Tanzanya… Çita, aslan, zebra, leopar, antilop, zürafa, fil, su aygırları görebileceğiniz safarileri, yıl boyunca 25-30 °C olan hava sıcaklığı, bembeyaz kumsalları ve turkuaz rengi deniziyle Güney yarımkürede yer alan eşsiz bir ülke… ve ben şimdi bunların hepsini görmek üzere Tanzanya yolundayım.

Tanzanya harita Kaynak:Wikipedia (By Marcos Elias de Oliveira Júnior – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15556836)

Tanzanya, Kenya’nın yanıbaşında olmasına rağmen Kenya’dan tamamen farklı bir ülke. Bitki örtüsü burada Kenya’ya göre çok değişik. Burası çok daha yeşil ve tropik. Hava da Kenya’ya göre çok daha sıcak. Bunu söylediğim için üzgünüm ama insanları Kenyalılar kadar güzel değil. Ayrıca kendimi burada daha az güvende hissettim. Çünkü insanlar daha çok taciz ediyor. Kenya’da her ne kadar, Camını kilitle, yalnız dolaşma, uyarıları aldıysam da orada hiç başıma kötü birşey gelebilir gibi hissetmemiştim. Burada ise (kötü bir deneyim yaşamasam bile) sanki birisi üzerime atlayacak ve paramı, pasaportumu, en kötüsü de benim için çok değerli olan fotoğraflarımın ve videolarımın bulunduğu telefonumu ve fotoğraf makinemi çalacaklarmış gibi hissettim. Buna biraz da sınır kapısında başımdan ayrılmayan aşırı ısrarcı satıcılar sebep oldu. Bana 25 $ a satmaya çalıştıkları sim kartını Arusha’dan 15 $ a aldığımı da hemen söyleyim.

Arusha’ya geldiğimde yaşayacağım sürprizlerin bitmediğini gördüm. Kenya’da yazıştığım ve gezimdeki organizasyonları yapan şirket Tanzanya için ödediğim parayı Tanzanya’daki şirkete göndermemişti! Üstelik tuvalet/duşlu çadır için ekstra ödeme yaptığımı da söylememişti. Benimse bu gezide en çok önem verdiğim konu nispeten daha konforlu olan bu çadırlarda kalmak ve geceleri üzerime aslan atlar mı diye korkmamaktı (Bir ödlek olduğumu söylemiş miydim :-) ). Neyse ki SandLand Tours şirketinin sahibi Abraham bana fazlasıyla yardımcı oldu. Tuvalet/duşlu çadır ayarlayacağının sözünü verdi. Bu arada Leopard Tours da Tanzanya’da tavsiye edilen bir tur. Bir dahaki gelişimde değerlendireceğim.

Tanzanya

Masailer

1885-1961 yılları arasında Almanlar ve İngilizler bu toprakları sömürmüş. Ülkenin ilk devlet başkanı sosyalist Julius Nyerere döneminde (1964-1985) ülke borç batağına saplanmış. 1995’lerde turizm canlanmaya başlamış. 2010’lara gelindiğinde Tanzanya, Kenya’yı geçerek Güney Afrika’dan sonra kıtada en çok ziyaret edilen ikinci ülke olmayı başarmış. Yani günümüzde Tanzanya turist akınına uğruyor. Sanki bu nedenle Kenya’daki kadar candan bir servis vermiyor.

Büyük Göç

Hayvanların yağmurun hangi yönden yağacağını algılayarak bu yönde adeta hipnotize olmuş bir şekilde yer değiştirmelerine Büyük Göç deniyor. Bu Büyük Göç’ün sahipleri ise Afrika’nın 5 büyükleri olarak bilinen aslan, gergedan, fil, leopar ve buffalo (Afrika mandası). Eğer Büyük Göç döneminde safariye çıkacaksanız eşsiz bir görsel şölen görmeye hazırlıklı olmalısınız.

Hem Kenya’da hem de Tanzanya’da Büyük Göç’ün en yoğun dönemi temmuz ve ağustos ayları. Ancak bu dönemin en büyük dezavantajı da aşırı kalabalık olması. Safari sırasında hayvanları görebilmek için araçlar birbirinin arkasında sıra bekliyor. Hayvanlar da bu arada yerini değiştirebiliyor. Gelinmesi en çok tavsiye edilen dönem ise kalabalığın nispeten azaldığı eylül ve ekim ayları.

Tanzanya

Ngorongoro’da safari

Tanzanya’ya nasıl gidilir?

İstanbul’dan Darüsselam’a direkt uçuşlar 7 saat 20 dakika sürüyor. Ayrıca aktarmalı uçuşlar da bulunuyor.

Tanzanya’ya Kenya’dan kara yoluyla geçtim. Rehberim Ben beni Amboseli’den Namanga sınır kapısına getirdi. Sonra oradaki şirket görevlilerine teslim etti. Gruptan ve Ben’den ayrılmak zor olsa da şimdi Tanzanya’da macera zamanıydı.

Serengeti’de safari

Tanzanya’ya vize almak gerekiyor mu?

Tanzanya tüm T.C. vatandaşlarına vize uyguluyor. Vize almak için 2 yöntem var:

  • Vizenizi ülkeye gitmeden önce online alabilirsiniz. Eğer online vize alacaksanız https://eservices.immigration.go.tz/visa/ sitesinden gerekli bilgileri doldurabilirsiniz.
  • Ya da ülkeye girişte 50 $ ödeyerek kapıda Tanzanya vizesi alabiliyorsunuz.

