaptılar. Nihayet dışarı çıkıp Tanzanya’ya ayak bastım.

Ayak bastım basmasına ama çilem bitmemişti. Beni burada karşılayacak otobüs Nairobi’den geliyormuş. Teslim edildiğim görevliye ne zaman geleceğini sorduğumda hep 5 dakika sonra yanıtını aldım ama otobüsün gelmesi 1 saat sürdü.

Otobüs geldiğinde yola çıktığımı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Otobüsteki yolcuların hepsi inerek gümrük işlemlerini yaptırdılar. Neticede 3 saat de onları bekledim. Sonrasında Tanzanya seyahatimin ilk durağı olan Arusha yolculuğu başladı.

Serengeti’de safari

Tanzanya’da gezilecek yerler listesi

Tanzanya’da Afrika’nın en ünlü kabilesi olan Masai kabilesi köylerini ziyaret etmenizi öneririm.

Tanzanya

Masailer

Masai kabilesi günümüz koşullarında geleneksel yaşamlarını mümkün olduğunca sürdüren bir kabile. Kenya ve Kuzey Tanzanya’da yaşıyorlar. Eğer planlarınız arasında Kenya ve Tanzanya’ya gitmek varsa Afrika’nın en bilinen kabilelerinden biri olan Masailer’in yaşadığı köylerden birisini mutlaka ziyaret etmeli ve onların ilkel koşullarına tanıklık etmelisiniz.

Masai kabilesi

Şimdi Tanzanya gezilecek yerler listesine bir göz atalım.

Serengeti Millî Parkı

Serengeti Millî Parkı, 15.000 km²’lik yüzölçümüyle insana sonsuzluğun ne demek olduğunu hissettiren uçsuz bucaksız bir park. Parkta milyonlarca hayvan yaşıyor. Dünyanın en büyük otçul sürüsü olan wildebeest (antilop), zebra, gazel ve zürafalar bu kocaman otlağın en önemli canlıları. Serengeti Millî Parkı, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor.

Tanzanya – Serengeti ve sonsuzluk

Ngorongoro Koruma Alanı

“Ateşten doğmuş” anlamına gelen Ngorongoro Koruma Alanı, 2-3 milyon yıl önce patlayan yanardağın kendi içine çökmesiyle oluşan dünyanın en büyük krateri. Kraterdeki hayvanlar hapis durumdalar. İçeriden dışarıya, dışarıdan içeriye hayvan akışı çok az. Bunun nedeni kraterin etrafının çok yüksek olması ve çevresinde Masailer’in yaşaması. Ngorongoro Koruma Alanı, UNESCO Dünya Karma Miras listesinde bulunuyor.

Tanzanya

Ngorongoro

Arusha

Arusha; Kilimanjaro ve Meru Dağları’nın eteklerinde, Büyük Yarık Vadisi’nde bir plato üzerinde kurulmuş. Doğu Afrika Topluluğu’nun fiili başkenti. Bana sorarsanız şehrin pek bir enteresanlığı yok, burası sadece safariye gitmeden önce uğranacak bir durak.

Tanzanya

Arusha

Kilimanjaro

Tanzanya’nın kuzeydoğusunda bulunan Kilimanjaro, üzerindeki 3 zirveden en yükseği olan Kibo zirvesiyle Afrika kıtasının en yüksek dağı. Dağ sıra dışı bir oluşuma sahip, çevresindeki bitki ve canlı zenginliği de çok fazla. Bölge tropik ormanlar ve Tanzanya’nın az bilinen safari parklarıyla çevrili. Nisan-haziran ayları arasında yağmur sezonunu yaşıyor. Kilimanjaro Millî Parkı, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor.

Başı dumanlı Kilimanjaro

Tarangire Millî Parkı

Arusha’ya 118 kilometre uzaklıktaki Tarangire Millî Parkı, Tarangire Nehri boyunca uzanıyor. Parkta fil, zebra, antilop, küçük ceylan, devekuşu, leopar, çita, babun maymunu gözlenebiliyor.

Tanzanya

Tarangire

Lindi

Swahili halkı, düşman istilalarından korunmak için Lindi’de saklanmış. Lindi, Swahili dilinde “saklanan çukurlar” anlamına geliyor. Ana karanın açıklarındaki Kilwa Kisiwani Adası ve Songo Mnara Adası, Portekizliler’in 16. yüzyılda gelişine kadar Hint Okyanusu’nun önemli ticaret merkezleriymiş. Kilwa Kisiwani ve Songo Mnara Harabeleri, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Lindi, Ruvuma, Morogoro bölgelerinde bulunan Nyerere Millî Parkı; Tanzanya’nın en büyük nehri olan Rufiji Nehri’ne ev sahipliği yapıyor. Rufiji Nehri’nde çok sayıda timsah ve su aygırı görülüyor. Buranın deltası, dünyanın en büyük mangrov ormanlarından birine sahip. Nyerere Millî Parkı, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor.

Kondoa Kaya Sanatı Bölgeleri

Kondoa Kaya Sanatı Bölgeleri, kaya sanatı içeren 150’den fazla yerden oluşuyor. Bölgede avcı-toplayıcı ve pastoralist toplumlar yaşamış, yaşamlarını ve inançlarını anlatan benzersiz kaya resimleri çizmişler. Kondoa Kaya Sanatı Bölgeleri, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Zanzibar Adası

Dünyanın en güzel yerlerinden birisi olan Zanzibar Adası, Tanzanya’nın 40 kilometre açığında Hint Okyanusu’nda yer alan takımadalardan oluşuyor. Pemba ve Unguja isimli 2 büyük ve onlarca küçük adaların birleşiminden oluşan takımadalar içinde adaların en büyüğü olan Unguja’nın ismi Zanzibar olarak geçiyor. Topraklarında yetiştirilen baharatlar ün saldığı için Zanzibar ayrıca Baharat Adası olarak da anılıyor. Adanın başkenti Stone Town, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Tanzanya

Zanzibar Adası

Tanzanya Afrika’da Sahra altında ziyaret edilecek en eşsiz ülkelerden biri.

Keşfetmeniz dileğiyle…