Seyahat etmeden önce yapmanız gerekenler nelerdir? Yola çıkmadan önce nasıl bir hazırlık yapmalısınız? Güvenliğinizi sağlamak ve sağlıklı seyahat etmek için nasıl tedbir alabilirsiniz? İşte size bu yazımda seyahat sağlığı, Seyahat Sağlığı Merkezleri, aşı yaptırmak ve seyahatlerinize götürmeniz tavsiye edilen doğal homeopatik ürünlerden bahsedeceğim.

Özellikle Afrika gezileri öncesinde gerekli aşıların çok iyi araştırılması gerektiğini de söylemeliyim. Sağlık Bakanlığı’nın sitesinden bu aşıları öğrenebilirsiniz. Ayrıca Seyahat Sağlığı Merkezleri’ni arayarak gideceğiniz ülkelerde zorunlu aşıları öğrenebilir ve randevu alarak aşınızı ücretsiz yaptırabilirsiniz. Unutmayın, bazı ülkelere zorunlu aşınız yapılmadıysa giriş yapamazsınız!

İstanbul Karaköy’deki merkezlerinin adresleri ve telefonları aşağıda:

Rıhtım Cad. No:31 KARAKÖY
☎ +90 (0212) 244 25 94

Siz de kendi bulunduğunuz şehir/ilçedeki Seyahat Sağlığı Merkezi ile iletişime geçip aşınızı ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz.

Seyahat sağlığı – Aşı yaptırmak gerekli mi?

Aşı yaptırmak gidilecek ülkeye göre değerlendirilmelidir. Bazı ülkelere giderken aşı yaptırmaya gerek olmadığı gibi bazı ülkelere de aşı yaptırmadan gitmeniz mümkün değildir.

Seyahat sağlığı

Seyahat sağlığı

Size bununla ilgili örnekler vereyim:

Afrika’ya gitmeyi planlıyorsanız yola çıkmadan önce safari ihtiyaç listesi belirleyip yanınızda bazı doğal homeopatik ürünleri götürmenizi öneririm.

Kenya, Tanzanya, Uganda gezilerim öncesinde Bodrum Seyahat Sağlık Merkezi’nde sarıhumma aşımı yaptırıp aşı kartımı aldım. Bu ülkelere girişte aşı kartı kontrol ediliyor ve sarıhumma aşınız yoksa ülkelere girişte sorun çıkarabiliyorlar. O nedenle seyahatten bir süre önce aşınızı yaptırmanız oldukça önemli.

Asya’da bazı ülkelerde aşı zorunluluğu yok ama tavsiye edilen aşılar var. Mesela Hindistan için önerilen (ama zorunlu olmayan) aşılardan bahsedeyim:

  • Japon Ensefaliti
  • Hepatit A
  • Tifo / Poliomyelit
  • Difteri+tetanoz aşısı ve Hepatit B aşısı tüm yurtdışı seyahatlerinde tavsiye ediliyor

Hangi aşıları mutlaka yaptırmalısınız?

Hangi ülkeye giderseniz gidin tetanoz ve Hepatit B aşılarını olmanızı öneririm. Geçirdiğimiz pandemi nedeniyle artık covid-19 aşısı da zorunlu hale geldi. Bu aşınız yoksa artık çoğu ülkeye kabul bile edilmiyorsunuz. Zorunlu olmayan ama önerilen diğer aşıları yaptırıp yaptırmamak ise size kalmış. Zorunlu olmayan aşılar yerine yanınızda homeopatik doğal ürünler götürmeyi tercih edecek olursanız bu homeopatik ürünleri aşağıda listeledim:

Seyahat sağlığı – Homeopatik Ürünler

  • İçinde yara bandı, cımbız, kolonya, pürel olan bir ilk yardım çantası
  • Doğal antibiyotik olarak kullanılacak (antibakteriyel, antifungal, antiviral) kekik yağı (oregano oil)
  • Buzdolabında saklanması gerekmeyen probiyotik. Probiyotikler vücuda iyi bakteri ilave ediyor. Antibiyotik olarak kekik yağı kullanılırsa probiyotik alınmasında fayda var
  • Kömür hapı (Activated Charcoal) zehirlenme durumunda kullanılıyor. Kömür vücuttaki zehiri birleştirip bağırsak yoluyla vücuttan atıyor. Dr Schulze, Intestinal Formula#2, kapsülünü tavsiye ediyorum
  • Ekinezya tentür (Echinacea tincture) grip olmaya başlandığı hissedilirse alınacak ve bağışıklık sistemini güçlendirecek bir doğal antiviral. Vücuttaki beyaz kan hücrelerini artırıcı özelliği var
  • Zencefil tentür (ginger tincture) mide zehirlenmesini önlemekte ve düzeltmekte yardımcı oluyor, aynı zamanda mide bulantısına iyi geliyor

Bunlar haricinde yanınızda aspirin, ağrı kesici, boğaz pastili, göz damlası ve Bepanthene merhem bulundurmanızda fayda var.

4 kişi gittiğimiz Hindistan gezimizde bu ürünlerin hepsini kullandık. Belki hepsine benim şahsen ihtiyacım olmadı ama seyahat arkadaşlarımdan her biri değişik ürünlere ihtiyaç duydular. Bu ürünler sayesinde seyahatimiz ızdıraba değil, keyfe dönüştü.

Seyahatte keyif almanız için tedbirlerinizi alarak yola çıkmayı ihmal etmeyin. Hepinize güzel, güvenli, sağlıklı ve eğlenceli seyahatler dilerim.