Sınıra gelir gelmez kapıda vize almak için sıraya girdim. Pasaportumu aldılar. Bankada vize parasını ödeyip geri gelmemi söylediler. Bankaya gittim. Biraz da orada sıra bekledim. 50 $ ödeyerek dekontumla birlikte tekrar gümrük sırasına girdim. Buraya kadar herşey normal işliyordu.

Pasaportumu teslim almam için sıraya girdiğimde bir insanın sabır sınırı nasıl zorlanır? konulu bir filmi izlemeye başlamıştım. Bir memur bir fiş hazırlayıp pasaportların içine koyuyor, bunları da pasaportların sıralandığı bir yere diziyordu. Diğer memur en üstteki (yani en son konan) pasaportu alıp başka bir işlem yapıyordu. Benim pasaport en altta kalmıştı. Benden sonra gelenlerin işlemleri yapılıyor, benimkine bir türlü sıra gelmek bilmiyordu. Sanırım 1 saat bu işlemi izledim. En sonunda patlayıp yeter artık diye söylendiğimde lütfedip benim işlemimi yaptılar. Nihayet dışarı çıkıp Tanzanya’ya ayak bastım.

Ayak bastım basmasına ama çilem bitmemişti. Beni burada karşılayacak otobüs Nairobi’den geliyormuş. Teslim edildiğim görevliye ne zaman geleceğini sorduğumda hep 5 dakika sonra yanıtını aldım ama otobüsün gelmesi 1 saat sürdü.

Otobüs geldiğinde yola çıktığımı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Otobüsteki yolcuların hepsi inerek gümrük işlemlerini yaptırdılar. Neticede 3 saat de onları bekledim. Sonrasında Tanzanya seyahatimin ilk durağı olan Arusha yolculuğu başladı.

Serengeti’de safari

Tanzanya gezilecek yerler

Tanzanya gezilecek yerler listesine bir göz atalım.

Arusha

Arusha, Kilimanjaro ve Meru Dağları’nın eteklerinde, Büyük Yarık Vadisi’nde bir plato üzerinde kurulmuş bir şehir. Doğu Afrika Topluluğu’nun fiili başkenti. Bana sorarsanız şehrin pek bir enteresanlığı yok. Burası sadece safariye gitmeden önce uğranacak bir durak.

Tanzanya

Arusha

Tarangire

Arusha’ya 118 kilometre uzaklıktaki Tarangire, Tarangire Nehri boyunca uzanıyor. Parkta fil, zebra, antilop, küçük ceylan, devekuşu, leopar, çita, babun maymunu gözlenebiliyor.

Tanzanya

Tarangire

Serengeti

Serengeti 15 bin km²’lik yüzölçümü ile insana sonsuzluğun ne demek olduğunu hissettiren uçsuz bucaksız bir park. Etrafta milyonlarca hayvan var. Dünyanın en büyük otçul sürüsü olan wildebeest (antilop), zebra, gazel ve zürafalar bu kocaman otlağın en önemli canlıları.

Tanzanya – Serengeti ve sonsuzluk

Ngorongoro

Ngorongoro 2-3 milyon yıl önce patlayan yanardağın kendi içine çökmesiyle oluşan dünyanın en büyük krateri. Anlamı da ateşten doğmuş. Kraterdeki hayvanlar hapis durumdalar. İçeriden dışarıya, dışarıdan içeriye hayvan akışı çok az. Bunun nedeni kraterin etrafının çok yüksek olması ve çevresinde Masailer’in yaşaması.

Tanzanya

Ngorongoro

Kilimanjaro

Tanzanya’nın kuzey doğusunda bulunan Kilimanjaro üzerindeki 3 zirveden en yükseği olan Kibo zirvesiyle Afrika kıtasının en yüksek dağı. Dağ sıra dışı oluşumu ve çevresindeki bitki ve canlı zenginliği nedeniyle 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine girdi. Bölge tropik ormanlar ve Tanzanya’nın az bilinen safari parklarıyla çevrili. Nisan-haziran ayları arasında yağmur sezonunu yaşıyor.

Başı dumanlı Kilimanjaro

Zanzibar

Dünyanın en güzel yerlerinden birisi olan Zanzibar, Tanzanya’nın 40 kilometre açığında Hint Okyanusu’nda yer alan takımadalardan oluşuyor. Pemba ve Unguja isimli 2 büyük ve onlarca küçük adaların birleşiminden oluşan takımadalar içinde adaların en büyüğü olan Unguja’nın ismi Zanzibar olarak geçiyor. Topraklarında yetiştirilen baharatlar ün saldığı için Zanzibar ayrıca Baharat Adası olarak da anılıyor.

Tanzanya

Zanzibar Adası

Masai Kabilesi

Masai kabilesi günümüz koşullarında geleneksel yaşamlarını mümkün olduğunca sürdüren bir kabile. Kenya ve Kuzey Tanzanya’da yaşıyorlar. Eğer planlarınız arasında Kenya ve Tanzanya’ya gitmek varsa Afrika’nın en bilinen kabilelerinden biri olan Masailer’in yaşadığı köylerden birisini mutlaka ziyaret etmeli ve onların ilkel koşullarına tanıklık etmelisiniz.

Masai kabilesi

Tanzanya Afrika’da Sahra altında ziyaret edilecek en eşsiz ülkelerden birisi. Keşfetmeniz dileğiyle…